Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pakiet akumulatorów Li-ion 18650 na łódkę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Domator

Domator

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary

Napisano 05 kwiecień 2020 - 08:23

Cały czas męczy mnie temat pakietów akumulatorów litowo - jonowych. Skoro się da zrobić takowy do hulajnogi, roweru to czemu by się nie dało tego zrobić do łódki. Do zasilania windy, echosondy, kamery. A może by tak do silnika ??

Zauważyłem, że popularnych silnikach torqedo są takie pakiety.

Tam często jest wersja 8S

https://www.margo.wr...latorowych.html

 

Oznacza to,  że może by coś takiego zrobić do innego silnika np 4S.

Takie 8S można by zastosować do silnika 24 V

Czy ma ktoś doświadczenia w tym względzie ?



#2 OFFLINE   rojek35

rojek35

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 05 kwiecień 2020 - 11:14

Bardziej bezpieczne są ogniwa Lifepo4, których wykorzystanie na łódkach to nic nowego. Na forum jest rozbudowany temat o budowie takich akumulatorów.

#3 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4772 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 05 kwiecień 2020 - 12:01

Lepiej poszukaj lifepo4 w dużych ogniwach typu 80Ah. Złożenie aku 60Ah z 18650 lion to jakieś 20x4x20 PLN za same ogniwa. A weź to jeszcze zgrzej i dołóż bms. Do echa to jeszcze można by się pobawić z jakimiś 3s.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#4 OFFLINE   Domator

Domator

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary

Napisano 05 kwiecień 2020 - 14:09

Lepiej poszukaj lifepo4 w dużych ogniwach typu 80Ah. Złożenie aku 60Ah z 18650 lion to jakieś 20x4x20 PLN za same ogniwa. A weź to jeszcze zgrzej i dołóż bms. Do echa to jeszcze można by się pobawić z jakimiś 3s.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Z tymi kosztami bym nie przesadzał. Na próbę kupiłem 80 szt Panasoniców z demontażu po 3,5 zł. Po sprawdzeniu każdego z nich okazało się że mają po  ok 2500 mmAh. to daje kwotę 280 zł do tego 8 koszyczków (4x5) po 3 zł daje 24 zł. BMS 40A za 20 zł 

Kupiłem jeszcze pudełko hermetyczne za 60 zł. Teraz będę robił próby. Muszę to wszystko polutować i złożyć do kupy .

Myślę, że ze wszystkim zmieszczę się w kwocie max 450 -500 zł.

Taki mały eksperyment chciałem zrobić.

Oczywiście docelowo chcę kupić LiFePo 4   100 Ah. Miałem kupić  w kwietniu ale niestety wirus zniweczył moje plany.



#5 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 05 kwiecień 2020 - 17:00

Domator..., poczytaj troche o lionach i ich napieciach . Pomijajac stabilnosc tych ogniw, to one w pakiecie 3s dla urzadzen 12V wypadaja srednio ze wzgeldu na zakres napiec roboczych , Nie wykorzystach ich calkowietej pojemnosci bo elektronika zacznie fisiowac, przy 4s okaze sie , ze napiecie bedzie zbyt wysokie. Torqeedo , epropuslion itp. wykorzystuja liiony i lipoly w swoich pakietach, ale to sa baterie 24V, 40V , 48V a nie 12V. Ich  najwieksza zaleta jest waga i wysokie prady oddawania rzedu do 30C /40C , problemem jest tez zabezpieczenie pakietu skaldajacego sie z dziasiatek czy setek paluszkow. BMS zabezpiecza dana sekcje S , a w niej moze byc nascie czy dziesiat rownolegle polaczonych (P)  ogniw. Wyspyanie sie jednego degraduje zadany szereg. BMS wychwyci to w moemenice gdy juz cela zdechnie badz sie zapali. Stosowanie zas nastu BMS aby dobezpieczac poszczegolne ogniwa generuje koszty, gabaryty. Ciekawa sprawa jest np. przy akumulatorach epropulsion . Robione na lionach o pojemnosci 60Ah+ a dla silnikow o pradach 120A zalecaja 2szt takich akumulatorow...Tam gdzie masa nie ma az tak duzego znaczenia (np. modelarstwo) , lepiej wybierac lifepo4 badz LTO.Ja sam dla siebie chcialem pakiet fabryczny zrobiony na lionach o pojemnosci okolo 60-70ah i pradach 130A. Kilka naprawde duzych fabryk odmowilo wykonania czegos takiego ze wzgledow bezpieczenstwa. W kraju naszym pieknym , kilka firm bez problemu twierdzi ze zlozy taki pakiet..., jednak  samo zgrzanie ogniw to nie wszytsko 



#6 OFFLINE   Domator

Domator

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary

Napisano 05 kwiecień 2020 - 19:52

Ja tylko robię eksperyment. Zrobię pakiet 4S  po 20 szt w pakiecie. Zużyje 80 aku. 18650.   Poeksperymentuję. Dołożę do niego regulator napięcia. Będzie głównie do echa. Miałęm po prostu dostęp do tanich akumulatorków i chcę je wykorzystać.



#7 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 05 kwiecień 2020 - 19:59

jesli zakres napiecia pracy elektroniki na to pozowli , to zrob pakiet 4s. w ten czas wykorzystasz cala pojemnosc. dla 3s odetnie Ci przy 10,4V echo i w bateriach zostanie jeszcze z 50% pojemnosci jak nie lepiej



#8 OFFLINE   Domator

Domator

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary

Napisano 06 kwiecień 2020 - 09:37

jesli zakres napiecia pracy elektroniki na to pozowli , to zrob pakiet 4s. w ten czas wykorzystasz cala pojemnosc. dla 3s odetnie Ci przy 10,4V echo i w bateriach zostanie jeszcze z 50% pojemnosci jak nie lepiej

Nie mam wyjścia muszę zrobić 4S bo taki mam BMS :) 



#9 OFFLINE   Domator

Domator

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary

Napisano 08 maj 2020 - 21:22

wreszcie zmontowałem 4s po 20 18650 z BMS 40 A.

Każdy akumulatorek sprawdziłem i mają po 2500 mAh.

To daje  9 Wh na akumulatorek.Przy 80 sztukach to jest 720 Wh.

To tak jakbym miał akumulator 12 V  o pojemności 60 Ah.

W niedzielę próba. Zrobię pomiar licznikiem energii i zobaczę jak się to sprawuje .


  • Małkociniak i deridun lubią to

#10 OFFLINE   Domator

Domator

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary

Napisano 30 czerwiec 2020 - 09:47

Wreszcie jestem po próbach zmontowanych przez siebie dwóch akumulatorach. Jak napisałem wcześniej  są to 4s po 20 p  18650 z BMS 40 A.

Jeden taki akumulator wystarcza spokojnie na 6-7 rodzin trolingowania. Nie trafiło mi się bym musiał podłączać drugi akumulator. Zwykle zużywałem 400 - 500 Wh.

Napięcie na akumulatorze mi nie spadło poniżej 14 V. Czy został jeszcze zapas 2 V do 12 v, kiedy to BMS odcina akumulator.. Z tego powodu (12 V) BMS nie miał okazji zadziałać.

BMS zadziałał prawidłowo bo miałem dwa zwarcia. Ale mając pakiecik 4 ogniw 18650 podłączonych szeregowo wzbudziłem go bez problemu. :)

 

Jedyna rzecz jaka się nie sprawdziła to regulator obrotów.

https://pl.aliexpres....1ec65c0fjH3VXz

Skubany padł po 5 godzinach pracy.  A miało być tak pięknie :(

Natomiast z akumulatorów jestem bardzo zadowolony.

Teraz będę składał 4s po 24 p   18650 z BMS 60 A. Mam już wszystkie części i przetestowane ogniwa 18650. :)


  • Sławek77 i Tom Rob lubią to

#11 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 01 lipiec 2020 - 20:49

Super sprawa, gratuluję.
Mocno kibicuję takim pomysłom :)
  • cezorator i kristofer232 lubią to

#12 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 04 lipiec 2020 - 09:14

ja mam aku do echosondy z wkretarki (6x18650) kilka razy testowalem i dziala ok. W drodze z ali mam pakiet 6x18650 do tej samej echosondy  - rozni sie od wkretarkowego ksztaltem - latwiej go upchnac w pudelku.



#13 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 04 lipiec 2020 - 12:26

Ile ah ma ta bateria.
Myslalem kiedyś o tym, ale pojemności ok 1,5 - 2,5 ah mnie zniechęciły do kombinowania w tym kierunku.
  • nurek28 lubi to

#14 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 04 lipiec 2020 - 13:40

Moja ma 4Ah wkretarkowa (garm8n 4plus chodzi 12h) a z ali 9 kupilem.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

#15 OFFLINE   De'Ptak

De'Ptak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 148 postów
  • LokalizacjaNowy Dwór Mazowiecki
  • Imię:Adam

Napisano 04 lipiec 2020 - 18:37

Ja nabyłem coś takiego: https://allegro.pl/o...DNmZGE4NGMxNGM=

jestem mega zadowolony.



#16 OFFLINE   dziurban

dziurban

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów

Napisano 04 lipiec 2020 - 19:47

Ja nabyłem coś takiego: https://allegro.pl/o...DNmZGE4NGMxNGM=

jestem mega zadowolony.

Cena dosyć wysoka.

Ja polecam taki pakiecik, chyba najlepszy stosunek jakości do ceny i pojemności, do tego bezpieczniejsze niż Li-iON.

 

https://www.aliexpre....4ca94c4d6eIPqP



#17 OFFLINE   De'Ptak

De'Ptak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 148 postów
  • LokalizacjaNowy Dwór Mazowiecki
  • Imię:Adam

Napisano 04 lipiec 2020 - 19:56

Cena dosyć wysoka.

Ja polecam taki pakiecik, chyba najlepszy stosunek jakości do ceny i pojemności, do tego bezpieczniejsze niż Li-iON.

 

https://www.aliexpre....4ca94c4d6eIPqP

Dla mnie ważniejszy był stosunek pojemność/waga. Nie bez znaczenia było również to że pakiet składała firma która na tym zęby zjadła i wie co robi.



#18 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 04 lipiec 2020 - 20:15

dobrze prawi De"Ptak , BTO wie co robi..., zlozyc moze kazdy z byle czego , tylko z lionami trzeba uwazac .


  • De'Ptak lubi to

#19 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 04 lipiec 2020 - 22:06



#20 OFFLINE   Małkociniak

Małkociniak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 167 postów
  • LokalizacjaStargard
  • Imię:Krzysiek

Napisano 07 lipiec 2020 - 18:36

Ja tylko robię eksperyment. Zrobię pakiet 4S  po 20 szt w pakiecie. Zużyje 80 aku. 18650.   Poeksperymentuję. Dołożę do niego regulator napięcia. Będzie głównie do echa. Miałęm po prostu dostęp do tanich akumulatorków i chcę je wykorzystać.

Masz przykład wykorzystania ogniw 18650 nie byle jaki pakiet  https://www.youtube....h?v=j0vOGD0Ch80






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych