Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kolor muchy a pora roku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   MichałZ

MichałZ

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisano 12 luty 2019 - 21:30

Te na wypadek gdyby nie chciały białych ;-)

Muchy zawiązane na hakach Ahrex NS118 #4

Załączone pliki



#2 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 12 luty 2019 - 22:33

Te kolorki to tak teoretycznie raczej bliżej maja ;)
  • Adrian Tałocha lubi to

#3 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 12 luty 2019 - 23:29

Te kolorki to tak teoretycznie raczej bliżej maja ;)


Czy mógłbym prosić o rozwinięcie tej myśli ?
Traktować to poważnie, czy ironicznie ?

Moje pytanie jest jak najbardziej szczere, po prostu podczas swojego pstrągowania przy pomocy imitacji ryb nie kieruje się kalendarzem w zakresie kolorystyki przynęt.
A chętnie poszerze swoją wiedzę w tym zakresie.

Dziękuję

#4 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 12 luty 2019 - 23:39

Te na wypadek gdyby nie chciały białych ;-)

Muchy zawiązane na hakach Ahrex NS118 #4

 

SUPER!!!



#5 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 13 luty 2019 - 03:35

Guzy strzebla w tarle.😉
  • rothen i trout master lubią to

#6 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 13 luty 2019 - 05:55

Guzy strzebla w tarle.😉


Dokładniej samiec strzebli potokowej w szacie godowej.

4303926654_55d5535e4c.jpg

#7 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 13 luty 2019 - 08:29

Dziękuję za odpowiedź.

Umyka mi logika ukryta za tą odpowiedzia.
Ale to oczywiście nie miejsce na takie dywagacje.

:)

Użytkownik Guzu edytował ten post 13 luty 2019 - 08:34


#8 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 13 luty 2019 - 09:43

(...)

Umyka mi logika ukryta za tą odpowiedzia.
Ale to oczywiście nie miejsce na takie dywagacje.

:)

 

Zadaj pytanie wprost, to może uda mi się to lepiej wyjaśnić. Może być na PW.



#9 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 13 luty 2019 - 10:05

Zadaj pytanie wprost, to może uda mi się to lepiej wyjaśnić. Może być na PW.

 

Pytanie wprost brzmi :

 

jaka sciezka analizy srodowiska wodnego i zachowania pstragow doprowadza do przekonania, ze przyneta w kolorach jaskrawych (jak widzimy na obrazku, nawiazujaca do samca strzebli) bedzie bardziej skuteczna / wskazana w maju niz w lutym ? 

Osobiscie bym raczej jaskrawa przynete zalozyl bardziej w lutym, bo jest mniej swiatla a zycie i spotkania z pstragami ucza mnie, ze przynete one musza zobaczyc, by ja zjesc :)

 

Byc moze jest to z mojej strony ignorancja graniczaca z impertynencja, ale nie przykladam wogole wagi podczas doboru przynet podczas pstragowania na to, czy jest styczen / kwiecien / czerwiec czy sierpien...

Kieruje sie charakterem miejsca, przeplywem wody, poziomem widocznosci, przejrzystoscia wody. Koncentruje sie na wytypowaniu najlepszego podania przynety i poprowadzenia jej w sposob dajacy szanse sprowokowac duza rybe.
Kwestie koloru ograniczajac do widocznych lub mysich kolorkow (na super przeswietlona, plazowa wode).

A same detale kolorystyczne, to dla mnie zabawa podczas wykonywania przynet, niz przekonanie o ich znaczeniu w warunkach bojowych.

Zastrzegam, nie probuje prowokowac pstragow na imitacje owadow, plazow czy gadow. Posluguje sie tylko ryboksztaltnymi przynetami imitujacymi rybki.

 

Stad moja ciekawosc, bo byc moze moglbym poprawic swoje wyniki, wprowadzajac dodatkowe kryteria wyboru stosowanych wabikow podczas pstragowania.

 

Pozdrawiam


Użytkownik Guzu edytował ten post 13 luty 2019 - 10:14

  • Mysha, Sayonara i vastus lubią to

#10 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3637 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 13 luty 2019 - 10:43

Daniel, ryby w czasie tarła są dużo mniej ostrożne, bo instynkt pcha je na przedłużenie gatunku ;) Dla drapieżników taki kąsek to jak dla nas danie z sushi podane w restauracji (nic robić nie musisz, prawie samo wpada) Wielokrotnie przekonałem się, na przykładzie szczupaka, gdy było tarło leszcza, złowienie go na przynęty przypominająca tą rybę było banalnie proste, użycie innych nie miało sensu, bo były ignorowane przez szczupaki. Podobnie jest z pstrągami, w czasie tarła strzebli, pstrąg będzie doskonale reagował na przynęty przypominające te ryby. Oczywiście nikt nie wyklucza że w lutym na imitacje strzebli w szacie godowej pstrąga nie złowimy, ale większą szanse mamy w czasie tarła ;) I tyle ode mnie :)


  • ezehiel lubi to

#11 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 13 luty 2019 - 10:44

Cykl życia, ilość światła, głębokość, przezroczystość wody, chęć do żerowania, prędkość i kierunek prowadzenia.
Wszystko ma znaczenie

Coś tam z mojej pudełka. 0c7a6629755577e344706c892492ad88.jpg11895c9fb7acd713558fff4d74f209e7.jpg

#12 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 13 luty 2019 - 10:53

Przy założeniu że nasze muchy mają imitować naturalny pokarm pstrągów, połączenie kolorystyczne oliwkowo-zielony + czerwień w teorii powinno się lepiej sprawdzać w okresie tarła strzebli. Gdyż właśnie w tym okresie samce tego gatunku przybierają takie kolory, a będąc w amoku reprodukcji mogą z większym prawdopodobieństwem padać ofiara pstrągów. Tyle teorii, co od praktyki to moim zdaniem całkiem skutecznie można pstrągi łowić cały sezon wyłącznie na czarnego Woolly B..

 

DSCN8777a_sewxnxp.jpg



#13 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 13 luty 2019 - 11:25

Podobnie jest z pstrągami, w czasie tarła strzebli, pstrąg będzie doskonale reagował na przynęty przypominające te ryby. 

 

Pod warunkiem, że strzeble występują w danej rzece, co wcale nie jest takie oczywiste i że będziemy łowić w okolicy tarlisk tej rybki.

Oczywiście, może się zdarzyć, że pstrąg będzie świetnie brać na imitację strzebli w tarle, pomimo, że nie występuje ona w danym cieku ale to już z innych przyczyn


Użytkownik mart123 edytował ten post 13 luty 2019 - 11:26

  • Guzu lubi to

#14 OFFLINE   MichałZ

MichałZ

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisano 13 luty 2019 - 11:36

Chciałbym się ustosunkować do tego co przeczytałem powyżej, pozwólcie. 
Rzeczywiście strzebla w tarle to łatwy i kuszący kęsek dla pstrągów. 
Gdybym jednak zawsze trzymał się hajtałerowej logiki, to pewnie nie złowiłbym połowy ryb, które udało mi się przechytrzyć. 
Luty to taki dziwny okres, szczególnie w ostatnich kilku latach, gdzie możemy zastać nad wodą przeróżne warunki. 
To jakiej przynęty użyję, zależy właśnie od tych wspomnianych warunków. Kolor wody, temperatura, światło wszystko w mojej ocenie ma wpływ na powodzenie misji.
Moje ostatnie streamery, które zostały strzeblami :-), dzięki dość wyraźnym akcentom kolorystycznym, są moim pomysłem na leniwe pstrągi z zimnej pośniegowej wody. 
A co do maja i tarła strzebli. Maj to dla mnie magiczny czas jętki majowej. Spaceruję codziennie nad wodą z dowiązaną imitacją majówki nadsłuchując grzmotów zbliżającej się wiosennej burzy, często w mocno już przypiekającym słońcu, obserwując rozbudzoną radosną przyrodę. W życiu by mi do głowy nie przyszło żeby w tym czasie próbować łowić pstrągi na streamera ;-) 
 



#15 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 13 luty 2019 - 11:59

Chciałbym się ustosunkować do tego co przeczytałem powyżej, pozwólcie. 
Rzeczywiście strzebla w tarle to łatwy i kuszący kęsek dla pstrągów. 
Gdybym jednak zawsze trzymał się hajtałerowej logiki, to pewnie nie złowiłbym połowy ryb, które udało mi się przechytrzyć. 
Luty to taki dziwny okres, szczególnie w ostatnich kilku latach, gdzie możemy zastać nad wodą przeróżne warunki. 
To jakiej przynęty użyję, zależy właśnie od tych wspomnianych warunków. Kolor wody, temperatura, światło wszystko w mojej ocenie ma wpływ na powodzenie misji.
Moje ostatnie streamery, które zostały strzeblami :-), dzięki dość wyraźnym akcentom kolorystycznym, są moim pomysłem na leniwe pstrągi z zimnej pośniegowej wody. 
A co do maja i tarła strzebli. Maj to dla mnie magiczny czas jętki majowej. Spaceruję codziennie nad wodą z dowiązaną imitacją majówki nadsłuchując grzmotów zbliżającej się wiosennej burzy, często w mocno już przypiekającym słońcu, obserwując rozbudzoną radosną przyrodę. W życiu by mi do głowy nie przyszło żeby w tym czasie próbować łowić pstrągi na streamera ;-) 
 

 

 

Pod warunkiem, że strzeble występują w danej rzece, co wcale nie jest takie oczywiste i że będziemy łowić w okolicy tarlisk tej rybki.

Oczywiście, może się zdarzyć, że pstrąg będzie świetnie brać na imitację strzebli w tarle, pomimo, że nie występuje ona w danym cieku ale to już z innych przyczyn

 

 

Przy założeniu że nasze muchy mają imitować naturalny pokarm pstrągów, połączenie kolorystyczne oliwkowo-zielony + czerwień w teorii powinno się lepiej sprawdzać w okresie tarła strzebli. Gdyż właśnie w tym okresie samce tego gatunku przybierają takie kolory, a będąc w amoku reprodukcji mogą z większym prawdopodobieństwem padać ofiara pstrągów. Tyle teorii, co od praktyki to moim zdaniem całkiem skutecznie można pstrągi łowić cały sezon wyłącznie na czarnego Woolly B..

 

DSCN8777a_sewxnxp.jpg

 

 

Daniel, ryby w czasie tarła są dużo mniej ostrożne, bo instynkt pcha je na przedłużenie gatunku ;) Dla drapieżników taki kąsek to jak dla nas danie z sushi podane w restauracji (nic robić nie musisz, prawie samo wpada) Wielokrotnie przekonałem się, na przykładzie szczupaka, gdy było tarło leszcza, złowienie go na przynęty przypominająca tą rybę było banalnie proste, użycie innych nie miało sensu, bo były ignorowane przez szczupaki. Podobnie jest z pstrągami, w czasie tarła strzebli, pstrąg będzie doskonale reagował na przynęty przypominające te ryby. Oczywiście nikt nie wyklucza że w lutym na imitacje strzebli w szacie godowej pstrąga nie złowimy, ale większą szanse mamy w czasie tarła ;) I tyle ode mnie :)

 

W nieplanowany sposob wywolalem calkiem sporego offtopa. 

Mam nadzieje, ze jednak jest to wartosciowa rozmowa , a przynajmniej ja tak to odbieram. 

 

Oczywiscie, ze nadmiar / latwosc pozyskania pewnego TYPU pokarmu skutecznie dziala na drapiezniki. Moja wypowiedz odnosila sie do kolorystki przynet, a nie do tak waznych aspektow jak typ / rodzaj, rozmiar, czy sposob prowadzenia. 

Po prostu wraz z uplywem lat widze, ze duza czesc wedkujacych stosuje analize odwrotna do mojej. Koncentrujac sie na kolorystyce przynet wogole niezauwazaja znaczenia innych czynnikow, ktore z kolei dla mnie, sa podstawowe ( a wspomniane powyzej).

 

Stad moje podejscie, ktore powyzej nakreslilem. 


Użytkownik Guzu edytował ten post 13 luty 2019 - 12:00

  • Mysha, Janusz Wałaszewski, Pisarz.......ewski Piotr i 1 inna osoba lubią to

#16 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3637 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 13 luty 2019 - 12:15

Daniel oczywiście masz racje, dostosowanie przynęty do warunków w danym miejscu jest kluczem do sukcesu. Bo co z tego jeśli będziemy mieli "cudowną" przynętę a dół na zakręcie 4m i za cholere nie zejdzie ona w pobliże dna ;) Jakaś znikoma szansa, że pstrąg do niej wyjdzie pewnie jest.... Ważne żeby mieć świadomość gdzie i jak prowadzimy nasza przynętę, bo są dni kiedy ryby maja w nosie to co my uważamy za idealny na ta porę roku wabik i wezmą na jakikolwiek ale dobrze podany ;)


  • Zielony lubi to

#17 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 13 luty 2019 - 12:20

Kontynuując offtopa: kiedyś, jak częściej łowiłem pstrągi na streamery stosowałem jeden zestaw, który zawsze był skuteczny: na prowadzącej niezmiennie pojawiał się klasyczny Muddler Minnow z żółtym brzuszkiem, a na skoczku oddalonym o metr puchowiec w kolorze białym, żółtym, czerwonym, brązowym lub czarnym z tym, że im częściej "mieszałem" kolorami skoczka i stopniami tonięcia linki  tym lepsze miałem wyniki. 


  • Guzu lubi to

#18 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 13 luty 2019 - 12:21

Maj to dla mnie magiczny czas jętki majowej. Spaceruję codziennie nad wodą z dowiązaną imitacją majówki nadsłuchując grzmotów zbliżającej się wiosennej burzy, często w mocno już przypiekającym słońcu, obserwując rozbudzoną radosną przyrodę. W życiu by mi do głowy nie przyszło żeby w tym czasie próbować łowić pstrągi na streamera ;-)


Fajnie to ująłeś. Od razu sobie odtworzyłem takie majowe dni. Czasem w czasie jętki ja zakładam mokrą czy streamera. Dwa ostatnie lata były bidne jeśli chodzi o rójki.
  • MichałZ lubi to

#19 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 13 luty 2019 - 12:36

A co do imitacji strzebelki to bezwzględnie należy wiązac na matowym haku. Matowy hak świetnie imituje kupe zwisającą z brzuszka takiej zakochanej strzebelki co jeszcze bardziej obniża czujność głodnego i złego pstrąga.

#20 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 13 luty 2019 - 13:26

A co do imitacji strzebelki to bezwzględnie należy wiązac na matowym haku. Matowy hak świetnie imituje kupe zwisającą z brzuszka takiej zakochanej strzebelki co jeszcze bardziej obniża czujność głodnego i złego pstrąga.

 

Strzeble w tarle nie jedzą, więc będzie to mucha fantazyjna, a my tu mówimy raczej o imitacji.


  • Guzu i hi tower lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych