Skocz do zawartości

  • Zaloguj korzystając z Facebooka      Zaloguj się   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

alegorezując

Napisane przez Sławek Oppeln Bronikowski , 06 październik 2021 · 603 Wyświetleń

Dobrze, że pada, może La Palmę ugasi! Nie, nie - lepiej nie - to byłaby dyskryminacja wulkanów i naturalnego CO2.. Brzegówki nie wszystkie odleciały. To trochę tak, jak z adresatami wielkich socjotechnicznych operacji. Na platformach i w socjalmediach ordynarnie dokręcana śruba, scala naszą jednomyślność. U naszych krajowych Hutu, po swobodnej balandze u Mazurka - też srogie szarpnięcie! Hmmm.. A ja w innym miejscu.. :rolleyes:

 

Przez Il Giardino Armonico, przez Stylus Phantasticus, Victora Torresa, a także poprzez serwis youtube, całkiem niespodziewanie trafiłem w objęcia Hieronimusa Boscha. I przepadłem - kontempluję i podziwiam po kolei jego obrazy. Alegorię za alegorią!
Polecam, bo to sztuka ponadczasowa jak muzyka Chopina. A właśnie - dziś już czwarty dzień konkursu :) I o dziwo wciąż jeszcze bez obowiązkowych afirmacji!
Zauważyliście bez sugestii z paska ?

 

Przy alegoriach pozostając - wędkarz doskonały, to już nie to samo co u człowiek z wędką wg Izaaca Waltona. Przepadł bez śladu staromodny idealista, a jego miejsce zajął klient. Klient doskonały.. klient nasz pan! Niewiele dziś potrzeba, zresztą nikt nie oczekuje wielkości ducha albo intelektu. Mam! Ma być widać, ma być wypas, reszta się nie liczy.. Pan na łące w oddychaczach, szybki Johnny na ślizgaczu, nowoczesna głodomeria, fotopstryki plus herosi z fejsa.. ;)
Nie narzekam, nie użalam, nie marudzę. Kontempluję ubóstwo..


Zdjęcie
Marcin Rafalski
06 paź 2021 18:01

 Ah, Bosch ! Tu żeś mnie trafił. Fascynacja nie mija mi chyba od półwiecza. Nie chce mi sie wierzyć, że dopiero teraz trafiłeś na Hieronima ! Nieskromnie pochwalę się że podziwiałem go w oryginałach w Kunsthistorish Muzeum i Albertinie. U Boijmansa w Rotterdamie W Berlinie i gdzie tam jeszcze. Najwięcej jest w Prado gdzie wybierałem sie w 2019 ale przełożyłem nieopatrzenie na 20 i wyszło wiadomo jak. Polecam rozdzial o Bosch'u u  W.Łysiaka w "Malarstwo białego człowieka" Całe to wielotomowe dzielo też ! W Polsce niema jego obrazów. Mamy natomiast coś co w jakims stopniu jest pokrewne, pochodzi mniej więcej z tego samego okresu. Oczywiście chodzi o "Sąd Ostateczny" H. Memlinga w Muzeum Narodowym w Gdansku ! Juz tylko dla tego obrazu warto się tam wybrać

    • Friko i Sławek Oppeln Bronikowski lubią to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
06 paź 2021 20:17

Słoneczniki, Mona Lisa, Guernica i Kossak długo były zaporą nie do przebicia :) 

 

Nie wiem co ważniejsze..

    • Marcin Rafalski i Krzysiek P lubią to
Zdjęcie
Z.Milewski
10 paź 2021 21:30

Nie tylko brzegówki nie wszystkie odleciały. Już ze trzy tygodnie temu, pożegnałem się-jak się wydawało-z ostatnimi czajkami zwlekającymi z wyprowadzką do pierwszych dotkliwych chłodów. Dwa tygodnie temu, ani śladu po nich, a przed kilkoma dniami-znowu się pojawiły nad głową. Cicho już, bez niezapomnianego kiiiwit, ale były! Setki ptaków gromadzących się przed długą podróżą. Nie pamiętam bym oglądał je kiedyś tak późno, zaskoczony byłem niezmiernie. I ucieszony, czajki zawsze wywołują moją radość, same sobą.

A szczupaki wściekły się ostatnio, woda w rzece się wyklarowała i one gryzły jak piranie. Zmusiły do przedłużenia fluorocarbonu kawałkiem stalki, odszukanej na dnie torby. Dobrze że się zawieruszyły, te stalki, kilka lat nie były potrzebne, bo musiałbym chyba łowienie zakończyć, niezgodnie z własnymi nienasyconymi żądzami. Jakoś tego łowienia tak zawsze zbyt mało, jeśli nawet ból ramienia każe kończyć czym prędzej ;).

    • Paweł Bugajski lubi to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
11 paź 2021 06:31

Coroczny scenariusz :) Szczupaki tak jakby liczniejsze i szybsze od sandaczy.. wszechobecne.. 

 

Nie widziałem w ten weekend jaskółek. Może tylko zimny rosyjski wyż je speszył, a może właśnie dolatują do Bosforu. Sikorki już w puchy przyodziane, słonina zwyżkuje, słonecznik  dłużej leży - ale dzięciołowi bardzo się podoba, bo ostrugałem jeden brzeg karmika pod  rozmiar jego stopy. Tegoroczny koziołek też w grubej kapocie, ale matka dlaej na lekko :)

Zdjęcie
Z.Milewski
11 paź 2021 19:32

Może ta matka młoda jakaś, gorąca krew, to i sukni grubej jeszcze nie potrzebuje?! W starych żyłach krew wolniej krąży, chłodzi się, wyziębia kończyny coraz łatwiej.

Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
11 paź 2021 19:51

Nie wiem, nie umiem ocenić wieku.. ale jeszcze ruda jest. Przychodzi z roczną młodą i tegorocznym koziołkiem na malinowe liście, na czubki młodych krzaków. Jak siedzę spokojnie pod daszkiem - odgrodzony zacieniającą siatką - podchodzą na kilkanaście metrów. Przed słońcem..  

Listopad 2021

P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
222324252627 28
2930     

Ostatnie wpisy

Ostatnie komentarze

Przeszukaj mój blog

Kategorie