Skocz do zawartości

 • Zaloguj korzystając z Facebooka      Zaloguj się   
 • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wrzesień

Napisane przez Sławek Oppeln Bronikowski , 09 wrzesień 2020 · 262 Wyświetleń

Ścieki w zdziczałej Wiśle to żadna nowość. Ścieki to małe nieszczęście - Włocławek spokojnie da radę.. i kolejny raz Bałtyk uchroni przed warszawskimi nieczystościami. Dla naszych ekologiantów i tak wrogiem nr 1 pozostaje żegluga, retencja albo hydroelektrownie. Taki mają target! Po to ich z niebytu wywołano..
Bo po co nam to wszystko ? Przecież już są, i ciągle nowe budują - w Niemczech na ten przykład.. :)

 

Na zalewie już po wakacjach, ale można trafić klimaty całkiem podobne do wiślanych, bo przy Karolinowie las jest zasrany aż po dukt na Zarzęcin. Tym niemniej, zawsze przyjemnie jest widzieć, kiedy jesienią zegrzeidacja i warszawiacy wyraźnie folgują..
Do kompletu woda kwitnie i capi dojrzewająco.. ale chyba trochę mniej, niż rok temu, no i nie kwitnie tak głęboko. Jak nie wiemy, albo i wiemy, Sulejów nie ma żadnego gospodarza, ma jedynie użytkowników. A najgorszym z nich jest wędkarski świat..
Przybyły u nas dwie nowe łódki - kabinówki. Łowią głównie w nocy. Panowie przepakowują do nich z czeluści swoich prestiżowych samochodów, całe naręcza teleskopów, zgrzewki z piwem, kubły z żywcami i odpływają w ciemność dyskretnie pyrkając spaliną bardziej ekologiczną. Po czym sulejowski bezmiar wód sumiennie eksplorują.. i dogłębnie eksploatują..
Jak czasem nocą wracam od Zygmunta, non stop lawiruję pomiędzy wyspami świetlików z wyjątkowo licznych zestawów rybaków amatorów, własnie spełniających się w swojej życiowej pasji. Nasze rozmowy są zwykle jednostronnymi speechami - ślepy chooyoo, jesteś?! Nie widzisz, koorwa, że łowię?
No przecież, że nie jestem..
Ostatnio, we czasie intensywnej, nocnej sesji, zgodnie odkryliśmy we trzech czy czterech starych chłopów, żeśmy są starymi lesbijkami, zmyślnie ukrytymi w męskim ciele.. :)


Zdjęcie
Krzysiek P
09 wrz 2020 20:30
Hahaha..ostatni akapit mnie rozbawił..i uzmysłowił, że mam tak samo!! Nadal tylko zgrabne babki mnie kręcą, całkiem jak 100% lesbe ;-) :-)
  • Sławek Oppeln Bronikowski i sierżant lubią to
Ja nadal nie rozumiem, czemu szanownemu imiennikowi tak by przeszkadzał ten łosoś, wędrujący na tarło w górę Wisły... skąd ta miłość do tam i betonów. Głęboko w poważaniu mam lewacką histerię pseudoekologów. Tu o zdrowy rozsądek idzie - nie o garść goowna w dużej rzece. Włocławek wszystko przyjmie. Przyjął już tyle, ze teraz nie wiadomo co z tym zrobić, żeby Bałtyku nie zabić... wuj z Bałtykiem, wuj z łososiem. Byle na Sulejówku tylko na wiosłach pływali.
  • mack lubi to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
10 wrz 2020 05:37

Łososie zabudowanym hydrotechnicznie Renem dopływają aż do Szwajcarii. Nie ma dla tego gatunku większego znaczenia, czy przeszkody są pochodzenia naturalnego - jak na Alasce, czy też zbudowane są przez ludzi - jak na Renie, a woda jest czysta. Mają być dla nich drożne..

Ale ten punkt widzenia jest całkowicie niedostępny dla intelektów zakutych przez modne przesądy i antypolski propagit..

A po co cokolwiek robić z zawartością dna Włocławka? Nie jest groźna, jeśli tylko pozostawić ją w spokoju.. 

Może dlatego, że tama we Włocławku już niedługo pociągnie. A dla ryb wędrownych przepławka nadal jest problemem. Certom wystarcza, łososiowate jakoś nie bardzo chcą masowo płynąc w górę Wisły. Betonowe brzegi Renu nie przecinają korytarza ekologicznego, wysokie zapory owszem.
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
10 wrz 2020 15:48

Całe lata zaniedbań oraz systemowej niemożności, całe lata paraliżu decyzyjnego, całe lata w defensywie przed narzucanymi, wszystkimi możliwymi chyba narracjami.. :( 

Moją największą troć, prawie metr, złowiłem w Jajkowie, nad rzeką Drwęcą, bo dochodziły tam kiedyś bez specjalnego problemu, choć na młynach i ujęciu wody dla Torunia były progi. Teraz na młynach ryby zatrzymuje samołówka.. dzięki czemu tłumy człowieków z wędką, notabene mieniących się miłośnikami ryb szlachetnych, może napi....ać na przymusowych tarliskach poniżej, kelty i ryby tarłowe..

Dochodziłyby i dziś, gdyby oczywiście wędkarski świat nie miał ich w doopie, potrafił/chciał - wytworzyć lobby pond debilnymi podziałami, a także być dla władzy odpowiedzialnym partnerem,  a nie tylko tępym, roszczeniowo zorientowanym środowiskiem, trwającym w wiecznej opozycji..

  • Krzysiek P lubi to
„Złe czlowieki z wędką” nadal są realnie może 2% problemu populacji ryb szlachetnych. Zatrucia, betonowanie, zapory, przemysłowe kłusownictwo - to załatwia wszystkich. I muszkarza, i dziadka z rosowką. A obaj do spółki, choćby wściku dupy dostali, nie wytrzebią zdrowej populacji jeśli stworzymy jej warunki do rozrodu i swobodnej migracji. PZW ma władze wybrane teoretycznie przez członków. Czy jako organizacja, reprezentująca 800 tys obywateli robi cokolwiek w sejmie? Czy ma jakąkolwiek sile przebicia? Nie, ponieważ reprezentuje statystycznego wędkarza - czyli miłośnika zarybieniowego karpia w bajorze. Statystyka. Demokracja (tfu). Tylko rozwiązania na poziomie państwowym, odgórnym mogą coś zmienić. Bez ekooszołomów, bez interesów rybaków - amatorskich i zawodowych, bez oglądania się na krzykaczy. Najlepszy byłby król. Ale to nierealne. Realne są decyzje o przywróceniu migracji ryb, o karaniu kłusownictwa łososiowatych więzieniem, o zakazach które nawet mnie niekoniecznie się spodobają. O ochronie ryb w pewnej ogólnej skali gdzie ani wędkarz, ani klusol, ani lokalne interesiki nie będą ważne. Ważne będą ryby i stabilna populacja. Tego żadne postkomusze PZW nie zrobi (bo nie chce), ani nie może choćby i chciało. I żadne stowarzyszenia miłośników dążące jak pokazuje rzeczywistość - do kasy, pseudoelitarnoaci albo burackiego panowania nad wodą. Dla wielu wzięcie muchówki do ręki jest równoznaczne z awansem społecznym. I poczuciem władzy nad resztą. Pogardą dla ludu robakiem łowiącego. Typowe dla neofity, co nie słoma, a gnój się z Simsów wylewa, a ze ściany straszy portret Szeli, zamiast ancestorów spod Wiednia.
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
16 wrz 2020 17:16

Poniżej "złowrogiej" zapory na Solinie, funkcjonuje najlepsze w Polsce łowisko ryb łososiowatych.. i nie tylko tam.. Bezstresowe człowieki z wędką uwielbiają mięć na swoją obronę najdziwniejsze teorie i równie durne przesądy. A wszystkie są warte tyle, co dziecinne zaklęcie - jak bum cyk cyk.. :)

 

Wiara w państwo opiekuńcze i wszechwładne nieustannie wzrasta. W sumie dziwne by było, gdyby wędkarski świat nie stanął w kolejce do państwa, z roszczeniowo wyciągniętą ręką. Ale do Trout Unlimited mamy coraz to dalej i dalej.. etherni..  :)

Absolutnie nie wierze w państwo opiekuńcze. I nie o to mi chodzi. Po prostu żadne wędkarskie stowarzyszenie, związek, klub nie zrobi tego co można na poziomie odgórnym.
A łowisko poniżej Soliny... zdaje się ze w tym roku ta ukochana zapora trochę zepsuła.
I wszelkie takie łowiska są sztuczne. Są efektem intensywnych zarybień małego odcinka rzeki. Nie naturalnego tarła, ani efektem działania natury, tylko wrzuceniem dla radości człowieków z wędką odpowiedniej masy rybiego białka. Ze tam są nokille? No są. Co tylko wydłuża czas do zgonu ryby, ciaganej co dwa dni i wypuszczonej.
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
17 wrz 2020 05:41

To może spróbujmy uzgodnić najprostsze znaczenia.. Rybacy amatorzy to jest wyzbyta jakichkolwiek wyższych ambicji populacja, uważająca że jej się z natury rzeczy - i bez jej najmniejszego wkładu albo starania - wszystko należy.. i jest przy tym języczkiem u wagi oraz arbitrem rozumu i elegancji, a nie tylko sporą liczebnie chamską sznurówą przywykłą ogryzać wodę do szpiku kości. Którą od wody należałoby trzymać na dystans przy użyciu pałek, polewaczek oraz policmajstrów dla każdego?

Wrzesień 2020

P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324 25 2627
282930    

Ostatnie wpisy

Ostatnie komentarze

 • Zdjęcie
  retro
  Sławek Oppeln Bronikowski - 17 wrz 2020 05:43
 • Zdjęcie
  Wrzesień
  Sławek Oppeln Bronikowski - 17 wrz 2020 05:41
 • Zdjęcie
  Wrzesień
  etherni - 16 wrz 2020 21:43
 • Zdjęcie
  retro
  Tomaszek - 16 wrz 2020 20:57
 • Zdjęcie
  Wrzesień
  Sławek Oppeln Bronikowski - 16 wrz 2020 17:16

Przeszukaj mój blog