Skocz do zawartości

  • Zaloguj korzystając z Facebooka      Zaloguj się   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sztokholmskie metro

Napisane przez Piotrek , w wyprawy 05 marzec 2020 · 488 Wyświetleń

szwecja sztokholm metro podróże wakacje

Stolica Szwecji – Sztokholm, jest miastem z wszech miar godnym poznania. To jedna z piękniejszych metropolii Europy, położona na czternastu wyspach, połączonych pięćdziesięcioma trzema mostami. Gdy jesteśmy w Szwecji na rybach, często przejeżdżamy przez Sztokholm w drodze na północ. Warto wówczas zatrzymać się choć na jeden dzień.

 

Problemem Sztokholmu jest jednak permanentny brak miejsc do parkowania. W związku z tym zwiedzanie miasta samochodem jest praktycznie niemożliwe. Sytuację ratuje jednak sztokholmskie metro (Tunnelbana), które jest dość dobrze rozbudowane - posiada aż siedem linii, równo sto stacji (z czego 53 na ziemi i 47 pod ziemią) oraz niemal 106 kilometrów długości wszystkich tras. Część stacji jest zbudowana z betonu, a część to wykute w skałach jaskinie. Metro w Sztokholmie powstało w 1950 roku i jest stale rozbudowywane. Jego niezwykłą cechą jest to, że stanowi turystyczną atrakcje samo w sobie. Dlaczego?

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Otóż powszechnie nazywa się je „Najdłuższą galerią sztuki na świecie”. Twórcy tej kolei postanowili bowiem upiększyć stacje w rozmaity sposób, wykorzystując pomysły artystów. Znajdziemy więc tam rozmaite malowidła, rzeźby, płaskorzeźby, kolorowe kafelki, terakoty, a nawet rośliny. Organizowane są też tematyczne wystawy. Ciekawym przeżyciem może być zwiedzanie metra z przewodnikiem. Opowiada on wówczas o historii powstania i przesłaniu wielu instalacji oraz dzieł artystycznych.

 

Za najciekawszą stację uchodzi zlokalizowana w centrum miasta Kungsträdsgarden (Ogrody Królewskie). Jest najgłębiej położona ze wszystkich - 34 metry pod powierzchnią. Dla porównania jest to nieco głębiej niż druga linia warszawskiego metra i znacznie głębiej niż pierwsza, zjazd schodami ruchomymi trwa więc trochę czasu. Stacja ma charakter skalnej jaskini i jest ozdobiona rozmaitymi dziełami sztuki, pochodzącymi między innymi z wyburzonego przy przebudowie centrum Sztokholmu pałacu Delagardieska. Autorem koncepcji wystroju jest Ulrik Samuelsson. Nad stacją znajduje się rozległy park znany miedzy innymi z tego, że przy planowaniu budowy wejść do metra powstał ostry spór pomiędzy obrońcami przyrody a budowniczymi, którego przedmiotem były piękne, wiekowe wiązy. Ostatecznie drzewa zostały uratowane. Stacja jest zresztą mocno związana z przyrodą na różne sposoby – w jej skałach żyje na przykład rzadki gatunek pająka Lessertia dentichelis. W całej Skandynawii jest to jedyne miejsce jego występowania.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Polecam zatem gorąco korzystanie ze sztokholmskiego metra. Pozwoli ono nam nie tylko szybko i wygodnie zwiedzić miasto, ale również umożliwi podziwianie niejako „przy okazji” jednego z najbardziej niezwykłych dzieł artystycznych na świecie!

 

Piotr Motyka


Wow ! Ale zaskoczenie.... pięknę, nie spodziewałbym się. Pamiętam jak kiedyś w centrum Sztokholmu na kanale obserowałem piękne ryby łososiowate - chyba trocie, takie "knagi" ile tego tam było trudno było się oderwać od patrzenia. Wstyd się przyznać nawet nie wiedziałem że w Sztokholmie jest metro, kto by pomyślał że do tego takie ładne. 

    • Piotrek lubi to
Zdjęcie
malinabar
09 mar 2020 20:52

Kolejne fajne i ciekawe pobocza wędkarskich eskapad prezentujesz Piotrze - dzięki. Nie samą wodą wszak człowiek żyje;). Tak na marginesie - czym popełniłeś zamieszczone fotografie? Smartfonowe czy aby?...

    • Piotrek lubi to

Aparatem lustrzanką. Canonem. Ze smartfona w zakresie fotografii korzystam rzadko, ale czasem na wodzie robię też zdjęcia małym wodoodpornym kompaktem Lumixa, który zawsze mam w kieszeni. A pobocza wędkarstwa są bardzo ważne, szczególnie przy podróżach. Bo wtedy nasza pasja może nas czynić lepszymi w wielu wymiarach, a nasze życie piękniejszym. Będę się starał robić interesujące wpisy głównie na ten temat. Bo o rybach pisze nas i tak wielu.

Pozdrawiam serdecznie!

    • Friko, malinabar i Byniek lubią to
Zdjęcie
Robert Dorado
29 mar 2020 02:37

I tłumacz to Małyszowi. Ile razy oglądam fotki z wyjazdu mówię zrobimy podobnie !

Staram się :)

Styczeń 2021

P W Ś C P S N
    123
45678910
11121314151617
18192021 22 2324
25262728293031

Ostatnie wpisy

Ostatnie komentarze