Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Balansówki - zbrojenie a RAPR


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Tomasz Dyduch

Tomasz Dyduch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaPolanka Wielka Oświęcim
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Dyduch

Napisano 02 grudzień 2018 - 11:17

Cześć

 

Jak to jest z balansówkami, np Rapali.

Teoretycznie, wg RAPR przynęta może mieć 2 haki.

Balansówki mają niby 3 ale...

Czy haki z przodu i tyłu łącznie z przynętą nie są traktowane jako 1 całość/1 hak z 2 grotami i do tego jest 2 hak w postaci luźnej kotwiczki?

 

 

 

pozdrawiam

Tomek

 



#2 ONLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 869 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 02 grudzień 2018 - 12:00

podoba mi sie twój sposób rozumowania, ale...

nie wiem czy to jeszcze obowiązuje, groty haczyka nie mogą byc rozstawione szerzej niż 3cm... nawet w najmniejszych poziomkach będzie szerzej:(


  • miramar69 i Tomasz Dyduch lubią to

#3 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 02 grudzień 2018 - 14:02

Kiedyś na innym forum zrobiono ze mnie kłusownika po wrzuceniu fotek z rybą złowioną na balansówkę w pełnym zbrojeniu. Dla spokoju odcinam tę z ogonka, najmniej brań na nią miałem. Statystycznie wystarczy kotwiczka o numer większa niż w oryginale, nie trzeba żadnych haków na korpusie. Mniej się czepi o krawędź dolna lodu, spinki ryb się zdarzają przez to.

Co do interpretacji RAPR- pełne ubranko w balansówce to 3 haki- tyle orzekł w mej sprawie naczelny prawnik WW- czyli Czez.


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 02 grudzień 2018 - 14:07

  • Tomasz Dyduch lubi to

#4 OFFLINE   Tomasz Dyduch

Tomasz Dyduch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaPolanka Wielka Oświęcim
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Dyduch

Napisano 02 grudzień 2018 - 17:25

Dziękuję Panom.

 

Nurtowało mnie to bo na YT były filmiki gościa łowiącego na Mazurach na owe balansówki.

Gdy go spytałem, o owe haki stwierdził, że miał kontrole Straży Rybackiej i nigdy nie miał problemów.

Tłumaczył to właśnie tak jak sam opisałem.

 

pzdr

tomek



#5 ONLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4957 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 02 grudzień 2018 - 18:30

... to jest dokładnie , to samo jak gumy zbrojone na haku jigowym z dwoma dowieszkami - częsty obrazek z "instruktażowych" filmów  ;)  :)


Użytkownik miramar69 edytował ten post 02 grudzień 2018 - 18:30


#6 OFFLINE   Tiur

Tiur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 182 postów
  • LokalizacjaŻywiec
  • Imię:Kamil

Napisano 02 grudzień 2018 - 21:18

A ja bym jeszcze raz przeczytał bo wydaje mi się, że ten zapis jest zmieniony i można zbroić w 3.
Teraz na szybko doczytałem, że przynęty podlodowe obowiązują inne zasady. A jednak nie
"e/ Przynęty sztuczne to grupa przynęt wykonanych z różnych materiałów naturalnych
lub sztucznych. Przynęty te mogą być uzbrojone najwyżej w trzy haczyki o rozstawie
ostrzy nie większym niż szerokość przynęty sztucznej / z tolerancją do 2 mm /."

Użytkownik Tiur edytował ten post 02 grudzień 2018 - 21:25


#7 ONLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4957 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 02 grudzień 2018 - 21:47

IV. ZASADY WĘDKOWANIA 1. Wędka Wędkarz ma obowiązek posługiwać się wędką składającą się z wędziska o długości co najmniej 30 cm, do którego przymocowana jest linka zakończona: a/ jednym haczykiem z przynętą, albo b/ w metodzie muchowej, nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm, albo c/ w metodzie spinningowej i trolingowej, sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki; haczyk może mieć nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm. d/ przy połowie ryb spod lodu: - jednym haczykiem z przynętą, przy czym haczyk nie może mieć więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm, albo - sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm

2. Przynęty a/ Jako przynęty mogą być stosowane: - przynęty naturalne: zwierzęce i roślinne, - przynęty sztuczne. b/ Zabrania się stosować, jako przynęt /zanęt/: - zwierząt i roślin chronionych, - ryb i raków wymienionych w rozdziale IV, pkt. 3.7., - ikry. c/ Przynęty naturalne zwierzęce to organizmy żywe lub martwe, a także ich części. W przypadku stosowania ryb jako przynęt, mogą być użyte tylko ryby wymiarowe lub nie objęte wymiarem ochronnym oraz nie znajdujące się w okresie ochronnym. d/ Przynęty naturalne roślinne to rośliny, ich części oraz przetwory z nich / np. ciasta i pasty/. Do przynęt tych umownie zalicza się też sery. e/ Przynęty sztuczne to grupa przynęt wykonanych z różnych materiałów naturalnych lub sztucznych. Przynęty te mogą być uzbrojone najwyżej w dwa haczyki o rozstawie ostrzy nie większym niż szerokość przynęty sztucznej / z tolerancją do 2 mm /.

5. Metoda podlodowa 5.1. Łowienie ryb spod lodu na przynętę sztuczną - inną niż mormyszka - dozwolone jest na jedną wędkę, a w przypadku połowu na przynętę naturalną lub mormyszkę na dwie wędki. Za mormyszkę uważa się przynętę, w postaci jednolitego korpusu – dowolnego kształtu i koloru, o długości nie większej niż 15 mm, z wtopionym lub wlutowanym haczykiem o pojedynczym ostrzu. 5.2. Otwory w lodzie należy wykonywać o średnicy nie większej niż 20 cm, a między nimi zachować odległość nie mniejszą niż 1 m. 5.3.Zabrania się połowu ryb w porze nocnej, tj. od zmierzchu do świtu. 5.4. Złowione ryby, przeznaczone do zabrania należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu. Zabite ryby należy przechowywać w pojemnikach. 5.5. Przy wędkowaniu tą metodą wędkujący zobowiązany jest zachować minimalną odległość 10 m od innych wędkujących. 5.6. Zabrania się stosować martwej i żywej ryby, jako przynęty.


Użytkownik miramar69 edytował ten post 02 grudzień 2018 - 21:50


#8 OFFLINE   Tiur

Tiur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 182 postów
  • LokalizacjaŻywiec
  • Imię:Kamil

Napisano 02 grudzień 2018 - 23:13

Miramar mamy różne RAPR'y. Ja zacytowałem część z pobranego dzisiaj. Więc wydaje mi się, że on obowiązuje

#9 ONLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4957 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 03 grudzień 2018 - 08:06

Łowienie z lodu nadal 2 haczyki  ;) :

http://www.pzw.org.p.../pliki/rapr.pdf



#10 OFFLINE   fox mulder

fox mulder

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 110 postów

Napisano 03 grudzień 2018 - 12:01

Łowienie z lodu nadal 2 haczyki  ;) :

http://www.pzw.org.p.../pliki/rapr.pdf

To w metodzie spinningowej jednak można używać trzech kotwic/haczyków w woblerze ?!! :blink:

 

cyt,, c/ sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż trzy haczyki; haczyk może mieć
nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza
obwód koła o średnicy 30 mm.,,



#11 OFFLINE   fox mulder

fox mulder

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 110 postów

Napisano 03 grudzień 2018 - 12:08

Wszystko jasne. Miramar,wkleiłeś nieaktualny regulamin rapr. To nie Twoja wina ponieważ na stronie PZW mają niezły b... bałagan ;) i są dwa różne regulaminy.

Ten jest aktualny: http://www.pzw.org.p...zw_26082017.pdf

Czyli spod lodu 2 haki lub kotwice i w spinningu także ;)



#12 ONLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4957 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 03 grudzień 2018 - 14:25

naj...... li tyle tego , że tak naprawdę trudno się połapać który jest najświeższy.

Zresztą nie ważne , ale i tak miałem rację , że tylko 2 haczyki nie więcej niż o 3 ostrzach ..... ;)  :)

Niech ja spotkam "gwiazdorów" z 3ema....  ;)  :)  :D



#13 OFFLINE   intoxication

intoxication

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 484 postów
  • LokalizacjaBP
  • Imię:I
  • Nazwisko:xxx

Napisano 14 luty 2021 - 21:01

Up. Jak obecnie wygląda sprawa z łowieniem na balansowke?

#14 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 14 luty 2021 - 21:48

Up. Jak obecnie wygląda sprawa z łowieniem na balansowke?

Jak wyżej - max dwa haki, czyli jeden trzeba odciąć z korpusu. 


  • intoxication lubi to

#15 OFFLINE   intoxication

intoxication

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 484 postów
  • LokalizacjaBP
  • Imię:I
  • Nazwisko:xxx

Napisano 15 luty 2021 - 21:06

Dzięki. A który obcinacie najczęściej?

#16 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 15 luty 2021 - 21:06

Na jeden z haczyków Rapali, która do tanich nie należy i nie zawsze decydujemy się na jego odcięcie, wystarczy naciągnąć kawałek koszulki z jakiegoś cienkiego przewodu (najlepiej w kolorze czerwonym). Haczyk przestanie być regulaminowym, bo żadna ryba nie będzie się na nim trzymać. 



#17 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4352 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 16 luty 2021 - 17:56

A nie mogłoby być po ludzku (jak w normalnych krajach)? U nas zawsze musi być lepiej (czyt. gorzej). :(
-------

Użytkownik trout master edytował ten post 16 luty 2021 - 17:57

  • cristovo lubi to

#18 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 16 luty 2021 - 19:37

A nie mogłoby być po ludzku (jak w normalnych krajach)? U nas zawsze musi być lepiej (czyt. gorzej). :(
-------

Ja cały czas w głowę zachodzę, że nawet handmejdowcy robią na 3 haki, skoro to nielegal na 95% naszych wód. 



#19 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1900 postów
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • Imię:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 16 luty 2021 - 20:28

Nie wszyscy. Ten model z odwlokiem raczka ma opcje zawieszki od dolu i z przodu. Nie zauwazylem zeby byly mniej lowniejsze choc nie za czesto zapinam kotwice z przodu.
Kolejny z trotka na fotce tez nie ma chakow w zalozeniu ma miec ale na polnocy dozwolone.
Natomiast ciezko Mi w to uwiezyc ze te z chakami beda podczepiac rybe gdzie sie da.Mysle ze jak ktos lowi na balansy to potwierdzi. Znajac specyfikie przynety i jej technikie pracy, szanse na podczepienie sa takie same jak w podlodowce z kotwica ruchoma.
Jak ktos jest nadgorliwy niech wysle straznikow do sklepow zamiast nad jeziora. To tak jak by sprzedawac wszedzie siaty i ganiac klosownikow. Troche nie logiczne te regolaminy ktorych i tak nik nie przestrzega ze wzgledu na dostepnosc sprzetu niedozwolonego. Kto winy?
1.Wedkarz
2.Sklep
3.Producent


Załączony plik  IMG_20210215_195013.jpg   85,82 KB   6 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_20210208_181026_105.jpg   126,38 KB   6 Ilość pobrań

Użytkownik TERMOS edytował ten post 16 luty 2021 - 20:29

  • lukaszglu lubi to

#20 ONLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 16 luty 2021 - 21:24

Nie wszyscy. Ten model z odwlokiem raczka ma opcje zawieszki od dolu i z przodu. Nie zauwazylem zeby byly mniej lowniejsze choc nie za czesto zapinam kotwice z przodu.
Kolejny z trotka na fotce tez nie ma chakow w zalozeniu ma miec ale na polnocy dozwolone.
Natomiast ciezko Mi w to uwiezyc ze te z chakami beda podczepiac rybe gdzie sie da.Mysle ze jak ktos lowi na balansy to potwierdzi. Znajac specyfikie przynety i jej technikie pracy, szanse na podczepienie sa takie same jak w podlodowce z kotwica ruchoma.
Jak ktos jest nadgorliwy niech wysle straznikow do sklepow zamiast nad jeziora. To tak jak by sprzedawac wszedzie siaty i ganiac klosownikow. Troche nie logiczne te regolaminy ktorych i tak nik nie przestrzega ze wzgledu na dostepnosc sprzetu niedozwolonego. Kto winy?
1.Wedkarz
2.Sklep
3.Producent
 

 

 

Winny wędkarz bo ma łowić zgodnie z przepisami. To że w handlu są woblery z 3 kotwicami czy balansówki, nie znaczy że można nimi łowić na każdej wodzie. To samo z sieciami - to że  są dostępne w handlu, nie znaczy że każdy ma kupować i na nie łowić. W różnych krajach różne są przepisy i np na balansówki Rapali można w innych krajach łowić. To samo z przynętami z Ali.


Użytkownik Okonhel edytował ten post 16 luty 2021 - 21:24

  • lukaszglu lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych