Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zestawienie SUL/XUL?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   mackowiak

mackowiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 19 czerwiec 2020 - 07:23

Witam.

Mój pierwszy samodzielny post.

Próbuję się rozeznać w ofercie kilków pod dłubanie białorybu na najdrobniejsze możliwe przynęty (od 0.2g do max 1g).

Wiem, że swego czasu furorę robił Mosquito, teraz na topie są XULe do 1g na blankach Matagi. Do tego jest trochę gotowców. Chciałbym sobie jakoś wyrobić pogląd, bo kije te są cholernie rzadkie, a i sytuacja z pandemią nie pomaga w wycieczkach i szukaniu możliwości pomacania tych patyków. Patrząc na opisy, też wiele wędek, które gramaturą zdaje się, że powinny pod takie łowienie pasować, będą za szybkie, jeśli tym opisom wierzyć.

Jest tu sporo osób, które swoje przerzuciły zanim dotarły do zestawu docelowego. Patrząc na yt, widać też, że ludzie dłubią z powodzeniem białoryb kluskowatymi kijami do 10g, bo przez swoją powolność kije te fajnie ładują najlżejsze jigi. Prośba więc do tych, którzy z tematem się mierzyli o wytypowanie sensownych propozycji do tego typu łowienia.



#2 OFFLINE   tobiasz

tobiasz

    tobihandmade.com

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 927 postów
  • LokalizacjaWronki
  • Imię:Tobiasz
  • Nazwisko:Perz

Napisano 19 czerwiec 2020 - 07:46

Miałem okazję połowić batsonikiem SP720 (blank opisany do 3,5g) z wklejonym solid tip. Nigdy bym nie powiedział że tak daleko można pocisnąć jiggami poniżej 1g. Wcześniej łowiłem swoim mhx s781-2 dało się, ale w porównaniu do tej wykałaczki niebo a ziemia. 


  • mackowiak lubi to

#3 OFFLINE   dreadknight

dreadknight

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1019 postów

Napisano 19 czerwiec 2020 - 08:39

Tutaj jest sporo informacji. Po przejściu całego wątku można jakieś wnioski wyciągnąć.

http://jerkbait.pl/t...02#entry2767654
  • Krzysiek Rogalski, Robert Crocker i S.N. lubią to

#4 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 19 czerwiec 2020 - 08:57

http://jerkbait.pl/t...bu-na-spinning/


  • S.N. lubi to

#5 OFFLINE   mackowiak

mackowiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 19 czerwiec 2020 - 09:01

No wlaśnie za każdym razem trafiam na MATAGI T-Russell TR56 Super Area Sensor XUL, albo ten dłuższy (662?).

Chciałem zorientować się czy jest coś wartego uwagi i w niższym budżecie. Docelowo pójdę właśnie w to cudo do 1g na zamówienie.

Póki co całkiem dobre wrażenie na mnie zrobiły:

  • Azura Olivia
  • Teton do 3g (ale z Ali nie chce mi się zamawiać, a w Europie ceny ludzie chore ustawiają przy odsprzedaży)
  • Abu Garcia Mass Beat Extreme (ciężko w Polsce dostać i raz już zrezygnowałem z zakupu przez jakieś jaja z wysyłką)

Próbowałem kontaktu z niektórymi forumowymi budowniczymi wędek, ale albo kończymy w okolicach 1500-2000zł, albo jeśli cena jest przystępna, to responsywność twórców bardzo niezadowalająca, co wróży długą realizację zamówienia.

Co do tego wątku, to byłem tam i w zasadzie nie rzuciła mi się w oczy żadna inna informacja niż to, że do białorybu tylko ta droga biżuteria na zamówienie :/



#6 OFFLINE   milczacy

milczacy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 104 postów
  • LokalizacjaNiepołomice
  • Imię:Andrzej

Napisano 19 czerwiec 2020 - 09:43

Cześć. 

Co prawda - nie rozeznaję się w obecnych ofertach gotowych kijków w tym kalibrze... sam łowię 4-5x ciężej (choć też UL).

Za to, jak kiedyś miałem chęć wejść w temat wykałaczki pod białoryb - to po dłuugich i bezowocnych w sumie (bo wszystko przekraczało mój budżet) poszukiwaniach informacji, doszedłem do wniosku - że gotowej wędki pod swoją rękę nie znajdę. Tym bardziej, że zdecydowana większość tych wykałaczek to króciaki, a na moich łowiskach konieczny jest kijek co najmniej 2,4m, bo wchodzi w grę przede wszystkim łowienie z brzegu przez pas roślinności.

I pamiętam swoją konkluzję z tamtego czasu: 

Jedyny sensowny, przy tym nie kosztujący worka piniędzy wybór - to ukręcenie takiego kijka na blanku muchowym w okolicach #3 - #4

 

Blank muchowy ma to co trzeba - małą wagę, małą zbieżność, odpowiednią szybkość, pełne ugięcie pod rybą. 

Planowałem dozbrojenie muchówki #3 wklejką węglową i uzbrojenie tak lekko jak to tylko możliwe. Taki kijek ładuje się z samego blanku i rzuci praktycznie wszystkim. Nie trzeba "wymuszać" ładowania się blanku przez czary z przelotkami... Jak wszystko dobrze się pokombinuje, to da się ukręcić fajny patyczek na krompie ;)

 

Nie wiem, czy moja uwaga Ci się przyda... 

Tak czy siak, powodzenia i pozdrawiam


  • strary i homax lubią to

#7 OFFLINE   mackowiak

mackowiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 19 czerwiec 2020 - 09:52


 

Nie wiem, czy moja uwaga Ci się przyda... 

Tak czy siak, powodzenia i pozdrawiam

Hej - przyda się przyda :)
Rozważam wszelkie opcje, łącznie z rozpoczęciem przygody z prawdziwą muchówką (a nie tylko adaptowaną pod spinning)  - ale nie bardzo wiem gdzie i od kogo miałbym się tego nauczyć, bo to jednak sport mocno niszowy, przynajmniej wśród znanych mi osób.

 

Sam koncept z blankiem z muchówki brzmi też interesująco, chociażby nawet jako drugi kij na zarośnięte brzegi.



#8 OFFLINE   homax

homax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 993 postów
  • LokalizacjaPruszków Poland Europe Earth
  • Imię:Sławomir

Napisano 19 czerwiec 2020 - 11:17

Cześć. 

Co prawda - nie rozeznaję się w obecnych ofertach gotowych kijków w tym kalibrze... sam łowię 4-5x ciężej (choć też UL).

Za to, jak kiedyś miałem chęć wejść w temat wykałaczki pod białoryb - to po dłuugich i bezowocnych w sumie (bo wszystko przekraczało mój budżet) poszukiwaniach informacji, doszedłem do wniosku - że gotowej wędki pod swoją rękę nie znajdę. Tym bardziej, że zdecydowana większość tych wykałaczek to króciaki, a na moich łowiskach konieczny jest kijek co najmniej 2,4m, bo wchodzi w grę przede wszystkim łowienie z brzegu przez pas roślinności.

I pamiętam swoją konkluzję z tamtego czasu: 

Jedyny sensowny, przy tym nie kosztujący worka piniędzy wybór - to ukręcenie takiego kijka na blanku muchowym w okolicach #3 - #4

 

Blank muchowy ma to co trzeba - małą wagę, małą zbieżność, odpowiednią szybkość, pełne ugięcie pod rybą. 

Planowałem dozbrojenie muchówki #3 wklejką węglową i uzbrojenie tak lekko jak to tylko możliwe. Taki kijek ładuje się z samego blanku i rzuci praktycznie wszystkim. Nie trzeba "wymuszać" ładowania się blanku przez czary z przelotkami... Jak wszystko dobrze się pokombinuje, to da się ukręcić fajny patyczek na krompie ;)

 

Nie wiem, czy moja uwaga Ci się przyda... 

Tak czy siak, powodzenia i pozdrawiam

Kupiłem tu parę lat temu od TomaszaS kijek na blanku muchowym Batson #3. Raz przezbroiłem na alconity od 20... Ale że genialnie wyszło to poszedłem na całość i miesiąc temu dostał "skrobankę" z lakieru i torzity. Kijek bajka na dożywocie.

Ale ciągle to wędka do 5g! To żeby było do 1g to by trzeba chyba z #1 robić.....?!



#9 OFFLINE   mikryb

mikryb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Mikołaj

Napisano 19 czerwiec 2020 - 11:38

Jeśli szukasz dobrego twórcy wędek w rozsądnej cenie to może @mekamil mógłby Ci coś zaproponować?
  • Karpiu95 i Alexspin lubią to

#10 OFFLINE   hamerhed

hamerhed

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów
  • Lokalizacjapoznań/giżycko
  • Imię:arek

Napisano 19 czerwiec 2020 - 11:57

rzuc okiem na Major Craft z linii area. Te do 2 -3 g calkiem spoko do lekkiego lowienia



#11 OFFLINE   Karpiu95

Karpiu95

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 884 postów
  • LokalizacjaTurek/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Karpiński

Napisano 19 czerwiec 2020 - 12:29

a łowiłeś w ogóle czymkolwiek białoryb na te przynęty grubo poniżej grama ? :D 

pytam bo moze byc tak, że wydasz 2 klocki na wędke w potem stwierdzisz ze takie pierdzielenie w płotki i jelce to w ogole ci się jednak nie podoba :D

 

dużo ludzi łowi ten białoryb właśnie kijkami o ktorych pisałeś czyli cos typu azura olivia, sg parabellum czy inne tanie kluskowate ultralajty i robią to z powodzeniem. Wiadomo że matagi to 1g uzbrojony w torzity da lepszy komfort, ale pytanie czy tego w ogole potrzebujesz bo może chcesz podlubac te krąpiki 10 razy w roku :D


  • delux64 lubi to

#12 OFFLINE   mackowiak

mackowiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 19 czerwiec 2020 - 12:43

a łowiłeś w ogóle czymkolwiek białoryb na te przynęty grubo poniżej grama ? :D

pytam bo moze byc tak, że wydasz 2 klocki na wędke w potem stwierdzisz ze takie pierdzielenie w płotki i jelce to w ogole ci się jednak nie podoba :D

 

dużo ludzi łowi ten białoryb właśnie kijkami o ktorych pisałeś czyli cos typu azura olivia, sg parabellum czy inne tanie kluskowate ultralajty i robią to z powodzeniem. Wiadomo że matagi to 1g uzbrojony w torzity da lepszy komfort, ale pytanie czy tego w ogole potrzebujesz bo może chcesz podlubac te krąpiki 10 razy w roku :D

To jest mój główny sposób łowienia.

Mam bardzo fajny i tani UL (2-8g), taki "elektryk" i do paproszenia za okoniem się nadaje świetnie. Ale nie ładuje główek poniżej 1g z twisterkiem i ma za długi dolnik. Mam 3 minuty od domu jedno starorzecze, a 10 minut drogi drugie, gdzie regularnie łowię wzdręgi, płocie, okonie i mniej regularnie liny i karasie (wszystko na spinning).
Rozważałem też łowienie na delikatną muchówkę (aftma 2-3), ale brzegi tych łowisk tylko w kilku miejscach pozwoliłyby na naukę świeżakowi w muszkarstwie.
A więc podsumowując: na XUL łowię regularnie, ale w moim setupie wędka nie jest XUL :)

A przynęty mam 0.2g-0.8g pod białoryb, czyli dokładnie 10x mniej niż CW mojej okoniówki :)


Użytkownik mackowiak edytował ten post 19 czerwiec 2020 - 12:47


#13 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 19 czerwiec 2020 - 13:10

To masz problem, bo z gotowców mało co będzie spełniało oczekiwania.

Jak liczysz się z tym, że projekt może kosztować to porozmawiałbym z forumowymi wędkorobami.

 

Tu trzeba się zastanowić czy iść w muchowe blanki, czy wymyśleć jakiś blank i go uzbroić z głową by spełniał oczekiwania.

 

Mi się to udało za którymś razem w końcu, ale marudzenia i dumania przy mojej bialorybowej wykalaczce bylo co niemiara.

Zajrzyj do wątku z Qualiami tam znajdziesz więcej.


  • Alexspin i mackowiak lubią to

#14 OFFLINE   mackowiak

mackowiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 19 czerwiec 2020 - 14:09

To masz problem, bo z gotowców mało co będzie spełniało oczekiwania.

Tak naprawdę na początek chcę:

  • dolnik max 15cm za stopkę kołowrotka
  • krochę kluskę, bo białoryb lubi podszarpywanie na dnie
  • niech się chociaż trochę ładuje przy miniaturowych jigach
  • na razie nie chcę iść w kije po dwa klocki

Niewielu budowniczych podejmie się zbrojenia dla mnie, bo cena ich usługi oscyluje bliżej kwoty jaką chciałbym poświęcić na całość.



#15 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 19 czerwiec 2020 - 14:32

A jaka to jest cena bo nie widzę - wiem już że 2000pln nie wchodzi w grę, no ale ile zatem.



#16 OFFLINE   mackowiak

mackowiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 19 czerwiec 2020 - 14:39

A jaka to jest cena bo nie widzę - wiem już że 2000pln nie wchodzi w grę, no ale ile zatem.

Teraz nie chciałbym wyskakiwać poza 400zł.  Zimą zapewne będę budował coś poważniejszego do 1g, chyba że uda mi się dorwać taniej kijek, który spełni moje oczekiwania, niekoniecznie opisany do 1g.
Nie wyraziłem się precyzyjnie w pierwszym poście: chodzi mi o wytypowanie kijów, które z jigami poniżej pół grama poprawnie się ładują i pozwalają jako tako komfortowo rzucić takim drobiazgiem w różnych przedziałach cenowych. Chcę do momentu zlecenia budowy czegoś za grubo ponad tysiąc złotych mieć już jako takie rozeznanie (i w miarę możliwości obłowienie) różnych XUL. Nie chciałbym się uczyć precyzować swoje wymagania co do pierwszego kija na zamówienie przy wędce za 1400-2000zł



#17 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 19 czerwiec 2020 - 14:50

To za 400pln zagadaj z @Mekamil - jest w stanie w tej kwocie zrobić kij który rzuci czymś mikrym

 

CW wędek się tak do końca nie sugeruj, bo wszystko zależy od blanku i wykonania. Nie wszystkie też matagi nadadzą się do odpowiedniej prezentacji tak mikrych przynęt, nawet te opisane do 2 czy 3gr.

 

Ja do tego celu dałem zbudować Qualię PT642L - raz, że miota nawet pinezką na zadowalające dystance, a gram z tego lata dalej niż bym oczekiwał. Dwa co nie takie oczywiste wszędzie, przepięknie mi animuje mikrojigi - no ale tutaj wyszła robota fachowca, dobór komponentów i długie godziny przegadane z Twórcą blanku, jak i rodbuilderem z Brzegu ;)


Użytkownik nyny edytował ten post 19 czerwiec 2020 - 14:51

  • Alexspin lubi to

#18 OFFLINE   mackowiak

mackowiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 19 czerwiec 2020 - 14:59

CW wędek się tak do końca nie sugeruj, bo wszystko zależy od blanku i wykonania. Nie wszystkie też matagi nadadzą się do odpowiedniej prezentacji tak mikrych przynęt, nawet te opisane do 2 czy 3gr.

 

Ja do tego celu dałem zbudować Qualię PT642L - raz, że miota nawet pinezką na zadowalające dystance, a gram z tego lata dalej niż bym oczekiwał. Dwa co nie takie oczywiste wszędzie, przepięknie mi animuje mikrojigi - no ale tutaj wyszła robota fachowca, dobór komponentów i długie godziny przegadane z Twórcą blanku, jak i rodbuilderem z Brzegu ;)

Do przegadania detali trzeba wiedzieć czego się chce :)

Łowię ponad 20 lat i jestem całkiem skuteczny, ale w żadnej metodzie sprzęt sklepowy, od polskich dystrybutorów, mi nie przeszkadzał, że o średniopółkowym Abu czy Shimano nie wspomnę. Dopiero XUL pokazał, że tutaj się nie oszuka. Świetne budżetowe kołowrotki nie układają dobrze stosowanych przeze mnie pajęczynek. Naprawdę superfajny ultralajcik za 200zł, którym skopałem nad wodą tyłek niejednemu spinningiście z jednoskładem z pracowni, nie ładuje się w ogóle przy tych przynętach, których teraz najczęściej używam.



#19 OFFLINE   mackowiak

mackowiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 19 czerwiec 2020 - 19:19



Ja do tego celu dałem zbudować Qualię PT642L - raz, że miota nawet pinezką na zadowalające dystance, a gram z tego lata dalej niż bym oczekiwał. Dwa co nie takie oczywiste wszędzie, przepięknie mi animuje mikrojigi - no ale tutaj wyszła robota fachowca, dobór komponentów i długie godziny przegadane z Twórcą blanku, jak i rodbuilderem z Brzegu ;)

A jak cenowo mniej więcej ta zabawa się kształtowała?

#20 OFFLINE   Karpiu95

Karpiu95

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 884 postów
  • LokalizacjaTurek/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Karpiński

Napisano 19 czerwiec 2020 - 19:45

mackowiak jak chcesz to podjedz do mnie w ktorys dzien, mam kilka fajnych ultralajcików ktore nadają sie do najmniejszych przynęt (matagi, varivas, 2x graphiteleader, handmade xul na blanku noname) od wklejek przez tubulary, szklaka aż po pełne węgielki :) pomachasz sobie i zobaczysz co mniej więcej ci pasuje


Użytkownik Karpiu95 edytował ten post 19 czerwiec 2020 - 19:45

  • S.N. i mackowiak lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych