Skocz do zawartości

  •      Zaloguj się   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.


Szukaj w artykułach


Reklama


Ostatnie na blogu


1082 aktywnych użytkowników (w ciągu ostatnich 15 minut)

952 gości, 5 anonimowych

fryzjer_, kacperek993, legion, Biegus1, Darek_W, selk, Bing, Google, nurek28, XKRZYSIEK100, lolpol123, michal6564, mopar, jasku10, jabadaonbis, Synek, Lysy..., jakgor4960, Jack82, majstero, Roberto70, krecik, roberto_s, GarowyJK, teetee, Staniu99, watykanczyk, kesur, BGM, AN05, zorro69, rybarak, miramar69, didiunik, Raf100, snoek3, Guzu, Czoper, rolen, leszek3b, L A, DumFish, Maciej_K, siarq, Krzysiek P, kruchy15, yglo, Sylwek1981, Kacper Kniaź, ArturK, pfk666, esox81, kruz, saitt, SzczupakRzeczny, Szczupak511, Elast93, EdekDeBeściak, giniu666, PLnK, wilczybilet, Szymon82, Leo1, remek1, snup, tibhar, krokop, tomspinn, Adam spin, AliH, pawelWPR, Doman, Konstanty, elpojo, bodzio83, Krzysztof85, Pride, smużak, Streetart90, Adam K., Voldemort, nevis, Areck, mganko, Hornet, MALIN., arto83, POLONIAb, michal078, zlotowlosy, Kolorowy, cyprys19, golsyl, karas1380, Delbanka, ozzy321, irekmisiak, makaron, Adam Lejk, darek63, malinabar, gienio08, Dano., gregox, morales, Jedras65, skampi, Grzesiek, bursztynmm, omber3, kostom63, generał1, Facebook, Robi72, bartolomeo213, jakub75, wedkarz-w2, AJ26, loko, Bolesław, DonF, Janek1990, Krzysztof Jeżyna, Sygnet, BazyL, adriano, DarekM, Okoń 1977


- - - - -

Forma jednoczęściowa... rządzi


Są dwa rodzaje form silikonowych do odlewania woblerów:
1. Dwuczęściowe- niedobre :.(
2. Jednoczęściowe- dobre

 

W tym krótkim poradniku pokażę Wam jak przygotować formę jednoczęściową, jakich materiałów użyć i jak zrobić ją poprawnie. Bez przeciągania wstępu siadamy do roboty.

 

Foto 1. Model, który będziemy formować. Enigma Whiplash.

 

Dołączona grafika

 

Foto 2.3. Potrzebne będzie kartonowe pudełko, może być np. po fajkach, paście do zębów itd. nie ma to większego znaczenia chodzi o to, żeby mieć w co wlać silikon. Z klocków niestety wyrosłem a lego nie miałem nigdy (i dalej zazdroszczę małym skurwielom, którym starzy fundnęli lego statek piracki z rekinami). Kartonik oklejamy szeroką taśmą w celu uszczelnienia, można go porozcinać i okleić z obu stron, wtedy silikon pięknie odchodzi od ścianek pudełka. Przy przygotowaniu należy też wyciąć albo podkleić zakładki wewnątrz pudełka bo silikon wchodzi w najmniejsze zagłębienia. Jeśli podklejam, to klejem termicznym. Efekt końcowy na Foto 3.

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Teraz przechodzimy do przygotowania korpusu do zaformowania. Zdjęcia były przygotowywane po partyzancku bo robiłem formę na szybko w Warszawie, a nie mam tu materiałów także kształt grzbietu odrysowałem na starej karcie bankowej i wyciąłem, nie jest zła ale polecam np. poliwęglan. Robimy formę otwartą stąd ten element jest potrzebny. Ogromną zaletą takiej formy jest brak potrzeby sklejania jej taśmą albo ściskania między deskami czy co tam jeszcze wyprawiacie, Model. niezależnie od swoich gabarytów nie straci kształtu, a mieszanka jest lepiej odpowietrzona, oczywiście lepiej też zalewa się same gniazda.

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Ok, teraz ważna część, w elemencie musimy zrobić wlew i odpowietrzacz (półprzezroczyste zgrubienia na wyciętym elemencie). Dłuższy element to wlew żywicy, który znajdzie się na grzbiecie korpusu, mniejszy to odpowietrzacz na ogonku. Idealnie do tego nadaje się modelina, ja musiałem uformować wlewy z kleju termicznego bo nic innego nie miałem akurat pod ręką. Z modeliny wychodzą bardziej estetycznie jest to też materiał dobry ze względu na brak odkształceń cieplnych, o których za kilka chwil.

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Ok, teraz nasz wlew przyklejamy klejem termicznym do grzbietu woblera (stąd polecam modelinę, po pierwsze nie roztopi się, po drugie wlewy wyglądają naprawdę estetycznie).

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Korpus przyklejamy grzbietem do dołu, najlepiej też na klej termiczny, uważając, żeby możliwie cała powierzchnia wlewu była pokryta klejem i przywarła do pudełka.

 

Dołączona grafika

 

Po kolei proces odlewania. Najpierw cieńszym strumieniem zalewamy korpus tak, żeby pokrył się cienkim filmem z silikonu, w ten sposób ograniczymy w pewnym stopniu ilość pęcherzyków powietrza, które przylegną do samego korpusu.

 

Dołączona grafika

 

Zalewamy resztę formy, wlewając silikon powoli w najniższe miejsce formy. Tutaj drobny tip, postarajcie się wlewać silikon z wysokości około metra, w ten sposób również ograniczycie ilość powietrza w formie.

 

Dołączona grafika

 

Po odczekaniu do całkowitego związania silikonu rozcinamy ścianki kartonika i wyjmujemy naszą formę.

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Zanim wyjmiemy model matkę z silikonu warto trochę podciąć nożykiem do tapet/skalpelem elementy, które nie przywarły do spodu kartonika i dostał sie w nie silikon. Po tej operacji wlew będzie wygodniejszy.

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Teraz fotografia, o której treść miałem milion pytań, tj. jak umieścić stelaż w formie jednoczęściowej. Odpowiedź poniżej, po wyjęciu korpusu z formy sloty na oczka przynęty tworzą się same i nie ma żadnego problemu z włożeniem stelaża do takiej formy, niezależnie od kształtu odlewanego woblera, może być to jerk, lipless i co tylko sobie wymyślicie. Stelaż będzie pewnie trzymany w formie.

 

Dołączona grafika

 

Jak już wspominałem, forma pod tutorial była robiona w warunkach okopowych dlatego wierzch wygląda trochę kulawo ale funkcjonalność została zachowana. Od lewej, dłuższy wlew na żywicę, po środku pasek z karty do odpowietrzenia wlewanej mieszanki i uniknięcia konieczności zaklejania formy, z prawej szersza część stanowiąca odpowietrzacz części ogonowej. Polecam wszystkim spróbować bo to bardzo wygodne rozwiązanie. Dodatkowo większy dostęp powietrza przekłada się na szybsze utwardzenie mieszanki.

 

Dołączona grafika

 

Tak wygląda odlany korpus woblera. Drugi tip. nadlewki świetnie i szybko ścina się szczypcami czołowymi odpowiednich gabarytów.

 

Dołączona grafika

 

"To wszystko co mam do powiedzenia na ten temat.".

 

Piotr Prażmowski
www.Love-Bait.com




27 Komentarze

Zdjęcie
bursztynmm
11 gru 2019 17:54

Dziękuję , nie jest łatwo znależć konkretne informacje  :) Pozdrawiam

Dla form dwu częściowych dobrym rozdzielaczem jest mydło potasowe(mydło malarskie) ale taką ciężko byłoby wysuszyć.