Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Shimano Dialuna


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 05 kwiecień 2019 - 20:04

Proszę o opinie na temat tego modelu. Interesuja mnie zwłaszcza opinie użytkowników modeli w dlugosci 290cm do 28g i modelu XR 290cm 8-45g. Kij z przeznaczeniem na morska troc z brzegu, dodatkowo bolenie na pomorskiej Wisle.

Jakie są komfortowe zakresy rzutowe tego modelu 290cm do 28g? Czy da radę dynamicznym siłowym rzutom w wietrze na plazy przynetami 28-30g? Czy lepiej celować w ten model XR 290cm 8-45g? Z kolei czy ten model XR nie będzie za mocny pod baltycka troc?

Ew w grę chłodzi jeszcze model XR 274cm 6-32g, jeśli ten gorny zakres rzutowy jest realny.

Z góry dziękuje za szybkie i wszelkie info, gdyż na dniach chce taki kij zamówić.

Użytkownik Żbiku edytował ten post 05 kwiecień 2019 - 20:26

  • budzik lubi to

#2 OFFLINE   bogdan333

bogdan333

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 173 postów
  • LokalizacjaPolska-Italia

Napisano 05 kwiecień 2019 - 20:29

Nowe dialuny są do 32 gr.

Załączone pliki



#3 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 05 kwiecień 2019 - 20:32

Czyli jest w sumie model, który mnie by interesował najbardziej - XR 290cm 6-32g. Pytanie czy te przynęty 28-30g idzie tym rzucać komfortowo i bezpiecznie na duże odległości? Czy lepiej jednak celować w mocniejszy model 8-45g?

#4 OFFLINE   Arkiewicz

Arkiewicz

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 25 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Arkadiusz

Napisano 06 kwiecień 2019 - 15:30

Posiadam Dialunę w długości 290cm. o masie 8-45gr.  To dokładnie ten model (i także z tego sklepu sprowadzony) -->

https://www.tackle-d...-S96M-29m-8-45g

 

Wędka kupiona  we wrześniu ubiegłego roku, sparowana z Twin Power 15'  SW4000XG.

Cóż mogę powiedzieć?     Dobrana para!

 

Łowiłem tym w okolicach Mrzeżyna z brzegu, a także w Redze w przyujściowym odcinku.

Kijek sam w sobie świetnie zbalansowany! Z kapitalnie wygodnym uchwytem. 

 

Żeby sprawdzić górna granicę możliwości zakładałem małe pilkery 45gr. i 50gr. Wyrzut bez skrupułów ile tylko pary w ramionach, z pełnym pochyleniem tułowia, leciało leciało... aż na żyłkowym podkładzie widziałem tylko parę nitek ze 150 metrowego Varivas Avani Sea Bass Super Sensitive LS8 w grubości 1.0 PE.  Zasięg w tym przypadku oceniałem na 135-140 metrów...

 

Według mojej oceny ta Dialuna to prawdziwe 45 gram nawet z plusem, jak nie dwoma.. Przynęty poniżej 30 gram na tym kijku, to raczej tak sobie.. Też lecą, ale to nie to. Żywioł jest od 30++,  w górę.

 

Na Redze próbowałem tylko na błystki. Longi w wielkościach 4/5.  Wahadłówki wszelkich kształtów od 15 do 24gr.

To wszystko symbolicznie zaledwie przyginało szczytówkę, i gdzieś ta myśl rodząca się w głowie, że wszelka ryba z tej Rzeki bez względu na masę  byłaby na tym kijku pod pełną kontrolą..

 

To kawał kija.  Przy baaardzo mocnym wygięciu się do tyłu, gdy wiedziałem, że w zaczepie stracę już błystkę, wędka przechodziła w ładną parabolę..

 

Nawiązując do Twoich pytań, a w sumie przed zakupem kijka miałem je dokładnie takie same!

 

Teraz, dokonując zakupu pod morską troć, i znając już charakterystykę Dialuny,  wybrałbym tylko i wyłącznie model 6-32gr!

 

Aha.. ale kołowrotka bym nie zmienił..  Czy to pilker 50gr. ściągany na pełnym gwizdku z ponad 100 metrów, czy wszelkiej maści  blachy pod prąd. Żadnego dyskomfortu, zająknięcia, zmęczenia! Nieprawdopodobne odczucie siły na korbie.

 

Żadnego protestu ze strony TP SW w stylu: 'słuchaj nie daje już rady'  'może trochę wolniej, delikatniej'  'ostrożniej! nie tak szybko! czy nie wiesz że jestem XG!

 

Załączam parę fotek ;)

 

 

 

 

Załączone pliki



#5 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9461 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 06 kwiecień 2019 - 16:01

Kuba.
Nie mam doświadczeń z dłuższymi modelami ale mam 2,60m /1,0oz.
To model starszy, Dialuna S 806ML.

Uważam, że na nasze, plażowe łowy, jest to optimum mocy chociaż, długości przydałoby się czasem więcej ;) .

Celuj w kijek do maks 28-32g........ S96ML?



#6 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 06 kwiecień 2019 - 16:09

Dzieki Arek, za umocniłes mnie w przekonaniu, ze 8-45g będzie za mocne. Idę napewno w kierunku 6-32g. Teraz tylko ostateczne pytanie czy zostać przy 274cm (obecnie lowie Elitka 275cm do 28g), czy iść w dłuższy model 290cm. Niby tylko 16cm różnicy w dlugosci (faktycznie to ok 14cm dlugosci roboczej, bo wersja 290cm ma o 2cm dłuższy dolnik). Wersja 274cm będzie chyba najbardziej optymalna, jak sądzicie?

Waldek, pytanie właśnie teraz czy 274cm czy 290cm? Łatwiej manewrować krótszym kijem, będzie tez ciut lżejszy i pewnie ciutkę lepiej wyważony. Chyba stanie na 274cm ;)

Użytkownik Żbiku edytował ten post 06 kwiecień 2019 - 16:31


#7 OFFLINE   budzik

budzik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 218 postów
  • LokalizacjaGislaved
  • Imię:Michał

Napisano 06 kwiecień 2019 - 18:24

Wiem ze temat dotyczy shimano ale, rzuć jeszcze okiem na graphitelider argento do 32 gr i długości 282cm

Użytkownik budzik edytował ten post 06 kwiecień 2019 - 18:26

  • Karpiu95 lubi to

#8 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9461 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 06 kwiecień 2019 - 18:38

2,74 vis 2,90 ?

Najczęściej łowię 3,0m taiahą, jak już gdzieś wspomniałem. Trochę "masywnie". Zaletą jest to, że nie gubi ryb.

Tu wiele zależy od warunków połowu: głębokość brodzenia, falowanie, konieczność prowadzenia, przy wysoko uniesionej lince.

Uważam, że 2,90m, to bardzo poręczny i uniwersalny gabaryt i tę długość sam bym wybrał.

Dialuna jest lekka, ręki nie zmęczy.

 

Co do Argento.

Właśnie na morze, kupiłem model GOARVS 962ML do 32g. Mam jednak wrażenie, że to kijek bardziej pod gumę i jiga, niż do morskich zastosowań. Tu mogę się mylić, bo jeszcze nie było okazji na testy.



#9 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 06 kwiecień 2019 - 19:28

Wybór ostatecznie padł na wersje Dialuna XR 274cm 6-32g. Kijek zamówiony, mam nadzieje, ze sklep nie da ciała i we wtorek dostanę przesyłkę, to może już we wtorek popołudniu byłby testy ;)
  • popper, Lepton i malinabar lubią to

#10 OFFLINE   piethras

piethras

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 245 postów
  • LokalizacjaDE/NL/PL/HU

Napisano 07 kwiecień 2019 - 15:50

Żbiku, daj znać jak wrażenia. W DE mam kij dostępny w sklepie. Szukam do boleni. Sprawdź tylko od dołu czy ogarnie od około 8 gram i w górze czy te 28 gram będzie komfortowe.

#11 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 07 kwiecień 2019 - 15:57

U mnie to będzie kij stricte na plaże pod trocie i belony. Tak wiec w głównej mierze interesuje mnie górny zakres możliwych przynęt, bo w dole raczej lżej niż 14-16g nie będzie stosowane.
  • adriano lubi to

#12 OFFLINE   morales

morales

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 289 postów

Napisano 07 kwiecień 2019 - 19:35

Miałem tą 2,90 do 28 g. Przynęty jakie używałem max 27-28 g . Varivas x8 1,0 mega rzuty. Lekka ,szybka . Trochę żałuję , że ją sprzedałem.


  • popper i vako lubią to

#13 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 24 kwiecień 2019 - 10:08

Od dziś jestem posiadaczem (jeszcze nie wiem czy szczęśliwym...) Dialuny 274cm 6-32g

Na wstępie, bogatszy o kilka nowych doświadczeń, polecam unikać zakupów w sklepie „Sezon Na Leszcza”...

Odnośnie samego modelu, starsze generacji Dialuny (bez symbolu XR) miały w modelu 274cm opisana gramaturę 6-32g. Nowsze modele XR mają przy tej samej długości opis 6-28g.

Po długim oczekiwaniu i ciągłej wymianie maili z ww sklepem, zamówiony wg opisu model Dialuna XR 274cm 6-32g (który tak naprawdę nie istnieje) okazał się... starszą wersją Dialuny (bez XR) o tych parametrach.

Kij wykonany bardzo ładnie, choć XR mi się bardziej podoba, z racji np dłuższego piankowego odcinka w dolniku. Czuć w nim lekki zapas mocy, przynajmniej na sucho. Po pierwszym machaniu na sucho kij ma fajne predyspozycje do typowej katapulty, wiec myśle, ze będzie z niego ładnie latało, mam nadzieje, ze lepiej niż z obecnej LES90MHF2 (która pewnie niedługo wyląduje na giełdzie).

Testy Dialuny już za pare dni, zdam relacje.
  • popper i malinabar lubią to

#14 OFFLINE   tymof

tymof

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 236 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bogdan

Napisano 24 kwiecień 2019 - 18:37

no to czekamy Kuba na wrażenia z testów  :o



#15 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9461 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 24 kwiecień 2019 - 18:52

Chyba nie jest najgorzej, skoro Elitka na giełdzie :highfive:



#16 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 24 kwiecień 2019 - 19:01

Na wstępie, bogatszy o kilka nowych doświadczeń, polecam unikać zakupów w sklepie

 

„Sezon Na Leszcza”...

 

Lepiej i dosadniej sklepu nazwać nie można :)  :)  :) .Jeżeli już taka nazwa, to powinni mega traktować klienta, by innych tą nazwą nie straszyć :lol:  :lol:  :lol: .


  • Baars i Niedzielny lubią to

#17 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1950 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 25 kwiecień 2019 - 10:41

Na wstępie, bogatszy o kilka nowych doświadczeń, polecam unikać zakupów w sklepie

 

„Sezon Na Leszcza”...

 

Lepiej i dosadniej sklepu nazwać nie można :)  :)  :) .Jeżeli już taka nazwa, to powinni mega traktować klienta, by innych tą nazwą nie straszyć :lol:  :lol:  :lol: .

Może powinni zmienić na Sezon Na Jelenia.



#18 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 25 kwiecień 2019 - 21:12

Dziś był pierwszy 3-godzinny test nowej Dialuny.

Lokalizacja: klif Gdynia Orłowo
Sprzęt: Shimano Dialuna 274cm 6-32g, Shimano Twin Power XD 4000XG, Spiderwire Stealth 0.12
Przynęty: głównie Westin D360 Distance 26g, przeplatany z Westin D360 Inline 28g i Jaxon Tobias 28g
Ilość brań: 3
Ilość wyjętych ryb: 0...

Kij leży świetnie w ręku, wymieniony wyżej kołowrotek o masie 290g wyważa go bardzo dobrze, prawie w punkt (wyważenie przypada na sama krawędź foregripa), tak wiec całość tworzy bardzo udane kombo.
Kij świetnie się ładuje, trochę głębiej i lepiej niż moja poprzednia Elitka LES90MHF2, przynęty latają na bardzo duże odległości (licząc po obrotach korbka rzuty są po 100-105m). Rzuty mniej wysiłkowe niż w Elitce. Brania bardzo dobrze odczuwalne, przenoszone idealnie na dolnik. Holu niestety nie opisze, bo nie było ;)

Z minusów na razie zauważyłem tylko trochę zbyt krótki gwint uchwytu, przy odkrecaniu kołowrotka i zejściu do poziomu wyjęcia stopki z uchwytu, wystarczy zrobić jeden obrót więcej i nakrętka już spada po blanku poza uchwyt. Dokręcony mocno nie zostawia szczeliny między uchwytem, a nakrętka i nie luzuje się, to najważniejsze.

W weekend dalsze testy ;)

Użytkownik Żbiku edytował ten post 25 kwiecień 2019 - 21:14

  • popper i malinabar lubią to

#19 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2291 postów
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Napisano 25 kwiecień 2019 - 22:44

To musi być super kijek . Miałem kilka razy na Targach w łapkach i to chyba tę ML-kę właśnie . Kij wspaniale wyważony i zbalansowany ( kołowrotek mu w tym nie przeszkadza i nie pomaga  :) ) . Mimo całej sympatii dla marki spodobał mi się o wiele bardziej niż Argento ( RV przynajmniej ...) . Na sucho udany kompromis szybkości i spolegliwości . Czuły przy wszelkich próbach dotykowo-stukająco-grdykowych  ;) . Estetyka absolutnie w moim klimacie . Gdybym miał co na niego łowić , byłbym cały happy i kupiłbym , bo wydaje się przedmiotem na tyle dobrze skonstruowanym,  że nie trzeba nic poprawiać lub zastępować go czymś "customowym". 

 

Kubie gratuluje zakupu i z niecierpliwością oczekuję na dalsze wrażenia z eksploatacji . I poważnego holu oczywiście  :) .



#20 OFFLINE   xyzzvpc

xyzzvpc

    Zaawansowany

  • Oczekujący na akcept
  • PipPipPip
  • 1558 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 26 kwiecień 2019 - 07:13

Może ktoś powie słówko o S86L lub S90L można zejść poniżej dolnego cw żeby rzucić wobkiem 5cm ok 3g? Uda się czy bez szans i start od tych opisanych 5g lub więcej?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych