Skocz do zawartości

 • Zaloguj korzystając z Facebooka      Zaloguj się   
 • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

ad rem

Napisane przez Sławek Oppeln Bronikowski , 25 styczeń 2021 · 473 Wyświetleń

Maria Koterbska umarła. Pozostał piękny, swingujący głos - coraz bardziej odległe echo po latach świetności polskiej piosenki. Nie taka noir jak Ewa Demarczyk - zawsze leciutka i świeża jak szampan. Z czasów kiedy literatura przeglądała się w muzyce. I odwrotnie..
Polfa po transformacji też już chyba w niebycie, no to teraz tylko Pfizera mamy. I szczepionki uber alles. I to dopiero jest k...a piękne.. :)

 

Koncern Gazprom bardzo dba o swój nienaganny wizerunek, i od zawsze wspiera finansowo zielonych - tym razem w Niemczech. To jest prosty i piękny gest w stronę niezależnych organizacji ekologicznych. Tak jak wcześniej u nas, kiedy po dnie Wisły - pono ostatniej dzikiej rzeki w Europie - nomen omen we wsi Bógpomóż - kładziono gazociąg jamalski, a gigantyczne zwały piachu dwa lata wędrujące w dół królową, dla nikogo nie stanowiły najmniejszego problemu.
Główki i opaski tak łatwo nie będą miały. Zapomnijmy w ogóle o żegludze, rzecznych portach, elektrowniach albo nowych zaporówkach. Fundacje i koalicje już prężą się do skoku..

 

My też jesteśmy w porzo. Jeszcze jak! Zbiorowym wysiłkiem, poprzez masowy dostęp i niezmordowana eksploatację, zawsze z wędką w ręku dzielnie bronimy ostatków ryb. A im mniej ryb, tym więcej chroniących :) I to jest bardzo słuszny kierunek - Pawlak i Kargul do boju. Haratamy ratunkowo!
I chwalić się.. bo ja nie pochwalam.. :) • lukomat, Marcin Rafalski, Paweł Bugajski i 4 innych osób lubią toZdjęcie
Marcin Rafalski
25 sty 2021 16:20

Jestem za wzięciem w cudzysłow słowa "niezależne" Ja wiem, ze Ty Slawku wiesz, ale mam wątpliwości co do niektórych czytających. Wielu ma klapki na oczach i nie chce nie widzieć/wiedzieć że jeden sasiad od dziesięcioleci finansuje organizacje "ekologiczne" ! Poczynając od Greenpeacu porzez "sto" innych by może na  dojść  do "Virginii" co sprzeciwia sie wydobyciu gazu łupkowego za oceanem.. To sie opłaca ! Drugi sąsiad zlkiwidował najtańszą i najczystszą energię atomową mają za to gaz.... eh ugryzłem sie w pióro.  A Wisła ? Mimo wszystko wolę by pozostala jak jest ! 

  • Sławek Oppeln Bronikowski, Paweł Bugajski i HaDe lubią to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
25 sty 2021 18:38

Poważne kraje dbają o własne interesy. My odwrotnie.. ale z dzikim entuzjazmem. Jesteśmy jak dzieci :)

Pamiętam żeglowna Wisłę - i taką bym wolał. 

Zdjęcie
Marcin Rafalski
25 sty 2021 20:10

I ja pamiętam żeglowną Wartę ! Pamiętam wiosenne wylewy dzięki którym napełniały się starorzecza w od Poznania w górę aż po Czeszewo i dalej. Teraz od jakiegoś czasu, od budowy pewnej,znanej zapory niestety wszystko schnie na potęgę. Ot, wystarczy posiłkowac sie google maps by zobaczyć zarysy miejsc gdzie kiedyś jeszcze za mojej pamieci roiło sie od ryb. A więc ?

  • Krzysiek P lubi to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
25 sty 2021 20:47

Jeziorsko nie miało farta.. tak jak i Warta. W bardzo złym czasie powstało, wszystkie plany poszły w p...u - a miała przecież kwitnąć żegluga, rolnictwo, turystyka.. W Czeszewie byłem ho ho - wielokrotnie, koczowaliśmy w sienkiewiczowskich dębach na lewym brzegu, albo w lesie, w górę od promu. Znam prawie całą Wartę - prócz poznańskiej..

Polska jest krajem bardzo słabym gospodarczo, nie tylko nie potrafimy zrobić użytku z własnych możliwości, ale nawet w powszechnym porzuceniu i zaniechaniu potrafimy się posunąć  do stanów bliskich  autoagresji :( 

  • Marcin Rafalski lubi to
Zdjęcie
Marcin Rafalski
25 sty 2021 21:08

Także bywałem w Czeszewie nie raz ! Rankiem maszerowaliśmy wałem ze stacji kolejowej w Orzechowie. Przeprawialiśmy się  "Nikodemem" na drugą stronę i wędkowaliśmy na starorzeczach. Umawialiśmy się z promowym, imienia nie pomnę ale postac była dość znana, na godzinę powrotu. Z niejakim wstydem przyznaje że często udawaliśmy sie do oberży w Czeszewie gdzie działy się rzeczy o których lepiej zamilczę Jak głosi legenda(?) jest to najdłużej funkcjonujący non stop wyszynk w Polsce tj od bodaj XVIII

images?q=tbn:ANd9GcQ5z3RLz8XRiSZpOwArdMV

  • Paweł Bugajski i Krzysiek P lubią to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
26 sty 2021 05:53

Piękna jest Wielkopolska - kraina dworów i majątków, a gdzie się nie obrócić - historia. Pociągi dojeżdżające i odjeżdżające słychać było wyraźnie, ale nie wiedzieliśmy skąd.

Dwa razy gągoliliśmy z promowym. Zwykle miał postawioną denkę na końcu skarpy.. i Krawat mu straszliwie flugał :)

  • Marcin Rafalski lubi to
Zdjęcie
Rheinangler
27 sty 2021 08:30

"Z czasów kiedy literatura przeglądała się w muzyce. I odwrotnie.."

Ladne 

  • Sławek Oppeln Bronikowski, Paweł Bugajski i HaDe lubią to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
27 sty 2021 16:06

I dykcja doskonała. Jak Zapasiewicz.. 

Kwiecień 2021

P W Ś C P S N
   1234
567891011
1213 14 15161718
19202122232425
2627282930  

Ostatnie wpisy

Ostatnie komentarze

 • Zdjęcie
  cd..
  Sławek Oppeln Bronikowski - wczoraj, 17:50
 • Zdjęcie
  cd..
  janpiotr - wczoraj, 16:54
 • Zdjęcie
  cd..
  Sławek Oppeln Bronikowski - wczoraj, 13:09
 • Zdjęcie
  cd..
  janpiotr - wczoraj, 11:03
 • Zdjęcie
  cd..
  Sławek Oppeln Bronikowski - 12 kwi 2021 18:13

Przeszukaj mój blog