Skocz do zawartości

 • Zaloguj korzystając z Facebooka      Zaloguj się   
 • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Aktualnie posiadamy styczeń

Napisane przez Sławek Oppeln Bronikowski , 17 styczeń 2021 · 577 Wyświetleń

Warszawa wyzwolona. Śnieg już jest, to i bałwanów przybywa, a ponoć nadchodzi też mróz - okrutna bestia ze wschodu. Straszne.. zwykła zima. Nie wiadomo co jeszcze klimat na spółkę z pogoda może nawywijać, co sobie mamy pomyśleć - bo jak na złość święta Greta ostatnio głosu nie daje - ale jedno jest pewne. Katalog strachów, nie ma końca - więc bójta się! Strach podstawą ładu, jest.. :)

 

Czytam sobie zaległości, ale jeszcze chętniej wracam do starych, wcześniej przeczytanych książek. Bez ładu i składu, zupełnie przypadkiem brane ze sztapla - rano najstarsza księga ludzkości, a na dobranoc wspomnienia Alberta Speera. Uderzające, jak obie są aktualne, zdumiewające i zarazem oburzające, jak wiele spostrzeżeń i konstatacji Speera o władzy, mediach, polityce i gospodarce, można odnieść do współczesności. Byłby świetnym kanclerzem..

 

Z fishingiem jest prawie tak samo jak z czytaniem. Możliwości jak morze - od rozpłynąć się, do po łebkach, aby aby.. Większość zadowala się niezwykle skromną umiejętnością czytania pasków tv oraz gazetek reklamowych, nieco bardziej ambitni są zdolni przeczytać instrukcję obsługi, statut albo - co gdzieś w sieci niedawno widziałem - prosty przepis regulujący długość przynęty..
Bez możliwości zrozumienia :)
Następni to czytacze pragmatyczni, ograniczeni do bryków i wersji z treścią maksymalnie uproszczoną, typu zabili go i uciekł, czy też nap....my jak w bęben w rytuale no kill. No kill.. i wszystko jasne! Potem idą czytający wyznawcy aktualnie obowiązującego ideolo - vide popularna gazeta dla Polaków, ze stajnią autorów własnych i spisem lektur obowiązkowych ale także zasobem zakazanych. A tuż za opłotkami globalnej wiochy- rozpościerają się dzikie pola, z wolnymi kozakami. Dalej to już tylko jedna wielka niewiadoma, dość trudna do opisania słowami. Przynajmniej dla mnie. Może i Parnas.. Ale ściśle zastrzeżona dla potrafiących przeczytać cały świat, oczami własnej wyobraźni.. przy małej pomocy jaźni..

 

Wędkarski świat tak daleko nie sięga.. :) • lukomat, Marcin Rafalski, Paweł Bugajski i 4 innych osób lubią toObudziłem się i przeczytałem pijąc drugą kawę.  Pierwsze zdanie zmusiło mnie, aby z nadzieją wyjrzeć przez okno. Potem sprawdziłem okna wirtualne.   Niestety, nadal nie jest wyzwolona... I znów zaczął boleć mnie kręgosłup. Teraz już chyba wiem dlaczego. Chyba "całkiem niespokojnie wypiję trzecią kawę"...

Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
17 sty 2021 11:34

No jak to tak - niewyzwolona? Najpierw przez zbrojne oddziały jutrzenki wolności, a teraz przez neo lubo też  krypto.. Faszyści - w....ć..:) 

Skoro mowa o faszystach, Speer to była zwykła świnia. Oportunista i złodziej, który akurat po wojnie przypasował do mitu "dobrego niemca".  Ze skradzionych dzieł sztuki sprzedawanych pokątnie po antykwariatach żył sobie tłusto  a umarł - dosłownie - na ku..wie.  A nasi generałowie w tym czasie zasuwali jako kelnerzy albo magazynierzy :rolleyes: Mam nadzieję, że chociaż po śmierci sprawiedliwość dosięgła tego śmiecia...

  • vako lubi to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
17 sty 2021 14:05

Nie jest moim idolem. Wspomnienia Chruszczowa też zaliczyłem.. :) Ale czy nam się podoba, albo i nie podoba, Albert  Speer to typowy człowiek sukcesu, był - jest personifikacją współczesnej Europy. Wielką karierę zrobił również Ludwig Erhard, Willy Brandt, Werner von Braun, Hugo Boss czy Porsche. VW do dziś korzysta z pracy więźniów obozów koncentracyjnych - tyle że w komunistycznych Chinach.. 

Czytałeś ? 

Speera ? Nie i nie zamierzam. Wychodzę z założenia, że szczery nie był tylko tak łgał żeby siebie postawić w korzystnym świetle. Niemcy są w tym znakomici, dlatego programowo nie będę czytał niczego autorstwa czerwono-czarnego establishmentu. Dotyczy to również wspomnień przereklamowanych dowódców Wehrmachtu, tacy sami łgarze i konfabulanci.

  • Sławek Oppeln Bronikowski, Pluszszcz i Krzysiek P lubią to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
17 sty 2021 19:08

A ja cenię autobiografie - czyje by nie były. Są dobrym źródłem informacji.. a hagiograficzny kit łatwo odseparować..

Przeczytaj urywek, z przypisów wydłubany, to jest ocena Speera post factum..

 

..dyktatura Hitlera pod jednym zasadniczym względem różniła się od wszelkich poprzednich dyktatur w historii świata. Był on pierwszym dyktatorem w dzisiejszych czasach rozwoju nowoczesnej techniki, dyktatorem, który dla panowania nad własnym krajem wykorzystał wszystkie środki techniczne.

Za pomocą radia i głośników osiemdziesięciu milionom ludzi odebrano możność niezależnego myślenia. Dlatego też można ich było podporządkować woli jednego człowieka. Dawniej dyktatorzy nie mogli się obyć bez wysoko wykwalifikowanych pomocników, ludzi, którzy umieli myśleć i działać niezależnie. Reżim totalitarny w okresie rozwoju nowoczesnej techniki może się obyć bez nich: same urządzenia łączności pozwalają na zmechanizowanie niższego szczebla administracji.

W wyniku tego wykształca się typ bezkrytycznego odbiorcy rozkazów…

Jeszcze innym skutkiem był daleko sięgający nadzór nad obywatelami państwa i zachowanie jak największej tajemnicy w zakresie czynów kryminalnych.

Koszmar męczący niejednego człowieka, że któregoś dnia będzie można rządzić narodami przy użyciu technicznych środków, doczekał się pełnej realizacji w totalitarnym systemie Hitlera.”

...bardzo wygodny punkt widzenia dla mieszkańców RFN, niewątpliwie. Wszystko przez tę technikę, która "odebrała możliwość niezależnego myślenia". Nooo , w takiej sytuacji któż może mieć pretensje do biednych wyborców NSDAP ?!  Przecież w istocie oni też byli ofiarami - techniki i Hitlera.

Widzę, że dobrze robię nie tracąc czasu na czytanie takich kocopałów.

  • Pluszszcz lubi to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
17 sty 2021 20:52

Ta sztuka nie jest porzucona, a wręcz doskonalona. Jak okiem sięgnąć.. :)  

  • Marcin Rafalski i Paweł Bugajski lubią to

Sławku nie brnij dalej z tym Speer'em - nie warto. Było sporo o tych koloryzowanych wspomnieniach, które z prawdą i historią nie mają wiele wspólnego. Jest wiele ciekawszych lektur.

Na chłodny lub gorący wieczór polecam ,,Pokonanych" na C+. Początkowo myślałem, że będzie to kolejna typowa laurka i wybielanie(które są ostatnio dość częste i modne) naszych zachodnich sąsiadów. Tymczasem jest zgoła inaczej..... i ze zdumienia przecieram oczy.

Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
17 sty 2021 22:48

Gdzieś zawieruszyłem Hitler Studium tyranii - Bullocka - uzupełnienie do pamiętników Speera. Polecam obie.. :) Nie oglądam tv, jakoś tak nie przepadam.. ale słucham jak żona ogląda :)

  • Paweł Bugajski lubi to
Zdjęcie
Krzysiek P
19 sty 2021 21:39

"Słucham jak Żona ogląda"  buhahaha... Muszę gdzieś te Twoje złote, nieuczesane myśli zapisywać Sławku /;-)
Skoro zaś chcąc niechcąc zapożyczyłem się u Stanisława L. zacytuję jedną z jego oryginalnych (bez podtekstów)
"Oglądanie świata nic nie kosztuje. Płaci się dopiero za komentarze" 
pozdr, K.

 

  • vako lubi to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
20 sty 2021 09:12

Usypiam na stojąco :) Mistrz i Małgorzata w tv - niemożliwe do nawet przybliżonej realizacji.. Ale na dźwięk głosu madame Gessler, albo nazwisko Stoch itp z miejsca wpadam w panikę!

Automatycznie Lem o czytaniu, przypomniał mi się.. 

  • sierżant lubi to
A tam Sławku, skoczki to swoje chłopaki. Mogę ich oglądać masowo. Co innego jeden taki śliczny piłkarz co to jego żona robi najlepsze rosoły i wie jak uprać firanki nawet... Panika to pikuś przy torsjach
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
20 sty 2021 17:23

Nieuleczalnej alergii na skoki nabawiłem się przy Małyszu. I tak masz dobrze, Szymon - ja to normalnie, po chamsku, rzygałem od nadmiaru :) 

 

Każdy z nas miał/ma/mieć może, mniejsze albo większe szanse, aby dać dyla przed standardami ludzkiej fermy. Słuchać muzyki - a nie produktów show biznesu, mieć swój styl zamiast gołych pęcin, mieć własny rozum, a nie kanał tv, czy też przodujący tytuł prasowy-  które niepostrzeżenie potrafią przez oczy na...ać do głowy i człowiek ma później w głowie tylko.. nie powiem co.. :) Itd etc..   

  • Krzysiek P i vako lubią to

Luty 2021

P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
222324252627 28

Ostatnie wpisy

Ostatnie komentarze

Przeszukaj mój blog