Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sprzęt na szczupaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
407 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Wojtek.mirecki

Wojtek.mirecki

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 33 postów

Napisano 10 listopad 2010 - 18:09

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum.

Chciałbym się dowiedzieć, jaki konkretny sprzęt byście polecili. Po przeczytaniu artykułu w Sztuce Łowienia na ten temat moje oczy zwróciły sę w kierunku Sage Xi2, nie wiem tylko jaki AFTM 890-4 wystarczy czy może 1090-4?
Do tego chciałbym dołączyć kołowrotek. Na oku mam Sage 4580 tylko czy dobrze będzie wyważał wędkę.
Jeszcze zostaje aspekt linki do kompletu - proszę o jakieś rady.
Łowisko w którym zamierzam łowć to starorzecze Wisły o głębokości 1,5m dość zarośnięte oraz jezioro o głębokości do 4m. Wiem, że jedną linką tego nie pogodzę więc proszę o pomoc. Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi odnośnie moich pytań. Pozdrawiam, Wojtek Mirecki
  • AMIDOS lubi to

#2 OFFLINE   milo26

milo26

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 129 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 10 listopad 2010 - 18:39

Cześć

Ja od tego roku,śmigam za szczupakiem kijkiem Winston Boron IImx.
Jest to bardzo szybki blank, który bez problemu podaje bardzo duże muchy na dalekie odległości.
Sage Xi2 znam i dlatego gorąco polecam Winstona.

#3 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4430 postów

Napisano 10 listopad 2010 - 19:06

Witam,

Osemka Xi2 moze byc za slaba, zastanow sie nad #9. Ja z powodzeniem lowilem wielkimi muchami szczupakowymi CD ICT #8, teraz ma ja @bassy i bardzo sobie chwali. Generalnie wedka musi byc szybka badz bardzo szybka.

Kreciolek- kwestia guztu i zasobnosci portfela. Na same szczupaki Sage by mi bylo szkoda :D Ciekawa i tania propozycja sa Orvis Battenkill Large Arbour ( w UK £110.00 plus wysylka za model 7-9), mi swietnie sprawuje sie Ross Momentum 4, z poteznym hamulcem. Sage 4580 powinien wywazyc ci wedke.Uzywam mniejszych modeli z poprzedniej wersji ( 2500)i wychwalam je pod niebiosa, ten dwiek hamulca :D :D :D

Linki tu jest ich troche, Guideline zbiera super recenzje, mozesz sprobowac shooting heads, tych short z odpowiednia dobrana gramatura.

Przeczytaj tez krotki watek o Guideline LPXe switch troszke nizej :D

Bujo



#4 OFFLINE   Wojtek.mirecki

Wojtek.mirecki

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 33 postów

Napisano 10 listopad 2010 - 19:30

@milo26
@Bujo

dziękuję za odpowiedź, pisząc o kołowrotku miałem na myśli 2580 a nie 4580:) też zrównoważy ciężar wędki? co do kijka mam możliwośc kupienia blanku w dość atrakcyjnej cenie więc wybrać #9 tak?

jeżeli chodzi o linkę to bym prosił o konkretny model a i jeszcze jest sprawa przyponu - jakie długości i z czego byłyby najlepsze??
Scientific Anglers ma gotowe przypony - są czegoś warte czy lepiej samemu wykonywać? Użyć drutu, fluo czy może tytanu??

#5 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2285 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 10 listopad 2010 - 21:13

wtrącę swoje 3 grosze - myślę że 9' #9 będzie optymalnie.
ja sam długo wahałem się pomiędzy wspomnianym wisntonem IImx a sage xi2, zdecydowałem się na sage z dwóch względów.
waga blanków b. podobna, na amerykańskich forach porównując akcję tych samych klasowo wędek ludziska piszą że sage jest odrobinę sztywniejszy, ale przeważyła cena bo za sage zapłaciłem $100 mniej (ebay) kija jeszcze nie mam sam blank wygląda świetnie. odnoszę się tutaj do najlepszych wędkek do miotania dużych much jakie miałem w rękach tj. scierra BW2 i temple fork jim teeny - sage jest szybszy, poza tym mocny dolnik gwarantuje szybki hol największych nawet zębatych. @Bujo wspominał o guideline pike series - moim zdaniem lepszą będzie Ci ciężko znaleźć. przypony warto robić samemu. materiały dowolne, chociaż unikałbym tytanu (kłopotliwe wiązanie)



#6 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4430 postów

Napisano 11 listopad 2010 - 11:10

Witam,

Tak wybierz #9, ja dalej twierdze, ze dobra, zybka #8 poradzi sobie spokojnie ale tu dochodza umiejetnosci rzutowe, opanowanie double haulingu itd. Pamietaj przy zbrojeniu zeby poprosic o przelotki ciut wieksze od standardowych, zaczynajac od 16 i 12 stripingow.

Sage 2580 dobrze wywaza takie wedki.

Przyklady linek:

Plywajaca- http://www.fishingmegastore.com/guideline-pike-series-wf-flo ating-fly-line~3295.html

Tonaca- http://www.fishingmegastore.com/guideline-pike-series-wf-sin k1sink3-fly-line~3309.html


Ja lowilem tez troche Airflo 40+ Expert Series ale musialem obciac ciut glowice bo byla dosc ciezka do opanowania 9' wedka.

Bujo


Bujo



#7 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2285 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 11 listopad 2010 - 11:40

mysle jednak ze te 8 bedzie za slabo dla duzych much. sam wirtuozem nie jestem ale znam ludzi z bardzo dobra technika - wszyscy uzywaja 9tek a czasem do bardzo ciezkich much 10tek nawet. double haul poza dyskusja jako ze bez niego nie bardzo mozna rzucic duza mucha
pozdrowka

#8 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4430 postów

Napisano 11 listopad 2010 - 11:56

Witam,

@peresada- to co napisalem: dobra, szybka #8 poradzi sobie spokojnie

Mialem na mysli CD ICT #8.Porownywalismy kiedys przy okazji zlotu to wspomnianego tutaj Sage Xi2 #9. CD mial wiecej powera i grubsze scianki. Duzo dawala sama konstrukcja blanku ale to juz inna sprawa i nie ma co zawracac ludziom w glowach dlatego sam napisalem ze #9 bedzie lepsza :D

Swoja droga zdarzaja sie czasem dziwne przypadki jak opisywany Guideline LPXe, Niby dlugie, klasa 8-9 ale bardziej 8 niz 9 a wali wielkimi ( 20+ cm ) muchami glowacicowymi ile wlezie :D

Bujo

#9 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2285 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 11 listopad 2010 - 18:32

witam!

szybka #8 poradzi sobie spokojnie

myślę że pisanie pogrubioną czcinką takiej opinii ze względu na to że jesteś moderatorem, czyli osobą która z definicji zna temat jest z twojej strony dużą nieodpowiedzialnością. nie piszemy tu przecież o jakiś pojedynczych/odosobnionych przypadkach wędek ale radzimy komuś kto tematu zupełnie nie zna i zamierza zakupić swój pierwszy
szczupakowy sprzęt. mam nadzieję pojawić się w końcu na jakim zlocie i zweryfikować moją wiedzę w tym temacie, bo ja nie widzę możliwości wygodnego miotania konkretnych much szczupakowych kijem słabszym niż #9.
pozdrówka

#10 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4430 postów

Napisano 11 listopad 2010 - 20:12

@peresada,

Wytluscilem owe zdanie nie dlatego, ze jestem moderatorem. Wydawalo mi sie, ze nie zrozumiales tego co napisalem ale chyba brne w slepa uliczke.

Czy w ktorymkolwiek momencie sugerowalem #8 ale kolegi? Ja sobie z takimi radze, wygodnie i bezproblemowo. Najwieksze muchy jakimi rzucalem mialy spokojnie ponad dwadziescia centymetrow, zero dyskomfortu, znowu dla mnie oczywiscie.

Nie zauwazyles zreszta kolejnej rzeczy jaka napisalem czyli mocy wspomnianego ICT. Czy takie przypadki sa odosobnione? Nie wiem, mialem jeszcze kilka innych #8 w rekach, ktore tez by daly rade ( Sage TCR czy Scott S3) ale oczywiscie to juz inny temat.

Milo bedzie cie zobaczyc na zlocie, jesli keidys sie wybierzesz :D

Bujo

#11 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2285 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 11 listopad 2010 - 20:33

witam!
rzeczywiście roztrząsanie tego tematu zostawmy na inna okazję.
jednakże jak niewierny Tomasz muszę zobaczyć żeby uwierzyć.
moim muchą brakuje dosyć sporo do 20cm, ale ja nimi kijem w klasie 8 dobrze majtnąć na długość sznura nie dam rady 9-tką i owszem. mam nadzieję pojawić się na zlocie i zobaczyć na własne oczy.
pozdrówka

http://img29.imageshack.us/img29/642/p1010654by.jpg

Uploaded with ImageShack.us


#12 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 11 listopad 2010 - 20:55

Jeśli można podłączę się pod wątek z pytaniem...

Czy ktoś z Kolegów ma doświadczenia z kijem SAGE Xi3 9'00 line 9. Alternatywa dla Winston Boron II-MX tej samej mocy.
Mam zamiar nabyć jeden z nich. Miałem w ręce jeden i drugi, machałem na sucho - dylemat wyboru...


#13 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2285 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 11 listopad 2010 - 22:09

chyba powinieneś brać tego który Ci bardziej leży - nawet na sucho :D dobrze że chociaż masz taką możliwość pomacania :D
nic nie wiem o sage, ale winston ma świetne opinie i prawdę powiedziawszy jak bym miał więcej kasy to osobiście brał bym winstona. to piękne blanki/wędki...
może się jakiś rodboulder wypowie?


#14 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4430 postów

Napisano 11 listopad 2010 - 22:14

Andrzej,

Obmacaj jak mozesz Sage TCX. Mi wydawal sie fajniejszy od dwoch pozostalych ale to moze byc tez kwestia gustu.

Xi3 i TCX rzucalem chwilke ale w klasie #8. TCX pracuje ciut glebiej ale katapultuje linke swietnie :D

Bujo

#15 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 11 listopad 2010 - 22:37

Mam Xi2 w klasie 6 - straszny sztywniak...
Miota jednak skutecznie. Opanowanie techniki rzucania wymagało czasu.
Xi3 wydaje mi się kijem cieplejszym z duża mocą, jest to jednak trochę gdybanie. Nie rzucałem.
Miałem w łapie i kilka razy śmignąłem kijem @Milo26 - kijek to Boron II MX. I znowu problem, sztywna pała. Wymaga solidnego treningu.
Moje dwa obecne kije to SAGE było by sensownie iść w tym kierunku. Decyzja dosyć trudna...
Po zlocie trociowym zapadnie klamka. Sądzę, że ktoś tymi patykami będzie łowił i może uda się samemu trochę pomachać… :D

  • tomcat lubi to

#16 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4430 postów

Napisano 11 listopad 2010 - 23:05

Witam,

Skoro Xi3 czy Boron MX sa za szybkie to moze warto zakupic Z-Axis czy chociazby nowy model Sage VXP? Sa zdecydowanie ''cieplejsze''.Podejrzewam ze w Taimieniu powinni je miec na skladzie.

Jak sam wiesz rynek oferuje wiele swietnych modeli, od nas zalezy czy czy dana wedka bedzie nam pasowala czy nie.

Bujo

#17 OFFLINE   harp

harp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 listopad 2010 - 23:07

Miałem kilka kijków w klasie od 7 do 9. Wszystko w klasie cenowej tej niższej. Nie kupuję winstonów itp. Pewnie są to świetne kije ale nie sądzę by wyniki rzutowe porażająco przerastały możliwości tego co miałem. Wczoraj testowałem shimano technium w klasie 7-9. Sztywny kij. Do tego głowica i running #8 i.... muszę kupić linkę #9. Rzuca się nieżle ale po co się męczyć.Klasa #9 da mniej wymachów większy zasięg a tym samym dłuższy czas moczenia przynęty w wodzie. Kupuj #9 będzie zapas na wiatr, większe muchy i rzucanie pod górkę:)

#18 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 11 listopad 2010 - 23:26

@harp ale ja cały czas piszę, że chcę kupić 9. Problem polega na tym, który model wybrać. Pod rozwagę biorę dwa kije jak wyżej...

Michał, Xi3 moim zdaniem po kilku machnięciach na sucho jest kijem cieplejszym. Nie jest tak pałowaty jak wcześniejszy model. Szukam jednak opinii użytkownika tegoż patyczka. Moje spostrzeżenie potwierdziły dwie osoby. Kolega - łapał moim Xi2 i machał (na sucho) Xi3 jak i żona Pana Wilka (właściciel Taimen)...

Dobra - decyzja po zlocie...

Obydwa kije są drogie stąd zakup musi być przemyślany i trafny...

Dzięki za cenne uwagi.


#19 OFFLINE   milo26

milo26

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 129 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 12 listopad 2010 - 10:06

To jeszcze raz coś od siebie.
Lady przede wszystkim musisz podjąć decyzję do czego owy kij ma służyć.
Jeżeli chcesz ciskać daleko dużymi muchami, to nie ma mowy o subtelności.
Takie jest moje skromne zdanie.

Pozdrawiam

#20 OFFLINE   milo26

milo26

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 129 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 12 listopad 2010 - 10:10

[quote title=harp napisał(a) dnia czw, 11 listopad 2010 11:07]Miałem kilka kijków w klasie od 7 do 9. Wszystko w klasie cenowej tej niższej. Nie kupuję winstonów itp. Pewnie są to świetne kije ale nie sądzę by wyniki rzutowe porażająco przerastały możliwości tego co miałem.

Oj z tym się nie zgodzę. Różnica jest i to widoczna. To nie tylko moja opinia.
Warto u kogoś sprawdzić. Większość zmienia zdanie. :D






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych