Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Problem nad wodą. Pytania i odpowiedzi.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 23 sierpień 2016 - 17:57

Pomysł na utworzenie tego tematu wyszedł od Kolegi Roberta @Jokera.

Poniżej Jego propozycja, a dalej pierwszy problem do rozwiązania.

 

 

 

 

 

Mam taki pomysł na wątek.

 

Wygląda na to, że jest duża potrzeba udzielania informacji o tym, gdzie, kto i jak może nam pomóc rozwiązać dany problem, z którym spotykamy się nad wodą.

Możemy mieć na Forum ludzi, którzy są: prawnikami, pracownikami różnych służb, urzędów miast, czy gmin, wydziału ochrony środowiska, LOP, leśników,  ichtiologów, policjantów, strażników, itd. Może zamiast zakładać kolejny wątek w stylu "Niech ktoś coś z tym zrobi", założyć wątek:

 

"Kto i jak może pomóc rozwiązać konkretny problem spotykany nad wodą."

 

W wątku tym padało by pytanie wskazujące konkretny problem i odpowiadałaby ta osoba, która może wskazać instytucję, albo służbę, która ma w swoim zakresie takie zadania. To może być kilka służb, a nie jedna. Oraz udzieliła też kilka wskazówek, jak przedstawić sprawę w danym przypadku. Po to, byśmy nie pędzili z krzykiem do tych urzędów, instytucji, czy służb, ale poszli spokojnie z konkretnym problemem, a może nawet z propozycją pomocy. Bo może się okazać, że ktoś napisze - ta służba jest niedofinansowana i są tam tylko dwa etaty, i oni bez pomocy innych za wiele nie mogą zrobić.

 

W ten sposób, ten ogarek oświaty jaki chce nieść dalej Jerkbait może nam wszystkim pomóc. Ponieważ posiadanie samych numerów alarmowych do różnych służb to za mało. Jak jest w placówce dwóch strażników i dostaną kilka telefonów, to oni się nie sklonują, muszą wybrać gdzie pojechać na interwencję. Rozumiecie o co chodzi. Wielu z nas po prostu nie wie jakie problemy mają ci, którzy pracują w administracji i służbie publicznej.

 

Co wy na to koledzy?



#2 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 23 sierpień 2016 - 20:54

Koledzy jest wiele spraw wędkarskich nie tylko dotyczących ochrony, ale też dostępu do wody. Jak dobrze wiecie obwód rybacki to jedno, a grunty wokół wody to drugie.

 

Czy ktoś może podpowiedzieć z kim podjąć możemy w różnych miejscach kraju rozmowy o zbudowanie stanowisk wędkarskich dla niepełnosprawnych wędkarzy? Czy ktoś wie, czy są na takie cele dofinansowania? Jak zabrać się do przedstawienia takiego projektu i komu?



#3 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 24 sierpień 2016 - 19:44

Akurat tak się złożyło, że w tej chwili uczestniczę w realizacji pomostu do wędkowania dla osób na wózkach inwalidzkich nad Zalewem "Muchawka" w Siedlcach. Zalew, jak i grunt wokół niego należy do Miasta Siedlce, inicjatorem i finansującym jest Okręg PZW w Siedlcach. Tyle tytułem wstępu.

Pomost jest budowlą wodną w świetle Ustawy Prawo Budowlane. Z tego wynika, że do budowy niezbędne jest pozwolenie na budowę. Aby je otrzymać potrzebujemy projektu pomostu i operatu wodno - prawnego, na podstawie których wydawane jest pozwolenie wodno - prawne, z po nim pozwolenie na budowę. Projekt może opracować osoba posiadająca uprawnienia inżyniera budowli wodnych, inżyniera ogólnobudowlanego lub architekta. Operat wodno - prawny może napisać każdy, kto potrafi. Inwestorem może być właściciel gruntu lub osoba, której właściciel udzieli pełnomocnictwa do dysponowania gruntem na cele budowlane.

 

Wracając do pytania Roberta. 

Dużo zależy od tego, co rozumiesz przez "stanowisko wędkarskie", to wymaga doprecyzowania. Utwardzenie terenu nie wymaga nawet zgłoszenia, a budowę pomostu króciutko opisałem powyżej.

 

Na temat dofinansowania z instytucji rządowych nic mi nie wiadomo. PFRON finansuje tworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, ale czy miejsca relaksu? Wątpię, ale może są tu ludzie mający większe doświadczenie w kontaktach z PFRON.



#4 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 24 sierpień 2016 - 20:30

 

Dużo zależy od tego, co rozumiesz przez "stanowisko wędkarskie", to wymaga doprecyzowania. 

 

Już dopracowuję. Chodzi nie tyle o pomost co plac ( z płyt albo wylany z betonu) z zabezpieczeniami dla wózka, albo barierka i dojazd do niego.



#5 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 24 sierpień 2016 - 21:18

Jak napisałem powyżej, utwardzenie terenu nie wymaga nawet zgłoszenia do starostwa. Warunkiem koniecznym jest, by inwestorem był właściciel terenu.

Kolejna, ważna sprawa, to lokalizacja stanowiska. Parki narodowe, krajobrazowe, rezerwaty przyrody, obszary chronionego krajobrazu, obszary objęte programem Natura 2000, tereny nadgraniczne itp., rządzą się innymi prawami, trzeba wiedzieć gdzie ma być zlokalizowane takie stanowisko.


  • joker lubi to

#6 OFFLINE   gringo

gringo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Grzegorz

Napisano 24 sierpień 2016 - 22:34

Co do PEFRONu to znajduje się pewien punkt na który można się powołać, a mianowicie "Dofinansowanie organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki". Kluczowe wydają się tu być słowa "rekreacji i turystyki". Wszak wędkarstwo jest samo w sobie pewnym rodzajem rekreacji, czyż nie? Według mnie wartowałoby pójść tym tropem i podpytać co i jak? Nic się nie traci, a można zyskać wiele dla wygody kolegów po kiju.

 

Mam znajomego, który zajmuje się przyjmowaniem wniosków między innym z PEFRONu to ewentualnie mógłbym podpytać o rozjaśnienie sytuacji jak sprawa wygląda z punktu widzenia urzędnika.

 

Robercie według mnie kwestia samych gruntów jest bardzo trudna. Zgoda właściciela gruntu na powstanie stanowiska dla wędkarzy niepełnosprawnych to jedno, a chęć wystąpienia o dofinansowanie właściciela gruntu to drugie. Zwłaszcza, gdy mamy do czynienia ze zbiornikami, które są dzierżawione przez PZW od różnych spółek zajmujących się wydobywaniem żwiru. Firmy zajmują się tylko i wyłącznie swoim biznesem, a wędkarze tylko im w pracy przeszkadzają (nie mówiąc już o robieniu specjalnych stanowisk dla niepełnosprawnych)


  • joker lubi to

#7 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 25 sierpień 2016 - 10:55

Dziękuję za podpowiedzi koledzy.


  • piterek lubi to

#8 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 27 sierpień 2016 - 20:13

Koledzy, skoro już @Bartsiedlce zrezygnował z pilnowania tego wątku, to ok.

 

Nie spieszcie się z odpowiedziami kiedy padną pytania. To nie warte, szkoda czasu.



#9 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 29 sierpień 2016 - 13:55

Wybacz Robert, ale nie rozumiem.  :(



#10 OFFLINE   w6i6e6

w6i6e6

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Imię:Wiesław
  • Nazwisko:http://polamanie-kija.blogspot.com/

Napisano 29 sierpień 2016 - 13:59

Wątek jak najbarziej potrzebny - myślę, że warto by też rozszerzyć tematykę o porady z zakresu prawa konumenckiego. Z doświadczenia wiem, że duża liczba sprzedawców sprzętu wędkarskiego często łamie obowiązujące przepisy głównie te z zakresu reklamacji, niezgodności towaru z umową, zwrotu itp. Myślę też, że sporo liczba kolegów często ma z tym problem i zwyczajnie odpuszcza...



#11 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 29 sierpień 2016 - 14:13

Wiesławie nie wiem, czy problemy sklepowe to problem nad wodą. Mam wątpliwości. Może załóż taki wątek konsumencki, bo ja już nie ma czasu na inne sprawy. 

 

Zresztą w tym wątku mają odpowiadać eksperci wymienieni w pierwszym wpisie. Zapytałem dla przykładu, by pokazać, że nad wodą są też wędkarze, nie tylko kłusownicy.

 

Mam nadzieję, że ktoś zada tym ekspertom pytanie zgodne z tytułem wątku.


  • w6i6e6 lubi to

#12 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 29 sierpień 2016 - 15:01

Wiesław, proponuję poczytać tutaj:  http://jerkbait.pl/t...u-wędkarskiego/



#13 OFFLINE   w6i6e6

w6i6e6

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Imię:Wiesław
  • Nazwisko:http://polamanie-kija.blogspot.com/

Napisano 29 sierpień 2016 - 15:13

Dzięki  ;) ja akurat nie mam z tym problemu, ale masz rację nie sprawdziłem, że jest taki wątek. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych