Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak przeliczyć pojemność szpuli z żyłki na plecionkę?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   rapa68

rapa68

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • Lokalizacjadolnyślask

Napisano 14 lipiec 2018 - 23:02

Koledzy czy jest sposób przeliczenia pojemności szpuli ,na którą wchodzi  160m żyłki o średnicy 0,40 na plecionkę 0.18, zastanawiam się czy wejdzie  200m .



#2 OFFLINE   David77

David77

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 142 postów
  • LokalizacjaPultusk
  • Imię:Cezary

Napisano 14 lipiec 2018 - 23:52

Moim zdaniem nie ma. Za dużo zmiennych typu jaka plecionka, średnica,gęstość nawoju itp. Jedyny sposób to nawinąć i sprawdzić ile wchodzi , ewent. wtedy regulować podkładem.
  • Alexspin lubi to

#3 OFFLINE   kezmo

kezmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów
  • LokalizacjaOkolice Olsztyna
  • Imię:Radek

Napisano 15 lipiec 2018 - 04:16

A to różnica jeśli na podkład z żyłki wejdzie 200 czy 180 m plecionki...? Ważne aby była pełna szpula i dobrze nawinięta a te 20 m w tą czy w tą nie robi różnicy. I tak z tego przeliczania nic nie wyjdzie bo to są przybliżone wartości. Kwestia jak kto nawija linkę. Jeden luźniej, drugi ciaśniej, jednemu wejdzie tyle, drugiemu 30 m więcej...

Użytkownik kezmo edytował ten post 15 lipiec 2018 - 05:09


#4 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 15 lipiec 2018 - 06:45

http://jerkbait.pl/topic/495-lb-a-mm/

http://jerkbait.pl/t...emnosci-szpuli/

http://jerkbait.pl/t...iczacierobicie/


  • Pisarz.......ewski Piotr i Alexspin lubią to

#5 OFFLINE   rapa68

rapa68

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • Lokalizacjadolnyślask

Napisano 15 lipiec 2018 - 10:45

Wiem ,że najprościej byłoby nawinąć plecionkę na kołowrotek i wszystko jasne ale już wyjaśniam w czym rzecz.Upatrzyłem kołowrotek,który bardzo mi leży ,niestety podana jest tylko pojemność szpuli dla żyłki  i nie chciałbym ładować kasy w coś co rzucę na półkę,myślałem ,że ktoś może nawijał coś o zbliżonych parametrach,np. z doświadczenia wiem ,że na szpuli o pojemności 200m żyłki 0.35 mieści się 250m średniej klasy plecionki 0.20 jednak jest to nawój pod sam rant .Może źle zapytałem , ale dzięki za pomoc.



#6 OFFLINE   Astral

Astral

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 184 postów

Napisano 15 lipiec 2018 - 10:56

Jak masz druga szpule nawiń pierw plecionkę, a potem podkład. Przewiń na "główna" szpulę i gotowe. 


  • *Hektor*, Alexspin i Blue lubią to

#7 OFFLINE   rapa68

rapa68

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • Lokalizacjadolnyślask

Napisano 15 lipiec 2018 - 16:03

Nie mam szpuli bo kołowrotek leży jeszcze w sklepie a ja nie chcę po prostu wydać parę stów na nie trafiony zakup.



#8 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 15 lipiec 2018 - 20:36

Nie mam szpuli bo kołowrotek leży jeszcze w sklepie a ja nie chcę po prostu wydać parę stów na nie trafiony zakup.

Uzależniasz zakup upatrzonego kołowrotka od tego, czy będziesz zmuszony do ucięcia 10m plecionki lub zmuszony do nawinięcia podkładu?

Podoba Ci się kołowrót to kupuj, regulacja długości linki na szpulce to błahostka nie warta zaprzątania sobie głowy.

Przelicznika nikt nie jest w stanie podać, przynajmniej nie znając, jaka plecionka na jaką żyłkę ma być przeliczana. Niektóre żyłki, oznakowane jako 0,35 mm, mają blisko do 0,40, a przy plecionce to już w ogóle wielkie"X". Plecionka z liczbą 0,20mm, może mieć przy jednym pomiarze 0,20mm, a przy innym raczej 0,30mm. Kup kołowrotek+plecionkę, utnij parę metrów jeśli będzie za dużo, lub dowiń kawałek starej żyłki i już.


  • coma, Alexspin i pomidor babinicz lubią to

#9 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 16 lipiec 2018 - 09:19

Kiedyś nawinąłem plecki po sam rant, na rybach dostała wody i spory kawałek musiałem uciąć. Trzeba pamiętać że plecionka chłonie wodę.
  • Alexspin lubi to

#10 OFFLINE   drzejko

drzejko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 442 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Andrzej

Napisano 16 lipiec 2018 - 18:35

Mogę podpowiedzieć że na szpulę kołowrotka o pojemności 210m żyłki 0,30 weszło 250m plecionki PP oznaczonej jako 30lb test, ale jaką to ma średnice to nie wiem bo to stara PP z Hameryki i średnicy nie podali



#11 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 17 lipiec 2018 - 08:10

Bo plecionka nie ma średnicy. Podaje sie wytrzymałość ewentualnie ilość splotów i kolor
  • Alexspin lubi to

#12 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 17 lipiec 2018 - 08:39

Trochę dziwnie uzależniasz kupno kołowrotka od ilości plecionki jaką będziesz mógł nawinąć.

Wybierając kołowrotek dobierasz go do wędziska, rodzaju i ciężaru przynęt jakie będziesz stosował, gatunku ryb które będziesz chciał łowić, a plecionki odpowiedniej mocy nawijasz tyle żeby nawój kończył się 1-2mm od rantu szpuli.

Jak napisał Z.Milewski:

 

Kup kołowrotek+plecionkę, utnij parę metrów jeśli będzie za dużo, lub dowiń kawałek starej żyłki i już.

Użytkownik Alexspin edytował ten post 17 lipiec 2018 - 08:40





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych