Skocz do zawartości

 • Zaloguj korzystając z Facebooka      Zaloguj się   
 • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Przednówek

Napisane przez Sławek Oppeln Bronikowski , 12 kwiecień 2018 · 766 Wyświetleń

Bociany przyleciały, pąki na kasztanach grubo napęczniały. Wróciły zapachy ziemi, słońce grzeje i promienieje. Samo się rymuje. Żyć nie umierać!! Cudowne nogi kobiet nakręcają wyobraźnię - ale dla równowagi panie szczebiocące w radiowej dwójce z politpoprawego klucza, ze znawstwem smakujące głębie gejowskiego dyskursu o społecznych uwarunkowaniach, na czele z wykluczeniem, uprzedzeniem, ksenofobią, homofobią oraz straszliwie nagannym judeosceptycyzmem, zawartych ponoć w narodowym klasyku pt "Wesele", któren to dyskurs odkrywczo siega poza nieznane, niedostępne dotąd nikomu horyzonty ludzkiej percepcji - mocno psują mi ten sielski anielski obraz. Wprawiają mnie w dyskomfort. Czasem lepiej jest tylko oglądać i mieć jakąś nadzieję. Co albo kto każe tym kobitom dawać głos.. po co.. :(
Na szczęście stacja broni się doskonałej jakości muzyką, co skutecznie pomniejsza moją niechęć, dzięki czemu kontakt nadal tkwi w ścianie.. :)

 

Wędkarski świat też pręży się do skoku. Wprawdzie modna kolorówka już miesiąc temu ogłosiła start, ale żniwa - może raczej dorzynki, jeszcze się formalnie nie rozpoczęły, choć biedota z wędką bez skrupułów trzaska co popadnie, bez ustanku, ani bez chwili wytchnienia. Wełna nie wełna - zawsze tak było u biedniaków i pazerniaków..
I tu zła wiadomość. Za zaporą Jeziorska nie pojawiły się w tym roku wiosenne ciągi tarłowe, widocznie rybciom w końcu znudziło się przypływać. Nie ma innego wytłumaczenia - niemożliwe żeby się skończyły! Pusto jest na obleganym latami pigalaku, pusto jest w wodzie. W tym miejscu przednówek osiągnął maksymalną głębię i siłę wyrazu.. :rolleyes:

 

Bez żadnego wstydu można było wiosną łowić srebrniaki - oczywiście bez tych hańbiących nas corocznych ekscesów na tarliskach i dokazywania na potarłowych rybach, co to są obiektem chuci głodomorów wszelkiej maści. Zaczynają się nadawać do łowienia pstrągi - oczywiście te co pozostały po styczniowym boomie. Ale co z tego kiedy łowienie pstrągów mi zupełnie obrzydło, a i sam wizerunek pstrągarza nie wzbudza nawet ułamka mojego entuzjazmu, tak jak dawniej ?
Zejdę udręczony głodem doznań na przednówku ?!
A nie, nie, nie.. Niegrożonko.. :)
Będę miał za półdarmo albo jeszcze taniej kilka tysięcy małych jazi, które miały iść na paszę, których jakoś nikt inny nie chciał. Nie do łowienia - do mojej wyłącznej dyspozycji. Lubię to, samoocena mi rośnie..


Zawiodłeś mnie Sławku. Dla paru taktów muzyki słuchać takie bezeceństwa? Byłem dzisiaj zobaczyć co nad "moją" wodą i .......................pustka . Nikogo. Nie czytają kolorówek?

P.S. Wiosna rzeczywiście  wyjątkowa.

  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to
Zdjęcie
Krzysiek Dmyszewicz
12 kwi 2018 20:45
Sławku, wbił mi się w głowę tekst z Wędkarza Polskiego, opisujący rozpoczęcie nieformalnego sezonu pstrągowego - "Dopiero gdy zakwitną zawilce" (mogłem przekręcić). Czekam na chruścika, jeszcze tydzień / dwa. Nie lubię jak mi zimno w palce, więc i zimowy streamer to dla mnie jak za karę. Wszystko ma swój czas. Pozdrawiam serdecznie, Krzyś.
  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to
Niestety / stety. Od parunastu lat nie jest mi dane uczestniczyć w cyklu pór roku w polskim wydaniu. Za dużo podróży, za dużo czasu za granicą. W marcu widziałem kwitnące migdałowce, ostatnie tygodnie to początek jesieni ( półkula południowa).

Kalendarz wędkarski uwzględnia u mnie przerwę od 12.10 do otwarcia sezonu pstrągowego w okolicach 3 króli.
Czy tak jest lepiej, czy gorzej - nie wiem.
Ale jedyne czego mi brakuje w takim funkcjonowaniu, to uchwycenia tego momentu, że to już. Że już wiosna.
Tego mi brakuje.
Ale jakoś żyję...

Pozdrawiam serdecznie
  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
13 kwi 2018 05:20

Danielu - a popatrz jak ten intuicyjny sygnał, ten niewerbalny przekaz bezbłędnie działa na stworzenia dużo mniej inteligentne od ludzi, boćki wiedzą bez pudła kiedy jest dla nich pora. My mamy obłędnie rozbudowane sposoby i systemy komunikacji pomiędzy - a nie trafiamy.. :) A jak media ogłoszą - to falstart :)

 

Trudno jest, okonku, zwiać konserwatywnemu majstrowi przed światopoglądową opresją, gdzieś indziej niż w muzykę, do lasu albo nad wodę. Kiedyś wiałem przed dyktaturą proletariatu, teraz przed równie nachalną dydaktyką proletariatów zastępczych, kolejno z okolic doopy wynajdywanych. Ton mają identico.. I na dwójce z prawdziwą ulga nie usłyszę trelów Fredka.. :)  

  • Guzu i okonek63 lubią to

Pięć razy przeczytałem i tyleż samo analizowałem, nie znalazłem nic do czego mógłbym się "przyczepić". "Usprawiedliwienie" przyjęte. Miłego dnia. :)

  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
14 kwi 2018 09:38

Ale poirytowany przekartkowałem Wesele i skłaniam się okonku do przypuszczenia, że Wyspiański napisał jakąś alternatywną wersję, której nie znam.  A może faktycznie to poetycka nadrzeczywistość.. :)

  • okonek63 lubi to

Może należałoby przyjąć że nie znamy całego "Wesela". Może istnieje a nam nie jest znane coś na kształt 13-tej księgi "Pana Tadeusza". Licho wie. Najważniejsze że przyroda się obudziła i ptaki zaczynają się uwijać. Dzisiaj w terenie pełen relaks.

Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
14 kwi 2018 18:29

No..

I królestwo zapachów. Na al. Włókniarzy kwitną dzikie śliwki. Ich słodka wonność głuszy odór spalin :)

Nie nadążasz za lewacką logiką imienniku: - w "Weselu" jest słowo "Żyd". Ergo - dzieło antysemickie skoro napisał to Polak - w "Weselu" nie ma ani słowa o gejach - czyli są pominięci i wykluczeni!! W dodatku para młoda hetero, a fuj co za ciemnogród.
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
14 kwi 2018 21:48

Sławek.. Za nikim, ani za niczym od dawna nie nadążam. Dryfuję pod wiatr :) Co frapujące, ideolożki z dwójki zbyły kompletnym milczeniem Hetmana i Chochoła - najbardziej aktualne postacie w Polsce :)

Zdjęcie
Krzysiek P
14 kwi 2018 23:39
Niestety, Sławku za zaporą pojawiły się podobno (nie widziałem, nie bywam tam od x lat) na chwilę i swoje nieszczęście i zgube jazie.. I znów oblężenie, przekleństwa i śmietnik z opakowań.. I kursy "do auta" z każdym kolejnym jaziem ponad to co już w siacie w wodzie..
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
16 kwi 2018 05:56

Dwa razy tam i z powrotem przejeżdżałem przez tamę. Pojedyncze auta tylko.. Chyba pigmeje przenieśli się na Ner..:)

Papa Broda już dosyć dawno strzełił focha na radiową dwójke. Teraz muza leci z płyt i czasem YT.

A w temacie wiosny. Tydzień temu o wschodzie słońca oglądałem taniec żurawi na Wzgórzach Dylewskich. Coś pięknego!

Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
16 kwi 2018 18:42

Pozdrowienia dla ojca..:) Dziś na śliwkach miliony pszczół..

Maj 2019

P W Ś C P S N
  12345
6789101112
13141516171819
2021222324 25 26
2728293031  

Ostatnie wpisy

Ostatnie komentarze

 • Zdjęcie
  ..cd
  Sławek Oppeln Bronikowski - wczoraj, 16:47
 • Zdjęcie
  ..cd
  lukomat - wczoraj, 14:08
 • Zdjęcie
  ..cd
  Sławek Oppeln Bronikowski - wczoraj, 13:13
 • Zdjęcie
  ..cd
  lukomat - wczoraj, 07:47
 • Zdjęcie
  Rocznica
  Sławek Oppeln Bronikowski - 23 maj 2019 19:56

Przeszukaj mój blog