Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Monografia o szczupaku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
92 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 13 luty 2019 - 20:27

W ślad za monografią o lipieniu, w IRS narodził się pomysł napisania monografii o szczupaku. Będę miał przyjemność i zaszczyt uczestniczyć w tym przedsięwzięciu, obok kilku fachowców. Jako realny termin ukończenia książki widzę drugą połowę 2020 (planuję przejrzeć co najmniej 500 publikacji, w większości zagranicznych, poświęconych tej rybie). Zwracam się jednak do Szanownych Kolegów o drobną pomoc, tj. o:
- zdjęcia nietypowych elementów związanych ze szczupakiem - choroby, pasożyty, deformacje, pozostałości po kolacji norki lub wydry, itp. Odpadają zdjęcia z uśmiechniętym wędkarzem od ucha do ucha i trzymającym metr przed sobą rozpaczającego szczupaka z rozdzawioną paszczą;
- zdjęcia memorabiliów szczupakowych, np. proporczyków lub emblematów z zawodów spinningowych lub innych wydarzeń (ja z zasady nie uczestniczyłem w tego typu imprezach, więc nie wiem, czy coś takiego było). A może jest w kraju jakiś klub o nazwie Szczupak?

Prośba też o zdjęcia z zagranicy, w tym Ameryki Północnej. Może tam są jakieś pomniki szczupaka? Znam jeden (musky).


Użytkownik Jano edytował ten post 14 luty 2019 - 11:29


#2 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 14 luty 2019 - 02:11

Jest Szczupak Rogalinek, na pewno klubów ze szczupakiem w nazwie jest więcej.
Jeździłem swego czasu cyklicznie na Szczupaka Doliny Rurzycy - gdzieś znaczki pamiątkowe powinienem mieć - impreza miała super klimat i bajeczne otoczenie.
  • jachu lubi to

#3 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 17 marzec 2019 - 15:57

Mam prośbę do kolegów w USA. W Fresh Water Fishing Hall of Fame w Hayward w stanie Wisconsin jest m.in. musky, jak na zdjęciu. Czy mógłbym prosić o pomoc i zrobienie kilku zdjęć tej ryby i przesłanie mi ich. Chciałbym wykorzystać to w książce.

Załączone pliki

  • Załączony plik  Musky.png   535,12 KB   64 Ilość pobrań


#4 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 13 czerwiec 2019 - 12:56

Sezon szczupakowy w pełni, więc polecam się pamięci, jeśli chodzi o jakieś interesujące zdjęcia.

Mam pytanie do szanownych Kolegów o gwarowe nazwy szczupaka w języku polskim. Czy oprócz takich jak zębaty i kaczy-dziób znacie jakieś inne?



#5 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 13 czerwiec 2019 - 18:19

Kiedyś to się chodziło na krokodyle i szczupłe, a wcześniej na szczubły. No i pamiętajmy o miesięczniku "Esox", nie koniecznie tylko szczupakowi poświęconemu.



#6 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 13 czerwiec 2019 - 18:53

Nazwa szczubeł jest znana od kilkuset lat. Pochodzi od szczuki.



#7 OFFLINE   maxtip

maxtip

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 608 postów
  • Lokalizacjamiejscowy

Napisano 13 czerwiec 2019 - 20:18

... ja także spotkałem się z określeniem "szczupły"... a na takie całkiem małe mówiło się "pistolety"... chodzi mi też po głowie "ołówek", ale tego już nie jestem pewien - czas zaciera wspomnienia...



#8 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 13 czerwiec 2019 - 21:46

 

Mam pytanie do szanownych Kolegów o gwarowe nazwy szczupaka w języku polskim. Czy oprócz takich jak zębaty i kaczy-dziób znacie jakieś inne?

 

Cześć, w mojej okolicy (Włodawa) na małe szczupaki (takie sporo poniżej wymiaru) mówi się "widelec" albo "pistolet". 


  • S. Cios lubi to

#9 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2530 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 14 czerwiec 2019 - 06:42

Na Suwalszczyźnie mały szczupak nazywany jest przez rybaków często jako "gwóźdź", lub bardziej po suwalsko-sejneńsku "gwoźdź" :)


  • S. Cios i PLnK lubią to

#10 OFFLINE   Sayonara

Sayonara

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk, Niedersachsen
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:K...

Napisano 14 czerwiec 2019 - 07:20

Kiedyś w jakimś artykule o tym pisałem… ale nie przypomnę sobie do jakiej gazety. Gdzieś mam też bibliografię z której korzystałem. Znajdę to podeślę.

Z tego co pamiętam..

Główny, Łokietny – XVI w. Nazwy odnosiły się do wielkości. Łokietne – do łokcia długie – można było zatrzymać, większe – główne – trzeba było oddawać właścicielowi wody, głównie klasztorom.

Szczubeł, Scubeł – regionalizmy z północy Polski

Szczubiałka, Szczuk, Szczuka – regionalizmy z Kresów Wsch.

Zubacz – regionalizm z Podkarpacia, Spiszu i Orawy, pewnie pochodzący ze słowackiego

Zębaty – raczej współczesna gwara wędkarska

Zębol – popularna nazwa na Śląsku, ale też raczej współczesna (wym. Zymbol, z twardym śląskim y)



#11 OFFLINE   Sayonara

Sayonara

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk, Niedersachsen
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:K...

Napisano 14 czerwiec 2019 - 07:29

W Niemczech, Austrii i Szwajcarii każdego roku wybiera się rybę, grzyba, płaza, drzewo... itd... roku. W 2016 szczupak był rybą roku w Niemczech. Jednym z elementów tej zabawy są wszelkie publikacje i ciekawostki o danym wybrańcu. Było tego o szczupaku od groma i sporo rzeczy było ciekawych. W sieci da się to znaleźć pod "kierunkowym" hasłem: Fisch des Jahres 2016



#12 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 14 czerwiec 2019 - 08:38

Nazwa szczubeł jest znana od kilkuset lat. Pochodzi od szczuki.

No nie, tak stary to jeszcze nie jestem.  :) Ale pamiętam, że słyszałem to określenie u starszych kolegów (miejscowych) nad Świdrem, w pierwszej połowie 60-tych lat. Mnie wtedy bardziej zajmowało łowienie płoteczek, kiełbików i innego drobiazgu. W Poznaniu i Wielkopolsce używało się nazwy szczubel, nie szczubeł.


  • Paweł Bugajski lubi to

#13 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 14 czerwiec 2019 - 09:26

Kiedyś w jakimś artykule o tym pisałem… ale nie przypomnę sobie do jakiej gazety. Gdzieś mam też bibliografię z której korzystałem. Znajdę to podeślę.

Z tego co pamiętam..

Główny, Łokietny – XVI w. Nazwy odnosiły się do wielkości. Łokietne – do łokcia długie – można było zatrzymać, większe – główne – trzeba było oddawać właścicielowi wody, głównie klasztorom.

Szczubeł, Scubeł – regionalizmy z północy Polski

Szczubiałka, Szczuk, Szczuka – regionalizmy z Kresów Wsch.

Zubacz – regionalizm z Podkarpacia, Spiszu i Orawy, pewnie pochodzący ze słowackiego

Zębaty – raczej współczesna gwara wędkarska

Zębol – popularna nazwa na Śląsku, ale też raczej współczesna (wym. Zymbol, z twardym śląskim y)

 

Dawne nazwy znam (vide Ryby w życiu Polaków od XVI w....)

Koniecznie podeślij mi namiar na ten artykuł.

Prośba do innych osób z innych części kraju o potwierdzenie znajomości tych nazw, także ich odmian. Chodzi mi o zasięg występowania.

 

Ten pomysł z rybą roku jest dobry. Trzeba znać niemiecki, żeby sięgnąć do tych informacji. U mnie z tym akurat jest kiepsko.

Zasugeruję IRS-owi, żeby 2020 w Polsce uznano za taki rok. Bez gwarancji sukcesu.



#14 OFFLINE   Sayonara

Sayonara

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk, Niedersachsen
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:K...

Napisano 14 czerwiec 2019 - 10:04

Na Jerku jest sporo niemieckojęzycznych spinningistów. Nie wierzę że nie pomogą - przynajmniej dwóch, których znam osobiście. :) Sam też się zgłaszam.

Wiele z tych artykułów jest też w wersji angielskiej...



#15 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2020 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 14 czerwiec 2019 - 10:11

Panie Stanisławie - Google translate na pewno pomoże. Może artykuł nie będzie idealnie przetłumaczony ale na pewno da się domyślić przekazu autora.



#16 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 31 sierpień 2019 - 19:06

Zwracam się o kolejną pomoc.

U szczupaków z wysokim poziomem rtęci cała wątroba przybiera ciemnobrązową barwę, niczym wątroba wieprzowa lub wołowa. Martwa część wątroby staje się szaro-zielona. Barwa wątroby jest więc łatwym wizualnym wskaźnikiem obecności rtęci. W załączeniu jest zdjęcie wątroby nieskażonego szczupaka.

Mam prośbę do kolegów łowiących w regionie Śląska, zwłaszcza w wodach, w których jest ryzyko podwyższonego poziomu rtęci (wody przykopalniane, w pobliżu  elektrowni węglowych, dawniej zanieczyszczone ściekami przemysłowymi, w tym chemicznymi, itp.) o zwrócenie uwagi na barwę wątroby. Jeśli jest ciemna, to prośba o zrobienie zdjęcia, a także o zamrożenie wątroby.



#17 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 31 sierpień 2019 - 19:09

tu jest zdjęcie

Załączone pliki



#18 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2145 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 13 grudzień 2019 - 08:18

tu jeszcze coś od sąsiadów z południa, karta telefoniczna ze szczupakiem https://allegro.pl/o...y-t3-8760837210

i moneta nasza https://allegro.pl/o...ryby-8768260612


Użytkownik wuran edytował ten post 13 grudzień 2019 - 08:19

  • S. Cios lubi to

#19 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 13 grudzień 2019 - 15:34

Dzięki. :) Ta moneta wydana przez PZW jest interesująca.



#20 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2145 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 13 grudzień 2019 - 17:09

Dzięki. :) Ta moneta wydana przez PZW jest interesująca.

to była całą seria ryb, ale czy to PZW zamawiało nie wiem, ale ich logo na nich jest https://allegro.pl/o...arza-8767970678






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych