Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Karty Pamięci , Nośniki Danych , Battery Pack


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Sebo

Sebo

    C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2515 postów
  • Imię:Sebastian

Napisano 19 październik 2015 - 09:47

Nie znalazłem podobnego tematu więc otwieram.

 

Wielu z nas wraz z postępem i ogólną dostępnością sprzętu "foto" zabiera swoje zabawki nad wodę.

O samym sprzęcie jest wiele napisane ale już o dodatkach do niego mniej.

 

 

  1. Karty Pamięci.
  • jakich firm polecacie
  • jak zabezpieczacie 
  • jak przechowujecie
  • jakich programów używacie do odzyskiwania danych( czasem coś usuniemy)

    2.  Nośniki Danych

  • czy w ogóle używacie (zgrywanie bezpośrednio z urządzeń )
  • W jaki sposób zrzucacie filmy/ zdjęcia bezpośrednio z sprzętu foto , na np "pendraka"

    3. Battery Pack

  • jakiej mocy
  • jakiej firmy polecacie
  • w jaki sposób bezpiecznie użytkujecie
  • może jakieś macie patenty na podpięcia do urządzeń.

 

Podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami w tej  dosyć ważnej kwestii.

 

Ja postaram się opisać kilka swoich spostrzeżeń dziś wieczorem.

 

 

 

Pozdrawiam Sebo



#2 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 19 październik 2015 - 10:46

Super temat!

 

ad.1 

Używam kart tylko dwóch firm Lexar albo SanDisk. Karty przechowuję w specjalnym pokrowcu na karty. Właściwie nigdy nie miałem przypadku utraty danych. Rutyna jest zawsze taka sama - niekeidy zgrywam bezpośrednio na placu boju (szczególnie cenny materiał - kiedy robiłem zlecenia komercyjne albo np. pojechałem kilka tysięcy kilometrów coś robić), albo od razu w wolnej chwili. Backup robię zawsze wyciągając kartę z urządzenia. Podłączam do czytnika kart i kopiuję na ...

- w przypadku podróży DATA BANK (nie pamiętam jakiej firmy) - z wyświetlaczem 

- na HDD zewnętrzny np. jakiś NAS albo zwykły bank 

- na komputer 

 

Zawsze jednak robię to przez czytnik (komputer) albo pośrednio przez data bank. Zawsze zostawiam na kartach dane, aż do momentu skończenia pracy nad materiałem (mam sporo kart).

 

ad. 2 

Od niedawna 1x 12000mAh. Kupię jeszcze jeden taki sam. Używam znanych firm (markowych) ten, który posiadam to GP ze względu na żywotność baterii oraz zgodność z tym co na etykietce - czyli jak napisane, że 12000mAh to ma tam być 12000 mAh a nie 8000 czy 6000. 


  • Sebo i ezehiel lubią to

#3 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2145 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 19 październik 2015 - 11:27

poniżej moje doświadczenia

1. przechowywanie w zwykłych plastikowych etui, które dołącza producent, a zwykle producentem kart jest u mnie Kingston

 

2. zgrywanie po kablu na kompa lub zewnętrzny hdd, ostatnio z telefonu przez kabel OTG na pendrive

 

3. przy kamerze mam dodatkowe 2 baterie stąd nie miałem okazji używać batery packa, jakiś mam wiekowy, który miał ze 3000mAh, ale używałem tylko do telefonu, który miał baterię 2500mAh.

To chyba wszyscy wiedzą, że są dwa ważne elementy każdego batery packa, prąd jaki daje do ładowania podany w Amperach(A lub mA) oraz pojemność (Ah lub mAh). Pojemność im większa tym lepsza a już na pewno powinna być większa od pojemności baterii którą chcemy naładować, a prąd ładowania to też dobieramy to tego co zaleca producent w naszym urządzeniu, zwykle nie za mały, bo jak wymagany jest np 2.1A a my mamy batery packa który daje 500mA to będziemy czekać godzinami na ładowanie.

Odradzam też wszelkie batery packi z ogniwami solarnymi, w naszym klimacie naładowanie tego potrzebuje dobrych kilkunastu godzin nasłonecznienia non stop, co u nas raczej nie występuje


Użytkownik wuran edytował ten post 19 październik 2015 - 11:27


#4 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 październik 2015 - 12:02

Za duży prąd też niedobry. Małej baterii nie ładujemy 1,5 - 2 A tylko 0,5. Dlatego Power Bank powinien mieć przynajmniej dwa wyjścia o różnym nateżeniu prądu.



#5 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 19 październik 2015 - 13:20

Za duży prąd też niedobry. Małej baterii nie ładujemy 1,5 - 2 A tylko 0,5. Dlatego Power Bank powinien mieć przynajmniej dwa wyjścia o różnym nateżeniu prądu.

W przypadku power banków z wyjściem USB nie istnieje pojęcie "za dużego prądu". Wyjście w power banku ma stałe napięcie (5V), tyle ile wynosi w standardzie USB i jeśli się podłącza aparat/kamerkę czy cokolwiek innego ładowanego przez port USB, to to urządzenie pobierze sobie dokładnie tyle prądu ile będzie potrzebować, a nadwyżka pozostanie w power banku. W drugą stronę owszem: jeśli power bank będzie mógł dać mniej, niż potrzebować będzie urządzenie, to nie dobrze.

Power bank ma (z reguły) kawałek elektroniki w środku, który pilnuje, żeby nie wydać więcej prądu, niż napisano, żeby nie uległ uszkodzeniu akumulator w power banku i dodatkowo pilnuje na nim napięcia podczas ładowania power banku oraz podczas zasilania nim innych urządzeń, coby nie dopuścić do nadmiernego rozładowania aku w power banku.

Z kolei elektronika w aparatach czy czymkolwiek innym z baterią ładowaną przez USB pilnuje, żeby nie ładować jej nadmiernym prądem i nie przeładować lub nadmiernie rozładować w nich baterii.

Także power bank może mieć wydajność 2A i można go śmiało podłączyć do kamerki, która potrzebuje tylko 500 mA prądu do naładowania swojej bateryjki.


Użytkownik Alek_Art. edytował ten post 19 październik 2015 - 13:23

  • remek lubi to

#6 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 październik 2015 - 22:12

W przypadku power banków z wyjściem USB nie istnieje pojęcie "za dużego prądu". Wyjście w power banku ma stałe napięcie (5V), tyle ile wynosi w standardzie USB i jeśli się podłącza aparat/kamerkę czy cokolwiek innego ładowanego przez port USB, to to urządzenie pobierze sobie dokładnie tyle prądu ile będzie potrzebować, a nadwyżka pozostanie w power banku. W drugą stronę owszem: jeśli power bank będzie mógł dać mniej, niż potrzebować będzie urządzenie, to nie dobrze.

Power bank ma (z reguły) kawałek elektroniki w środku, który pilnuje, żeby nie wydać więcej prądu, niż napisano, żeby nie uległ uszkodzeniu akumulator w power banku i dodatkowo pilnuje na nim napięcia podczas ładowania power banku oraz podczas zasilania nim innych urządzeń, coby nie dopuścić do nadmiernego rozładowania aku w power banku.

Z kolei elektronika w aparatach czy czymkolwiek innym z baterią ładowaną przez USB pilnuje, żeby nie ładować jej nadmiernym prądem i nie przeładować lub nadmiernie rozładować w nich baterii.

Także power bank może mieć wydajność 2A i można go śmiało podłączyć do kamerki, która potrzebuje tylko 500 mA prądu do naładowania swojej bateryjki.

To w takim przypadku po co w markowym powerbanku wyjścia 1 i 2,1 A? Przecież wystarczyłoby zrobić dwa identyczne mocniejsze.

Kiedyś załatwiłem w podobny sposób dwa helikopterki. Mocna ładowarka.

 

Ale jeśli na 100% tak jest jak piszesz to ułatwi życie. Czyli ładowarka 2 A od tableta może posłużyć jako zamiennik dla ładowarki 0,3 A od e-fajka i nie zniszczy akumulatora?



#7 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2145 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 19 październik 2015 - 22:22

 

 

Ale jeśli na 100% tak jest jak piszesz to ułatwi życie. Czyli ładowarka 2 A od tableta może posłużyć jako zamiennik dla ładowarki 0,3 A od e-fajka i nie zniszczy akumulatora?

 

prawda leży po środku, w środku ładowarek jest elektronika, tak jak w ładowarkach do akumulatorów samochodowych czy tych do silników elektrycznych. Są łądowarki "inteligentne" i te są np do żelowych i AGM i są prostowniki do kwasówek. Do tego mamy wiele rodzajów samych baterii i akumulatorków. Tak więc czeka nas czytanie instrukcji i ładowarek (power banków) jak i naszych urządzeń, które chcemy ładować. Tam producent zwykle powinien napisać jak to obsługiwać. Nie będzie jednej recepty



#8 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 20 październik 2015 - 05:35

Do sprzętu foto i AV używam tylko SanDisk.
Jeżeli jest czas zawsze robie backup zaraz po zdjęciach.
Zgrywam tylko i wyłącznie przez czytnik kart z kartą zabezpieczoną przed zapisem.

Ważne aby karta nie miała porysowanych styków, skoki napięćpotrafią uszkodzić kartę.

#9 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 luty 2016 - 23:41

Szukam dobrego powerbanku który trzyma pojemność znamionową.

Walczę z powerbankami od pewnego czasu. Mam od lat małego Sanyo Eneloop i jest super. Tylko mała pojemność. I prąd max. do 500 mAh.

http://allegro.pl/pr...5483601927.html

 

Varta o pojemności około 6000 mAh była dobra ale droga.

http://allegro.pl/pr...5941286613.html

 

Trzymała pojemność. Mogłem naładować tableta z baterią 4000 i smartfona 2000 prawie. Ale tuż przed upływem gwarancji padła. Ledwo ładowała baterię 2000 mAh. Na szczęście zwrócili kasę.

 

Teraz kupiłem Tracera z deklarowaną pojemnością koło 10000 mAh. Wyświetlacz i inne bajery. Dwa gniazdka do ładowania - 2,1 i 1A

http://allegro.pl/sh...item=5902029219

 

Ale ni cholery tyle nie ma. Ładuję tableta 4000 i fona 2000 i ledwo zipie. Poza tym chinole pomylili gniazda. To mocniejsze jest opisane jako słabsze i odwrotnie.

Tak wiec wciąż szukam.

 

 

Polecam program AMPERE na Androida. Można się czasem zdziwić jak słabe są niektóre ładowarki a przede wszystkim kable USB do ładowania. 5 kabli może dawać 800 mAh a jeden 100... . 


Użytkownik godski edytował ten post 22 luty 2016 - 00:14


#10 OFFLINE   deywed12

deywed12

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 146 postów
  • LokalizacjaPyskowice/Śląskie
  • Imię:Dawid

Napisano 22 luty 2016 - 00:24

Hmm, sam długo się zastanawiałem nad wyborem PowerBanku ale ostatecznie się wstrzymałem. Analizując rankingi tych urządzeń wybrałbym tego "Omega OMPB10" ponadto z tego co wiem mój znajomy miał sobie go zamawiać więc podpytam go o wrażenia i dam Ci znać. 



#11 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 luty 2016 - 01:22

Niech tylko sprawdzi rzeczywistą pojemność. Producenci kłamią. Nie wszyscy ale zapewne większość. Wole zapłacić więcej za baterię 8000 mAh niż za 12000 która ma w rzeczywistości 8000. 



#12 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2145 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 22 luty 2016 - 09:01

A nie myślałeś o power banku na akumulatorki, Akumulatorek AA ma pojemność od 1000mA w górę, jak kupisz dobre akumulatorki to będziesz miał te swoje 8000Ah, nosisz ze sobą powerbank z 4 akumulatorkami (i możesz także dodatkowe 2-k akumulatorki na zmianę)



#13 OFFLINE   gutekjelonki

gutekjelonki

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 536 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 22 luty 2016 - 13:26

Jak dla mnie to dobry by był nawet taki 6000-8000 mAh. Ważne by nie był to sprzęt wielki i by kamerka na nim pracowała ze 4 godzinki. Długi kabel też by był atutem. Jakieś pomysły?



#14 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 luty 2016 - 16:30

A nie myślałeś o power banku na akumulatorki, Akumulatorek AA ma pojemność od 1000mA w górę, jak kupisz dobre akumulatorki to będziesz miał te swoje 8000Ah, nosisz ze sobą powerbank z 4 akumulatorkami (i możesz także dodatkowe 2-k akumulatorki na zmianę)

Niezły pomysł. Miałem taki kiedyś na 4 x AA.

Potrzebuję na 8. Wsadzę 8 Eneloopów. Najlepsze aku. Używam od lat.



#15 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5447 postów
  • Imię:adam

Napisano 22 luty 2016 - 18:06

Tak na myśl mi przyszło . Chodz może się myle. Czy z tymi power bankami nie jest taka sama historia jak z aku tzn pojemność zależna od prądu rozładowania . Sam chwile studiowałem temat , lecz tylko teoretycznie. Masa urządzeń dostępna na rynku...



#16 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1164 postów

Napisano 22 luty 2016 - 18:54

A to musi być powerbank uniwersalny w sensie do tabletu i innych urządzeń?

#17 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 luty 2016 - 18:55

Tak. Dwa gniazdka pradowe z różnym natężeniem.



#18 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1164 postów

Napisano 22 luty 2016 - 19:04

A to szkoda, bo do samych smartfonów duuuuże baterie z obudową mają na zerolemon.com

Zresztą powerbanki też.

#19 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 luty 2016 - 21:06

Znalazłem prawdziwą okazję . W MediaMarkt markowy powerbank GP Baterries za 119,00 zł. 12000 mAh.

W innych sklepach, w tym w necie ponad 2 stówki. Oczywiście kupiłem.

Wrzucę to jeszcze do promocji.

 

http://www.euro.com....ah-czarny.bhtml

http://www.pcworld.p...ries_GP302.html



#20 OFFLINE   Kaszub Bait

Kaszub Bait

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1036 postów
  • LokalizacjaBytów
  • Imię:Radek

Napisano 25 luty 2016 - 21:21

Jeszcze są w sklepach po te 119 zł ??
Bo na stronce ponad 200 wskakuje




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych