Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szczupakowy kij na płytkie wody do 1000zł


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   MarioSan

MarioSan

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 40 postów
  • LokalizacjaLuboń
  • Imię:Mariusz

Napisano 02 kwiecień 2021 - 07:00

Od początku mojej przygody z wędkarstwem łowiłem na lekko, spiny do 18g to moje ulubione zabawki. Chciałbym otworzyć nowy rozdział w moim

wędkowaniu i zacząć łowić "z pazurem" :D

Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie żeby zacząć łowić nieco grubiej przy pomocy casta, wody w których głównie łowię z brzegu dość szybko zarastają 

i nie są jakoś szczególnie głębokie, szukam zatem wędziska castingowego do przynęt powierzchniowych lub też dość płytko pracujących, czasem może

to być też jakiś swimbait bądź też jerk, nie chciałbym na "dzień dobry" przestawiać się na miotanie jakimiś bardzo ciężkimi klockami, także wymyśliłem 

sobie że miałby to być kij o c.w. max do 50g, jeśli nie przekroczy 2,2m to może być też w jednym składzie i będzie współpracował z Curado DC.

Na celowniku - szczupak, okoń.

Budżet to ok 1000zł i teraz pytanie, czy szukać czegoś fabrycznego, czy też w takiej kwocie złoży mi coś ciekawego jakaś pracownia?

Jak to jest z tym niedoszacowaniem górnego c.w. w wędkach np. St Croix? Widzę że często są polecane ich sprzęty do przynęt cięższych niż 

sugeruje producent.

 



#2 ONLINE   md30

md30

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 143 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:C&R

Napisano 02 kwiecień 2021 - 07:56

Jak już jesteśmy przy "szukaniu", to jednak zacznij szukać dwóch różnych wędek. Nie wyobrażam sobie łowienia okoni wędką z c.w. do 50g. 



#3 OFFLINE   MarioSan

MarioSan

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 40 postów
  • LokalizacjaLuboń
  • Imię:Mariusz

Napisano 02 kwiecień 2021 - 08:42

Jak już jesteśmy przy "szukaniu", to jednak zacznij szukać dwóch różnych wędek. Nie wyobrażam sobie łowienia okoni wędką z c.w. do 50g. 

 

Ok. Uściślam zatem, ma być TYLKO na szczupaki :D

No i żebyśmy się dobrze zrozumieli, to nie jest mus że kij ma mieć górne c.w. 50g... To jest jak dla mnie max, jak ktoś zaproponuje coś sensownego 

wagi lżejszej to się nad tym pochylę. 


Użytkownik MarioSan edytował ten post 02 kwiecień 2021 - 08:44


#4 OFFLINE   WalterW

WalterW

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 391 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Waldek

Napisano 02 kwiecień 2021 - 12:41

Jest właśnie na giełdzie casto od Mekamila.

#5 OFFLINE   speku3

speku3

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 147 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej

Napisano 02 kwiecień 2021 - 15:02

Twój wybór nie będzie prosty zależy głównie od twoich preferencji. Ja przerobiłem z pięć różnych patyków zanim znalazłem to co mi odpowiadało. Zaznaczam że też uwielbiam łowić na płytkich zarośniętych rozlewiskach z ogromną ilością zaczepów głównie brodząc.

Tak więc pierwszym budżetowym kijem był  dragon milenium do 25g wersja spin 2,7m zdecydowanie za słaby traciłem ogromne ilości przynęt i ryby szybko wchodziły w chaszcze.

Drugi był Gunki warm up do 35g spin 2,4m krótki i sztywny ryby z niego spadały ale radził sobie z zielskiem więc coś zaczęło mi świtać.

Trzeci to stary (seria AX) Shimano beast master 20-50g 3m świetny kij już doskonale dawał radę ale na dużym pajku zbyt spolegliwy i ryba wchodziła w zaczepy.

Czwarty w którym się zakochałem i ma u mnie dożywocie to już kij z pracowni Vegter boron 12-45gr spin 3 m do tego plecionka 30 lb i jestem w domu przy zaczepie z zielska lekkie szarpnięcie i przynęta wychodzi z dużym pajkiem radzi sobie doskonale jest w stanie w chaszczach zastopować szczupaki naprawdę fajnych rozmiarów.

Najnowsza zabawka jest już w cast i jest to blas XF nano boron specjal 30-90gr do większych przynęt właściwości ma bardzo podobne do vegtera ale będę nim łowił tak naprawdę pierwszy sezon (zacząłem na jesień) więc więcej powiem na jesień po pełnym roku użytkowania.

Wnioski musisz wyciągnąć sam i życzę ci by udało ci sią za pierwszym razem trafić w to czego szukasz.



#6 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1780 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 02 kwiecień 2021 - 16:17

Daj spokój. Kup kija do przynajmniej 100g i długość 2,4-2,5 metra. Szczupaki lubią duże gumy zbrojone na samych wkrętach, a te długim kijem poprowadzisz na styku powierzchni wody.

Użytkownik karkoszek edytował ten post 02 kwiecień 2021 - 16:17


#7 OFFLINE   Durzy

Durzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 634 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Andrzej

Napisano 03 kwiecień 2021 - 09:38

Jeśli łowisz z brzegu, to poszukaj kija ok. 2,4 m i cw do ok. 60 gramów.
Taki sprzęt pozwoli Ci wykorzystać większą gamę przynęt niż taki o cw poniżej 50 g - np. bardzo skuteczny Pig Shad jr., z uzbrojeniem będzie ważył ok. 55 gramów.

Ale gdbyś jednak upierał się przy krótszym kiju z mniejszym cw, to mogę polecić i zaoferować do sprzedaży Batsona REVS72-2.
2,20 m, w dwóch kawałkach, cw realne do ok. 45 gramów.

A.

Użytkownik Durzy edytował ten post 03 kwiecień 2021 - 09:42


#8 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 626 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 08 kwiecień 2021 - 21:40

Jak już jesteśmy przy "szukaniu", to jednak zacznij szukać dwóch różnych wędek. Nie wyobrażam sobie łowienia okoni wędką z c.w. do 50g.

To masz bardzo słabą wyobraźnię, albo pustynię wokół. Zresztą to myślenie większości łowiących okonie na paprochy. Ja używam o określonych porach kija 10 do 35g na okonie i nie wyobrażam sobie inaczej, to moje minimum. Co do wędki na szczupaki to kup sobie kij do 50g ze sklepu, najlepiej w granicach 2,4 do 2,75m. Moim zdaniem w tym przedziale wagowym lepszy jest jeszcze zwykły spin
Cast dla mnie pojawia się przy cięższych gramaturach tak w okolicach 80 do 150g, i to tylko ze względów bezpieczeństwa na paluchy. Ogólnie, bez urazy, uważam, że lekki cast to przerost formy nad treścią. Do cięzkich gumowych przynęt nie stosuj krótkich kijów bo nie pooglądasz sobie ryb.

#9 OFFLINE   cast64

cast64

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 205 postów
  • LokalizacjaBiałogard
  • Imię:Wojciech

Napisano 09 kwiecień 2021 - 06:43

Jeśli łowisz z brzegu, to poszukaj kija ok. 2,4 m i cw do ok. 60 gramów.
Taki sprzęt pozwoli Ci wykorzystać większą gamę przynęt niż taki o cw poniżej 50 g - np. bardzo skuteczny Pig Shad jr., z uzbrojeniem będzie ważył ok. 55 gramów.

Ale gdbyś jednak upierał się przy krótszym kiju z mniejszym cw, to mogę polecić i zaoferować do sprzedaży Batsona REVS72-2.
2,20 m, w dwóch kawałkach, cw realne do ok. 45 gramów.

A.

Mariusz posłuchaj się Andrzeja.
To najlepszy kompromis.

#10 ONLINE   md30

md30

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 143 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:C&R

Napisano 09 kwiecień 2021 - 09:18

To masz bardzo słabą wyobraźnię, albo pustynię wokół. Zresztą to myślenie większości łowiących okonie na paprochy. Ja używam o określonych porach kija 10 do 35g na okonie i nie wyobrażam sobie inaczej, to moje minimum. Co do wędki na szczupaki to kup sobie kij do 50g ze sklepu, najlepiej w granicach 2,4 do 2,75m. Moim zdaniem w tym przedziale wagowym lepszy jest jeszcze zwykły spin
Cast dla mnie pojawia się przy cięższych gramaturach tak w okolicach 80 do 150g, i to tylko ze względów bezpieczeństwa na paluchy. Ogólnie, bez urazy, uważam, że lekki cast to przerost formy nad treścią. Do cięzkich gumowych przynęt nie stosuj krótkich kijów bo nie pooglądasz sobie ryb.

Dla mnie to możesz nawet na okonia mieć wędkę do 300g jeżeli ci to sprawia przyjemność, ale to nie znaczy że innym osobom będzie to również odpowiadać.


  • jerzy, Biesan i ShadowStalker lubią to

#11 OFFLINE   fonix

fonix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 483 postów
  • LokalizacjaŁomianki
  • Imię:Tomek

Napisano 09 kwiecień 2021 - 18:51

To masz bardzo słabą wyobraźnię, albo pustynię wokół. Zresztą to myślenie większości łowiących okonie na paprochy. Ja używam o określonych porach kija 10 do 35g na okonie i nie wyobrażam sobie inaczej, to moje minimum. Co do wędki na szczupaki ...
. Ogólnie, bez urazy, uważam, że lekki cast to przerost formy nad treścią. Do cięzkich gumowych przynęt nie stosuj krótkich kijów bo nie pooglądasz sobie ryb.


Łowienie okoni na paprochy, ba, nawet białorybu na jigi, może dać niektórym więcej frajdy niż targanie sumów na verta armatą. A po tych opiniach o lekkim cascie i widoku ryb skorelowanym z długością wędki, niektórzy mogą odnieść wrażenie, że Sam wyobraźnią nie grzeszysz ;) Są różne gusta, wyobraźnię czas poszerzać:)

#12 OFFLINE   K@zik

K@zik

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Kazimierczak

Napisano 10 kwiecień 2021 - 16:23

zodias do 42?



#13 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 626 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 11 kwiecień 2021 - 08:53

Fonix, pierniczysz jak stara baba na rynku. Po pierwsze krótka wędka przy dozbrojonych przynętach gumowych nie da Ci możliwości odpowiedniego zacięcia ryby, i po prostu gubisz je podczas holu, dlatego ich nie pooglądasz. Mówię tu o wędkowaniu a nie przypadkach nad wodą. Po drugie, jeżeli pojedziesz do Skandynawii na wybraną wodę i zaczniesz łowić duże ryby na patyki długo je męcząc, to od opiekuna wody dostaniesz minimum opiernicz. Ryba, mowa o szczupaku, długo męczona zabawą w wędkowanie przy ciepłej wodzie po wypuszczeniu ma małe szanse dojść do siebie, duży okoń zresztą też. Łowiąc szczupaki i duże okonie należy tak dobrać sprzęt, aby hol trwał maksymalnie krótko. Tak tu się większość z nas podnieca Trumanem, napisz do niego, dość często odpowiada, niech poleci Ci kij do łowienia na duże gumy. Pewien jestem że zaproponuje Ci kij z okolic 9 stóp i tyle w temacie.

#14 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10127 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 11 kwiecień 2021 - 09:39

Nie przenoś Szwecji do Polski. Piszecie o łowieniu dużych okoni czy krajowym dłubaniu okonków? Generalnie w Szwecji nie stosuję kija poniżej 15gr i krajowych paprochów nigdy nie stosuję (a z resztą grube okonia tam nie są w ogóle nimi zainteresowane) spady ryb nie zależą od jego długości tylko od charakterystyki ugięcia blanku. Przyłowy na spore gumy szczupakowe to norma.

Zaciekawił mnie ten "opierniczający opiekun wody w Szwecji"?! co/kto to taki ? mnie jakoś ominęło to doświadczenie aby ktoś obserwował tam moje postępowanie (po za załogą ścigacza torpedowego na łowisku w okolicy Karlskrony ;)   :D

Ustalcie najpierw zakres polemiki ;)  :)


Użytkownik BOB edytował ten post 11 kwiecień 2021 - 09:39


#15 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10127 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 11 kwiecień 2021 - 12:47

A poza tym to wątek o kiju na szczupaki ... ;)  :)



#16 OFFLINE   fonix

fonix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 483 postów
  • LokalizacjaŁomianki
  • Imię:Tomek

Napisano 11 kwiecień 2021 - 13:42

Szczupaki szwedzkie, okonie nilowe. A człowiek chciałby po obiedzie wyskoczyć z synem na ryby po prostu i złapać coś wymiarowego...

#17 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10127 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 11 kwiecień 2021 - 13:55

Wysoko postawiłeś sobie poprzeczkę ;)  :D



#18 OFFLINE   Mateo90

Mateo90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 13 kwiecień 2021 - 06:07

Jeszcze będzie lepiej Panowie :)
Powoli zmienia się mentalność a z nią wody :)

#19 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1573 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 13 kwiecień 2021 - 12:03

Mentalność się zmienia ale kormoranów przybywa☹

#20 OFFLINE   drChlubicz

drChlubicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 578 postów
  • LokalizacjaGA
  • Imię:Michał

Napisano 15 kwiecień 2021 - 00:33

Od siebie tradycyjnie polecam Westina  W3 Powercast  248  20-80g szczególnie łowiąc z brzegu docenisz większą długość. Kij jest prawidłowo opisany, jerka nim nie pogonisz, ale wszystko inne z dużą dozą przyjemności, dobrze się ładuje i pięknie pracuje pod rybą. Curado nada się tu idealnie, można tym cały dzień machać bez zmęczenia, na to plecionka 20 Lbs i będziesz Pan zadowolony.  Budowa wędki w pracowni moim zdaniem mija się z celem, nie mając doświadczenia z tym typem wędzisk i gramaturą, trudno Ci będzie nawet sprecyzować swoje oczekiwania, rynek jest przepełniony sprzętem, poczytasz, pomacasz i na pewno coś znajdziesz.


Użytkownik drChlubicz edytował ten post 15 kwiecień 2021 - 00:34





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych