Skocz do zawartości

 • Zaloguj korzystając z Facebooka      Zaloguj się   
 • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Quality. Nie equality

Napisane przez Sławek Oppeln Bronikowski , 16 wrzesień 2015 · 2232 Wyświetleń

Przypadkiem, poszukując w meblowym komisie jakiejś dupereli, znalazłem i kupiłem niemiecką składankę z nagraniami Icchaka Perlmana - za 2.50 .. O Boże - taka eteryczna perła w takim plugawym, materialistycznym składzie !? Wiedza jednak popłaca :)

Jakoś tak na początku upałów wybrałem się z wizytą do starego znajomego z łódzkiego ZOO. Chyba wszystkim wiadomo skąd biorą się wyjątkowo egzotyczne piórka z feniksa, sterówki ibisa albo sierść z jednorożca na niepowtarzalne, odlotowe muchowe koncepty. Stamtąd. Ze zwierzęcego zoologu..
Ledwie żywy przelazłem pod wiaduktem na Konstantynowskiej i na granicy usmażenia żywcem dotelepałem się do pierwszej z brzegu ławki w cieniu. Chwilę później przysiadł obok jakiś krępy jegomość w espadrylach i szortach. Zacapił przesadnie perfumą , coś przy tym do mnie zagadał. Nie bardzo słuchałem, więc powtórzył.. Normalnie oniemiałem - obciągnąć, wybrandzlować , cośtam jeszcze, plus następne cośtam..
Ojojojojoj.. :huh:
Nim odmowna formułka wybrzmiała w powietrzu, almodovarek już gnał do następnego przechodnia. Piętnaście minut później dowiedziałem się, że wlazłem w sam środek ciotowskiej pikiety , która dzień i noc okupuje ta właśnie stronę parku - stręcząc się sobie nawzajem, świadcząc nowoczesne ponoć usługi. Równym, wyjątkowo postępowym krokiem w najstarszy zawód świata.. B) Nic wielkiego..

Tak. W zglobalizowanym, zinformatyzowanym do granic obłędu świecie, wiedza wciąż pozostaje towarem deficytowym i wciąż trudno dostępnym. Szum informacyjny tudzież rozmaite surogaty dramatycznie utrudniają do niej dostęp, uwodząc przy tym tysięczne rzesze naiwniaków tak samo łatwo, jak kiedyś oczarowanych majtków uwodził syreni śpiew . W powszechnie lanej, populistycznej wodzie łatwo się można utopić .. zdecydowanie mniej jednak pięknie niż w antycznym morzu :) Trzeba tylko odpowiedniego amatora, a o tych nietrudno, sami się stadami pchają. Ale to nie jest jedno i to samo, a różnica łatwo zauważalna.. Niewiedza wizerunkowi wizerunkowi nie popłaca.. :rolleyes:Kryjcie się więc z tym niedostatkiem..obciach jest mniejszy..

Fora wędkarskie są miejscem specyficznym. Wirtualne z natury, wirtualne z treści, popkulturowe z założenia i normy. Jest to o tyle dziwaczne, że hobby owo śliczne jest życiową pasją również ludzi bardzo wysokiej osobistej kultury, wiedzy i horyzontów niewąskich, którym jednak ton, poziom oraz kierunek ruchu próbuje nadawać wytresowana przez intelektualnie lichą - ale jakże łatwą i przyjemną w połykaniu, choć mocno kołtuńską dydaktykę - większość .. Jedni z natury swojej nie potrafią, drugim się z przeróżnych powodów nie chce.. Stąd klasyczny, regularny klincz. Być może masowa edukacja by środowisku pomogła, ale od dawien dawna jesteśmy uwięzieni w tak dobrze nam znanej - choć zarazem usilnie niedostrzeganej pułapce - albowiem jak wiadomo nigdy nie wiadomo, co się znów ambicjonalnemu redaktoru w wodzowskim łebie u....e , ani gdzie toto wszystko skręci.. Pat sytuacyjny.. :rolleyes:

Mamy więc "jakoś" regularnie podstawiane w miejsce pojęcia "jakość". Można się do tego trendu bezpiecznie adaptować, można go legalizować, można zrównywać, można również go z udręką tolerować - tak samo jak jak ja toleruję gejowski pigalak w pięknym, klasycyzującym parku na Zdrowiu. Jestem więc światły i nowoczesny. I omija mnie bez śladu świata brud wszelki. I ślina stefanków.. Nie pękam w agresywnym tłumie. I śmiało mówię jak jest.. :)
Zdjęcie
Andrzej Stanek
16 wrz 2015 09:18

Sławek - to musisz być niezłe ciacho skoro gościu z mety chciał Ci "obciągnąć, wybrandzlować, cośtam jeszcze, plus następne cośtam..". Druga opcja przesadnie gruby portfel za sobą dźwigasz. Mnie nikt takiej propozycji nie składał a po parkach czasami chadzam. Widać aparycja nieszczególna a i pugilares marny. Mówisz szorty nosił, kurcze, swoje na dno szafy wrzucę, dres na park będzie stosowniejszy...  :D

Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
16 wrz 2015 10:26

Andrzeju - to wszystko jest gratis, w promocji, dla wszystkich chętnych .. Mówisz i masz :) Chyba że zdrefisz .. albo się brzydzisz .. co może być uznane za osobistą , społecznie naganną fobię.

  • Marcin Rafalski i robert.bednarczyk lubią to
Zdjęcie
Paweł Bugajski
16 wrz 2015 15:07

Dziwnie czułem, że gdy na początku o ciotach to na końcu o redaktorach będzie... :)

  • robert.bednarczyk, Tomek88 i AdasCzeski lubią to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
16 wrz 2015 19:38

To najważniejsi w mainstreamie dawcy wzorów. Nic bez ich rękojmi obyć się nie może.. Co by sobie ludzie mogli bez nich  pomyśleć, jak odnaleźć w świecie - czysta anarchia .. :)

  • robert.bednarczyk lubi to
Zdjęcie
AdasCzeski
16 wrz 2015 20:02

Sławku,

 

czytając Ciebie mam takie dziwne wrażenie jakbym czytał ciągle to samo zdanie... ślepe psy alfa szczekają sfora za nimi, a awangarda jedzie dalej... ino gdzie? 

 

Myślę, że już czas byś stworzył dekalog (lub jego wielokrotność) zasad. Taki moralny kręgosłup, może latarnię bardziej, by w tych wszystkich ciemnych umysłach iskierka nadziei, dobra nowina się zakrzewiła i dalej rosła byśmy jak ten Jaś wspięli się ku oświeceniu, Zobacz Mojżesz w kamieniu dostał, Luter na papieże do drzwi przybił, a Ty nowoczesnym będąc możesz posta dać.

 

:)

 

Z tłumu nieagresywny.

Adam 

  • Paweł Bugajski i robert.bednarczyk lubią to

...na papieże lepiej nie przybijać bo to trochę boli, (nie)jednemu wczesniej już to zafundowali,

zresztą ten akurat niczemu chyba nie winien, światły dość jest to gość,

ale na już papierze zawsze można, a nawet warto :-)

PS. żeby nie było, agresywność "0"

Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
17 wrz 2015 05:29

Adamie - nie potrzeba nam jeszcze więcej dekalogów. Wystarczy dorosnąć do starych, dobrych systemów wartości .. z czasów przedmedialnych .. Zaburzenia instynktu, intelektualny niedowład, stłumokowienie - same odejdą .. :)

Quality czy equality ? Równanie w górę , czy równanie w dół ? Dla mnie wybór jest prosty..

 

Kiedy mówisz elita - odrobinę się zastanówmy, bo nie jestem pewien czy chodzi ci o pełniących rolę elity, czy o prawdziwą elitę - której w zasadzie powszechnie brak - a która przecież nie jest, nie może a nawet nie powinna z istoty swojej być okresowo modnym idolem, wprawiającym w euforię i zachwyt wyhodowanych wcześniej przez siebie durniów.. albo tych zawsze w naturze występujących :)

  • Negra, coma i sierżant lubią to
Zdjęcie
AdasCzeski
17 wrz 2015 19:49

Sławku, 

 

w górę w dól... ? jak dół dobry to w dół, ja góra to w górę... 

 

Ja o elicie nie pisałem, pisałem o awangardzie... myśląc, że chcesz raczej nowe, czytaj Twoje plenić niż stare gloryfikować. Dla mnie pojęcia te są dość różne... elita różna może być - polityczna, domniemana, ekonomiczna itd. Awangarda w mym przekonaniu jest zjawiskiem nadającym ton, acz sprawdzalnym ahistorycznie czyli ex post.

 

Mnie los był łaskaw wrzucić w ten świat z chwilą, gdy Pan Lech Wałęsa skakał przez płot w stoczni, młody słowem jestem, a przynajmniej tak się czuję. Pamięcią nie sięgam do czasów przedmedialnych, bo teleranek i Pan Tik Tak był dla mnie medialną realnością.  

 

Stare systemy, ale jakie greckie, rzymskie, renesansowe, barokowe, neo, klasyczne, bauhaus, dodekafonia, muzyka elektroniczna Stockhausena, kodeks Boziewicza ... co? 

 

Ja też z tych co tęsknią do kraju tego gdzie mają tak za tak, nie za nie, bez światłocienia i gdzie gniazdo bocianie na gruszy popsować jest zbrodnią wielką...  

 

Acz by dawać świadectwo trzeba pokazać jak ma być, a nie jak ma nie być...  

 

Adam

Adam i Sławek, odnoszę wrażenie że piszecie o tym samym, tylko innymi słowami. Ciekawy wpis,ciekawy dialog. Pozdrawiam
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
18 wrz 2015 05:37

Adasiu drogi. Pan Wałęsa akurat przybył wodą.. jak przybywał czasem Pan nasz :) Oczywiście nie szedł, a płynął łodzią motorową - jak człowiek nowoczesny ..

 

Dziś dominującym systemem wartości jest popkultura, która znosi z wielbicieli i wyznawców obowiązek posiadania osobowości - ba - nawet elementarnej wiedzy. Można być wszystkim, czym się tylko zapragnie.. Prócz człowieka myślącego :)

 

Nie trzeba być zaraz filozofem. Czasem wystarczy być tylko zdroworozsądkowym sceptykiem.. Żeby świat nie zwariował do imentu :)  

  • Marcin Rafalski, krzychun, Dienekes i 1 inna osoba lubią to

...Piętnaście minut później dowiedziałem się, że wlazłem w sam środek ciotowskiej pikiety , która dzień i noc okupuje ta właśnie stronę parku - stręcząc się sobie nawzajem, świadcząc nowoczesne ponoć usługi. Równym, wyjątkowo postępowym krokiem w najstarszy zawód świata.. B) Nic wielkiego..

 
Cholera, normalnie strach jechać do Łodzi :blink:.
A biorąc pod uwagę że niedługo w Łódzkie (Grotniki) nieroby roszczeniowe zawitają, to już w ogóle Sławek uważaj.
W parkach obciągacze, na ulicach ciemnolicy brodacze, nie będziesz miał gdzie z psem na spacer wyjść ;).
 
Redaktorzy i cioty, cóż za zgrabne połączenie, nawet w świetle obecnych poza wędkarskich wydarzeń.
Mówisz Sławek o starych dobrych systemach wartości, obawiam się że stare systemy wartości odchodzą do lamusa.
Niestety ale wartości które nie są pielęgnowane z czasem same giną, ot taki cykl życia który mamy okazję obserwować.
 
Nie ma sensu porównywać obecnych elit (obojętnie czy wędkarskich/politycznych/oficerskich) do tego co było kiedyś (powspominać jedynie możemy), bo i systemy wartości zmieniły się diametralnie, jedne stały się passé inne zastąpiono nowomową i wiele zapewne się jeszcze w tej materii zmieni.
 
Mówisz, "obowiązek posiadania osobowości - ba - nawet elementarnej wiedzy"
Człowiek z osobowością i do tego jeszcze myślący ? Ojojoj to już brzmi groźnie, grozi strajkiem, wywrotem, niezadowoleniem a takich czynników nie chcemy - nieprawdaż ?

  • Sławek Oppeln Bronikowski, Marcin Rafalski, Paweł Bugajski i 1 inna osoba lubią to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
21 wrz 2015 05:53

No co ..? Przestanę chyba chodzić do ZOO :)

Kłamstwo i ordynarna podmiana jest fundamentem nowoczesnych ponoć społeczeństw. Kłamstwo pompowane siłą, przyjmowane z pewnym niedowierzaniem .. Nawet nie wierząc - uwierzyć :)

  • Marcin Rafalski lubi to
Zdjęcie
AdasCzeski
22 wrz 2015 18:38

Sławku, 

 

także oponuje przeciwko miałkości, braku rozsądku, dyktacie pustek intelektualnych lub wręcz o zgrozo nie pustek, bo pustki raczej nieświadome swej pustki, ino świadomych cyników, co pustków tworzą, bo tak im wygodniej.

 

Kultury nie obwiniaj, jak nie obwinia się przyrody, bo winy żadnej ponosić nie może jak ten lis co kurę zjada. Jest i tyle. Kategorii moralnych nie można jej przypisać, te dla nas zarezerwowane. Jak już gdzieś pisałem ponoć kiedyś kamień tysiącletni wykopano, a tam inskrypcja - młodzież się nie słucha, cuda wyczynia, złe czasy idą....

 

Tylko jaki przekaz społeczny miał ten kamień... a dziś... fakt motyl skrzydłami facebooka (taki przykład) zamacha w Australii, a u nas huragan i vice versa. Zawsze pewnie było więcej małości od wielkości, tylko wcześniej nie mogła tak powszechnie na wierzch wyłazić i wciągać w swą stronę. Jak napisał mądrzejszy ode mnie, kiedyś ludzie byli popularni, bo mieli coś ciekawego do powiedzenia, dziś mają coś ciekawego do powiedzenia, bo są popularni.  

 

Tu nie zgadzam się ze Zwierzem, stare tak per se nie odchodzi, a nowe tak samo nie przychodzi - zmiany po prostu rzecz ciągła i nieuchronna, jak ewolucja w przyrodzie. Łez nie co lać.  

 

Konkludując w kwestii filozofii i zdrowego sceptycyzmu... jeśli chcesz innych do niego przekonać to jesteś filozofem. :) Jeśli nim jesteś to staraj się robić to skutecznie. Był wszak w historii już jeden, co młotem chciał filozofować... a żywot skończył w zasadzie pod batem prostego węglarza. 

  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
23 wrz 2015 05:37

Adasiu, nawet na portalu wędkarskim - żachnąć się można nad światem. Nawet trzeba .. Jeśli Ci nie wszystko jedno .. :)

Jakże cieszę się, że przynajmniej tu, na wędkarskim forum, nie straszy poprawność polityczna. Nazywanie rzeczy i zjawisk po imieniu a nie zacieranie sensu przez kamuflaż werbalny. Dziś mówimy "kochający inaczej" zamiast pederasta, a jutro w tym pojeciu zmieści się i miłośnik wdzięków kozy, zapaszku zwłok, czy inny, nazywając rzecz właściwie, zboczeniec. Bo on wszak też kocha inaczej, i też ma prawo do akceptacji. Wizja parady zoofili jest jak rosyjskiego powiedzenie - " i śmiesznie , i strasznie, a przyjemności żadnej". W naszym, wędkarskim światku poprawnością polityczną stał się nokillowy terroryzm - nie mylić z świadomym C&R. Z drugiej strony wędkarskiej sceny mamy ten tłum w gumofilcach, bezrefleksyjnie konsumujący wszystko co na hak trafi. A w środku? Jak żyć, panie premierze?
  • Sławek Oppeln Bronikowski i coma lubią to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
30 wrz 2015 05:58

Obłuda dziś rządzi - wszędzie i wszystkim.. Nie dać się jej zjeść - to podstawa :)

Śmierdzi ta rzeczywistość na kilometr, nieporownanie gorzej niż skarpety po całym dniu pstrągowania. Taka mnie naszła refleksja po Twoich tekstach, imienniku - że mój powrót do wędkarstwa po latach przerwy był ucieczką od tego bagienka, konsekwetnym rozwinięciem działań takich jak pozbycie się TV, słuchanie muzyki z płyt/mp3 zamiast radia, niekupowanie gazet. Wszak nigdzie tak nie odpoczywam jak wbity po uszy w krzaki, czatując na pstrąga. Psuje niewątpliwie tą świątynię spokoju kłusol, bękart Szeli w prostej lini, chłopek grodzący zagon do rzeki materacem i oponą, topiący koty, ryj miejscowy, z przepicia czerwony z bełkotem oznajmiający sukcesy w kłusownictwie. Ale to było i w czasach lepszych dawno minionych, i zapewne będzie w przyszłości.
  • coma lubi to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
30 wrz 2015 18:38

Wolności w dzisiejszym świecie świecie jest bardzo mało, podobnie jak zdolności do  samodzielnego myślenia, czy nawet osobistej refleksji. To nader przykry fakt..

Ale wrócę jeszcze Sławek, do zwrotu którego użyłeś w poprzednim wpisie. Ten no killowy terroryzm..

Nie kierując się uprzedzeniami, pozostawiając wszelkie sieciowe emocje na boku - uważam, że jest to ocena nietrafna a nawet negatywnie wszystkich bez wyjątku wyznawców etykietująca. No kill i c&r w krajowym wydaniu nie są tym czym są z założenia, pełnią raczej funkcję emocjonalnych identyfikatorów dla naprawdę nielicznej części łowiących. Jest to raczej powód do łatwej dumy albo natychmiast nobilitujący wyróżnik. Coś w duchu homo novus, a'la  Nowak w Tygrysach Europy..  :)

C&r będące marginalną praktyką wspomagającą efektywne i sprawne zarządzanie zasobami, niespodziewanie urosło u nas do rangi kamienia filozoficznego - nie trzeba już żadnych innych wysiłków , wystarczy że wszyscy zadeklarują c&r a natychmiast będzie powszechny gites oraz tenteges :)

Wiara czyni cuda ..

No kill do którego się latami dorastało - a nie przyjęło do stosowania tydzień temu - jest czymś jednak dużo bardziej złożonym i chyba także bardziej dojrzałym wyborem. To nie jest tylko popularny ślepy pęd za najmodniejszą modą :) To była dla mnie całkiem oczywista decyzja - ponad dwadzieścia lat temu - zwyczajnie nie potrzebowałem ryb do jedzenia.. i zauważyłem też swoją morderczą sprawność :)

  • coma lubi to
Gwoli wyjaśnienia - osobiście przez "nokillowy terroryzm" rozumiem zjawisko polegające na głoszeniu kilku dogmatów:


-każdy kto zabrał rybę, choćby raz w życiu, jest gumofilcem, mordercą i niczym nie różni sie od kłusola. Dziadkowie, ojcowie czynili zło, odcinamy się od nich, niech złożą samokrytykę a wędki oddadzą na złom.


-nie zabieramy ryb, więc mozemy olać RAPR, łowić w czasie tarła, kłuć setkami ryby niemiarowe (wymiar jest dla mięsiarzy)


-PZW to dzieło szatana, bękart Stalina i zło wcielone. Nic nigdy dobrego nie uczyniło, i tylko pluton egzekucyjny nad dołem z wapnem może uzdrowić sytuację.


-Jesteśmy MY i ONI, na barykadzie z martwych ryb. Żadnych szarości, czerń i biel, oni utaplani w rybiej krwi, my święci.
  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
05 paź 2015 05:42

Bo co chyba nietrudno jest zauważyć - nasze wędkarstwo jest pozbawione kręgosłupa, wykorzenione, w poszukiwaniu tożsamości czepiające się rozpaczliwie kolejno lansowanych mód. Stąd - z tych mód właśnie biorą się ci najbardziej wojowniczy puryści i mesjasze nadgorliwi :)

Maj 2019

P W Ś C P S N
  12345
6789101112
131415161718 19
20212223242526
2728293031  

Ostatnie wpisy

Ostatnie komentarze

Przeszukaj mój blog