Skocz do zawartości

  • Zaloguj korzystając z Facebooka      Zaloguj się   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Słup wody i pary

Napisane przez Piotrek , w wyprawy 09 luty 2021 · 270 Wyświetleń

islandia

Pole geotermalne Geysir w dolinie Haudakalur na Islandii jest pełne dymiących dziur w ziemi. Raz na 10 minut czynny gejzer Strokkur wyrzuca na wysokość 35 metrów wielki słup gorącej wody. Spektakl obserwują niemal zawsze zgromadzeni wokół tej niezwykłej fontanny turyści.

 

Dołączona grafika

 

Na początku był Geysir

 

Woda wytrysnęła tu w górę po raz pierwszy w XIV wieku. Największy gejzer czyli Geysir wyrzucał wodę na wysokość aż 80 metrów. Z biegiem lat stał się najbardziej charakterystycznym znakiem Islandii, a od jego nazwy nadano miano wszystkim innym tego typu gorącym źródłom na całym świecie. Niestety w latach 60-tych XX wieku Geysir przestał być aktywny. Spory wpływ miały na to podobno liczne śmieci i odłamki skalne, wrzucane do źródła przez turystów. Od tego czasu Geysir uaktywnia się tylko sporadycznie – np. w wyniku trzęsienia ziemi w 2000 roku. Próbowano go również pobudzić wlewając doń wiele litrów mydlin, ale z czasem sposób ten został oprostestowany przez ekologów.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Na szczęście jest Strokkur

 

Dzisiaj turyści nie mogą więc podziwiać potężnych erupcji starego gejzeru, jednak mają w zamian nowy – Strokkur. Z podziwu godną regularnością wyrzuca on gorącą wodę w powietrze co mniej więcej 10 minut, tak więc żadnego przybywającego turysty nie może tu spotkać zawód. Mechanizm takiego wybuchu jest prosty: wody gruntowe podgrzewane są intensywnie przez gorące gazy wulkaniczne, aż zamienią się w końcu w parę wodną, która następnie z wielkim ciśnieniem oddziałuje na położone wyżej warstwy chłodniejszej wody. W efekcie dochodzi do erupcji.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Po polu geotermalnym można swobodnie spacerować, nie wolno jedynie zbliżać się się zanadto do aktywnego Strokkura. Trzeba uważać również na małe bulgoczące źródła z czerwonawą, bardzo gorącą wodą. Poza Strokkurem i Geysirem na polu są zlokalizowane jeszcze dwa inne mniejsze źródła geotermalne: Smidur i Litli Strokkur. Jednak nie wolno zapominać, że Geysir może wytrysnąć w każdej chwili. Takie jego prawo.

 

Piotr Motyka
Reykjavik, Islandia  • Friko, lukomat, Sławek Oppeln Bronikowski i 3 innych osób lubią toJakoś strasznie słonecznie i "ciepło" na tych zdjęciach - muszę powiedzieć że nie tak wyobrażałem sobie Islandię :o

Trafił się i taki dzień… A całkiem poważnie, to wyjątkowo piękny kraj - jeden z moich faworytów. Krajobrazy urzekające, czasem jak z innej planety. Generalnie klimat jest tam dość łagodny, ale często pada. Za to jakie ryby – ho, ho! Absolutnie polecam jak się skończy covid.

Rozmawiałem kiedyś o tym z Maćkiem. Zdaje się że polecał maj. Z opowieści troche survival ale podobno wyłowić można się po pachy

Jest wiele opcji, są ryby morskie, pstrągi, łososie. Wszystko zależy od tego, jaką preferujesz metodę. Ale nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, gdzie tak łatwo złowić łososia atlantyckiego. Problem polega na tym, aby móc łowić za w miarę normalne, a nie niebotyczne pieniądze. To trudny temat… No i te kapitalne pstrągi z jeziora Thingvallavatn. Ogromne, silne, piękne. Coś fantastycznego! Islandia jest dla wędkarza i podróżnika miejscem wprost magicznym. Cisza, spokój, cudowne kolory, nieziemskie krajobrazy – pływające góry lodowe, fiordy, zielone łąki, pola wulkanicznej lawy, gejzery, plaże z czarnym piaskiem, gorące źródła, góry, lodowce, wulkany, morskie wybrzeże, rzeki, jeziora, huczące wodospady. Ach, rozmarzyłem się…  

    • Friko lubi to

Luty 2021

P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
222324252627 28

Ostatnie wpisy

Ostatnie komentarze