Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szklaki - temat ogólny


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
244 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 17 grudzień 2016 - 01:22

Witam.

Jest we fly-dziale kilka (trzy lub cztery naliczyłem) tematów o sklanych kijkach. Najszerszy o wędkach do suchej muchy. A przecież szklane kije to nie tylko suchar. W obecnej, całkiem szerokiej ofercie firm i modeli można spotkać także kije nimfowe, kije do streamera i do wielkich much szczupakowych czy nawet kije dwuręczne.

Łowienie nimi ma coś w sobie, co niektórych odpycha a innych zaś "bierze" ...

Może szklani zapaleńcy wymienili by się swoimi poglądami w temacie łowienia takimi kijkami ... może jakieś wspólne łowienie komuś się z tego wykroi ...

Generalnie proponuję powymienianie się doświadczeniami w tym temacie w tym wątku.

Cytując klasyka - "... na każdym zebraniu jest taka sytuacja, że ktoś musi zacząć pierwszy ..." no to może ja ... pytanie - jak to jest z przeciążaniem klasami linki takich szklaków ? Sporo zdań na tak w tej kwiestii. Może ktoś jakieś przykłady z autopsji podać ?

Pozdrawiam.

 



#2 OFFLINE   randomrodmaker

randomrodmaker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 419 postów
  • LokalizacjaKrk
  • Imię:Paweł

Napisano 17 grudzień 2016 - 11:57

Robiliśmy porównanie trzech szkieł #3,4,5 z linkami w w/w klasach.

Wniosek taki, iż optymalnie pracują z linkami w deklarowanej klasie.

Yasuyuki wrzucał foto swojego Kabuto, który ma identyczne

ugięcie jak klejonka Winstona. Płynność pracy tych wędek jest

unikalna i niesamowita. Dla mnie jako "rodmakera z przypadku" Kabuto

wygrywa również największą koncentracją białego pigmentu w blanku co sprawia, 

że daje olbrzymie pole do popisu kolorem nici.

kab.jpg



#3 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 17 grudzień 2016 - 16:20

Ależ piękny kolor-ta czerwień (oranż) na białym.

Co do szklanych kijów to sądzę, że im lżej i krócej, a szczegolnie krócej tym lepiej.Długie szklaki niestety mogą "wisieć" no i są coraz cięższe wraz z długoscia i klasą AFTM (wt).

Chętnie poczytam, zaczynalem od tego ( NRD Fiva, Czechy SONA)) i może kiedyś znów wrócę?

Jak dla mnie na razie-nowoczesny karbon jest optymalnym, ale w dziale, krótkie i lekkie...kto wie? :D


  • Dokuś lubi to

#4 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 17 grudzień 2016 - 16:46

Witam.

Widziałem już w innym wątku ten kijek - faktycznie robi wrażenie.

Z tą długością to może być ciekawie, bo niektóre całkiem znane firmy robią już nawet dwuręczne szklaki 11'-13'.

A ... i muszkarze nie są odosobnieni - w spiningu też coraz więcej frm stara się wprowadzić jakieś szkło. Czyli są i tu amatorzy.

Ze szklanych kijków, które posiadam (nazbierało się ich w sumie siedem), najciekawsze dla mnie osobiście są nie tak całkiem krótkie, ale te mające ok. 8'. Przy tej długości taki kijek pokazuje swoje wszystkie atuty, które mi tak odpowiadają. Zauważyłem też że wcale poprawnie współpracują z linkami w klasie wędki.

Skąd w takim razie bierze się ogólna opinia o celowości przeciążania takich kijów większymi klasowo linkami ?

Czy to takie samo podejście jak przy węglu na małych rzeczkach ?

A może przy łowieniu na większe i cięższe muchy ? Łowi ktoś na streamerki szklakami ? Ostatnio czytałem relację z łowienia zielonym Ego#8, pamietam też że któryś z kolegów zachwalał swego czasu Eagle Claw jako doskonały kijek do tej metody ? Może ten ktoś przeczyta teraz ten post i napisze więcej oraz podzieli się swoim zdaniem  :)

Pozdrawiam.



#5 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5352 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 17 grudzień 2016 - 22:53

Witam.

Widziałem już w innym wątku ten kijek - faktycznie robi wrażenie.

Z tą długością to może być ciekawie, bo niektóre całkiem znane firmy robią już nawet dwuręczne szklaki 11'-13'.

A ... i muszkarze nie są odosobnieni - w spiningu też coraz więcej frm stara się wprowadzić jakieś szkło. Czyli są i tu amatorzy.

Ze szklanych kijków, które posiadam (nazbierało się ich w sumie siedem), najciekawsze dla mnie osobiście są nie tak całkiem krótkie, ale te mające ok. 8'. Przy tej długości taki kijek pokazuje swoje wszystkie atuty, które mi tak odpowiadają. Zauważyłem też że wcale poprawnie współpracują z linkami w klasie wędki.

Skąd w takim razie bierze się ogólna opinia o celowości przeciążania takich kijów większymi klasowo linkami ?

Czy to takie samo podejście jak przy węglu na małych rzeczkach ?

A może przy łowieniu na większe i cięższe muchy ? Łowi ktoś na streamerki szklakami ? Ostatnio czytałem relację z łowienia zielonym Ego#8, pamietam też że któryś z kolegów zachwalał swego czasu Eagle Claw jako doskonały kijek do tej metody ? Może ten ktoś przeczyta teraz ten post i napisze więcej oraz podzieli się swoim zdaniem  :)

Pozdrawiam.

Częściowo Paweł już odpowiedział ale gdzieś do 8" jest wszystko fajnie, potem już zaczyna ciążyć, lać się itp...

Dość długo w produkcji blanków muchowych stosowano szklane rdzenie i to było wspaniałe połączenie (dla mnie) które funkcjonowało do długości ok 3m. Nie wiem jak w wyższych klasach, bo nie łowiłem ciężej jak #7....

Faktycznie zakładanie do szkła znacznie cięższych linek w ciasnych warunkach jest popularne i funkcjonuje dobrze, lepiej niż w węglu bo szkło jak się to często mówi jest materiałem samo-naładowanym ale tak naprawdę możliwość ta to wynika z tego że ciężar linki (cięższej niż opis) którą łowimy jest zbliżony do opisowego w większym dystansie, co jest oczywiste dla doświadczonych i myślących muszkarzy i niekoniecznie dla początkujących czy nazwijmy to oględnie - innych  :rolleyes:

 

Moim nieprofesjonalnym i bardzo subiektywnym zdaniem warto szukać w materiale do e-glass-u,

W s-glasie już bym nie szukał bo lada chwila pokażą się pierwsze blanki grafitowe o zupełnie szklanym zachowaniu- prace są bardzo zaawansowane  ;) które to będą znacznie lżejsze od s-glassu i raczej bardziej sprężyste,- przynajmniej tak wygląda z zapowiedzi, a jak będzie w praktyce...? 


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 17 grudzień 2016 - 22:53

  • Paweł Bugajski lubi to

#6 OFFLINE   kocmyrz

kocmyrz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 539 postów
  • Lokalizacjastrumyki, szklaki i susz
  • Imię:Jaś
  • Nazwisko:Zaborowski

Napisano 17 grudzień 2016 - 22:53

Szklane kije dedykowane do nimfy? Mozesz cos wiecej napisac? Zaciekawiles mnie, sam lowie wylacznie na szklaki I jakos trudno mi sobie wyobrazic taka konstrukcje.

#7 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 17 grudzień 2016 - 23:41

Witam.

Doprecyzuję - chodziło mi o długą nimfę, czyli generalnie o coś znacznie cięższego niż suchar na końcu zestawu.

Rheinanglern ... rozszyfrujesz e-galss i s-glass niekumatemu ?  :)

Pozdrawiam.



#8 OFFLINE   randomrodmaker

randomrodmaker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 419 postów
  • LokalizacjaKrk
  • Imię:Paweł

Napisano 18 grudzień 2016 - 00:20

E-glass jest wolniejszy i mniej sztywny od s-glassu.

Można kupić szklany blank, do nimfy 10' #2/3. Nie próbowałem tej ciekawostki...


  • Rheinangler lubi to

#9 OFFLINE   kocmyrz

kocmyrz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 539 postów
  • Lokalizacjastrumyki, szklaki i susz
  • Imię:Jaś
  • Nazwisko:Zaborowski

Napisano 18 grudzień 2016 - 12:48

A konkretniej?poratujesz,linkiem? Do dlugiej podobnie jak do streamera czy mojrej uzywam Epica 686, bardzo fajna uniwersalna wedka, sprawdzi sie tez na jetce, czy do poankowcow.

#10 OFFLINE   randomrodmaker

randomrodmaker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 419 postów
  • LokalizacjaKrk
  • Imię:Paweł

Napisano 18 grudzień 2016 - 13:17

Epiciem 686 nie miałem okazji pomachać, ale wierzę, że wymiata, 580 znam, fajny kij. 686 to chyba najpopularniejszy epic w Stanach.

Janku, wiem, że masz pokaźną kolekcję szkła, ale dziesięciostopowy szklak do krótkiej nimfy to chyba jednak... aberracja.

Co tam dziesięć stóp, dwunastostopówka w klasie 2/3? Proszę bardzo. Hmmmm. :unsure: 

Niemniej jednak proszę, jedyne 35USD: 

http://theanglersroo...erglass-blanks/


Użytkownik randomrodmaker edytował ten post 18 grudzień 2016 - 13:19


#11 OFFLINE   kocmyrz

kocmyrz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 539 postów
  • Lokalizacjastrumyki, szklaki i susz
  • Imię:Jaś
  • Nazwisko:Zaborowski

Napisano 18 grudzień 2016 - 14:49

Nie lowie ani na krotka ani na zylke, wiec dopytywalem z czystego niedowierzania. Lowie wylacznie szklem, ale nie jest prawda, ze nadaje sie do wszystkiego. Kolekcja nie jest pokazna, troche szkla przeszlo przez moje rece ale zostaly raptem trzy moim zdaniem naklepsze kije dwa epici I yomogi, kabuto tez byl cudny I dlatego podarowałem go przyjacielowi ;). Na przyszly sezon pewnie kolejny epic dojdzie, ale chyba sprzetowyscigi zaczynaja mnie nudzic

#12 OFFLINE   bossa

bossa

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 18 grudzień 2016 - 20:17

hej Panowie, moje doświadczenie 20 lat w muszkarstwie wskazuje że szklaki niestety nie nadają się do każdej metody.

 

Dla mnie esencja jętki majowej to właśnie okres gdzie chodzę z szklakiem. Najpierw miałem eglassa, teraz od ponad roku mam Hardiego Glass the trout fisher. Dwu skład w długości 8'0 i #5. Rzut suchą w wykonaniu szklanej konstrukcji .... to dopiero to. Tak wygląda mój kijek

 

 

Załączone pliki



#13 OFFLINE   Bułka

Bułka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 786 postów
  • LokalizacjaTOSiek
  • Imię:Wojtek

Napisano 21 grudzień 2016 - 09:02

Koledzy, czy któryś z Was miał w ręcę kij EGO Big Fly 8' #6-8 ( http://www.ego-fishi...g_fly_8_68.html )?



#14 OFFLINE   ryba7

ryba7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 21 grudzień 2016 - 14:17

Chciałbym kupić pierwszego szklaka, miałby służyć do połowu lipieni na suchą muchę/nimfki oraz do wędkowania na bardzo małych rzeczkach. Który kij polecacie tak do 800 zł ? Miałem okazję pomachać szklanym Lamiglasem oraz kijem Visiona i bardzo mi się to spodobało, całkiem inne łowienie :) Nie chciałbym kupić kija przez który zrażę się do szkła, z drugiej strony mam z nim małe doświadczenie i nie wiem czego do końca mogę się spodziewać... :)


Użytkownik ryba7 edytował ten post 21 grudzień 2016 - 14:25


#15 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 21 grudzień 2016 - 15:59

Może właśnie Vision, ichni Cult Fiber jest w promocji

 

http://hurch.pl/cult-fiber-p106.html



#16 OFFLINE   MATIQUES

MATIQUES

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaAndrychów/Kraków
  • Imię:Mateusz

Napisano 21 grudzień 2016 - 18:16

redington butter stick troszkę droższy ale godny uwagi



#17 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 22 grudzień 2016 - 12:58

Witam.

Zieloną ósemkę ma od niedawna Wojtek Kudłacz (Kustigitza Fly). Na jego profilu FB znajdziesz relację o tym kijku. Korespondowałem przez FB z Wojtkiem w tej sprawie bo też byłem ciekaw kija. Musi być OK, bo została u niego  :P.

Przymierzałem się do tej ósemki (bardzo lubiię kolor zielony ...), ale w międzyczasie wpadła w moje ręce przez zupełny przypadek ósemka FenGlass Fenwick'a i już pozostała.

Ego ma bardzo fajne szklaki - nie to żebym coś chciał na siłę reklamować. Po prostu miałem w ręku wszystkie modele oprócz białej #2.

Najlepsze wrażenie (na sucho) zrobiły na mnie dwa kije. Bordowa czwórka 7'8'' i San River 6'6''#3.

Czwórka zawitała u mnie na stałe. River San też by zawitał, gdyby nie to że mam już podobny rozmiarowo i klasowo kijek Cabelas'a (bliźniaczy do Cult Fiber Vision'a).

Do delikatnego łowienia uważam te trzy kije (River San, Cabelas CGR i Vision Cult) w długości 6'6'' za bajkowe wręcz ...

Pozdrawiam.


  • bacyk i Bułka lubią to

#18 OFFLINE   Bułka

Bułka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 786 postów
  • LokalizacjaTOSiek
  • Imię:Wojtek

Napisano 22 grudzień 2016 - 15:03

Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pan Kudłacz zamierza używać #8 do pstrągowania, ja zastanawiam się czy ta szklana ósemka wytrzyma rzucanie szczupakowymi wróblami.



#19 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4352 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 22 grudzień 2016 - 19:13

"Najpierw musiałem nauczyć się zupełnie innego rytmu rzucania zacinani itd.. co przy moich przyzwyczajeniach i ADHD to była mega trudna sprawa".  :D 



Daniel.
Napisz coś o zacinaniu. Do czego w tym doszedłeś?

#20 OFFLINE   KwaQ

KwaQ

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaGdzieś tam :)

Napisano 22 grudzień 2016 - 21:14

Bułka - też nabyłem zieloną petardę :) już nie mogę się doczekać pstrągów... puki co pierwszą rybą był szczupak pod 50cm :) nie po szalał ;) pełne ugięcie i wyszedł jak ścierka...  

pozdro


  • trout master i Bułka lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych