Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka do dużych gum i jerków

spinning gumy jerk wędka

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Pitpno

Pitpno

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 02 czerwiec 2020 - 17:36

Cześć!

 

Przeczytałem dużo tematów na temat różnych wędek ale nadal potrzebuje pomocy. Szukam wędki na szczupaki głównie z łódki, mniej z brzegu. Przynęty na które chciałbym łapać to gumy 14 cm + (ricky the roach 14 , shad teez 16,19, cannibale, mc pike, mike the pike, , jerki i slidery-  Fatso, slider od salmo itp Fajnie gdyby wędka ogarnęła też trolling, ale nie musi. Zbiorniki to jeziora mazurskie, czasem większa rzeka. Mam już Black rocka 5-25 i szukam ciężkiego zestawu. Budżet to ok 300 zł +-100 zł  ale im taniej tym więcej kasy na przynęty. Raczej wolałbym spina niż cast. Co mi wpadło do głowy:

 

Savage gear mpp2 259 do 70g 

DAM YAGI SPIN 2.44M 15-53G

 

Mógłby ktoś podzielić się wiedzą? Z góry dziękuje.



#2 OFFLINE   Jarek M

Jarek M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaJarosław
  • Imię:Jarosław

Napisano 02 czerwiec 2020 - 18:02

Witam

Tego mpp2 używam drugi sezon. Najczęściej łowię sliderami i fatso 10-tkami. Cięższe przynęty też ogarnia bez problemu. Jak dla mnie w tej cenie kij rewelacyjny. Czuję na nim każde trącenie jerka w opadzie, pracuje pod każdej wielkości szczupakiem, dziewięćdziesiątka nie robi na nim wrażenia, a przyłów w postaci lustrzenia o długości 93 cm, zapiętego za ogon wyjechał z wody w dwie-trzy minuty. Wykonanie też ok., ale to trochę loteria kupując przez neta przy tanich kijach. Znajomy kupił gorzej wykonanego 😉 Ogólnie - gdybym wiedział, co to za blank bez wahania kupiłbym taki i uzbroił w top komponenty na tzw. "dożywocie".
Pozdrawiam
Jarek

#3 OFFLINE   TommyW

TommyW

    Forumowicz

  • Bloggerzy
  • PipPip
  • 278 postów
  • LokalizacjaSkandynawia, 4eva!
  • Imię:Tommy

Napisano 03 czerwiec 2020 - 08:20

Z mojego polecenia ; popatrz w stajni Westin na Powercast-T.

Kolega z forum mi polecił sezon temu na big size, chwale do dziś i złego słowa nie powiem.

Są również mniejsze gramatury.

 

T/



#4 ONLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 czerwiec 2020 - 09:17

Dla mnie wędka 2,50 do szarpania jerków to nieporozumienie. Wielu jerków nie poprowadzimy prawidłowo a o szarpaniu z nadgarstka przy tej wadze i długości można zapomnieć.


  • croock i przemo_w lubią to

#5 OFFLINE   Pitpno

Pitpno

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 03 czerwiec 2020 - 09:25

Dla mnie wędka 2,50 do szarpania jerków to nieporozumienie. Wielu jerków nie poprowadzimy prawidłowo a o szarpaniu z nadgarstka przy tej wadze i długości można zapomnieć.

Rozwiniesz proszę temat?



#6 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2261 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 03 czerwiec 2020 - 10:02

Wieczorem lub jutro opiszę Ci SG MPP 2 20-60 221cm bo jestem wręcz zachwycony tym budżetowym patykiem a ogarnia wszystkie wymienione przynęty.

#7 OFFLINE   Jarek M

Jarek M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaJarosław
  • Imię:Jarosław

Napisano 03 czerwiec 2020 - 10:05

Nie zawsze szarpiemy z łódki, lub innego pływadła i czasem krótszym to możemy sobie najwyżej trzciny porozgarniać 😉 Wszystko zależy od tego, co, gdzie i jak 😄
  • DarekM lubi to

#8 ONLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 871 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 03 czerwiec 2020 - 10:21

nawet jak łowisz dłuższą wędką z wysokiego brzegu to nie poprowadzisz jerka agresywnie - masa i dłuższa dźwignia to mocno utrudniają... a jeśli stoisz nisko to nie da się taką poprawnie łowić... jeśli nie sięgasz krótkim kijem za trzciny to zmień stanowisko lub kup jakieś pływadło - naprawdę warto:) jak dla mnie kij do jerka nie powinien mieć więcej niż 2 metry...

 

potrzebujesz raczej dwie różne wędki, do jerka mocno polecam wersję cast - łowi się znacznie wygodniej...


Użytkownik czarny1 edytował ten post 03 czerwiec 2020 - 10:25

  • cast64 lubi to

#9 OFFLINE   Pitpno

Pitpno

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 03 czerwiec 2020 - 10:42

Nie zawsze szarpiemy z łódki, lub innego pływadła i czasem krótszym to możemy sobie najwyżej trzciny porozgarniać Wszystko zależy od tego, co, gdzie i jak

Dokładnie. Masz 259 długość? Jak to jest, rzeczywiście jerki można sobie odpuścić przy takiej długości?



#10 OFFLINE   Popej

Popej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1177 postów
  • LokalizacjaGorzow Wlkp./Białystok
  • Imię:Bartosz
  • Nazwisko:Szczupak to jest król wód

Napisano 03 czerwiec 2020 - 11:41

Szarpie 259 cm spinem (westin w4 >130g, Daiwa BG 3500) jerki do 100g. Zestaw nie jest najlzejszy, reki tez mi nie urwal. O dziwo udaje mi sie łowić ryby przy tej długości wedki i to jeszcze w spinie.

Więcej czytaj a będziesz mieć kasze manną w głowie. Kup to co tobie odpowiada...

Z budżetowych kijów SG Mpp bardzo fajnie wypada.
  • Mirek* i konopaa lubią to

#11 OFFLINE   Jarek M

Jarek M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaJarosław
  • Imię:Jarosław

Napisano 03 czerwiec 2020 - 12:33

Dokładnie. Masz 259 długość? Jak to jest, rzeczywiście jerki można sobie odpuścić przy takiej długości?


Ja szarpię bez problemów najmniejszych. Z daiwą bg, albo ticą taurusem na jesień, gdy próbuję wolniej prowadzoną gumą lub wahadłem. Ręka mi nie odpada, z zacięciami nie ma najmniejszego problemu, a taki kij pasuje mi długością idealnie w miejscach, w których łowię. Hol w zielsku z brzegu również jest łatwiejszy kijem dłuższym. Dodam, że mój wzrost to średnia krajowa i do olbrzymów nie należę. Pewnie decyduje wiele czynników: rodzaj brzegu, sposób trzymania kija, masa przynęt itp., itd. Ale osobiście nie widzę różnicy w komforcie na minus, w porównaniu do wędek krótszych w moim przypadku, przy przynętach do +- 60 gram maksymalnie.
  • Mirek* lubi to

#12 OFFLINE   Jarek M

Jarek M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaJarosław
  • Imię:Jarosław

Napisano 03 czerwiec 2020 - 12:39

Za to w przypadku zasięgu rzutu (który z brzegu na znaczenie), skuteczności zacięcia i holu w trudnych warunkach oraz uniwersalności (jerk, wobler, guma, blacha) widzę wiele plusów. 😉

#13 OFFLINE   Pitpno

Pitpno

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 03 czerwiec 2020 - 12:40

Szarpie 259 cm spinem (westin w4 >130g, Daiwa BG 3500) jerki do 100g. Zestaw nie jest najlzejszy, reki tez mi nie urwal. O dziwo udaje mi sie łowić ryby przy tej długości wedki i to jeszcze w spinie.

Więcej czytaj a będziesz mieć kasze manną w głowie. Kup to co tobie odpowiada...

Z budżetowych kijów SG Mpp bardzo fajnie wypada.

Dzięki za opinie. Jest dokładnie tak jak mówisz, im więcej czytam tym mniej wiem. W takim razie biorę mpp2 259 do 70 gram. Slammer 360 to dobra para?



#14 OFFLINE   croock

croock

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 635 postów
  • LokalizacjaWroclaw

Napisano 03 czerwiec 2020 - 12:51

Ile masz wzrostu? Ja też wziąłbym na Twoim miejscu taki kij, ale wyłączyłbym jerkowanie z jego zastosowania. 



#15 OFFLINE   Pitpno

Pitpno

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 03 czerwiec 2020 - 13:04

Ile masz wzrostu? Ja też wziąłbym na Twoim miejscu taki kij, ale wyłączyłbym jerkowanie z jego zastosowania. 

180. tak zrobię, skupię się na dużych gumach, a kupie jednego czy dwa jerki żeby były w razie co.



#16 ONLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 czerwiec 2020 - 13:07

Piszę o jerkowaniu tylko z pływadła.

 

Szarpać można wszystkim, tutaj pełna zgoda. Karpiówką też poszarpie tylko jaki jest sens. Generalnie długi kij nawet o dużej mocy nie napędzi dobrze dużego jerka. Będzie za bardzo się poddawał czyli gdy chcesz energicznie szarpnąć 2-3 razy pod rząd to szczytówka nie zdąży się wyprostować. To jest męka dla nadgarska i cholernie niewygodne.

 

Ciężko to wytłumaczyć, najlepiej pokazać i porównać nad wodą.  


  • croock i bigbite lubią to

#17 OFFLINE   croock

croock

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 635 postów
  • LokalizacjaWroclaw

Napisano 03 czerwiec 2020 - 14:27

180. tak zrobię, skupię się na dużych gumach, a kupie jednego czy dwa jerki żeby były w razie co.

Skończy się tak, że zaraz kupisz kij do jerków :) 

 

Zgadzam się tu z kolegą @godskim. 


  • godski i jujus20 lubią to

#18 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 03 czerwiec 2020 - 14:30

Do takich przynet wzialbym mpp2 259 ale do 100g 70g jest zbyt delikatne moim zdaniem .fajne kijki to tez black savage .
Do tego okuma jaw najwieksza i budzetowy zestaw gotowy .
A najlepiej dolozyc 500zl ipojsc w casta bo lowienie spinem takimi przynetami to meczarnia .

#19 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1096 postów

Napisano 03 czerwiec 2020 - 16:27

Tego Dama Yagi sobie odpuść, kumpel z którym często łowię ma identyczny, z tego co widziałem to klęka przy 50gr.

#20 OFFLINE   Jarek M

Jarek M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaJarosław
  • Imię:Jarosław

Napisano 03 czerwiec 2020 - 16:31

Panowie, ten "długi" kij nie jest tak długi jak się wydaje 😉 Ma długą rękojeść przydatną przy dalekich rzutach i holu, a część robocza blanku zbytnio nie odbiega od jerkówki z krótką rękojeścią. Stojąc w pływadle wygodnie szarpie się w dół, pod siebie,brodząc w trzcinowisku i tak trzeba szarpać w bok. Dlatego ten dolnik nie jest przeszkodą





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: spinning, gumy, jerk, wędka

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych