Skocz do zawartości

 • Zaloguj korzystając z Facebooka      Zaloguj się   
 • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Czerwiec

Napisane przez Sławek Oppeln Bronikowski , 09 czerwiec 2020 · 465 Wyświetleń

Pada ostatnio zdumiewająco często - to dobrze i niedobrze zarazem. Nie widać wprawdzie suszy, ale przecież jest mokro! Aż strach, co też sobie ludzie - szczególnie miastowe - mogą teraz pomyśleć - a tu nie widać żadnej narracji, co tą anomalię by wytłumaczyła i wskazała palcem winnych. Nawet ekologianci i ngos-y dają doopy.. Zjawisko wygląda na niedocenione - choć ma potencjał - pozostaje niezmonetyzowane jak w niechlubnym przypadku zagłady narodu wybranego, niespożytkowane jak seksualne wyzwolenie , ani nie użyte do żadnych, najmniejszych choćby ćwiczeń w posłuszeństwie - co widzimy przy okazji covid 19.. #Weźparasol.. #zostańwdomu..

 

Mnie też pogoda wykukała. Popłynąłem w same grzmoty przed burzą, kolejny raz zakładając większego farta u ryb tudzież nieba. Udawało się przez może pól godziny - jedna czarna ściana z błyskawicami obwieszona płachtami deszczu poszła na Tomaszów, druga sina, błyskająca i hurgocząca zmora sunęła - vis a vis mnie - po południowej stronie zalewu, w drugą stronę.. tak jakby zalew je odpychał. A zza lasu, prosto pod wiatr, wyszła burza trzecia..
Dzięki kapeluszowi co nieco widziałem na oczy, no i po szyi mi nie ciekło.. :)

 

W zalewie chaos. Leszcze się na zmianę trą, żrą.. i dla zabawy biorą grzbietem za kotwice. Jazie były i się gdzieś zmyły, nie widzę ich, chociaż roją się grube ochotki. Wzdręgi nieaktywne. Sandacze dość niechętne. Szczupaki małe i malutkie. Bolenie na wylęgu. Brzegówki na jajkach. Koźlarki. A ludzie zniechęceni..wiecznie coś nie tak.. :)
Z hodowli w górze Pilicy nawiały na wolność jesiotry, jest ich całe mnóstwo od wczesnej wiosny, ale to nie jest chroniony jesiotr ostronosy ani zachodni - zatem można i należy złowione brać. To akurat mamy do perfekcji opanowane, czyli sterlety nie zdominują naszego zalewu, a rzeka Pilica nie zostanie rzeką Św. Wawrzyńca..Dobre i to..


Zdjęcie
Pluszszcz
09 cze 2020 21:20

Cudna wiosna nam się zrobiła po tym suchym wstępie. Moje  świerki serbskie  mają już 25-centymetrowe przyrosty i ani myślą się zatrzymać. Białoboki "zakwitły" i świecą po oczach tymi swoimi "kwiatkami". Truskawki ze śmietaną, albo bez. Żyć nie umierać :-)

Pstrąże dzieci już na dobre się zadomowiły w dorosłych miejscówkach. Jakże inne od tych zarybieniowych. Wypłoszyć je ciężko i znikają w okamgnieniu.

  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
10 cze 2020 05:13

A w lesie za płotem, żaby śpiewają.. :)

Zdjęcie
Z.Milewski
10 cze 2020 09:22

Jakiś magnes burzowy koło ciebie leży, w mojej okolicy nie było ani jednej. I deszczu też nie za wiele, parę razy pokropiło, choć to i tak tyle co kot napłakał.

Gdy latem tamtego roku ujrzałem rzeczkę, na której ochoczo wcześniej łowiłem liny, to łza się zakręciła w oku. Lustro wody praktycznie zniknęło, całkowicie zarośnięte roślinnością wynurzoną, woda prawie stała, a wcześniejsze lata to ok 1,2-1,5m wody w niżówce i 20m pas otwartej wody. Byłem tam w końcu kwietnia tego roku, pas wolnej wody był, roślinność nie zdążyła opanować koryta, ale 0,5m głębokości odebrało mi nadzieję na sensowność łowienia. Posiedziałem na skarpie długa chwilę, poobserwowałem uklejki, płoteczki i wszelką inną drobnicę, żadnych objawów większych ryb, a wcześniej grubaski pokazywały się dość często przy powierzchni, leszcze, jazie, klenie, żerujące szczupaki... nic takiego nie zostało.

Oby te deszcze i niech będzie...burze, częściej gościły na niebie.

Żaby śpiewają, śpiewają w pobliskim stawie, ale to już końcówka chórów płazich, niedługo zamilkną do maja przyszłego roku.

Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
10 cze 2020 12:13

Dziś w nocy też padało.. a mnie nie było.. :) 

 

Patrzę i widzę tak bardziej lokalnie, indywidualnie - to i obraz mam wąski. Mniej globalny. Po wioskach woda stoi w redlinach, w lesie na dołkach - błoto, a z błota co noc koncert..

 

Na początku 90' dwa lata po kolei też były bardzo ciepłe i suche, a zimy prawie wcale. Wtedy we dwóch przeszliśmy w gumowych spodniobutach Wisłę w Drwałach.. ale z powrotem, pod prąd, było odrobinę za głęboko.. :) 

  • Krzysiek P lubi to
Zdjęcie
Krzysiek P
11 cze 2020 08:18
Dobrze, że Ci Sławku grad smardzowicki którym straszyli w TV niegrzeczne dzieci dziur w kapeluszu nie powybijał Swoją drogą konia z rzędem temu co rozróżni jesiotra ostronosegi od zachodniego czy onego "nawianego". Wczoraj byłem na Warcie w ok Suchej. Króluje nieustannie motto "wszystkie rybki do torybki"..Niestety natura nie broni się już sama..już nie ma siły, ryb już coraz mniej do zeżarcia..
  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
11 cze 2020 09:07

Pod drzewami grad niestraszny, a ten był rozmiarów czereśni - mniejszych i większych..

 

Poziom wiedzy w wś - jak sam wiesz - jest minimalny. To nie te czasy kiedy wypadało śpiewająco znać atlas ryb albo taksonomię - tera mamy iphone.. Ogół słabo odróżnia gatunki, a jeszcze mniej potrafi rozpoznać płeć - co jest poniekąd zgodne z duchem czasu.. :)

 

#dużotaniotesco Ci nie pasi? Czy te torybki ? 

  • Krzysiek P i vako lubią to
Zdjęcie
Z.Milewski
11 cze 2020 09:56

Umiesz odróżnić płeć u ryb wszelakich gatunków? Brawo, szacunek!

O ile lina, czy szczupaka daję radę, to niestety np. płoć czy sandacz jest poza moim zasięgiem.

Gradu nie widziałem od lat, ale to akurat dobrze, choć deszcz ostatnimi laty, wolałbym częściej widywać.

Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
11 cze 2020 11:58

Popularnych u nas, w Polsce, chyba jeszcze tak - nie wiem, nie sprawdzam za często :)

Tu, z ze zwykłym u mnie poczuciem odrębności, wypada mi pochwalić się efektami długotrwałych więzi z MZGRiW i uniwerkiem, oraz praktycznymi zajęciami w wylęgarni. Nie wiem gdzie, albo kto w tym  jeszcze siedzi, albo w takich pobocznych zajęciach jeszcze gustuje - ale wszystkim entuzjastom gorąco polecam poszerzanie horyzontów, na wszystkie możliwe sposoby..

  • Krzysiek P lubi to

U mnie też leje od kilku dni codziennie. Nawet w tej chwili. Wody przybywa, choć nie wszyscy się cieszą.... zwłaszcza Ci co wróżyli apokaliptyczną suszę tego roku.

Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
12 cze 2020 05:46

Mało kogo stać, aby nie przyjąć ładnie i sprawnie podsuniętej medialnej narracji, nawet jeśli bajer jest na bakier z ludzkim rozumem albo doświadczeniem.. :)

 

Po ogłoszonych biznesplanach wielkich wytłumaczaczy  pojawiają się wytłumaczacze mniejsi w typie panna Greta, osoba Spurek, pan Wajrak,  albo pan Bednarek od melioracji - co scenariusza show pilnują i wiodą za nos, pragnących uczestnictwa i udziału mikrocefali.. przez co upodobniamy się do ludzkiej fermy, w której pastuch świnie nie tylko wypasa, ale i bajki im opowiada..

Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
12 cze 2020 12:56

:)

Październik 2020

P W Ś C P S N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26 2728293031 

Ostatnie wpisy

Ostatnie komentarze

 • Zdjęcie
  namuche
  Sławek Oppeln Bronikowski - dziś, 18:22
 • Zdjęcie
  namuche
  mack - dziś, 17:38
 • Zdjęcie
  namuche
  Sławek Oppeln Bronikowski - dziś, 17:17
 • Zdjęcie
  namuche
  Sayonara - dziś, 16:38
 • Zdjęcie
  namuche
  Sławek Oppeln Bronikowski - dziś, 14:52

Przeszukaj mój blog