Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Limit dobowy okonia na wodach PZW


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   tebe

tebe

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 358 postów
  • Imię:Tomasz

Napisano 07 listopad 2018 - 10:56

Witam.

 

Zbliża się wielkimi krokami walne zebranie PZW w kole, postanowiłem pójść i złożyć wniosek o zmniejszenie limitu okonia (obecnie to 5 kg na dobę). I tu zastanawiam się jaki limit będzie najrozsądniejszy, tak żeby taki wniosek w ogóle był brany pod uwagę. Najlepiej by było zrobić całkowity zakaz, ale bardzo dobrze wiemy że takie coś nie przejdzie. Macie Panowie jakieś pomysły co do limitów tak żeby jedni i drudzy byli zadowoleni ?


  • Darek P, Pisarz.......ewski Piotr, TomekSudety i 1 inna osoba lubią to

#2 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 07 listopad 2018 - 11:06

Proponuję 2kg/doba, to i tak bardzo dużo, biorąc pod uwagę jego powolny wzrost ;). Dodatkowo za niewymiarowego kara 500zł za sztukę ! :).

Pozdro


  • tebe lubi to

#3 OFFLINE   tebe

tebe

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 358 postów
  • Imię:Tomasz

Napisano 07 listopad 2018 - 11:07

Ja myślałem że łatwiej by było na sztuki może, nie każdy nosi wagę na rybach (łatwiej też by miała straż). Powiedzmy 10 szt ?


Użytkownik tebe edytował ten post 07 listopad 2018 - 11:08

  • guma lubi to

#4 OFFLINE   Janek7

Janek7

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów
  • LokalizacjaPuławy
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Jasik

Napisano 07 listopad 2018 - 11:11

Panie Tomku najlepszy limit to moralność łowiącego. A limit dzienny to max 5 Szt. I do tego limit gorny 30 cm max.

#5 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 07 listopad 2018 - 11:11

Ja myślałem że łatwiej by było na sztuki może, nie każdy nosi wagę na rybach (łatwiej też by miała straż). Powiedzmy 10 szt ?

Takich do max 20-25cm - 10 szt., 26-30 - 5 szt., 30+ - 3 sztuki. Szczerze, to Ci co biorą wszystko co nie zdąży spie...ić i tak będą je walić w czapkę i wkładać do reklamówki. Mam u siebie takich "szczupakowców", jak tłumaczę, żeby wypuszczali bo będzie lipa w przyszłości, to śmieją się pod nosem. Za mocno zakorzeniony PRL ;p


Użytkownik wilczybilet edytował ten post 07 listopad 2018 - 11:14


#6 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 07 listopad 2018 - 11:15

Panie Tomku najlepszy limit to moralność łowiącego. A limit dzienny to max 5 Szt. I do tego limit gorny 30 cm max.

To mi się podoba, ale wyobrażasz sobie dziadka, który wypuszcza trzydziestaka, jak piętnastakowi nie przepuści ?



#7 OFFLINE   Janek7

Janek7

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów
  • LokalizacjaPuławy
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Jasik

Napisano 07 listopad 2018 - 11:17

Dobrze kolego piszesz. Jezeli chcemy łowić ładne ryby w przyszłosci sami musimy o nie zadbać.
  • marek_moto lubi to

#8 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 07 listopad 2018 - 11:18

Ile razy słyszałem chwalącego się, że takich pod 30 cm "wiadro najeb....em". Na domiar złego "łowca" nie miał co z nimi zrobić, bo złowił za dużo i porozdawał po sąsiedzku kolegom... Scyzoryk się w kieszeni otwiera


  • AdamCh i Nales lubią to

#9 OFFLINE   Janek7

Janek7

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów
  • LokalizacjaPuławy
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Jasik

Napisano 07 listopad 2018 - 11:19

Wiem ,że może podnieść się szum, ale jedni wypuszczają i dbają o stan populacji ryb na swoim podworku, innych trzeba nauczyć. Np. Jak piszesz zaostrzyć kary.
  • marek_moto lubi to

#10 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 07 listopad 2018 - 11:24

Na zachodzie kary są surowe i jeden drugiego bardziej pilnuje, żeby przestrzegał zasad danego łowiska, a co za tym idzie wody bogatsze w ryby ;). Jakby faktycznie limity i wymiary ochronne były przestrzegane, mielibyśmy większa radochę z wędkowania. Pewnie wtedy nie byłoby biczowania wody, niekiedy godzinami bez kontaktu z rybą, a już na pewno nie często by się to zdarzało ;p (oczywiście w przypadku rzeczywistych zarybień, a nie ściemy ;))


Użytkownik wilczybilet edytował ten post 07 listopad 2018 - 11:26


#11 OFFLINE   Grzegorz B.

Grzegorz B.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaStargard

Napisano 07 listopad 2018 - 12:06

10 szt./doba, górny wymiar 35 cm



#12 OFFLINE   MarcinMal

MarcinMal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 248 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 07 listopad 2018 - 12:30

Tak jak wyżej myślę że 10 sztuk to i tak świat i ludzie,Ale przede wszystkim kontroli więcej ja miałem w tym roku ze dwie A wypadów było sporo.

#13 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 07 listopad 2018 - 12:44

Dziesięć lat walczyłem, ale zdobyłem w końcu takie poparcie, że 10 sztuk przeszło. Jest zatwierdzone, od trzech lat obowiązuje w okręgu BB i większość wędkarzy nie ma z tym problemów. W ubiegłym roku wprowadziliśmy górne limity, w tym dla okonia. Okoń otrzymał ochronę do 18 cm i powyżej 35 cm (w przyszłym planujemy podnieść dolny do 20 cm). Gdy jeden z członków zarządu zapytał, czy te 35 cm to nie jest za mało, odpowiedziałem mu pytaniem, ile takich okoni 35+ w ubiegłym roku złowił. Pokiwał tylko głową, a w głosowaniu wszyscy, cały zarząd był za. Uważam, że okręg B-B nie jest wyjątkiem w skali wszechświata, a tylko od właściwej argumentacji zależy, czy podobne przepisy zostaną wprowadzone powszechnie. Atrakcyjność łowiska w XXI wieku nie mierzy się ilością ryb, które można z łowiska pozyskać, a ilością okazów, z którymi można się spotkać. Stąd popularność wszelkiej maści łowisk specjalnych PZW, innych zrzeszeń, czy osób prywatnych. Warunek podstawowy - należy skrzyknąć podobnie myślących wędkarzy i zachęcić ich do pójścia na zebranie do kół. Zza klawiatury reformy się nie zrobi.



#14 OFFLINE   SID

SID

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • LokalizacjaŚrem https://www.youtube.com/watch?v=Sy7k5ZgA_RU
  • Imię:Roger
  • Nazwisko:Sikora

Napisano 07 listopad 2018 - 12:57

Dziesięć lat walczyłem, ale zdobyłem w końcu takie poparcie, że 10 sztuk przeszło. Jest zatwierdzone, od trzech lat obowiązuje w okręgu BB i większość wędkarzy nie ma z tym problemów. W ubiegłym roku wprowadziliśmy górne limity, w tym dla okonia. Okoń otrzymał ochronę do 18 cm i powyżej 35 cm (w przyszłym planujemy podnieść dolny do 20 cm). Gdy jeden z członków zarządu zapytał, czy te 35 cm to nie jest za mało, odpowiedziałem mu pytaniem, ile takich okoni 35+ w ubiegłym roku złowił. Pokiwał tylko głową, a w głosowaniu wszyscy, cały zarząd był za. Uważam, że okręg B-B nie jest wyjątkiem w skali wszechświata, a tylko od właściwej argumentacji zależy, czy podobne przepisy zostaną wprowadzone powszechnie. Atrakcyjność łowiska w XXI wieku nie mierzy się ilością ryb, które można z łowiska pozyskać, a ilością okazów, z którymi można się spotkać. Stąd popularność wszelkiej maści łowisk specjalnych, PZW, innych zrzeszeń, czy osób prywatnych. Warunek podstawowy - należy skrzyknąć podobnie myślących wędkarzy i zachęcić ich do pójścia na zebranie do kół. Zza klawiatury reformy się nie zrobi.

Mam nadzieję doczekać czasów w których większość ryb będzie miała dolny i górny limit.

Janusz Brawo :highfive:  :good:


  • Blue i konopaa lubią to

#15 OFFLINE   guma

guma

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 84 postów
  • LokalizacjaPrzemyśl

Napisano 07 listopad 2018 - 15:05

Panowie w najlepszej sytuacji z powyższych wypowiedzi jest tutaj obecnie Janusz.

Po pierwsze udało mu się przeforsować zmiany w Zezwoleniu w swoim Okręgu a sam się przekonałem niejednokrotnie z jakim trudem to przychodzi

Po drugie i najważniejsze
W Okręgu Bielsko-Biała mają bardzo dobrą i co ważne skuteczną Społeczną Straż Rybacką


Zaostrzenie przepisów musi iść w parze z ich egzekwowaniem

Janusz brawo Ty

#16 OFFLINE   Darek P

Darek P

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów

Napisano 07 listopad 2018 - 15:15

http://www.pzw.org.p...u_ciechanowiski
W Okręgu Ciechanowskim jest limit 10szt a w okresie o 1 Listopada do 31 Marca 5 szt.
Wymiar to 18-35.
  • maykel, Pisarz.......ewski Piotr, woblery z Bielska i 3 innych osób lubią to

#17 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 07 listopad 2018 - 15:38

Dziesięć lat temu było trudno przekonać kogokolwiek do zmian. Propozycja ograniczenia ilości dobowej okonia przepadła, przeszedł roczny limit na drapieżniki, czyli szczupak + sandacz 35 oraz pstrąg + lipień 35. W mojej propozycji było 35 łącznie na wszystko... Jestem cierpliwy. Startując w zawodach, na zebraniach, na łowiskach - rozmawiałem z ludźmi, wymienialiśmy się spostrzeżeniami, gdy ktoś tylko zaczynał narzekać - podsuwałem propozycje zmian. Gdy wreszcie udało się zmniejszyć dobowy limit do 15 sztuk (krecia robota jednego z członków ówczesnego Zarządu), zyskałem tak mocne poparcie, że utrzymał się przez dwa lata i uzyskałem to, o co walczyłem, czyli 10 sztuk. Teraz już nie muszę o nic walczyć. Propozycje samoograniczenia presji na zabieranie ryb są tak powszechne, że nie muszę nic inicjować, wystarczy tylko głośno wspierać cudze inicjatywy. Każde roztropne działanie.

Chwalenie się osiągnięciami, czy wypinanie piersi do orderów nie ma sensu. Gdyby nie presja grupy, sam nic bym nie zrobił. Ważne jest, by rzeczywistość zmieniać tak, by mniej uwierała. Wielki mi krokami, a jeśli się nie da - małymi, byle cały czas do przodu, w pożądanym kierunku. Teraz jest dobry czas do zmian. Środowisko w sporej części do nich dojrzało. Warto to wykorzystać :)



#18 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2291 postów
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Napisano 07 listopad 2018 - 17:27

U nas wymiar ochronny 18 cm bez widełek niestety . Te dotyczą tylko mniej atrakcyjnego kulinarnie szczupaka . Ryby z kolcami na grzbiecie nie mogą górnych wymiarów ochronnych się doczekać . Limit dobowy 10 sztuk . Nie ukrywam , że co roku czekam na zmiany w tym punkcie regulaminu nie robiąc jednocześnie nic w tej kwestii ... I to co widzę nad wodą , nawet jeśli chodzi o te nieliczne obowiązujące obostrzenia , przechodzi ludzkie pojęcie ... Reaguję , choć to walka z wiatrakami . Ostatnio wypuszczając taką trzydziestkę w plusie po dwóch zdjęciach miałem wrażenie , że "wędkarz" na łódce obok ( pseudo "kłusol" powszechnie znane niestety ) skoczy za tą rybą do wody . Straszno . I wcale nie śmieszno . Sam bym z chęcią się opodatkował jakąś ustaloną wcześniej kwotą na strażnika skutecznie pilnującego danej wody . 



#19 OFFLINE   Paweł J

Paweł J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Paweł

Napisano 07 listopad 2018 - 18:49

Zawsze mnie rozśmieszają reakcje wędkarzy na widok wypuszczania okoni i nie tylko okoni. Limit jako taki to maksymalnie powinno być 10 sztuk ryb od 20 do 30 cm w tygodniu jak już koniecznie ktoś musi zabierać. Kontrole kontrolami ,kary karami ,czasami trzeba samemu zareagować i opierd...ć pacjenta nie znającego umiaru. Działa może nie za pierwszym razem ale w końcu dotrze.

#20 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 08 listopad 2018 - 10:22

 Limity wagowe w wielu wypadkach to porażka. W okręgu Zamość jest limit okoni 10 szt, wymiar ochronny 23 cm no i jest górny 35 cm. Limity wagowe zostały zmniejszone z 5 do 3 kg z wyłączeniem niektórych gatunków na które nie ma żadnych limitów(np krąp czy tołpyga). Ogólnie zostało wprowadzonych sporo zmian na + jeśli chodzi o limity i wymiary. Wszystko można "wywalczyć" ale trzeba paru chętnych. Proponuje byś pogadał ze znajomymi z innych kół, jeśli wpłynie do Z.O. więcej wniosków tym łatwiej będzie cokolwiek zmienić. No i trzeba się dowiadywać, wydzwaniać, przychodzić, pytać, by było widoczne zainteresowanie nie tylko na piśmie. Niech wiedzą że są osoby zainteresowane, które nie odpuszczą.


  • tebe lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych