Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc w dobraniu akumulatorów do sporej łodzi wędkarskiej.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 08 czerwiec 2021 - 14:04

Siemanko Panowie. 

 

Jako, że jest tu wiele osób, które się znają zwracam się z prośbą o pomoc w wymyśleniu/zaprojektowaniu podłączenia elektroniki wędkarskiej na większej łodzi aluminiowej. 

Na łodzi znajdować się będą następujące urządzenia:
 

◘ 2x Lowrance HDS Live 12cali  
◘ active target 
◘ silnik trollingowy ghost 

Silnik spalinowy Mercury 150HP Pro XS.

Potrzebuję baterię rozruchową i do echosond, która będzie ładowana z silnika. Potrzebuje baterii do silnika trolingowego, najlepiej jakieś 200/300Ah Lifepo4. Czy ktoś na forum zajmuje się budowaniem i sprzedażą takich baterii? 
Czy istnieje możliwość ładowania baterii Lifepo4 z silnika spalinowego czy za wiele wymagam i w gre wchodzi tylko odłączanie baterii po łowieniu i ładowanie w domu? 

Z góry dziękuję za pomoc. 

Pozdr
M
 


#2 OFFLINE   grzesiu

grzesiu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 79 postów

Napisano 08 czerwiec 2021 - 14:19

Wydaje mi się, że ładowanie akumulatora Lifepo4 z alternatora silnika nie jest możliwe, tylko po przez ładowarki dedykowane do Lifepo4 z sieci 230V.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • Melanzyk lubi to

#3 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 08 czerwiec 2021 - 17:10

Napisz priv badz zadzwon , moge pomoc z litem



#4 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2145 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 09 czerwiec 2021 - 06:03

Sa ładowarki ktore wpinasz pomiedzy
Aku rozruchowy a lit i będą ładować normalnie do pełna . Nawet jeśli masz Dziobowke na 24 lub 36V https://sterling-pow...gers-waterproof

#5 OFFLINE   inzynier

inzynier

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 129 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 lipiec 2021 - 18:44

A to nie jest tak, że z punktu widzenia AKU możesz to ładować z silnika bo BMS zabezpieczy ci go natomiast jest problem w druga stronę tzn, czy odcięcie ładowania nie uszkodzi alternatora ?

 

Swoją drogą, też jestem zainteresowany tym tematem. Nie chcę co prawda budować nowego aku LiFePO4 tylko myslę o gotowych. Czy można je spiąć 2 równolegle (każdy ma swój BMS) czy raczej kupić jeden większy - tutaj mam problem z włożeniem go do łódki - wielkość pokrywy bakisty ogranicza rozmiar.


Użytkownik inzynier edytował ten post 05 lipiec 2021 - 18:46


#6 OFFLINE   JarekCh

JarekCh

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów
  • LokalizacjaZIELONA GÓRA
  • Imię:JAREK

Napisano 06 lipiec 2021 - 17:21

Sa ładowarki ktore wpinasz pomiedzy
Aku rozruchowy a lit i będą ładować normalnie do pełna . Nawet jeśli masz Dziobowke na 24 lub 36V https://sterling-pow...gers-waterproof

Na jakiej zasadzie działa taka ładowarka?Może ona ładować różne akumulatory na łodzi o innym voltarzu niezależnie i automatycznie?

#7 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2296 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 06 lipiec 2021 - 17:47

◘ silnik trollingowy ghost 

Silnik spalinowy Mercury 150HP Pro XS.

Potrzebuję baterię rozruchową i do echosond, która będzie ładowana z silnika. Potrzebuje baterii do silnika trolingowego, najlepiej jakieś 200/300Ah Lifepo4. Czy ktoś na forum zajmuje się budowaniem i sprzedażą takich baterii? 
 

 

Ghost to pewnie 24V,  - akumulator 200Ah to moim zdaniem stanowczo za dużo - no chyba że masz zamiar pływać kilka dni na nim, o 300 nie wspomnę..

Ja mam 130Ah i spokojnie cały weekend mi starcza w strefie ciszy, czy dwie dniówki po prawie 12h na wodzie, akumulator zasila silnik i całą elektronikę na łodzi. 

 

No ale każdy orze jak może.



#8 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4772 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 06 lipiec 2021 - 18:12

Na jakiej zasadzie działa taka ładowarka?Może ona ładować różne akumulatory na łodzi o innym voltarzu niezależnie i automatycznie?

Przetwornica podnosząca napięcia. Złożyłem sobie podny sam, o wydajności 10A za 10% tej kwoty, ale aż tak kompaktowe nie jest z racji że to wersja "składak". Mocniejsza mi nie potrzebna, bo mój alternator ma max 17A a przetwornica żeby osiągnąć te 10A na wyjściu musi mieć jakieś 23-24A na wejściu. Traktuję to raczej jako moc teoretyczną i przeszacowanie, żeby układ nie pracował z maksymalną wydajnością.


Użytkownik psulek edytował ten post 06 lipiec 2021 - 18:19

  • JarekCh lubi to

#9 OFFLINE   SzymusS

SzymusS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 06 lipiec 2021 - 20:10

Siemanko Panowie.

Jako, że jest tu wiele osób, które się znają zwracam się z prośbą o pomoc w wymyśleniu/zaprojektowaniu podłączenia elektroniki wędkarskiej na większej łodzi aluminiowej.

Na łodzi znajdować się będą następujące urządzenia:

◘ 2x Lowrance HDS Live 12cali
◘ active target
◘ silnik trollingowy ghost

Silnik spalinowy Mercury 150HP Pro XS.

Potrzebuję baterię rozruchową i do echosond, która będzie ładowana z silnika. Potrzebuje baterii do silnika trolingowego, najlepiej jakieś 200/300Ah Lifepo4. Czy ktoś na forum zajmuje się budowaniem i sprzedażą takich baterii?
Czy istnieje możliwość ładowania baterii Lifepo4 z silnika spalinowego czy za wiele wymagam i w gre wchodzi tylko odłączanie baterii po łowieniu i ładowanie w domu?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdr
M

Do rozruchu proponuje zwyklego kwasa. I jest to tansza opcja i jest idealna do rozruchu / trywialnej instalacji ladowania ze spaliny

Lifepo4 bym nie ladowal ze spaliny. Nie za duzo pradu to daje, a lifepo4 możesz bardzo szybko naladowac z 230v. Przeniesienie lifepo4 z lodzi do domu nie stanowi też wyzwania (chyba że planujesz taki duzy aku jako jeden, a nie pare mniejszych lub o mniejszym napieciu)
Chyba że planujesz dlugi wyjazd z glownym czasem w trollingu - wtedy moglbys rozwazyc to ladowanie - ale zgaduje ze nie takie są Twoje plany

#10 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2145 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 06 lipiec 2021 - 21:29

Uważam ze ładowanie ze spaliny ifepo4 ma sens przy użyciu odpowiedniej ładowarki. Spędziłem dwa razy po tygodniu na wędkowaniu, zrobilem w kazdym tygodniu okolo 30 motogodzin, przeliczajac to na Ah silnik dałby jakies 360Ah dla 12V, dla 24V byloby jakies 150Ah co wystarczyloby aby nie ładować moich aku do dziobowki przez cały tydzień

Użytkownik wuran edytował ten post 06 lipiec 2021 - 21:30


#11 OFFLINE   inzynier

inzynier

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 129 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 lipiec 2021 - 22:02

A jaka jest ta odpowiednia ładowarka ?

#12 OFFLINE   SzymusS

SzymusS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 06 lipiec 2021 - 22:36

Uważam ze ładowanie ze spaliny ifepo4 ma sens przy użyciu odpowiedniej ładowarki. Spędziłem dwa razy po tygodniu na wędkowaniu, zrobilem w kazdym tygodniu okolo 30 motogodzin, przeliczajac to na Ah silnik dałby jakies 360Ah dla 12V, dla 24V byloby jakies 150Ah co wystarczyloby aby nie ładować moich aku do dziobowki przez cały tydzień

Co z uruchomieniem spaliny? Czy ta ladowarka umożliwia rozruch silnika, czyli prad w drugim kierunku, czy trzeba by ja przelaczac? I rozruch też z lifepo4 czy kwas, czyli jeszcze dodatkowy aku w instalacji?

Dopytuje się bo kiedyś to też rozwazalem i odpuscilem z w/w wzgledow

#13 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 lipiec 2021 - 13:04

Co z uruchomieniem spaliny? Czy ta ladowarka umożliwia rozruch silnika, czyli prad w drugim kierunku, czy trzeba by ja przelaczac? I rozruch też z lifepo4 czy kwas, czyli jeszcze dodatkowy aku w instalacji?

Dopytuje się bo kiedyś to też rozwazalem i odpuscilem z w/w wzgledow

Ostatnio odpalałem 2,0 TDCi za pomoca LiFePo4 100 Ah. Bez problemu.


  • SzymusS lubi to

#14 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2145 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 07 lipiec 2021 - 13:13

Do rozruchu proponuje zwyklego kwasa. I jest to tansza opcja i jest idealna do rozruchu / trywialnej instalacji ladowania ze spaliny

Lifepo4 bym nie ladowal ze spaliny. Nie za duzo pradu to daje, a lifepo4 możesz bardzo szybko naladowac z 230v. Przeniesienie lifepo4 z lodzi do domu nie stanowi też wyzwania (chyba że planujesz taki duzy aku jako jeden, a nie pare mniejszych lub o mniejszym napieciu)
Chyba że planujesz dlugi wyjazd z glownym czasem w trollingu - wtedy moglbys rozwazyc to ladowanie - ale zgaduje ze nie takie są Twoje plany

 

 

Co z uruchomieniem spaliny? Czy ta ladowarka umożliwia rozruch silnika, czyli prad w drugim kierunku, czy trzeba by ja przelaczac? I rozruch też z lifepo4 czy kwas, czyli jeszcze dodatkowy aku w instalacji?

Dopytuje się bo kiedyś to też rozwazalem i odpuscilem z w/w wzgledow

 

to taki VSR ale obsługuje Litowe akumulatory, a rozruchowy najlepiej jak jest kwasem

https://sterling-pow...gers-waterproof

Załączony plik  ster.jpg   80,59 KB   7 Ilość pobrań


  • SzymusS lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych