Skocz do zawartości

 • Zaloguj korzystając z Facebooka      Zaloguj się   
 • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

To był tydzień!!

Napisane przez Sławek Oppeln Bronikowski , 15 grudzień 2019 · 1596 Wyświetleń

Adwent. Biedronki trzeszcza w szwach.. Słuszna walka z pedofilią przeszła w niemniej słuszną fazę pajdokracji - boskie dziecię Greta gromi ciemnych, starych zgredów, nawet spojrzenie ma straszne.. Nasza Olga wdrapała się na Parnas. Dla wielbicieli literatury jest to gratka, ciąg dalszy miłości żywionej do książek.. przeżytku w erze cywilizacji obrazkowej. Dla abstynentów - krótkotrwały stan euforyczny.. nasi wygrali.. :)
Pani Tokarczuk bez wątpienia wie gdzie leżą słodkie bon bony, i doskonale wie co należy pisać, aby na nie zasłużyć - ma ku temu prawdziwy talent i pióro niezłe. Nie to co Houellebecq albo jakiś tam Rymkiewicz.. oni najwyraźniej nie czają bluesa.. Ale nie ma co wybrzydzać - piękny jest sam smak, kiedy progresistce, feministce, obrońcy praw zwierząt, no i manierycznej ekolożce, ceremonialnego wręczenia nagrody dokonuje modelowy reprezentant męskiej supremacji - sam norweski król.. do tego zagorzały myśliwy. A całość sfinansował rząd narodu przodującego w rabunkowej eksploatacji zasobów naszej matki natury. Była też tradycyjna wisienka na torciku - Polacy są zawsze winni.. Czyli jest klimatycznie.. :)

 

W wędkarskim świecie po staremu. Nic.. Dwóch zajadłych lanserów ciężko chorych od chęci jakiegokolwiek zaistnienia na ff, a poza tym jak w starym dowcipie..

 

Dwie damy rozprawiają o stałym miejscu wakacyjnego wypoczynku..
- Nudno tu, nic interesującego się nie dzieje, nie ma nawet z kim pogadać, beznadziejnie tu jest - od zawsze, odkąd pamiętam.. I jedzenie też obrzydliwe, bez polotu ani odrobiny smaku.. nawet pies by tego żreć nie chciał..
Tak, tak - z tym wyżywieniem to masz Dzidzia stuprocentową rację - powiem więcej - porcje są skandalicznie małe..

 

Właśnie ruszył na forach niezwykle popularny wśród tzw członków, coroczny plebiscyt czy też może ranking - gdzie jest więcej porozumień, gdzie dają więcej za mniej. Dzidzie rules.. :)


Zdjęcie
Marcin Rafalski
15 gru 2019 20:00

Aby na pewno wręczał Król Norwegii ? Nie śledzilem więc nie wiem. A swoją droga z jestem zdegustowany by nie rzec oburzony że na medalu Noblowskim przedstawiona jest tylko postać młodego męzczyzny !Czy wiadomo coś o jego orientacji ? Czy jest chociaż poprawna politycznie ?  Dlaczego nie kobiety !? (wzmiankowana Greta jako model może by się nadała)  Albo pary ?

  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
16 gru 2019 07:17

To zwykła figura retoryczna - Marcinie. Brał udział we wręczeniu.. :)

Wiele by można gadać o niuansach i zasadach mainstreamowego salonu - ale najbardziej charakterystyczny, wręcz obsesyjny, jest natrętny filosemityzm.. w obowiązkowej asyście antypolonizmu. Ten trend jest jak widać nośny i całkiem lukratywny - produkcyjniaki są dalej wporzo.. :)

  • Friko, Marcin Rafalski i Fugazi lubią to

Nie dość że Greta spojrzenie ma straszne, to i samą facjatę niepiękną. Ale de gustibus non est disputandum... Boję się tylko co będzie dalej, gdy nasza Gretka lat niewieścich dojdzie, kiedy na twarzy zagoszczą na stałe te wszystkie za młodu wdrukowane poglądy, lęki i demony. Albo kiedy formuła pandemonicznej szczeniary się wyczerpie i mainstreamowe  mendia zwrócą się ku nowemu. No nic.

Z drugiej strony oglądałem kiedyś reportaż ze Szczupakiem, kręcony w szczupakowym zaciszu domowym. Był tam też jakiś samiec i kiedy tylko pojawiał się w obiektywie, zaraz Kazia zaczynała mu nadskakiwać, łasić się, po głowie głaskać, buziaki dawać. Z feministki nic nie zostało, była normalna kobieta. Tak więc może i nasza Gretka do rozumu dojdzie.

Słyszę dzisiaj że pan Premier będzie dzieciakom ograniczał internetowy dostęp do pornografii. O ile pomysł ze wszech miar słuszny, o tyle ilekroć słyszę o sieciowych ograniczeniach w imię celów wyższych, zaraz mi się czerwona latarnia włącza. Bo jak w sieci odróżnić dziecko od takiego dorosłego, zcapiałego satyra jak ja? Jaka będzie granica wieku? Zapewne rozwiązaniem będą jakoweś opłaty, ściągane li tylko z kart bankowych. Ech, życie... zostaną wspomnienia.

Jakoś wolałem Beatę na urzędzie. Bardziej swojska była, taka sąsiadka zza płota. Choć bez aforyzmów :)

  • eRKa lubi to

Nie oceniałbym urody 16 letniej panienki. Nigdy nie wiadomo jak kto będzie wyglądał za x lat. Piszę to na swoim przykładzie- w wieku lat 16-tu świetnie się zapowiadałem.... i tylko tyle.

  • Paweł Bugajski i Krzysiek P lubią to

Przecie napisałem że o gustach się nie dyskutuje. Mnie się nie podoba, a oceniać mogę, tym bardziej że Gretka stała się osobą publiczną. Zaś 16 lat to wiek w którym jak najbardziej na panienkę można już spoglądać krytycznie. Zaś, na Twoim przykładzie, za x lat będzie tylko gorzej. 

Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
16 gru 2019 22:09

Idol nie musi być ładny, a kobiety są piękne z natury.. :)

 

Niektóre stare religie odchodzą do lamusa, ale quasi religijne apokalipsy, natchnieni wieszcze głoszący katastrofę, no i biczownicy mają się dobrze.. jak nigdy dotąd.. :)

  • Fugazi lubi to

Gretchen - nomen omen, tak niebezpiecznie podobna do Gretchen z Fausta - to miara naszych czasów. Szczylara - wywindowana na piedestał przez oszalałe społeczeństwo. Szczylara z szeregiem zdiagnozowanych chorób psychicznych. Szczylara o której się mówi dużo - zdecydowanie za dużo.

Byłem ostatnio na "proszonym obiedzie" u ludzi których uznawałem za inteligentnych, ba! - nawet mądrych. Pomiędzy przystawką, a daniem głównym Pan domu jebnął z shotguna - ta Thunberg to głos młodego pokolenia!

Pomyślałem - oj, oj, chyba nie dojem do końca. Potem było już tylko gorzej.

Ten świat na trzeźwo zaczyna być nie do zniesienia...

  • Friko, Sławek Oppeln Bronikowski, Koincydencja i 1 inna osoba lubią to

A Pan Sławek swoje...

 

Adwent - przed sklepami Społem kilometrowe kolejki - bo może statek z Kuby zdąży z pomarańczami na święta...

W sklepach GS-u pomarańczy nie było wcale...

 

Polka dostał Nobla - oczywiście trzeba to zdeprecjonować...bo Ona doskonale wie co pisać by dostać...

Lepiej, żeby Francuzowi dali...

I miała pecha bo musiała rękę myśliwemu uścisnąć - wygląda, że sobie z tym poradziła.

Dla Chińczyka czy Japończyka - dla kultur wschodu... mało ważne jakieś niuansiki - liczy się fakt, że to Polka...

 

No ale nie dla Pana Sławka...

 

Ps. Takich chwilowych gwiazdek  było i będzie coraz więcej. Czas przyspieszył, a kanały telewizyjne muszą mieć czym zapełnić program.

Zwyczajnie nie oglądam, podobnie jak telewizji śniadaniowej hahahahaha

Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
17 gru 2019 16:23

Łaskawie cię uwzględniłem pisząc o książkowych abstynentach - bo nie zakładam, żebyś trud poczytania naszej noblistki sobie zadał, a nawet jeśli spróbowałeś to i tak nie nie jesteś w stanie zrozumieć - co wielokrotnie nam udowodniłeś.. Przy próbach skumania po  wielokroć prostszych rzeczy regularnie robiłeś z siebie modelowego durnia - i za to poświęcenie cię szczególnie cenię.. :)

Kup se coś z ali.. i się pochwal na forum..

 

Ten świat na trzeźwo zaczyna być nie do zniesienia...

In vino veritas...  Uważaj do kogo chodzisz na obiadki. :)

Errare humanum est...

Więcej nie pójdę..

  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to

Łaskawie cię uwzględniłem pisząc o książkowych abstynentach - bo nie zakładam, żebyś trud poczytania naszej noblistki sobie zadał, a nawet jeśli spróbowałeś to i tak nie nie jesteś w stanie zrozumieć - co wielokrotnie nam udowodniłeś.. Przy próbach skumania po  wielokroć prostszych rzeczy regularnie robiłeś z siebie modelowego durnia - i za to poświęcenie cię szczególnie cenię.. :)

Kup se coś z ali.. i się pochwal na forum..

 

 

"Ludzie mają potężną potrzebę, żeby czuć się lepszymi od innych"

O. Tokarczuk - Księgi Jakubowe

 

Ps.Gdy mam wybierać - czytać książkę, czy pobawić się z wnukiem to zasadniczo wyboru nie mam hahahaha

Ps2. Kolegom polecam książkę o radzieckim szpiegu Kimie Philby

Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
18 gru 2019 07:56

No przecież nie czytasz, eRKa.. i tyko w sieci wynajdujesz pasujące ci "cycaty".. :) Ale chyba zgodzisz się, że najbardziej widać realizację tej potrzeby w czubatych, biedronkowych wózkach, albo formule pochwal się tak dzielnie zdobytym dużo/tanio/jeszcze taniej.. z aliexpress,  w zakładkach forum.. no i po pełnych śmietnikach.. :)

 

A nasza noblistka, nasza pani Olga kochana, jest jak dla mnie współczesną wersją utalentowanego koniunkturalisty, który z chłodną kalkulacją przyodział mundurek pisarza dworskiego, przyjął etat w obozie nieubłaganego postępu - tak jak przed nią inni literaci - Iwaszkiewicz, Brandys, Szymborska czy Konwicki - za PRLu.. :) Można to widzieć, można nie chcieć widzieć - Adam Małysz jest dużo prostszy w ocenie..

  • krzysiek lubi to

Ty nie jesteś wszystkowiedzący - Ty jesteś zabawny z takim myśleniem hahahaha

Rozumiem, że z melancholią wspominasz czasy gdy Ty miałeś dostęp do dóbr wszelkich a ludzie w kolejkach stali...

A dziś z zaspakajaniem podstawowych potrzeb jest normalnie, zwyczajnie...Baaa... banany można kupić.I bez kolejki. I o każdej porze dnia i nocy w sklepiku za rogiem.... 

Jak panie żyć w takim świecie...

 

Koniunkturalizm w sztuce... Pewnie, że jest. Jak wszędzie. Czytałem "Cichy Don" Szołochowa nie wiedząc, że on jest tfu... człowiekiem systemu. 

"Opowieść pod psem, a nawet dwoma" J. Meissnera - choć to chyba z komuszych pisarzy najgorszy haha 

Inne teoretycznie niepoprawne politycznie w aktualnym czasie pewnie też. Nie wiedząc, że są niepoprawne.

I wiesz co Panie Sławku - wcale tego nie żałuję...

Małysz jako komentator jest - taki sobie?

A nasza noblistka, nasza pani Olga kochana, jest jak dla mnie współczesną wersją utalentowanego koniunkturalisty, który z chłodną kalkulacją przyodział mundurek pisarza dworskiego, przyjął etat w obozie nieubłaganego postępu - tak jak przed nią inni literaci - Iwaszkiewicz, Brandys, Szymborska czy Konwicki - za PRLu.. :) Można to widzieć, można nie chcieć widzieć - Adam Małysz jest dużo prostszy w ocenie..

Oj tam Sławku. Pan Rymkiewicz i pani Szymborska podpisywali te same listy za PRL-u. Różnica taka, że jedno poparło Komorowskiego, a drugie Kaczyńskiego. Jednemu zapomniano, drugiej wyciągnięto. Zarówno Rymkiewiczowi jak i Szymborskiej bozia dała talent.

Pani Olga Tokarczuk koniunkturalistką nie jest. Poglądy i postawę życiową ma taką samą od lat 40 -tu. Można się z nią zgadzać lub nie, ale na pewno nie jest to osoba "płynąca z prądem".

Czytuję zarówno Rymkiewicza, jak i Tokarczuk czy też Houellebecqa. Wpoili mi to w moim liceum- w klubie dyskusyjnym w kiblu rozmawiało się nie tylko o d... Maryni...

  • Sławek Oppeln Bronikowski, Paweł Bugajski i Krzysiek P lubią to
Zdjęcie
Marcin Rafalski
18 gru 2019 12:07

Ludzie dzielą sie na tych  co zachwycają sie twórczością p.Tokarczuk i na tych co czytali. Ten bon mot nie jest niestety mojego autorstwa. Grubo przed Noblem probowałem męczyć "Ksiegi..."

Nie dalem rady. Nazwijcie mnie profanem ale dla mnie to nudziarstwo by nie powiedzieć więcej. Połowica, ktora czyta więcej i bardziej odporna też skapitulowała. Zdecydownie lepsi sa "Bieguni"

czy debiutancki zbiór opowiadań. Czy jest to poziom Noblowski ? Chciaż skoro tę że nagrodę otrzymał żałosny Dario Fo, to może ? Będę sie upierał przy twierdzeniu, że Nobel przyznany zostal za jedną wypowiedź o kolnizatorach i mordercach. Trzeba mieć klapki na oczach by nie widzieć że takie opinie podobaja sie w Europie.

  • Sławek Oppeln Bronikowski, Mysha i Sayonara lubią to

"Księgi Jakubowe" mi się podobały. Ale może dziwny jestem. Np. "Morfina" Twardocha mnie wciągnęła, za to "Wieczny Grunwald" i "Drach"- nie. A literacki Nobel? Jeśli dożyjemy, to zobaczymy za 20-30 lat co z tego przetrwa.

" Ja co nigdy nie czytam, lub przynajmniej mało... " pani Olgi nie czytałem i prawdopodobnie nie przeczytam. Zazwyczaj bowiem nie czytuję kobiet. Owszem, próbowałem. " Nad Niemnem " próbowałem, o krasnalach i sierotce przeczytałem, o Rogasiu z Doliny Roztoki i coś tam jeszcze a potem dałem spokój. Nie pasuje mi damska narracja i zazwyczaj nie odnajduję w kobiecym pisarstwie żadnych odkrywczych treści, niczego nowego ani nośnego. Dla mnie przynajmniej. Coś tam Wisi Szymborskiej mi się podobało, jakaś fraszka czy inna dykteryjka całkiem smaczna, jakieś wspomnienia pani Samozwaniec... i to chyba tyle. Nie znajduję wśród pan geniuszu na miarę Conrada, czy choćby... Lema. :) Nie odmawiam kobietom talentu pisarskiego, malarskiego czy politycznego wreszcie, ale... mężczyźni są zazwyczaj lepsi. Po co więc marnować czas?

To pisałem ja, mizogin i zadeklarowany wyznawca patriarchatu.

  • Mysha i Sayonara lubią to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
18 gru 2019 13:18

Nie patrzę na literaturę przez pryzmat obecnie toczącej się wojny polsko polskiej - czytam wszystko łącznie z wydawnictwami Krytyki Politycznej. nie grupuję ich nawet po przynależności do komitetów poparcia.. Ale tez nie jestem ślepy, kto na czym i z kim buduje swoją karierę, kto jest godny być pieszczochem salonu, a kto nie.. W literaturze i kulturze jako takiej, ton nadają reprezentanci starej i nowej lewicy - głównie lewicy obyczajowej, nie społecznej. Pani Olga zdumiewająco spójnie współbrzmi z kolejnymi ideologicznymi fazami oglaszanymi przez obóz nieubłaganego postępu - także z boską Gretą.. a często nawet je wyprzedza.. Bo jest bardzo zdolną pisarką.. i ewidentną konformistką :) A Rymkiewicz, Herbert czy Houellebecq - nie są dworakami systemu..

Pozostaje to oczywiście kwestia osobistego smaku, noblistka jak dla mnie strasznie mdła jest, i po hipstersku rozmemłana, ciężko jest się przebić przez tysiąc stron sagi o frankistach. Wolę jednak  książki C.C. Lewisa.. :)

  • Mysha lubi to

 A Rymkiewicz, Herbert czy Houellebecq - nie są dworakami systemu..

Są. Bo system niejedno ma imię. Jednego autora poklepią w prasie/internecie- prawicowcy, drugiego - lewicowcy. Minister kultury, który może rzucić kasą, zawsze chętniej rzuci swojemu.

 

@Fugazi. Prawie zgoda. Przejrzałem swoje szafy z książkami- większość to mężczyźni. Jeden wyjątek- "Muminki" Tove Jansson. Stworzyła Włóczykija- wędkarza i wiecznego anarchistę. Postać ponadczasowa :-).

  • Krzysiek P lubi to

Kwiecień 2020

P W Ś C P S N
  12345
67 8 9101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Ostatnie wpisy

Ostatnie komentarze

 • Zdjęcie
  Spoko
  Friko - wczoraj, 20:40
 • Zdjęcie
  Spoko
  Sławek Oppeln Bronikowski - wczoraj, 20:22
 • Zdjęcie
  Spoko
  Marcin Rafalski - wczoraj, 14:50
 • Zdjęcie
  Spoko
  Sławek Oppeln Bronikowski - wczoraj, 12:04
 • Zdjęcie
  Spoko
  Sławek Oppeln Bronikowski - wczoraj, 11:51

Przeszukaj mój blog