Skocz do zawartości

 • Zaloguj korzystając z Facebooka      Zaloguj się   
 • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

substytucje

Napisane przez Sławek Oppeln Bronikowski , 31 styczeń 2021 · 386 Wyświetleń

Drugi raz Chiny hegemonem nie będą. Tak jak i Rzym. Ale taka wytwórnia jest w nowym porządku świata potrzebna. To Eldorado globalnych wieśniaków.. upojonych sobą.
W mieście Łodzi miał stanąć hub Alibaba/Aliexpress. Jest Amazon. Pan Ma przegrał z Bezosem.. i KPCH a. Różnica żadna, profitów albo podatków i tak nie zobaczymy, ale nic w tym złego, sami też niespecjalnie lubimy w Polsce wydawać..
Słowem - nowa Kompania Wschodnioindyjska, przynosi ciemnym tubylcom perkal i paciorki.. :D

 

Rano rozmawiałem ze znajomymi w hobby - i teraz już wiem, że do majówki zostało jedynie 88 dni. Majówka to coś więcej niż sam maj. To kumulacja wiosny i radości..
Całymi latami jeździliśmy do Uniejowa. Małe miasteczko, w rynku staroświecka cukierenka, biały kościół z prawdziwym dzwonem, niewielkie domy, chatki z drewna czasem z gliny, strome uliczki, malutki porcik. Na Warcie drogowy most i drewniana kładka. Tuż za rzeką plaża, a obok boisko.. pięknie pochylone ku rzece. Naprzeciw miasta klasyczny park z zabytkowym pałacem na froncie, z letnim kinem i dwoma pustymi domami wypoczynkowymi. Bo komarów w pytę..
Rzeka była osią..
Pierwszego maja pojawiał się obowiązkowy pochód. Strażacy w granatowych mundurach, złote trąby i talerze, bojowe transparenty, czerwone szturmówki i pieśni, trochę urzędowo zaineresowanych, trochę pospólstwa, trochę spędzonych jeleni, milicja. Robili jedno szybkie okrążenie - coś a'la Fellini, i znikali jak zły sen. Słońce prażyło, na boisku grała Baszta, my skakaliśmy z kładki w głęboczki za filarami, strażacy rżnęli legionowe melodie albo Straussa , ochlajbuda pękała w szwach, a na dziewczynach bikini.. :)

 

Warta płynęła brudna i uregulowana, ale tamta Warta była zdumiewająco rybna. Pod kolektorem mleczarni świnki i klenie dosłownie biły się na pięści o miejsce w kolejce. Jak na promocjach!! Boleni nikt celowo nie łowił, a szczupaki i okonie tłoczyły się za główkami, bo przed główkami wszystkie miejsca zajęły sandacze. Na czubkach ostróg tarły się certy - widzieliście może kiedyś tarłowego samca?
W starorzeczach za parkiem uczyłem się łowienia jazi i wzdręg na muchę. I ta sztuka poszła mi nie najgorzej.. bo ryby były chyba głupie, i najlepiej brały na złoty haczyk. Kusa jeżynka z kurzego puchu i okrągły Lion d'or. Jak bum cyk cyck - bez kłaka jungle cock, bez sierści łonowej z błękitnych lemingów, nawet bez haczyków o tajemnym kształcie. Ale dziś bym je nauczył szacunku do klasyki :)

 

Teraz jest inaczej. Uniejów to jeden wielki biznes. Gdzie nie spojrzeć, wszędzie komercja, eurokostka, tłumy i obłędny duch supermarketu, nowej świeckiej religii. Money, money, money.. Muzyka jest mechaniczna, a cukiernia chemiczna. I akryl wszędzie! Pochodów już nie ma, ale co jakiś czasem jakieś nowe proletariaty - cycate albo i nie cycate, czy też jakieś inne małości und osobliwości - próbują ducha rewolucji rozniecić. Łeee.. tu też tylko market, promocja i sprzedaż.. :)

 

Rzeka jest..


Jaka to rzeka, Sławku, tylko jej wspomnienie. Pamiętam, jak lata temu (jakieś 35 lat z okładem) kąpałem się w Warcie po lewej stronie mostu drogowego. Było upalnie, parno, letnio po prostu. Obok kąpał się chłopak z dziewczyną. W pewnym momencie chłopak zanurkował. Za parę chwil wynurzył się, dumnie unosząc rękę, w której dzierżył... zestaw spiningowy. To były czasy, Warta nie tylko rybą wtedy darzyła. A i babcia tamtejsza, taka dziarska, pożyczyła od nas podbierak, coś tam nałowiła, a za godzinę dziabnęła szczupaka, takiego ok. 90 cm. Kopary nam poopadały. Połamał jej bambusa , pokaleczył palce, a ona zadowolona z buta gdzieś przez miedzę do domu. To było w Balinie, na starorzeczu, które już zarosło i go nie ma.

  • Sławek Oppeln Bronikowski i Krzysiek P lubią to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
31 sty 2021 17:55

No.. Dużo się zmieniło, ale z sentymentu czasem jeżdżę. Ostatni poszliśmy od promu w Kościelnicy aż pod Kuczki. Zeżarta z kopytami.. ale ładnie bardzo  zdziczała :)  

  • Novis lubi to

Też swojego czasu promowałem na Warcie w różnych odcinkach. To było całkiem niedawno, nieco ponad 10 lat temu. Noclegi pod gołym niebem, ognicho itp. Kumple łowili jazie i bolenie. Przymrozki z rana, dzicz i przyroda. Tak, Warta ma takie odcinki, gdzie żywej duszy nie uświadczysz przez całą dobę.

  • Sławek Oppeln Bronikowski i Krzysiek P lubią to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
31 sty 2021 20:58

Do, a szczególnie po powodzi w 97, można było się poczuć całkowicie spełnionym wędkarzem. Później w powszechnie dostępnym spec łowisku  "Pod Tamą" - jak w czarnej dziurze :) kolejno przepadły wszystkie bez wyjątku ciągi tarłowe. Cudów nie ma.. i nie będzie. Ma być pusto - no i jest..

  • Krzysiek P lubi to

A czarna dziura funkcjonuje nadal.

Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
01 lut 2021 18:51

Wirtualny okręg Sieradz też.. Jak to mówią - jest gites i po chooyoo fest. Próbowaliśmy jednego z sieradzkich prezesów - nazwisko pominę- skłonić  do radykalniejszych ruchów, ale nie był skory - bo człowieki mu uciekali do konkurencji.. w ramach porozumień :)

 

W Poddębicach był komisariat policji - jak się dzwoniło, to co jakiś czas przyjeżdżali, nawet kilku szarpiących złapali - ale co z tego jak ich sąd uwolnił od kary.. 

Podobnie było z PSR. W mieście Łodzi była wówczas wojewódzka komenda z Kutkowskim na czele. Byliśmy u niego z żądaniem interwencji wielokrotnie - efekt ten sam. Żadne pier...one koło nie chciało wystąpić jako oskarżyciel! Bali się, udawali greka, wykręcali jak tylko mogli..

 

Ale nie turbuj się Piotrze, że tylko pustynia została - pozostały nam dwa kilometry brzegu, utwardzone kilkunastocentymetrową warstwą śmieciobetonu :)

  • Novis i Krzysiek P lubią to

A tak nawiasem. Sławek, w jakim okręgu jesteś?

Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
07 lut 2021 20:54

Jak okręg się zwinął, poszedłem do Piotrkowa - do Tomaszowa, bo znałem wistomowskie koło. Teraz jestem w Okunku - u Tomka Cabana.. a Okunek w Sieradzu jest. Poczekaj - być może w mieście Łodzi pojawi się coś ciekawego :)

Piękna , szczególnie w zimowe i słoneczne dni.

Marzec 2021

P W Ś C P S N
1234567
8 9 1011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Ostatnie wpisy

Ostatnie komentarze

Przeszukaj mój blog