Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wyeksploatowanie się wędzisk?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   zMazur

zMazur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 173 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 06 październik 2020 - 20:39

czy wędziska (kije spinningowe) podczas częstej i długotrwałej eksploatacji tracą swoje pierwotne walory np sprężystość? czy ktoś ma jakieś przemyślenia albo spostrzeżenia w tym temacie?



#2 OFFLINE   psd27

psd27

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 940 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 06 październik 2020 - 20:43

Będę pod wrażeniem, jeśli ktoś napisze, ze coś takiego zauważył 😀
Od razu poprosiłbym o informacje, jak długo i często łowi ta wędką i na podstawie jakich symptomów wnosi, ze jej praca się zmieniła...

#3 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 06 październik 2020 - 20:50

Materiał zapewne ulega zmęczeniu, ale... mam kilka wędzisk (Abu Ambassadeur 1000 i Shimano Power Loop) które pracują na pierwszej linii od wczesnych lat 90-tych ubiegłego stulecia i nadal mają się dobrze. Oczywiście szlifowałem już wielokrotnie przelotki, ale same kije zachowują się jak nowe.

#4 OFFLINE   zMazur

zMazur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 173 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 06 październik 2020 - 20:51

np wędka staje się bardziej wiotka - a używa się jej intensywnie i przez kilka sezonów



#5 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 06 październik 2020 - 20:53

Tego nie stwierdzam, chociaż podane przeze mnie jako przykład wędki, mają dość wolną akcję.

#6 OFFLINE   zMazur

zMazur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 173 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 06 październik 2020 - 20:57

a zacząłem się nad tym zastanawiać ponieważ nabyłem nowe wędzisko 7-28 gram i to nowe jest bardziej sprężyste niż np stary kijek 10 - 40 gram którego używam od ćwierć wieku czy kijek 10 - 30 gram którego używam kilka sezonów. Te stare wędki są jakieś takie spolegliwe i bardziej wiotkie w porównaniu do nowej mimo że są wyżej opisane i teoretycznie powinny być "mocniejsze" od nowego kijka



#7 OFFLINE   psd27

psd27

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 940 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 06 październik 2020 - 20:59

Ale nie mylmy mocy i szybkości, które nie musza iść ze sobą w parze. Tutaj raczej role odgrywa materiał, z którego stary i nowy blank są zrobione, a nie zużycie wędki.

#8 OFFLINE   zMazur

zMazur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 173 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 06 październik 2020 - 21:03

a czy - jak napisał RTBS - materiał nie ulega zmęczeniu i po latach nie traci nic ze swoich pierwotnych walorów - np siada sprężystość? przecież wszystko co jest używane, np kołowrotki z czasem się "wyrabiają'



#9 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 06 październik 2020 - 21:04

To zupełnie nieporównywalne sprawy, zwłaszcza różnych wędzisk! Obecnie mamy jakiś dziwny, w wielu wypadkach nieuzasadniony pęd na wędki super fast. Nie ukrywam, że moje paraboliczne staruszki, dają sporo większą przyjemność.
  • Alexspin lubi to

#10 OFFLINE   Kamil_Olsztyn

Kamil_Olsztyn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 648 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 06 październik 2020 - 21:05

Już jest zima?

#11 OFFLINE   zMazur

zMazur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 173 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 06 październik 2020 - 21:08

Już jest zima?

na Mazurach jeszcze nie ma zimy. A nowa wędka (ta 7 - 28 ) nie jest fastem tylko jest w zasadzie bardziej moderate - konkretnie jest to beast master fx 2,40



#12 OFFLINE   psd27

psd27

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 940 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 06 październik 2020 - 21:08

Już jest zima?

Najwidoczniej przyszła w tym roku dużo wcześniej 😋😁
  • Kajtelek2 lubi to

#13 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 06 październik 2020 - 21:13

Nie wiem z czym porównujesz Beast Mastera, lecz takie porównania w kontekście zmęczenia materiałowego nie maja sensu. Ja przez cztery dekady nie złamałem żadnego wędziska, a najstarsze, będące przecież w stałym użyciu, nie wykazują żadnych oznak zmęczenia. Myślę, że możesz się nie przejmować i spać spokojnie...
  • Alexspin lubi to

#14 OFFLINE   zMazur

zMazur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 173 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 06 październik 2020 - 21:16

ten kijek 10 - 40, używany przeze mnie od zeszłego wieku to Powergrip Cormorana



#15 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 06 październik 2020 - 22:08

Tutaj raczej rodzaj materiałów i technologia w produkcji blanków będzie miał wpływ na odczucia związane z charakterem kija.
  • Friko, Krzysiek Rogalski i Alexspin lubią to

#16 OFFLINE   LukaBrazi

LukaBrazi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 71 postów
  • LokalizacjaMare Nostrum

Napisano 06 październik 2020 - 22:20

czy wędziska (kije spinningowe) podczas częstej i długotrwałej eksploatacji tracą swoje pierwotne walory np sprężystość? czy ktoś ma jakieś przemyślenia albo spostrzeżenia w tym temacie?

Heh, chcialem zadac dokladnie takie samo pytanie. Nigdy nie mialem z tym problemu do czasu gdy zaczalem lowic w morzu z brzegu. Po dwoch sezonach ciskania na full 60 g, odnosze wrazenie, ze kij zaczal "siadac". 



#17 OFFLINE   Rando

Rando

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 30 postów
  • LokalizacjaChicago
  • Imię:Mateusz

Napisano 07 październik 2020 - 01:58

Proponuje eksperyment, zakupic dwa identyczne kije, jeden katowac przez pare sezonow, a drugi do szafy. Ciekaw jestem wynikow. 
 


Użytkownik Rando edytował ten post 07 październik 2020 - 01:59

  • Alexspin lubi to

#18 ONLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5352 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 07 październik 2020 - 05:02

Gdyby takie zjawisko istnialo w zauwazalnej formie, czyli - gdyby widoczne, badz odczuwalne w uzytkowaniu sygnaly docieraly do nas w ilosci potwierdzajacej teze,- przykladowo gdyby parametry wedziska opisane przez producenta z uplywm czasu zmienialy sie np moc blanku by spadala albo kij z akcji fast "slabl by" do akcji slow - pewnie by sie o tym glosno mowilo...

A poniewaz tylko tu i owdzie slyszy sie o "zmeczeniu materialu" albo o postepujacej liczbie "mikropekniec struktury wlokien" to chyba szkoda sobie tym mocno zimowym tematem zawracac glowe, szczegolnie taraz w jednym z najlepszch okresow na lowienie drapierznikow  ;)

Wydaje mi sie, ze na to tzw zuzycie wiekszy wlyw ma ilosc walniec o galezie, udrzen odstrzelona przyneta w blank, silowych rzutow przyneta nie ladujaca blanku, czy chocby nieumiejetne skladanie sekcji blanku (bez tzw zamka)

Mimo tego efekty tych wszystkich dzialan nie sa widoczne i najczesciej zdajemy sobie sprawe z nich jak usyszymy trrrraaaach, co czasem przychodzi natychmiast po wystapieniu jednej z ww. przyczyn a czasem po kilku latach po przewleczeiu linki przez przelotki i ustawianiu hamulca przed lowieniem...


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 07 październik 2020 - 05:09

  • Piotrek Milupa i Alexspin lubią to

#19 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2877 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 07 październik 2020 - 07:32

a zacząłem się nad tym zastanawiać ponieważ nabyłem nowe wędzisko 7-28 gram i to nowe jest bardziej sprężyste niż np stary kijek 10 - 40 gram którego używam od ćwierć wieku czy kijek 10 - 30 gram którego używam kilka sezonów.

Wystarczy, że istnieje różnica w spacingu między nimi, a obstawiam, że musi być, i już mają prawo zachowywać się zupełnie inaczej, a tym bardziej, że są to różne blanki to już w ogóle ciężko cokolwiek porównywać.

Inna sprawa - w masowej produkcji dwa blanki o identycznych parametrach mogą się dość różnić. W końcu to masówka. Zresztą wystarczy, że chińczyk w jednej wędce da kręgosłup po mocnej stronie, a w drugiej po słabej i już wyjdą dwie zupełnie różne wędki na tym samym blanku. Poza tym producent w obrębie tego samego modelu blanku potrafi zmienić ilość użytej maty węglowej do skręcenia blanku - wiem z doświadczenia po licznych przeróbkach seryjniaków ;)

Samego wiotczenia w często używanych kijach nie doświadczyłem. Mam tylko pewne podejrzenia, że w starszych węglowych wędkach dochodzi do jakiegoś rodzaju degradacji żywicy przez co ich blanki stają się znacznie kruchsze niż pierwotnie. Ale jakichś szczególnych testów nigdy nie robiłem.



#20 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 07 październik 2020 - 08:01

Mam troszkę starszy kij, opisany 10-30g 2,40m długi czuć gumowatość blanku.
Drugi kij do 7g 2,30m długi szybsza dzida od tego pierwszego.
Niby ten pierwszy kij powinien być sztywniejszy ale tak nie jest. I nie chodzi tu o starzenie się czy wyeksploatowanie materiałów.
Technologia i materiały użyte do blanków to dwa różne światy.
Kij do 30g wyrzutu to Daiwa Exeler.
Kij do 7g to Matagi Super Shore LL.
W cenie blanku Matagi kupi się dwie Daiwy.
Nawet porównując seryjne wędki różnych producentów o podobnych parametrach to każdy kij będzie się inaczej zachowywał.
Największą różnice można odczuć w porównaniu kija sandaczowego i szczupakowego.
  • Alexspin lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych