Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Humminbird 798 i Helix 7 z jednego przetwornika ???


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Maka551

Maka551

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów
  • LokalizacjaOstrowiec Św.
  • Imię:Maciej

Napisano 30 styczeń 2018 - 21:42

Witam.

Te echosondy posiadają identyczne przetworniki. Próba z pracą dwóch echo, na dwóch przetwornikach, na jednej łódce negatywna, zakłócają się nawzajem. Czy jest możliwa praca obydwu echo, na jednym przetworniku. Jeżeli tak, to gdzie zdobyć kable. Proszę o pomoc, może ktoś rozwiązał ten problem.

Pozdrawiam.



#2 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 30 styczeń 2018 - 22:33

Tu jest jak podłączyć  kabel ethernet do 798:

https://www.humminbi...AQ/Ethernet.pdf

 

 

Helix 7 gen1 nie ma ethernetu na stan mej wiedzy. G2 ma. Którą generację posiadasz?

Jeżeli chcesz spinać ethernetem, to musisz mieć pewnie coś takiego - https://www.amazon.c...h/dp/B00927ER9M

 

do tego kable 2 szt i przejsciówka na kabel ethernetowy z 798

 

Tyle udało mi się znaleźć.

Może kol. Paprykarz będzie miał wiedzę ws. budowy sieci kolibrów. Najważniejsze pytanie, czy masz G1 czy G2 w helixie



#3 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 31 styczeń 2018 - 08:24

Również 798 musi mieć możliwość zbudowania sieci - czyli musi to być wersja 798 HD. Helix z możliwościami budowy sieci to ten z końcówką G2N. Za pomocą przełącznika TS3 można podłączyć dwa przetworniki do jednego ekranu i zdaje się swego czasu był dostępny również przełącznik jeden przetwornik dwa ekrany. Występuje pod oznaczeniem handlowym US3 , tylko proszę pamiętać, że umożliwia on pracę jednego z ekranów (tak przynajmniej rozumiem jego działanie)

https://www.humminbi...geid=728&id=986


Użytkownik Paprykarz edytował ten post 31 styczeń 2018 - 08:26


#4 OFFLINE   Maka551

Maka551

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów
  • LokalizacjaOstrowiec Św.
  • Imię:Maciej

Napisano 31 styczeń 2018 - 23:56

Dziękuję !

Trochę potrwa zanim to ogarnę. Mam 798CXI HD SI oraz HELIX 7X SI GPS . Kupiłem 798 i z wielkim zadowoleniem używałem, dopóki nie okazało się, że nie współpracuje z Auto Chart i nie da się na niej tworzyć map. Kupiłem więc HELIX 7 z myślą, że 798 sprzedam. Sprawnie robię i korzystam z map batymetrycznych, ale 798 jest lepsza jako echo, wyraźniej obrazuje i widok zwykłego sonaru i widok SI, pomimo mniejszego ekranu. Doszedłem do wniosku, że nie warto sprzedawać 798, tym bardziej, że partner teamowy wierci się na dziobie i ciągle lata i zagląda mi do ekranu echa. Jakbym nie lokalizował przetworników, praca dwóch echosond, każda ze swoim przetwornikiem jest niemożliwa. Używam więc HELIX 7 jako plotera, a szkoda bo można by dać go młodemu na dziób, niech tez kombinuje. Gdyby tylko obydwa echa chciały pracować jednocześnie, nie przeszkadzając sobie. Zaczynam żałować, że poszedłem w Humminbirda, bo chociaż dalej uważam, że sprzęt mają super to wsparcie zerowe. W domu mam dwa telewizory, które chodzą z jednej anteny przy pomocy prostego switcha, myślałem o czymś takim. Spróbuję zrozumieć, to co mi napisaliście i będę dalej Was dręczył. 

Pozdrawiam.



#5 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 01 luty 2018 - 06:13

Maciek, jeżeli masz Helix 7 z pierwszej serii- czyli bez funkcji AutochartLive, nie zrobisz sieci. Jak pisaliśmy powyżej- nie ma możliwości wpięcia kabla ethernet do niego- nie masz zatem jak wpiąć się do przełącznika.



#6 OFFLINE   Maka551

Maka551

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów
  • LokalizacjaOstrowiec Św.
  • Imię:Maciej

Napisano 01 luty 2018 - 20:49

Dzięki.

Niech więc Helix robi w mapach. Przecież następnego echa nie kupię. Za tę kasę niech młody lata po łódce :D .

Pozdrawiam.



#7 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 01 luty 2018 - 21:41

Nie tak szybko ;)

- czy próbowałeś na jednym echu używać obrazowania 2D a na 2 SI?

- zmieniałeś ustawienia noise reduct? znaczy zakłóceń w menu sonar w obu maszynkach?

- spróbuj przenieść przetworniki na burty - tak zrozumiałem Grega od HB, który to doradzał komuś.

Jeżeli nie uda się dogadać między nimi to zastanów się czy nie warto sprzedać jednego z nich,  kupić tablet 9 cali na androidzie i tam wrzucać mapy. Pożywisz go internetem ze smartfona poprzez wifi, gps tam jest, więc z dokładnością będzie podobnie jak w echu. Dodatkowo zyskujesz możliwosć wrzucenia map twardości/struktury poprzez import z AC do Google Earth.



#8 OFFLINE   Maka551

Maka551

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów
  • LokalizacjaOstrowiec Św.
  • Imię:Maciej

Napisano 01 luty 2018 - 22:58

Hmm...

Drogi Macieju_K. Ja jestem od miesiąca emerytem z pokolenia, które z trudem nadąża za za nowinkami technologicznymi. No i jeszcze chciałbym mieć czas na ryby, między kolejnymi kliknięciami. Dziękuję za uwagi, zwłaszcza te dotyczące zakłóceń, tego nie próbowałem. Co do pierwszego punktu: niezależnie od tego jak zmieniałem tryby pracy, zakłócenia były w każdym trybie, z wyjątkiem mapy oczywiście. Tak jakby przetworniki generowały pełny zakres wszystkich sygnałów niezależnie od tego, z których korzystamy, zakłócając się wzajemnie. Wyobrażam sobie, że gdyby zsynchronizować sygnały z przetworników  w czasie, to zakłócenia by nie występowały, sygnał byłby pełniejszy i wzmacniał by się. Wiem, a raczej przypuszczam, że technicznie jest to niemożliwe, albo bardzo trudne (czytaj kosztowne). Dlatego pomyślałem, że gdyby sygnał jednego przetwornika "rozdzielić" na dwa obwody, podając go równolegle  do obydwu echosond , powinno się udać. Wykorzystujemy przecież ułamek mocy przetwornika na naszych głębokościach. Oglądałem obydwa echa, mają identyczne cztery gniazda: zasilanie, pomiar prędkości/temperatury, urządzenia komunikacyjne, przetwornik. Jak myślisz, gdybym kupił lub zrobił taki rozgałężnik sygnału mogę uszkodzić echa. Ale prawdziwy kłopot widzę w czym innym. Wg tego co mówisz, silnik dziobowy, który mam lada dzień montować i i-pilot, będą pracować z 798, a z HELIX niekoniecznie. No to się urządziłem - na Helixie mam mapy AC a nie mam kontaktu z silnikiem dziobowym, na 798 mam kontakt z silnikiem, a nie widzi map AC. Prześpię się i chyba to wszystko posprzedaję. W sumie najwięcej ryb łowiłem z czarno białą X-125 Lowrance.

Pozdrawiam.



#9 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 02 luty 2018 - 06:35

I pilot poleci z 798 HD poprzez tę przejściówkę - https://www.humminbi...ucts/AS-EC-QDE/

Tutaj jest lista kompatybilnych echosond i nie ma Helix 7 pierwszej generacji:

https://www.minnkota...kCompatibility/

 

Co do tableta i map w nim - sprawa jest prosta. Czy używasz smartfona na co dzień? Jeżeli tak, to obsługa tableta jest dokładnie taka sama.

Wiekiem się nie przejmuj, to kwestia chęci i czasu, który to przynajmniej teoretycznie będziesz miał. Skoro ogarnąłeś mapy w Autocharcie, to ich export do google earth jest pikusiem, podobnie jak wrzuceniem tego do tableta.

Rację zupełną masz w sprawie wsparcia humminbirda u nas, to dramat. A co do rozgałęzienia sygnału, to raczej nie pójdzie ten motyw, bo to nie o wejścia chodzi w echach -raczej o soft i wklejone w echu możliwości komunikacji. Ryzyko niepowodzenia jest b. duże- przy kupnie tego łącza ethernetoweo, ten switch linkowany przez kol. Paprykarza nie jest już dostępny.

Myślałem nad tym, by ewentualnie zamontować inny przetwornik do helixa, co być może ograniczyło by interferencje- ale to nie jest rozwiązanie problemu, tylko gdybabnie bardzie i ograniczenie możliwości echa.

Co do 798 hd Si - czy masz aktualny soft w nim? Wersja oprogramowania 7.120 wg użytkowników forum Sideimaging pozwala na obsługę map AC i widzi karty Zero lines.

Jaką masz wersję oprogramowania? Ona jest widoczna na ekranie diagnostycznym, który mozesz uaktywnić z listy widoków.



#10 OFFLINE   Maka551

Maka551

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów
  • LokalizacjaOstrowiec Św.
  • Imię:Maciej

Napisano 02 luty 2018 - 09:46

Dziękuję ponownie, zwłaszcza za cierpliwość. Przyniosę to wszystko z garażu, łącznie z akumulatorem. Zmontuję "stanowisko diagnostyczne". Skoro już tracisz dla mnie czas, niech Twój wysiłek nie idzie na marne. Po drodze wpadnę do sklepu, Jack Daniel,s za już, dla Ciebie-konieczny. Niby zarejestrowałem oba echa na stronie Humminbirda, gdzie przynajmniej teoretycznie mogę aktualizować soft, ale jaki mam aktualny - sprawdzę. To by mi załatwiło sprawę. Na pewno mój 798 nie widzi Zero lines , co doprowadziło mnie kiedyś do wściekłości, bo napalony na  zespołowe tworzenie map zbiorników liczyłem, że pożyczę echo równie nawiedzonemu jak ja koledze. Robota poszłaby dwa razy szybciej. 

PS. Zalogowałem się na stronie Humminbirda. Wynika z tego, że proponują mi aktualizację z wersji 120 na 123,.  Czyli informacje o widzeniu Zero lines, przez  wersję120, były przesadzone. Zaktualizuję oba echa i co tam jeszcze się da, i zobaczymy.

Pozdrawiam.


Użytkownik Maka551 edytował ten post 02 luty 2018 - 10:06


#11 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 02 luty 2018 - 10:27

W żadnym wypadku nie kłopocz się mną. Pomagam jak obiecałem dawno temu. Kurcze, nie ma innej możliwości z tym zero lines - tylko sprawdzenie aktualizacji. Na liscie wspieranych urządzeń są min. 598 ,mają ten sam soft, więc może to poleci.



#12 OFFLINE   Maka551

Maka551

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów
  • LokalizacjaOstrowiec Św.
  • Imię:Maciej

Napisano 03 luty 2018 - 19:42

Po wgraniu aktualnego softu ze strony Humminbirda mój 798 zaczął widzieć Zereo lines i mapy AC. 

Pozdrawiam.



#13 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 03 luty 2018 - 19:48

I super. Czyli teraz zostaje kwestia ew. podłączenia 798 do silnika dziobowego.


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 03 luty 2018 - 19:56


#14 OFFLINE   Maka551

Maka551

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów
  • LokalizacjaOstrowiec Św.
  • Imię:Maciej

Napisano 03 luty 2018 - 21:47

To chyba dam radę. Przy okazji może wiesz czym różnią się serie G2 i G2N.



#15 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 03 luty 2018 - 22:05

N- network, czyli zdolność do połączenia w sieć przez Ethernet/bluetooth






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych