Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Uprawnienia motorowodne w Holandii


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 14 wrzesień 2020 - 06:57

   Pytanie do zorientowanych. Ostatnio znajomi zostali skontrolowani i Panowie policmajstrzy stwierdzili, że polski patent sternika motorowodnego nie jest ważnym dokumentem w tytułowym kraju. Temat jest mi znany ze Słowacji. Tam również nie są respektowane patenty PZMiNW. Sam kiedyś dzwoniłem do PZMu w tej sprawie i się dowiedziałem, że jedyny kraj z którym mamy podpisaną umowę o uznawanie patentów to Chorwacja. 

   Przerobiłem trochę lektury i można w PL zaopatrzyć się w Certyfikat ISSA. Nie jest to patent dający konkretne uprawnienia, potwierdza jedynie, że posiadasz kompetencje do prowadzenia jachtów motorowodnych. Wśród krajów które ten certyfikat honorują jest wymieniona Holandia.

   Ale taki certyfikat kosztuje w PL prawie 1000pln za kurs + jego wystawienie. Nie chcę umoczyć tej kasy, więc może ktoś da radę się tutaj w temacie wypowiedzieć. 



#2 OFFLINE   AdamCh

AdamCh

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 906 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:Adam

Napisano 14 wrzesień 2020 - 07:27

Dziwne to co piszesz z tą Chorwacją.

Nie wiem, które kraje to respektują według prawa ale wielokrotnie bylem kontrolowany w Niemczech i nikt mi problemów nie robił.

Dodam, że jak nie dałem do kontroli patentu (nieświadomie), to zwrócono mi na to uwagę i musiałem go pokazać.

W Szwecji też raz miałem kontrolę i problemów nie było.

 

Faktem jest, że nie wiem od ilu km w Szwecji czy Niemczech jest wymagany patent. Ja pływam tylko na 20km więc w porównaniu do ich sprzętu to jest jakby nasz polski Fiat 126p :)



#3 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 14 wrzesień 2020 - 07:48

Nasze patenty na mocy umowy międzynarodowej działają wyłącznie w Chorwacji. Tak było w zeszłym roku kiedy pytałem u zródła czyli w PZMiNW. Reszta krajów wyłącznie uznaniowo jak się kontrolerowi zachce i jaką pała miłością do polaków. Na Słowacji draka zaczęła się w zeszłym roku po tym, jak słowacy pokupowali nasze patenty i były wypadki po pijaku.Każdy kraj ma inne wytyczne odnośnie patentów. W Holandii musisz mieć kwit jeśli poruszasz się łodzią rozwijającą +20kmh i moc silnika nie ma tu nic do rzeczy.

#4 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 689 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 14 wrzesień 2020 - 18:49

Na pewno w 2017 Polski patent był respektowany w Hiszpanii

#5 OFFLINE   piernik

piernik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 330 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 14 wrzesień 2020 - 19:35

Zrób RYA-Level2, masz potwierdzenie kompetencji na motorówki  do 10 m . Mnie kontrolowali na Chorwacji i w Grecji  nie było problemu  , mam uprawnienia  motorowodnego sternika  morskiego i RYA SRC-DSC


  • szczupak1 lubi to

#6 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 15 wrzesień 2020 - 06:17

Paweł zarówno certyfikaty z RYA jak i ISSA, są zgodne z rezolucją no.40 UNECE którą podpisało bardzo wiele krajów(oczywiście nie Polska). Więc czy masz jeden czy drugi nie powinno robić różnicy. A ten z ISSA mam na miejscu kurs 80km od domu i w zasadzie już się upewniłem, że wystarczy. Chciałem się tu dowiedzieć czegoś ekstra od kolegów ale w sumie jedynie Ty udzieliłeś merytorycznej odpowiedzi. Dzięki.

#7 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 15 wrzesień 2020 - 06:43

Tutaj przydatne linki:

 

https://blog.clickan...ich-za-granica/

 

https://www.unece.or...olution_40.html

 

https://www.rejsyisz...-czy-certyfikat

 

I link do certyfikatu holenderskiego, podobnie jak te z ISSA oraz RYA jest zgodny z res.no.40 UNCE i stanrardem ICC

 

https://www.cbr.nl/n...arbewijs-ii.htm

 

Co ciekawe te certyfikaty nie dają sternikowi żadnych uprawnień na mocy prawa. Stwierdzają jedynie, że posiadacz dokumentu ma wiedzę i umiejętności potrzebne do prowadzenia łajby. 



#8 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 15 wrzesień 2020 - 07:06

Na pewno w 2017 Polski patent był respektowany w Hiszpanii

Do czasu aż rodacy nie narobią jakiegoś bajzlu. Wtedy się szybciutko okaże, że patent z PZMiNW w danym kraju nie działa. Dokładnie tak było w zeszłym roku na Słowacji. Gały mi prawie wyszły z orbit ze zdziwienia. Nie wierzyłem, zadzwoniłem do PZMiNW a pani z rozbrajającą szvzerością powiedziała mi, że w Chorwacji nie będzie problemu a w innych krajach to już różnie może być i zależy od lokalnych przepisów oraz widzimisie kontrolującego.

#9 OFFLINE   Kaflo

Kaflo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 55 postów
  • LokalizacjaŁDZ

Napisano 21 marzec 2023 - 12:11

Paweł zarówno certyfikaty z RYA jak i ISSA, są zgodne z rezolucją no.40 UNECE którą podpisało bardzo wiele krajów(oczywiście nie Polska). Więc czy masz jeden czy drugi nie powinno robić różnicy. A ten z ISSA mam na miejscu kurs 80km od domu i w zasadzie już się upewniłem, że wystarczy. Chciałem się tu dowiedzieć czegoś ekstra od kolegów ale w sumie jedynie Ty udzieliłeś merytorycznej odpowiedzi. Dzięki.

 

Hej Krisu,

 

czy zrobiłeś ten patent ISSA i byłeś z nim w Holandii? faktyczne jest respektowany? zadałem takie pytanie Inspectie Leefomgeving en Transport Human Environment and Transport Inspectorate i czekam co odpowiedzą. Poprosiłem żeby odnieśli sie do syt. w PL, gdzie nie mamy tej rezolucji podpisanej, i odpowiedzieli czy ISSA albo RYA dają nam możliwość pływania motorówką w Holandii

 

Plus czytałem, że musisz u nich zarejestrować też łódkę. Masz z tym jakieś doświadczenia?



#10 OFFLINE   AdrianMa

AdrianMa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 175 postów
  • LokalizacjaNakło nad Notecią
  • Imię:Adrian

Napisano 22 marzec 2023 - 23:08

Kaflo , wymóg rejestracji łodzi jest na tych samych zasadach co wymóg posiadania uprawnień, z tym że polska rejestracja jest honorowana  przeciwieństwie do polskich uprawnień. Ja osobiście zarejestrowałem łódź w NL, procedura prosta jeśli masz łódź w miarę popularnej marki jak Lund, Brema, czy Finval. W przypadku gdy marka łodzi nie występuję w ichniejszym rejestrze konieczne będzie wysłanie zdjęć łodzi. koszt rejestracji to około 50euro .


  • szczupak1 lubi to

#11 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 981 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 23 sierpień 2023 - 10:59

Panowie jak w końcu jest z tym certyfikatem ISSA? Jest respektowany w Holandii? Ma ktoś sprawdzony namiar na wystawienie certyfikatu w PL? Czy wystawią certyfikat na podstawie patentu sternika motorowodnego lub stermotorzysty?

#12 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3523 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 23 sierpień 2023 - 11:58

ISSA nie jest respektowany, tylko patent holenderski albo ICC


  • Lucas lubi to

#13 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 981 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 23 sierpień 2023 - 12:24

Mario a jak uzyskać ICC?

#14 OFFLINE   AdrianMa

AdrianMa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 175 postów
  • LokalizacjaNakło nad Notecią
  • Imię:Adrian

Napisano 23 sierpień 2023 - 12:29

Mario a jak uzyskać ICC?

ICC będąc obywatelem Polski nie zdobędziesz
  • Lucas lubi to

#15 OFFLINE   MTom

MTom

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaAmsterdam
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Tomasz

Napisano 10 wrzesień 2023 - 10:16

Witam wszystkich. Otóż sorawdziłem dokładnie u wszydtkuch źródeł, zarówno w Polsce jak i Holandii (gdzie mieszkam). Polski patent motorowodny nie jest uznawany w Holandii, ponieważ nie jedt to patent ICC (Polska nie przyjęła rezolucji UNECE art.40). Wszystkie inne RYA itd. też nie mają żadnego znaczenia na niderlandzkich wodach i skutkują mandatem €550. Mając w Holandii meldunek/BSN numer (odpowiednik polskiego nr.pesel), można przystąpić tutaj do egzaminu teoretycznego i tylko teoretycznego, bo praktycznego nie ma:) Egzamin składa się z 40 pytań z 3 odpowiedziami do wyboru, a przeprowadza go CBR (odpowiednik WORD'u w pl). Dokument jest jednocześnie certyfikatem ICC, czyli można pływać we wszystkich krajach, które przyjęły wspomnianą rezolucje...w tym w Polsce! która go uznaje zwyczajnie. Istnieją dwa rodzaje patentu sternika motorowodnego w Holandii. Vaarbewijs 1 i 2. Ten pierwszy jest na wody śródlądowe, a drugi, który miżna zrobić posiadając pierwszy rownież na wody otwarte/morze. Oczywiście egzamin jest w języku niderlandzkim, co wyklucza np. polskich "turystów" niewładających tym językiem z holenderskich wód:( Na stronie urzędu w Polsce jest info, że sprawa tej rezolucji i możliwosć wydawania patentów ICC jest w "toku"...ale kiedy dokładnie.. pewnie sami tego nie wiedzą.
  • thug lubi to

#16 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 981 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 10 wrzesień 2023 - 11:00

No dobra, to jak i jakie jako obywatel PL zdobyć jakieś uprawnienia, które pozwolą pływać po wodach w Holandii? Bo przecież ludzie w Polsce mają i pływają w NL...

#17 OFFLINE   MTom

MTom

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaAmsterdam
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Tomasz

Napisano 10 wrzesień 2023 - 13:46

Każde jedno kraju, który wydaje ICC, tylko trzeba być jego rezydentem, czyli mieszkać (zameldowanym) dłużej jak 180 dni w roku (chodzi o kraje EU). Chłopaki z Polski owszem, pływają ryzykując karą €550, albo mie mają świadomości, ze ich polski patent jest w nl nieważny.

#18 OFFLINE   Kaflo

Kaflo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 55 postów
  • LokalizacjaŁDZ

Napisano 14 wrzesień 2023 - 11:04

Może Ci, co pływają w wodach holenderskich, mają jeszcze wydane RYA ICC. Podobno kiedyś można było u nich zrobić, ale od 2018 syt. sie zmieniła:

"Od 2018 roku Polacy mieszkający w Polsce lub innym kraju, który podpisał res. 40 nie mogą występować o RYA ICC (wcześniej było to możliwe). Na skutek zamieszania, które było z tym czy Polska podpisała czy nie res. 40, Royal Yachting Association nie wydaje obecnie Polakom certyfikatów ICC. Polski rząd również, gdyż twierdzi, że nie podpisał res. 4 " (więcej na: https://kliper.net.pl/icc/)

 

Ten patent, był wydawany na 5 lat, więc w 2023 mają koniec. Moje poszukiwania opcji, potwierdzają to co pisał @MTom 

Dałem za wygraną i biorę ponton co nie rozwinie 20 kmh. Oczywiście większe zbiorniki sobie odpuszczę, ale na Jisel z pewnością pojadę połowić z wody


  • Lucas lubi to

#19 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2145 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 17 grudzień 2023 - 08:20

https://www.gov.pl/w...ny-zeglarskie60

 

info z czerwca br. "Jednocześnie informujemy, że Ministerstwo Sportu i Turystyki rozpoczyna prace zmierzające do przystąpienia Polski do Rezolucji"

 

pozostaje pisać dalej do Ministerstwa i do nowych posłów aby naciskali bo to już ze 20 lat czekamy na zmiany a wszystkie ościenne kraje (razem z Białorusią) przyjęły rezolucję.


  • Lucas lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych