Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zbiornik Dzierżno Duże


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
234 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   klosskuba

klosskuba

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaPyskowice

Napisano 01 czerwiec 2018 - 21:05

Witam Kolegów.

 

Chciałbym przybliżyć szerszemu gronu wędkarzy łowisko no kill z tematu, ponieważ uważam że jest ono warte uwagi, jak również jest dowodem na to, że chcieć to móc.

 Dzierżno Duże to zbiornik poeksploatacyjny utworzony w 1964 r. z dwóch wyrobisk popiaskowych, jego powierzchnia to  630 ha lustra wody głębokość 20 m, został on zalany wodami rzeki Kłodnicy i pełni funkcje naturalnego odstojnika dla silnie zanieczyszczonych wód niesionych przez rzekę, inną jego funkcją jest regulacja poziomu wody w kanale gliwickim. W jeziorze tym woda z rzeki jest poddawana oczyszczaniu również przez ogromną populację skorupiaków planktonowych, których ławice są tak liczne, że miejscami "zabarwiają" wodę na charakterystyczny rdzawy kolor, dzięki tym ławicom rozwielitek, narybek ma doskonałą bazę pokarmową a woda jest bardzo intensywnie oczyszczana, tak że już w połowie jeziora jest przejrzysta, a opuszczając zbiornik wydaje się być krystaliczna, ale to pozory, w smaku jest lekko słonawa i zawiera pewnie całą tablicę Mendelejewa, bo Kłodnica niosła wody z płuczek kopalnianych.

Ja mieszkam 3 km od tego zbiornika i pamiętam czasy gdy ze względu za silne zanieczyszczenie był on ignorowany jako łowisko wędkarskie mimo ogromu ryb różnych gatunków. Karpie, Liny, Szczupaki, Okonie, Sumy, Sandacze, Leszcze i inne gatunki niepoddane presji wędkarskiej, mając doskonałe warunki, dorastały do takich rozmiarów, że nieliczni łowcy odwiedzający to jezioro z niejakim rozbawieniem oglądali tabele "rekordów" w wędkarskiej prasie. Tam brały Okonie 50+, i to często gęsto po kilka-kilkanaście dziennie, i to z brzegu, metrówki nie były wydarzeniem jakimś, a największy Lin jakiego tam widziałem miał ponad 9 (dziewięć) kilo. Nie wspominając o Karpiach, które tam regularnie podchodzą do tarła z doskonałym skutkiem.

Jakieś kilkanaście lat temu, nastała moda na ten zbiornik, nad wodą pojawiło się pełno wędkarzy i jeszcze więcej różnej maści kanalii, którzy to, ku mojemu ogromnemu zdziwieniu masowo zabierali ryby, nie wiem chyba je jedli potem. Nawet się zastanawiałem czy nie zawiadomić o tym procederze sanepidu, ale doszedłem do wniosku, że było by to i tak wołanie na puszczy. Chodziły słuchy, że związek wyławiał tam ryby celem zarybiania innych wód, na pewno Karpie z Dzierżna pływają w wielu komercyjnych łowiskach.

 W taki oto sposób skończyło się eldorado na tym jeziorze. Ja sam widziałem i awanturowałem się z typami, którzy po połowie nie potrafili wyciągnąć siatek z Okoniami lub Karpikami bo się targały. Obrazu klęski dopełniły powodzie i związane z nimi otwarcia śluzy przez co tony ryb odpłynęły do kanału.

 Wszystkie te klęski zmobilizowały grupę miejscowych karpiarzy, którzy założyli koło PZW nr 29 i swoimi działaniami doprowadzili do powstania dwa lata temu łowiska no kill na tym zbiorniku, co biorąc pod uwagę wielkość jeziora jest moim zdaniem ogromnym sukcesem i puki co ewenementem w naszej rzeczywistości.

 Samo założenie takiej wody, z której nie można zabrać ryby, to dopiero połowa sukcesu, potem należy takie łowisko upilnować, i takim tropem poszli członkowie tego koła, liczne, skrupulatne i bezkompromisowe kontrole, zaowocowały wieloma cofniętymi zezwoleniami na połów ryb i jak mi się wydaje, po licznych w tym roku wizytach nad jeziorem, dobrą "dyscypliną" wśród wędkarzy.

 Były na naszym forum dyskusje o sensie powoływania takich łowisk, gdzieś widziałem wpisy o tym, że na Dzierżnie już nie ma ryb. To ja Wam piszę, to jest to. Okoń się odradza w zaskakującym tempie, na tarliskach widziałem ponad metrowe Szczupaki, Karpie wracają, w kolejnych rocznikach bardzo licznie, na płyciznach jest masa Sandaczyków, jak Karp nie bierze to karpiarze "złorzecząc" bawią się 2-4 kilowymi Leszczami, serce rośnie. Wczoraj 4 godzinny wypad  zaowocował kilkudziesięcioma Okoniami 30 + i kilkoma 40 nawet.

 Kończąc mój przydługi, być może, wywód chciałbym zachęcić wędkarzy z okręgu katowickiego, do przemyślenia czy nie warto by było przyłączyć się do koła nr 29, ja osobiście przenoszę się właśnie tam. W kole jest ok 260 członków głównie Karpiarzy, jest kilkunastu spinningistów, którzy są tam mile widziani, jest sporo spraw jeszcze do ogarnięcia np kwestia możliwości połowów ze środków pływających, stworzenie regulaminu takich połowów i wiele innych, pewnie, rzeczy, ponadto im liczniejsze koło tym bardziej się z nim liczą, a wędkarze traktujący to hobby jak sport i popierający zasadę no kill, będąc w swoich kołach,ale nie działając aktywnie, nie tylko nie mają przebicia, ale wręcz swoją "kartoteką" popierają działania "leśnych dziadów".  Zachęcam ponadto wszystkich na ryby, służę pomocą dla tych co wody nie znają. 

 Może ktoś mógłby pomóc w stworzeniu regulaminu połowów z łodzi, tak aby móc zachować kontrolę nad łowiącymi, która ku mojemu ubolewaniu jest w naszych realiach niestety konieczna, chyba.

 Zachęcam również, do dzielenia się wrażeniami z tej wody kolegów tam łowiących.

 Pozdrawiam, Kuba.


Użytkownik klosskuba edytował ten post 01 czerwiec 2018 - 21:11


#2 OFFLINE   Gucak

Gucak

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 25 postów
  • LokalizacjaChełm Śląski/Gliwice
  • Imię:Mateusz

Napisano 02 czerwiec 2018 - 17:37

Jak tam wygląda kwestia wypożyczenia łodzi? Wodowania swojego środka pływającego? Kolibri 330 z płaską podłogą, jest sens? Na taka powierzchnię to już chyba nie bardzo :)



#3 OFFLINE   klosskuba

klosskuba

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaPyskowice

Napisano 02 czerwiec 2018 - 20:04

Na dzień dzisiejszy nie wolno tam łowić ze środków pływających.Będziemy nad tym pracować aby jak najszybciej stworzyć taką możliwość. Dlaczego apelowalem o pomoc w stworzeniu regulaminu połowów z łodzi.Slip jest od strony Rzeczyc bardzo komfortowy można pływać na spalinie ale co z tego. Straż rybacka złożyła wniosek o zakaz bo nie było regulaminu podobno.


Użytkownik klosskuba edytował ten post 02 czerwiec 2018 - 20:21


#4 OFFLINE   maguras

maguras

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 150 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:P

Napisano 03 czerwiec 2018 - 18:56

Ja jestem z koła Dzierżno Duże. Połów z łodzi będzie możliwy na Mistrzostwach Okręgu teamów i Mistrzostwach Koła. Ponadto osoby które są zgłoszone na Mistrzostwa Okręgu będą mogli trenować z łodzi przed zawodami przez tydzień. Czas zgłoszeń jest do 14 dni przed zawodami czyli do dziś. Ja już jestem zgłoszony i czekam na przyszły weekend ;)

Łowisko trudne, bo brzegi zarastają i mało jest miejsc, gdzie można swobodnie porzucać. Dlatego połów z łodzi otworzył by tą wodę. Już w tamtym roku był składany wniosek w okręgu, ale nie przeszedł, być może w tym się uda. Wtedy można by łowić ze środków pływających od 2019 roku.



#5 OFFLINE   klosskuba

klosskuba

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaPyskowice

Napisano 03 czerwiec 2018 - 20:48

Wg kalendarza na stronie internetowej Koła termin zawodów to 24 czerwca więc, dwa tygodnie przed zawodami to 10 czerwca.

#6 OFFLINE   maguras

maguras

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 150 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:P

Napisano 04 czerwiec 2018 - 05:18

To się tyczy Mistrzostw Okręgu Teamów. One są 17 czerwca.

Startujący w tych zawodach mają prawo połowu z łodzi od 9 do 15 czerwca!!!!

Poniżej przydatne linki:
Terminarz zawodów http://www.pzw.org.p...ow_13032018.pdf

Część opisowa
http://www.pzw.org.p...na_rok_2018.pdf

Uchwała
http://www.pzw.org.p...ierzno_duze.pdf

Użytkownik maguras edytował ten post 04 czerwiec 2018 - 05:21


#7 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 13 czerwiec 2018 - 10:45

Tez jestem członkiem tego koła, właściwie od pierwszego roku jego powstania. Woda jest z mega potencjałem okoniowo - szczupakowym. Osobiście ostatnio wcale nie zaglądam nad zbiornik ponieważ pochłonęło mnie rzeczne łowienie, ale będzie trzeba się wybrać na rekonesans :)

 

Zachęcam do przystąpienia do koła ponieważ tutaj naprawdę można mieć wpływ na naszą wędkarską rzeczywistość. Ludzie są normalni, świetna Pani skarbnik u której prawie codziennie można opłacić składki - od trzech nie stałem w kolejce do opłat! Wcześniej zajmowało to nawet 3 godziny... Prezes koła też jak najbardziej ok, poświęca dużo prywatnego czasu na to aby koło dobrze funkcjonowało i się rozwijało. Mimo, że na co dzień nikt mu tego pewnie nie mówi, to wszyscy członkowie koła są mu za to wdzięczni. I sam trochę żałuję ze nie angażuję się bardziej niż bym mógł.

 

 

Czy tylko mnie w oczy kłuje temat:)?


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 13 czerwiec 2018 - 12:01

  • Woytec i dudi82 lubią to

#8 ONLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 13 czerwiec 2018 - 12:01


Czy tylko mnie w oczy kłuje temat:)?

 

Zechcesz rozwinąć?



#9 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 13 czerwiec 2018 - 13:02

Ja napisałbym Duże a nie Durze :)


  • Woytec i DominikSy. lubią to

#10 OFFLINE   DominikSy.

DominikSy.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 229 postów
  • LokalizacjaOPO BB KAT
  • Imię:Dominik

Napisano 13 czerwiec 2018 - 16:51

Pamiętam "Rzeczyce" alias świniarnie z lat 2004-2008 jak okonie łowiło się stojąc plecami do wody,żeby było trudniej.W każdym rzucie pasiak,20-30cm. I nagle się skończyło.O karpiach w beczkach i dostawczakach nad wodą nie wspomnę. A to w dużej mierze chyba przez legendę tablicy Mendelejewa,choć ludzie kąpią się tam nieprzerwanie od 15-20nawet lat ? Kłodnica dzisiaj niesie nieporównywalnie czystszą wodę niż 10 czy 20 lat temu. Ja osobiście chciałbym aby ten zbiornik jak najdłużej pozostał niedostępny do połowu z łodzi,bo jak na razie nie widzę możliwości n upilnowanie tej wody z wędkarzami na jednostkach pływających  i no kill po wsze czasy.To może być jeden z ostatnich dużych zbiorników w naszej okolicy  z poważnym rybostanem, linią brzegową którą można zrewitalizować,jednym słowem potencjał na później. Dla Kolegów z Koła nr 29 wyrazy szacunku, widać zmiany nad wodą,tym bardziej że w ostanim czasie zaglądam tam niezbyt często i widać postępy. Pojawiajcie się proszę jeszcze częściej w okolicy ujścia.


Użytkownik DominikSy. edytował ten post 13 czerwiec 2018 - 16:52

  • Woytec lubi to

#11 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 13 czerwiec 2018 - 17:47

Dlatego aby przypilnowac lowiących z łódki był pomysł aby zezwolić na to w określone dni, np. dwie soboty w miesiącu. To zawsze coś a straży przynajmniej byłoby łatwiej kontrolować.
  • dudi82 i DominikSy. lubią to

#12 OFFLINE   maguras

maguras

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 150 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:P

Napisano 14 czerwiec 2018 - 00:00

W tym tygodniu zbiornik był dostępny dla połowu z łodzi dla zawodników Mistrzostw Okręgu teamów, które odbędą się w tą niedzielę. Woda z łódki to zupełnie inna sprawa... latem zbiornik jest zarośnięty i  z brzegu ciężko jest wykonać rzut bez zgarnięcia zielska! Mimo takiej możliwości, na wodzie były maks 4 łodzie... Większość zbiornika jest pusta, wszyscy karpiarze okupują okolice wpływu Kłodnicy. Otwarcie wody na spinningistów z łodzi to dodatkowa "kontrola" zbiornika gdzie jest uprawiana wolna amerykanka... Mimo, że kontroli jest dużo... nie sposób przypilnować niedostępnych brzegów. JEDYNY RATUNEK TO MY, SPINNINGIŚCI !!!


Użytkownik maguras edytował ten post 14 czerwiec 2018 - 00:11

  • Janusz1966 lubi to

#13 ONLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 14 czerwiec 2018 - 09:22

Ja napisałbym Duże a nie Durze :)

 

Nie znam zbiornika, w nazwach własnych pojawiają się najprzeróżniejsze "kwiatki".

Może dlatego nikogo nie ukłuło?

Poprawić?



#14 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 14 czerwiec 2018 - 10:36

Nie znam zbiornika, w nazwach własnych pojawiają się najprzeróżniejsze "kwiatki".

Może dlatego nikogo nie ukłuło?

Poprawić?

 

Zdecydowanie poprawić :)



#15 ONLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 14 czerwiec 2018 - 11:26

Zrobione :)



#16 OFFLINE   klosskuba

klosskuba

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaPyskowice

Napisano 14 czerwiec 2018 - 11:58

Ale byka strzeliłem. Psu na budę te 17 lat nauki. Wstyd. :wacko:



#17 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 14 czerwiec 2018 - 12:46

Ale byka strzeliłem. Psu na budę te 17 lat nauki. Wstyd. :wacko:

 

Zdarza się nawet najlepszym ;)



#18 OFFLINE   DominikSy.

DominikSy.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 229 postów
  • LokalizacjaOPO BB KAT
  • Imię:Dominik

Napisano 14 czerwiec 2018 - 15:46

W tym tygodniu zbiornik był dostępny dla połowu z łodzi dla zawodników Mistrzostw Okręgu teamów, które odbędą się w tą niedzielę. Woda z łódki to zupełnie inna sprawa... latem zbiornik jest zarośnięty i  z brzegu ciężko jest wykonać rzut bez zgarnięcia zielska! Mimo takiej możliwości, na wodzie były maks 4 łodzie... Większość zbiornika jest pusta, wszyscy karpiarze okupują okolice wpływu Kłodnicy. Otwarcie wody na spinningistów z łodzi to dodatkowa "kontrola" zbiornika gdzie jest uprawiana wolna amerykanka... Mimo, że kontroli jest dużo... nie sposób przypilnować niedostępnych brzegów. JEDYNY RATUNEK TO MY, SPINNINGIŚCI !!!

Rozsądnym rozwiązaniem jest wspomniane wcześniej wyznaczone dni połowu.Może być środa i sobota.Trzeba wziąć poprawkę na motorowodniaków w weekend.Tak jak Piszesz,w tygodniu tam jest znikomy ruch, nawet teraz gdy na wodę można wypłynąć jednostką. Ciężko to upilnować,Rzeczyce są trochę jak taka zapomniana gdzieś żwirownia ale w skali makro.Dostęp z każdej strony,sporo zakamarków i świadomość lokalesów o zasobach wody.Jeszcze będzie głośno o tym zbiorniku za parę lat. 



#19 OFFLINE   okonek63

okonek63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 106 postów
  • Lokalizacjaśląsk
  • Imię:Marek

Napisano 14 czerwiec 2018 - 19:02

Ale byka strzeliłem. Psu na budę te 17 lat nauki. Wstyd. :wacko:

Bier se to po lekku i tak po naszymu trza by było pisać srogie albo dupne.



#20 OFFLINE   klosskuba

klosskuba

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaPyskowice

Napisano 14 czerwiec 2018 - 22:33

Bier se to po lekku i tak po naszymu trza by było pisać srogie albo dupne.

Gryfnie synek godosz, ja żech to pisoł po inszemu, bo gorole by do łeba dostoli jak by noszo godka mieli czytoć. To w inszej godce byka sie moga dupnońć, w sumie. A po naszymu to to som Rzeczyce, Dzierżno to je za kanałem.


  • Pasta i Such a Jerk... lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych