Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pierwsza budżetowa muchówka do połowu pstrągów.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
120 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   v1to

v1to

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaZachodniopomorskie

Napisano 06 listopad 2017 - 01:41

Czesc, z racji ze jestem nowy na tym forum to wypadaloby powiedziec pare slow o moim doswiadczeniu, lowisku itp. Lowie glownie z gruntu bialoryb oraz drapiezniki - sandacz na trupka/zywca takze spinninguje glownie za szczupakiem, okoniem oraz pstragiem, na jesien porzucam feedery w kat i lowie juz tylko na spinning, zaliczylem w te lato pare wypadow na rzeczke ktora plynie 2km obok mnie, najwiekszy doplyw Wieprzy, wole nie zdradzac ktory odcinek. Bardzo przypadlo mi do gustu lowienie pstragow na wirowki, woblery i twistery. Z racji tego ze lubie uganiac sie na rzeczkach za drapieznikami chcialbym sprawic sobie na swieta pierwsza muchowke, celuje glowie w pstraga i lipienia, znam pare dobrych miejsc gdzie mozna fajnie polowic. Jezeli chodzi o wedziska spinningowe to najbardziej przypada mi dlugosc 2,45-2,75, rzeczka jest srednio zarosnieta, zalezy na ktorym odcinku. Plynie przez polany, za 2km potrafi miec charakter lesny ale generalnie brzeg jest w miare dostepny, nie jest szeroka, srednio 4-5m szerokosci, jezeli chodzi o glebokosc to zaleznie od miejsca ale przewaznie cos okolo 1,5m.

 

Szukam sprzetu w miare budzetowego, jezeli chodzi o spinning to zawsze wolalem zaoszczedzic na kiju i kupic lepszy kreciol, tak tutaj wydaje mi sie ze jest na odwrot z racji tego ze kolowrotek tylko magazynuje linke, ew przydaje sie hamulec przy wiekszych sztukach. Chcialbym sie zamknac w 300 zl razem ze sznurem, jaki bedzie lepszy dla poczatkujacego? Wydaje mi sie ze plywajacy ale niestety nie mam zbyt duzego pojecia o tej metodzie wedkarstwa dlatego zwracam sie do was z prosba o porade. Dzieki!

Załączone pliki



#2 OFFLINE   Delbanka

Delbanka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 767 postów
  • LokalizacjaKoszalin
  • Imię:Artur

Napisano 06 listopad 2017 - 07:08

Budżet bardzo skromy, więc trudno coś konkretnego wymyślić. Co do sznura, to na tym etapie najlepiej pływający, ale ten budżet...



#3 OFFLINE   Pavko

Pavko

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaZabrze

Napisano 06 listopad 2017 - 07:23

Kołowrotek np. - http://allegro.pl/ko...uhoClXQQAvD_BwE

sznur np - Vision Attack WF F - nowy ok 130.

Kij - np. używany Konger World Champion powinien zmieścić się w reszcie zakładanego budżetu. Na początek wystarczy, jak się spodoba to przepadłeś - zawsze będzie brakowało jakiegoś sznura albo kija ;)



#4 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 06 listopad 2017 - 07:25

ten Konger WC powinien być na początek ok.: http://flyfishing.pl...isplaytype=full



#5 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 06 listopad 2017 - 08:26

Witam.

V1to - wejdź sobie na popularną w naszym kraju internetową platformę sprzedażową i pooglądaj:

- kijki do  ok.130 zł

- kręćki do  ok.120 zł

- linki do ok. 50 zł 

Tych co piszą że się nie da i że mały budżet - zrzuć na drzewo  ;)

Da się jak najbardziej i jeszcze można wybierać i przebierać, a całkiem przyzwoitego sprzętu na początek (i nie tylko) w powyższych cenach jest po dziurki w nosie.

Kilka uwag:

-kijek 5 lub 5/6 w długości 270 (9') lub 256 (8'6'')

-linka DT 5

-kręcioł taki żeby można było też szpulę dodatkową kupić (najednej lince, nawet w zestawie budżetowym nie poprzestaniesz)

Jak się wyrobisz to z Twojego budżetu starczy jeszcze na przypon, łączniki, i jakieś pierdółki.

Przed kupnem staraj się pomacać wszystko - masz na to sporo czasu, bo całą zimę.

Pozdrawiam i powodzenia.


  • grisha, Tomek88 i eRKa lubią to

#6 OFFLINE   Delbanka

Delbanka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 767 postów
  • LokalizacjaKoszalin
  • Imię:Artur

Napisano 06 listopad 2017 - 09:32

"Tych co piszą że się nie da i że mały budżet - zrzuć na drzewo  ;)"

Pewnie, że się da nawet i za sto kilkadziesiąt pln-ów, tylko czy aby to się mu spodoba - szczerze wątpię z własnego doświadczenia. Lepiej jak już, jeśli jest taka możliwość to "pomachać" różnymi zestawami kolegów i samu sobie odpowiedzieć, czy kupuję w tym budżecie, czy jednak warto dołożyć parę złotych więcej albo poszukać czegoś ale używanego. 



#7 OFFLINE   #Nord

#Nord

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów
  • Imię:Norbert

Napisano 06 listopad 2017 - 09:57

Ja zaczynałem od kija Jaxona Silver Shadow Fly #5, kołowrotka Okumy Airframe 4-6 i sznura pływającego od Jaxona.

Nie zniechęciłem się, efekty miałem, więc według mnie budżetowym sprzętem można połowić :)



#8 OFFLINE   rav_id

rav_id

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 498 postów
  • Lokalizacjamiasto ;)
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:http://opowiescizespinningiem.blogspot.com

Napisano 06 listopad 2017 - 10:02

Da się. Sam mam zestaw: Jaxon Monolith XT 270 # 5/6 - używka za 150 zł, linka Airflo Sixth Sense WF6F - używka w świetnym stanie - 80 zł. Zostaje 70 zł na kręcioł - np Okuma Airframe w promocji w inselu za 60 zł.

#9 OFFLINE   Mirosław Pieślak

Mirosław Pieślak

    Zaawansowany

  • Szkoła Wiązania Much
  • PipPipPip
  • 685 postów
  • LokalizacjaKraków, Polska
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Pieślak

Napisano 06 listopad 2017 - 10:18

Do 300zł zmieścisz się bez problemu i sprzęt będzie 5 razy lepszy niż ten na którym zaczynała znaczna część użytkowników tego forum.

 

Jaxon Monolith - w tej cenie bardzo udane wędki. W 4-składzie 4/5 lub 5/6 za 155zł - nowa.

 

http://salar.pl/produkt-1265-k-140

 

Kołowrotek Okuma Airframe - na początek da radę. 76zł.

 

http://salar.pl/produkt-1269-k-141

 

Linka - produkowana przez Airflo dla Trapera, 50zł:

 

http://salar.pl/produkt-743-k-54

 

Na małą rzeczkę unikaj linki DT. Zdecydowanie wybierz WF.

 

I masz zestaw za 281zł.


  • Krzysiek Dmyszewicz, partyzant i Bułka lubią to

#10 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 06 listopad 2017 - 10:40

A że tak nieśmiało spytam, czemu na małą rzekę DT jest niewłaściwy? Ja sam początkujący, i wydawało mi się, że na malej rzece to właśnie DT z racji łatwego rollcasta i pochodnych technik jest lepszy?

#11 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 06 listopad 2017 - 10:54

Wg, mnie akurat na małych rzeczkach to nie ma żadnego znaczenia... Chyba że to prosty, odsłonięty i skanalizowany strumyk gdzie trzeba podawać muchę z 20m  ;) 


  • Krzysiek Dmyszewicz lubi to

#12 OFFLINE   Wojtek Walkowski

Wojtek Walkowski

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaKrościenko n.Dunajcem

Napisano 06 listopad 2017 - 14:59

Panowie to nie miejsce na tego typu dyskusję, więc odpowiem tylko w jednym poście, a jeśli chcecie załóżcie nowy wątek.

 

Aby łatwo wykonać rzut, musimy wykorzystać sprężystość wędziska (naładować je). Klasy AFTM są po to, aby wiedzieć jaka masa ładuje naszą wędkę.

Waga pierwszych 9 metrów linki DT i WF jest w tej samej klasie AFTM taka sama. Ale waga pierwszych 3-5 metrów jest różna, większa w WF. (Weight Forward - ciężar z przodu).

Przez co krótkim odcinkiem linki WF ( 3-8m) łatwiej będzie naładować wędkę, niż tej samej długości odcinkiem linki DT, gdyż masa DT będzie mniejsza.

Dlatego zarówno rzuty rolowane, jak i z nad głowy, łatwiejsze będą linką WF.

To ile będzie ważyć 3-5 pierwszych metrów zależy od kształtu głowicy!!! a nie tego czy to linka DT czy WF

Możesz mieć taką sytuację że w lince DT pierwsze 3-5m będzie ważyć więcej aniżeli w lince WF w tej samej klasie w konsekwencji stwierdzenie "Przez co krótkim odcinkiem linki WF ( 3-8m) łatwiej będzie naładować wędkę, niż tej samej długości odcinkiem linki DT, gdyż masa DT będzie mniejsza." jest nieprawdziwe ponieważ to czym piszesz to szczególny przypadek i nie każda linka WF ma masę skupiona na przodzie głowicy. Nawiasem linki DT również mają różne kształty głowic.

Żeby łatwiej ładować wędkę na krótszym dystansie najłatwiej jest podnieść klasę (wagę) sznura.

Dla początkującego w mojej opinii linka DT to lepsze rozwiązanie.

 

pzdr WoW


  • trout master lubi to

#13 OFFLINE   v1to

v1to

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaZachodniopomorskie

Napisano 06 listopad 2017 - 15:16

Moge w zasadzie dorzucic troche dorzucic ze stowke/dwie jezeli dostalbym cos lepszego



#14 OFFLINE   Mirosław Pieślak

Mirosław Pieślak

    Zaawansowany

  • Szkoła Wiązania Much
  • PipPipPip
  • 685 postów
  • LokalizacjaKraków, Polska
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Pieślak

Napisano 06 listopad 2017 - 15:19

Rzuć okiem na wędkę Traper Speed. Tuba w komplecie.

 

http://salar.pl/produkt-1245-k-134



#15 OFFLINE   v1to

v1to

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaZachodniopomorskie

Napisano 06 listopad 2017 - 16:40

http://allegro.pl/dr...6955524078.html

http://allegro.pl/we...6973175727.html

 

co myslicie o tych wedziskach? jezeli chodzi o wedziska dragona i kongera nigdy sie jeszcze nie zawiodlem, posiadam dwa spinningi z serii dragon viper i sa to najlepsze wedziska ktore mialem, mialem pare drozszych ale do gustu najbardziej przypadla mi ta seria, tak samo co do kongera ktory produkuje dobrej klasy wedziska. Jezeli chodzi o cene to zawsze wole to niz jaxona, kupujac feedery zrobilem to samo, kupilem budzetowe mikado trython feeder jakos po 90zl/szt a bardzo przyjemnie mi sie nimi lowi.



#16 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 06 listopad 2017 - 17:08

Ja mam kongera Grandis Fly 270/#5 w trzech kawałkach - obecnie potaniały w śmieszny sposób, poniżej stówki są. Kij dawal radę caly sezon jako uniwersalny, choć najwięcej łowiłem na nimfę i mokrą.
Jest zdecydowanie szybszy niż jaxon monolith, co bywa wadą i zaletą w zależności od warunków. Wykonanie w swojej cenie bardzo dobre. Blank nie jest lakierowany, matowy goły grafit. Wyjmował i tęczaki 45-50, i lipienie 25-30 nie spadały. Mniejsze ryby już spadają seryjnie z tego kija.
Kupiłbym go ponownie, choć chyba w klasie #4 teraz. Natomiast drugi kij tu już celuję w coś wolniejszego i dłuższego - na sucho w sklepie fajne wrażenie robi Jaxon genesis 285 #4/5, chyba blank ten sam co monolithy.

Tyle odczuć początkującego, więc proszę traktować jak bardzo subiektywne wrażenia z użytkowania budżetowych sprzętów.

#17 OFFLINE   v1to

v1to

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaZachodniopomorskie

Napisano 06 listopad 2017 - 18:36

Sprzetu jaxona unikam jak moge, a juz szczegolnie kolowrotkow

#18 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 06 listopad 2017 - 18:49

Kołowrotek Jaxona (Trada Fly) jeszcze mam, i odradzam, mimo że cały sezon używałem, ale wykonanie woła o pomstę do nieba, sznur wchodzi między szpulę a ramę, hamulec sam się luzuje.
Z kijami inna historia. Wielu moich znajomych mających już spore doświadczenie muchowe, uzywa jaxona monolitha i chwali.

#19 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 06 listopad 2017 - 18:54

Sprzetu jaxona unikam jak moge, a juz szczegolnie kolowrotkow

Zupełnie niepotrzebnie, budżetowe wędki muchowe Jaxon'a są całkiem przyzwoite, Monolith XT Nymph 11' ma bardzo dobre opinie i jest często przezbrajany np przez Michała Migasa.

Jako ciekawostkę powiem, że Jacek Kolendowicz na tym blanku zmontował sobie wędzisko do połowu brzan na swój "system" zwany ramką ...

 



#20 OFFLINE   v1to

v1to

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaZachodniopomorskie

Napisano 06 listopad 2017 - 19:29

Jezeli chodzi o kongera world champion to nie moge znalezc krotszej wersji niz 300cm, po godzinie reka mi odpadnie. Wolalbym dolozyc i kupic go nowego. Mial ktos jeszcze stycznosc z tym kongerem grandis fly albo dragonem viperem? Jaka akcja bedzie lepsza?

Użytkownik v1to edytował ten post 06 listopad 2017 - 19:30





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych