Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Konserwacja sprzętu - smary i smarowanie

serwis kołowrotek multiplikator

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1348 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 styczeń 2006 - 10:20

@all

nie tak dawno, w którymś z wątków, rozmawialiśmy o konserwcji wędzisk - a dokładniej rękojeści korkowych.
Na podstawie rad uzyskanych na forum, w warszawskim Fishing Center nabyłem preparat Cork Seal (29 zł), nieopodal Jerka zaś pędzelek do nanoszenie prepratu i dwa arkusze paieru ściernego - 400 i 800.
Skutek tego taki, że rękojeści korkowe w wędeczkach, nawet tych starych, mam pięknie odświeżone i zabezpieczone.

Teraz przyszedł czas na kołowrotki i multiplikatory - trzeba by je rozkręcić i przesmarować przed nowym sezonem.

W związku z powyższym mam prośbę o radę do osób, które konserwują swoje kręciołki, na co należy zwrócić uwagę podczas takich zabiegów - a w szczególności jakich smarów / oliwek używać do łożysk, przekładni etc. Słyszałem, iż poprzez zastosowanie niewłaściwego mazidła można skrócić żywot maszynki niestety sad.png

Pozdrawiam



#2 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 styczeń 2006 - 10:32

@Friko,

wypowiem się na bazie swoich doświadczeń w smarowaniu i czyszczeniu kręciołków. :D
Kiedyś miałem bardzo dobry polski smar do kołowrotków i można było smarować nim wszystko co się da. Takie przesmarowanie starczało nawet na jeden-dwa sezony intensywnego użytkowania kręciołków. Niestety nie pamiętam nazwy smaru ale sprawdziłem w jego poszukiwaniu wszystkie wędkarskie sklepy w Warszawie i nie znalazłem do. Widocznie już go nie produkują.

Od paru lat używałem olejku Abu Garcia, którym bardzo przyjemnie i łatwo moża było przesmarować wszystkie elementy, które tego wymagały. Olejek ten sprawdzał się także podczas smarowań, tzw. terenowych kiedy multik lub kręcioł zaczynał rzęzić z powodu nie przeczyszczenia go lub z powodu dostania się słonej wody do niektórych elementów. Olejek jest bardzo dobry i polecam go. Niestety nie wiem gdzie można taki kupić ale łatwo go rozpoznać bo jest w małej białej tubce z logo firmy.

Od niedawna używam smaru-olejku firmy Quantum.
Tym olejkiem można już smarowac wszystko. Nawet wyczyszcza się nim stary smar, przesmarowywuje przekładnie, łożyska, itp.
Wygląda tak:
http://www.cabelas.com/cabelas/en/templates/links/link.jsp?i d=0017253117468a&type=product&cmCat=search&retur nString=Ntk=Products&QueryText=Quantum&_D%3AhasJS=+& amp;Nty=1&hasJS=true&No=40&%2Fcabelas%2Fcommerce %2FCabelasCatalogNumberFinder.giftCertificateURL=%2Fcabelas% 2Fen%2Ftemplates%2Fgiftcertificate%2Fgiftcertificate.jsp%3Fi d%3D0005586990011a%26podId%3D0005586%26catalogCode%3DIB%26na vAction%3Djump%26indexId%3D&Ntt=Quantum&noImage=0&am p;Ntx=matchall&_D%3A%2Fcabelas%2Fcommerce%2FCabelasCatal ogNumberFinder.giftCertificateURL=+&N=4887&_dynchars et=ISO-8859-1&_DARGS=%2Fcabelas%2Fen%2Fcommon%2Fsearch%2 Fsearch-box.jsp.form9&returnPage=search-results1.jsp



#3 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 styczeń 2006 - 11:06

Nie lubie smarowac kolowrotkow.. :(
Nie z powodu obawy przed ubrudzeniem sie smarem, tylko dlatego, ze najczesciej rozczarowuje sie na widok delikatnych podzespolow....a w przypadku kolowrotkow Shimano duzo zachodu przynosilo mi niekiedy skrecenie kolowrotka tak, zeby chodzil tak samo, jak przedtem...i to nie z powodu, ze troche srubek mi zostalo... :lol:
Przestrzegam przed kupowaniem w Polsce smaru/oliwki Abu (sprzedawali taki pack), otoz w przewazajacej czesci, tubki byly nadmuchane powietrzem (!), a w srodku bylo smaru na nasmarowanie 2och kolowrotkow... :angry:
Ja uzywalem lub wiem, ze dobre: wspomniany hot sauce (Quantum zaleca do swoich krecilow-te co mam kreca sie jak Stella), Abu, ostatnio nabylem Penn i tez dobry.
Jedna uwaga-nie mozna nakladac duzych ilosci smaru a tylko cienka warstewke..i dobrze jest dodac kilka kropel oliwki.

Czyli potrzebny jest i smar i oliwka...
Gumo

#4 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 03 styczeń 2006 - 12:52

Gdybym miał cokolwiek rozkręcać i smarować przeczytałbym artykuł Juna Sonody http://www.japantack...n_fix_reels.htm Tam, moim zdaniem znajdziesz wszystko co chcesz wiedzieć na temat konserwacji kołowrotków a w szczególności multiplikatorów.

Pozdrawiam
Remek


#5 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 styczeń 2006 - 13:40

Dzięki chłopaki,

teraz rodzi się pytanie gdzie ja to wszystko moge dostać?

Ja rozumiem że w sklepach internetowych za ocenanem pewnie bez problemu, ale chodziloby mi o to czy mozna takie smary/oliwki dostac w Polsce (albo ich odpowiedniki).

Jezeli chodzi o oliwke to mam taka firmowa dolaczona do moich ABU, na WD40 raczej nie bede sie decydowal w tym ukladzie. Pytanie czy mozna kupic w kraju podobna oliwke (pamietam ze kiedys widzialem cos takiego razem z wygodnym dozownikiem, to sie chyba oliwka silikonowa nawyzwalo czy jakos tak - nie wiem jak to sie ma do oilwki ABU).

Gorzej jest ze smarem, bo tu nie mam nic i musze dopiero kupic.

Jezeli ktos by mial jakies praktyczne info w tym wzgledzie - bede zobowiazany.

Pozdrawiam!

#6 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 03 styczeń 2006 - 15:08

WD40 nie nadaje sie kompletnie do smarowania czegokolwiek, WD40 sluzy do oczyszczania z wilgoci, pozostalosci starych samrow i lekkiej rdzy, po potraktowaniu tym nalezy wszystko raz jeszcze nalezycie nasmarowac lub naoliwic

co do smarow, to powinny byc dostepne w sklepach wedkarskich, dobre sa od mitchell, quantum lub abu; to samo olej (dolaczona tubka do kazdego C4);

popytac mozna tez w service maszyn do pisania (starych, tych mechanicznych) lub maszyn do szycia, technicy uzywaja tam lekkich i dobrych smarowidel

#7 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 03 styczeń 2006 - 16:40

WD40 jest preparatem, który powoduje najszybszą pracę łożysk.
Co do oliwki od Abu C3/C4 to proponuje smarować nim...właśnie C3 lub C4. Skutecznie spowalnia łożyska. Jest gęstszy od oliwki Daiwy czy Shimano. Łożyska na których kręci się szpula najlepiej oliwić rzadką oliwką aby uzyskać maksymalne efekty.
Pzdr

#8 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 styczeń 2006 - 16:44

Bartek,

ja mam tez troche tradycyjnych (stałoszpulowych) kreciolow do przesmarowania, wiec ta oliwka ABU chyba sie nada?

Generalnie widze ze radzicie jednak szukac produktow dedykowanych dla wedkarzy - no dobra, to bede szukal :D

Pozdrawiam

#9 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 03 styczeń 2006 - 17:04

Dorzucę coś od siebie. ja bym nie demonizował tak tych wszystkich dedykowanych smarów i oliwek z napisami firm kołowrotkowych. Na rynku jest cała góra środków smarnych. Dziś one są również dostępne u nas. Nie mają tylko ładnych opakowań na których nie pisze Abu lub Daiwa. natpmiast t.z produkty do kołowrotków nie mają nigdy podanego składu tylko samą markę kołowrotka i to ma załatwić wszystko. W rzeczywistości ich cena rynkowa jest wielokrotnie niższa i są dostępne. To nie nazwa smaruje tylko zawartość.
Sprowadzanie środków smarnych z Japoni czy polinezji jest nadinterpretacją.
Ale jeżeli ktoś chce to nie ma sprawy.

pozdrawiam
  • immortal i eRKa lubią to

#10 OFFLINE   -YAN-

-YAN-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • LokalizacjaPruszków

Napisano 03 styczeń 2006 - 17:57

Z WD 40 bym bardzo uważał ,faktycznie działa szybko i skutecznie ale ma duże właściwości wypłukujące . Jak go użyjesz to musisz robić to często.POZD.Jans

#11 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 styczeń 2006 - 18:19

Obecnie w kolowrotkach sa stosowane lozyska zamkniete. Sa od razu zaopatrzone w odpowiedni lozyskowy smar. Zewnetrzna obudowa zapobiega przedostawaniu sie wilgoci i pylow, jezeli ulegnie zniszczeniu (najczesciej kolowrotek wtedy juz nie istnieje) to najlepiej wymienic lozysko...

Czesto nasze kolowrotki sa dosc ekspensywne...czy warto ryzykowac stosowania specyfikow, co do ktorych nie wiadomo, jaki przyniesie skutek ich stosowanie w danym przypadku, zostawiam do wyboru.
Mialem stycznosc z 3ma ludzmi, zajmujacymi sie na co dzien takimi rzeczami...polecali smar Abu (lub podobny, przeznaczony do kolowrotkow (O Jaxonie i Mikado mieli zdanie jednoznacznie negatywne)) z dodatkiem oliwki.
Podobnie oliwka trzeba potraktowac rolke prowadzaca i czesci ruchome kablaka.

Spotkalem sie nawet z tym, ze niektorzy polecali przesmarowac tez poszczegolne podkladki cierne hamulca.... :lol:...ten pomysl, mimo, ze ciekawy, radze jednak odpuscic... :lol:
Gumo

#12 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14822 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 11 luty 2011 - 23:12

Watek ma juz kilka lat, ale pytania o serwisowanie kolowrotkow spiningowych wciaz powracaja...



#13 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 12 luty 2011 - 08:30

http://www.cx80.pl/s...l=pl&p=produkty

Friko myślę, że to co ostatnio używam jest dobrym rozwiązaniem. Kliknij na smar litowy i masz w tubce i sprayu.Smar na przekładnię a spray na wałki posuwu.
Wybór należy do Ciebie.

#14 OFFLINE   TroutFan

TroutFan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaNad Łebą
  • Imię:Bartosz

Napisano 12 luty 2011 - 22:42

Widzę panowie ,że się trochę gubicie w całym tym smarowaniu wiec może trochę pomogę.

WD40 szybciej to wam łożysko roz[...] niż nasmaruje tyczy się to też innych części kołowrotka , które wymagają potrzeb smarnych ,że się tak wyrażę.WD40 i mu podobne specyfiki służą do oczyszczania nie smarowania. Wbijcie sobie to do głowy,a szczególnie debile którzy polecają to do smarowania (przepraszam z góry za ostre słowa ale za radą takich jak byłem jeszcze niedoświadczony w temacie serwisowania kołowrotków , roz... sobie kilka , więc słowa te są w pełni uzasadnione i w d... mam ich ewentualne odpowiedzi ,że u nich działa wszystko ok)

A teraz to jak powinno się smarować nowoczesne kołowrotki lub multiplikatory i nie tylko. Obejrzyjcie proszę to wszystko w załączonych linkach(co prawda jest to reklama smarowideł pewnej firmy ale nas interesuje jakim rodzajem co smarować?! Proszę zwrócić uwagę jakie części na filmikach czym się smaruje(co oliwką , co smarem).
Kołowrotki stałoszpulowe tak:




O multiplikatorze tylko tyle , ale oglądnąwszy wszystko odnośnie spinningowego łatwo się domyślić reszty:

PS: Najlepiej przeglądnąć wszystkie filmiki wpisując na YouTube:
hasło IOS FACTORY.Naprawdę można się wiele od kolesia dowiedzieć.
Mam nadzieję , że chociaż trochę pomogłem.



Pomoc pomogles, ale staraj sie dobierac wyrazy wlasciwe do publicznej dyskusji, a taka jest wymiana pogladow na forum

#15 OFFLINE   Endi

Endi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 233 postów

Napisano 12 luty 2011 - 23:57

prosze spojrzeć na 3 filmie jak dokreca srube blokujaca rotor :D na kluczem tylko opuszkami palcow :D i sruba blokujaca :D

#16 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 13 luty 2011 - 08:47

Najśmieszniejsze jest to , że nie znaczy jak ma być ułożony napęd :lol: .Widocznie w made in japan tego nie trzeba robić a w made in europe tak!!!!

#17 OFFLINE   benjam87

benjam87

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów
  • Lokalizacjacentralna Wisła

Napisano 13 luty 2011 - 10:05

i z tego co widzę na trzecim filmiku smaruje łożysko oporowe oliwką, co jest dla mnie zagadką :unsure:

#18 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 13 luty 2011 - 10:15

Tylko pytanie jaka to oliwka bo ma dwa rodzaje, może bardzo rzadka.

#19 OFFLINE   Endi

Endi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 233 postów

Napisano 13 luty 2011 - 11:17

smar jest bardzo rzadki:) strasznie :D

#20 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 13 luty 2011 - 11:21

Taki rzadki to nie dla nas bo byłaby konsternacja, że sprzęt się zatrze ;) .





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: serwis, kołowrotek, multiplikator

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych