Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szczupakowy twitching

blank szczupak

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   NocnyLowca

NocnyLowca

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 521 postów

Napisano 05 marzec 2017 - 20:26

Witam

Panowie od pewnego czasu rozglądam się za blankiem pod Twitche szczupakowe w granicach 9-13cm. Do tej pory łowiłem głownie Xzogą BB 6 kg ukręconą przez Konrada z North-Rods i kij jest wystarczający, jednak czasem okazuje się delikatnie przydługawy. A zaznaczam że lubię łowić na krótkie kije. Chciał bym ukręcić coś max 180cm a nawet chętnie 170cm.  Zastanawiam się czy może nie uzbroić drugiego takiego kija tylko przyciętego na 170cm bo akcja XZOGI jest rewelacja. Główne założenia to szarpnąć odpowiednio Balisong'a 130mm i progresywna praca pod rybą. Jednak żeby już pod tym 55-60cm szczupaczkiem coś się tam uginał . Zamiar jest robić to w spinie , ale z dnia na dzień bardziej jestem za castem więc obie opcje mnie interesują. 



#2 OFFLINE   Little Wing

Little Wing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 609 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 05 marzec 2017 - 21:12

To ja ci powiem , przerabiałem temat . łowiłem Xzogą i Batsonkiem  ( 180 cm ) ze starej serii IC . W ubiegłym sezonie trafił do mnie Major Craft Corzza 6'9" MH . Nieco zrewidował mój pogląd na temat długości kija do Twitcha , (podobnie jak ty sądziłem że im krócej tym lepiej ) Smukła stabilna , powiedział bym niezwykle posłuszna konstrukcja .z pięknym głębokim ugięciem ,ładnie wykonany i przystępny cenowo . Mnie przypadł do gustu . Jeśli będziesz miał możliwość zwróć uwagę na tego ciut mocniejszego do twoich zastosowań powinien być lepszy,.


  • Bolesław lubi to

#3 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5417 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 05 marzec 2017 - 21:33

do przynęt typu jerk bait minnow i ich prowadzenia casting jest wprost stworzony, blank dość krótki, ale bez przesady 6'-6'6", dość mocny, nie może się zbyt poddawać w środku pod przynętą (szarpnięciem), szczyt trochę bardziej ustępliwy, aby nie wyrywał wobka, ale szybki (stabilizacja między podszarpnięciami), wg mnie najlepiej 20lb , krótki rear grip, bo sobie łokieć poobijasz :) - ja tak to widzę

 

ps. wędka nie powinna być wyważona na zero, tak jak lubimy pod jigi, lekkie lecenie na pyszczek nawet wskazane


Użytkownik BazyL edytował ten post 05 marzec 2017 - 21:36

  • Jake 6, Hubertus i @Brig lubią to

#4 OFFLINE   @Brig

@Brig

    Przedstawiciel marki KFP Watersports

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1914 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Arek

Napisano 05 marzec 2017 - 22:20

Mam xzogę 3 cast przy 13 trochę kuca ale tak to rewelacja ładowanie,podbicie mój nr 1.

Użytkownik brig edytował ten post 05 marzec 2017 - 22:33


#5 OFFLINE   NocnyLowca

NocnyLowca

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 521 postów

Napisano 06 marzec 2017 - 07:02

Kamil jak najbardziej wszystkie te cechy które wymieniłeś są dla mnie oczywiste. Ale dziękuje. Faktycznie cast jest bardziej stworzony pod szarpanie i jako zagorzały korbowiec tylko i wyłącznie z tego powodu zastanawiam się nad tego typu konstrukcją. 

 

Szukał bym bardziej jakiegoś gotowego blanku na którym idzie coś takiego ukręcić. I czy jest faktycznie sens schodzić na 170cm. Z Xzogi Black Bastera 6 kg wyciął by coś co mnie satysfakcjonuje, bynajmniej tak mi się wydaje :)



#6 OFFLINE   shavt

shavt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 818 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Bartek

Napisano 06 marzec 2017 - 07:44

Pamiętaj że to co dla jednego jest ideałem drugiemu może zupełnie nie pasować. Tnij xzoge i się przekonasz.
Może to nie najtańsze rozwiązanie ale inaczej się nie dowiesz.


Użytkownik shavt edytował ten post 06 marzec 2017 - 07:45


#7 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 06 marzec 2017 - 08:10

Napiszę o czymś o czym się nie pisze a jest to oczywiste, jednak chyba nie dla wszystkich. Wysokość miejsca, na którym stoimy w łodzi - czyli wysokość od lustra wody, gdzie 10 cm robi kolosalną różnicę. Pkt. 2 odległość, w której stoimy od burty. Co łódź to inne ustawienie się. Piszę to bardziej z perspektywy łowienia na zawodach gdzie łowi się z różnych kryp. Różnicę robi też ustawienie się rufa - dziób. Generalnie każdemu może pasować zupełnie inna długość kija w zależności z jakiej jednostki wędkuje.


Użytkownik Robert Crocker edytował ten post 06 marzec 2017 - 08:11

  • Guzu, NocnyLowca i HaDe lubią to

#8 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 06 marzec 2017 - 08:40

Napiszę o czymś o czym się nie pisze a jest to oczywiste, jednak chyba nie dla wszystkich. Wysokość miejsca, na którym stoimy w łodzi - czyli wysokość od lustra wody, gdzie 10 cm robi kolosalną różnicę. Pkt. 2 odległość, w której stoimy od burty. Co łódź to inne ustawienie się. Piszę to bardziej z perspektywy łowienia na zawodach gdzie łowi się z różnych kryp. Różnicę robi też ustawienie się rufa - dziób. Generalnie każdemu może pasować zupełnie inna długość kija w zależności z jakiej jednostki wędkuje.


Przy okazji wizyt na kilku zbiornikach w Hiszpanii, widziałem uczestników zawodów bassowych
12 wędek to minimum, co każdy wędkarz ma na łodzi.
Różne techniki, długości, cześć z plecionka, cześć z fluocarbonem .
Jak się optymalizuje zestaw do granic ...To albo ma się wyspecjalizowane narzędzie i tylko tak się łowi. Albo tych narzędzi wozi się cały zestaw.
Wszystko inne to szukanie kompromisów, uniwersalności i słynnej relacji wartości użytkowej do ceny :)
Czy to kij do szarpania woblerkami, czy do okoni na kaitechy czy do szczupakowania przy pomocy Salmo Jacka :)
  • NocnyLowca i Little Wing lubią to

#9 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5417 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 06 marzec 2017 - 10:15

tak naprawdę wędka "do Twitchingu: jest dość "uniwersalną" wędka szczupakową, poza krótszą rękojeścią niż zazwyczaj - ma standardową długość, standardową moc, również akcja pozwoli na jej wykorzystanie do wszelkich szczupakowych przynęt, przynęty nie są ciężkie i nie stawiają jakiegoś dużego oporu

 

w Japonii często są opisane Regular, ale np. taki Megabassowy Regular to nadal dość szybka i mocna w środku wędka, która po prostu pod dużymi obciążeniami szybciej wchodzi w środkowe ugięcie i lepiej się ładuje, ale sam dół jest nadal sztywny

 

20lb, ale chyba raczej ze względu na ten szczyt opisana do 3/4oz

 

http://www.megabass....roducts/f4-65k/

 

http://www.megabass....new_des_f4-66x/


Użytkownik BazyL edytował ten post 06 marzec 2017 - 10:21

  • Jake 6 lubi to

#10 OFFLINE   NocnyLowca

NocnyLowca

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 521 postów

Napisano 06 marzec 2017 - 10:58

Przy okazji wizyt na kilku zbiornikach w Hiszpanii, widziałem uczestników zawodów bassowych
12 wędek to minimum, co każdy wędkarz ma na łodzi.
Różne techniki, długości, cześć z plecionka, cześć z fluocarbonem .
Jak się optymalizuje zestaw do granic ...To albo ma się wyspecjalizowane narzędzie i tylko tak się łowi. Albo tych narzędzi wozi się cały zestaw.
Wszystko inne to szukanie kompromisów, uniwersalności i słynnej relacji wartości użytkowej do ceny :)
Czy to kij do szarpania woblerkami, czy do okoni na kaitechy czy do szczupakowania przy pomocy Salmo Jacka :)

Otóż to Daniel, nie ma w sporcie pół środków. Albo max albo wcale. 


  • Guzu lubi to

#11 OFFLINE   adriano

adriano

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • LokalizacjaŚwiebodzin
  • Imię:Adrian

Napisano 06 marzec 2017 - 11:13

Dero wpadnij do Kolegi na bajer to pomacasz fajny,nieco dłuższy kijek do 1oz 20LB + CC 201  do szarpania  BALISONG i RUDRA 130mm zestaw  idealny  :)
Również próbowałem szarpać stałoszpulowcem ale to nie to samo :) Castem jest o wiele wygodniej.

#12 OFFLINE   Jake 6

Jake 6

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów

Napisano 07 marzec 2017 - 01:11

tak naprawdę wędka "do Twitchingu: jest dość "uniwersalną" wędka szczupakową, poza krótszą rękojeścią niż zazwyczaj - ma standardową długość, standardową moc, również akcja pozwoli na jej wykorzystanie do wszelkich szczupakowych przynęt, przynęty nie są ciężkie i nie stawiają jakiegoś dużego oporu

 

w Japonii często są opisane Regular, ale np. taki Megabassowy Regular to nadal dość szybka i mocna w środku wędka, która po prostu pod dużymi obciążeniami szybciej wchodzi w środkowe ugięcie i lepiej się ładuje, ale sam dół jest nadal sztywny

 

20lb, ale chyba raczej ze względu na ten szczyt opisana do 3/4oz

 

http://www.megabass....roducts/f4-65k/

 

http://www.megabass....new_des_f4-66x/

To prawda co piszesz. Mam takie same odczucia. Wędki Megabassa opisywane jako  Regular często kojarzą nam się z akcją prawie paraboliczną. Nic bardziej mylnego. To stosunkowo szybkie kije, które pod obciażeniem pięknie pracują "środkiem".
A przy tym nie brakuje im mocy w dolniku. Obydwa kije, o których piszesz to wędki do linek o mocy 8-20 lb.
Zgodnie z opisem przeznaczone są one do przynęt typu topwater, crankbaitów, jerkbaitów. Łowienie taką wędką to naprawdę wielka przyjemność :). Nie wszyscy lubią wędki o takiej akcji, ale dla mnie do przynęt, które wczesniej wymieniłem jest super.
Lekkie, czułe, bardzo poręczne, super do animacji różnymi przynętami, świetnie "trzymające ryby"
w czasie holu.
Posiadam starszy model  takiego kija:

Megabass F4-65 XDti Cyclone Evoluzion o takich samych parametrach tj.
Długość 6'5
Lure 1/4-3/4 oz
Line 8-20 lb

To moja ulubiona wędka do topwaterów, jak i do twitchingu zarówno na okonia jak i na szczupaka.
Ktoś może być zdziwiony tym, że taką wędkę używam do połowów na okonia.
Jak to? Kij do linek do 20 lb na okonia? 
Tak, biorąc pod uwagę, że czasem używam przynęt niezbyt dużych lecz z dużym sterem np. Jackall Squirrel Super DD 79, które ze względu na wielkość steru stawiają już stosunkowo duży opór przy twitchingu.


Użytkownik Jake 6 edytował ten post 07 marzec 2017 - 01:22

  • NocnyLowca lubi to

#13 OFFLINE   Jake 6

Jake 6

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów

Napisano 07 marzec 2017 - 07:54

Napiszę o czymś o czym się nie pisze a jest to oczywiste, jednak chyba nie dla wszystkich. Wysokość miejsca, na którym stoimy w łodzi - czyli wysokość od lustra wody, gdzie 10 cm robi kolosalną różnicę. Pkt. 2 odległość, w której stoimy od burty. Co łódź to inne ustawienie się. Piszę to bardziej z perspektywy łowienia na zawodach gdzie łowi się z różnych kryp. Różnicę robi też ustawienie się rufa - dziób. Generalnie każdemu może pasować zupełnie inna długość kija w zależności z jakiej jednostki wędkuje.

To, o czym piszesz to według mnie tylko kwestia przyzwyczajenia a nie faktycznej konieczności. Tak jak przy jerkowaniu wolę stać troszkę wyżej na łodzi (czasem nawet staję na ławce), to przy twichingu nie jest to koniecznością. Przy tej metodzie super prowadzi się przynętę "szarpiąc i podciągając" wędką do boku i lekko po skosie w stosunku do lustra wody. Zapewniam - to działa bez problemu, uwierz mi  :)


Użytkownik Jake 6 edytował ten post 07 marzec 2017 - 07:56


#14 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 07 marzec 2017 - 08:10

Tak jak mówisz to kwestia indywidualna.



#15 OFFLINE   gregor86

gregor86

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaOtwock
  • Imię:Gregor
  • Nazwisko:Kasprowicz

Napisano 18 grudzień 2019 - 13:24

 Witam , poszukuje blanku pod twitch’a woblery od 10cm(10gr) ale żeby i pociągnęła balisonga 130SP(24gr). Co możecie polecić??

Mysłałem o:

REVCB66MH

Talon ITM 66MHXF

Kraag Elite SKXE6316-1N

 

a może jeszcze coś innego??


Użytkownik gregor86 edytował ten post 18 grudzień 2019 - 13:25


#16 OFFLINE   DiddoR

DiddoR

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 38 postów
  • LokalizacjaChrzanów
  • Imię:Dawid

Napisano 18 grudzień 2019 - 15:32

Te które wymieniłeś nie znam, ale miałem w ręce Matagi TR66 Super Twiching Special M i moim zdanie to dobra propozycja pod twoje potrzeby

#17 OFFLINE   lefrajt

lefrajt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 93 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Artur

Napisano 19 kwiecień 2021 - 20:50

Odświeżę temat, chociaż mógłbym pisać w 3 różnych ;) 

 

Proszę o podpowiedzi w sprawie wyboru blanku:

Wymyśliłem sobie uniwersalną, średnio-mocną wędę castingową, o długości 6'6'' - ok 2m (ewentualnie 6'0''), która ma mi służyć do szarpania woblerami typu Balisong 13cm (około 25g), większymi popperami itp. Do tego cięższe jigowanie sandaczowe główkami max 25g+guma typu shad teez 12cm (15g) czyli do około 45g łącznej wagi przynęty. Jako dodatek szczupakowe gumy typu cannibal 15 + max 15g. Nigdy się nie bawiłem w vertical, ale dobrze, jakby i tu się kij sprawdzał, może będę miał w czerwcu okazję spróbować w Szwecji :) 

Kij wg mnie powinien być w miarę lekki, szybki, raczej szczytowy, ale dobrze, jakby się ładnie ładował i pod rybą wchodził progresywnie w głębsze ugięcie. 

Pod uwagę biorę:

- Gawas Custom 66MHF1/66HF1 (MHF wydaje się trochę za słaby, HF trochę za mocny, pytanie do użytkowników, czy górny cw jest raczej zaniżony, czy zawyżony?),

- Xzoga BB 6'6'' 6kg (ciężki blank, ale reszta cech chyba w sam raz),

- Xzoga Taka 6'6'' 5kg (pytanie, czy nie klęknie za głęboko przy twichu i jigowaniu, mam Takę 8kg i pod np Buster Jerka jest mega fajna),

- Kraag Elite SKXE6620-1N (tu może być problem z dostaniem blanku na początek czerwca, poza tym ma bardzo szczytową akcję, nie wiem czy nie zbyt),

- Talon ITM 6'6'' MHXF MagBass (znalazłem w jednym ze sklepów i wstępnie pasuje parametrami, ale niewiele w ogóle wiem o tych blankach, a znając amerykańskie podejście, może być do moich zastosowań i upodobań za mocny i zbyt pałowaty w dole),

 

Mile widziane wszelkie inne propozycje. Super, jakby znalazło się coś w dwuskładzie ze względu na transport, ale jednoskład przeboleję (a tu jest wybór tego typu blanków), najwyżej zginie tragicznie w drzwiach starej windy, podczas targania majdanu, bo niestety nie mam garażu na graty ;)



#18 OFFLINE   lefrajt

lefrajt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 93 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Artur

Napisano 20 kwiecień 2021 - 13:49

Wpadł mi w oko jeszcze jeden blank: MHX Elite Pro NEPS78MHXF - jak znam amerykańskie opisy, to CW 9-23g można włożyć między bajki. Miał ktoś styczność z tymi blankami? Jaki jest optymalny zakres ciężaru przynęt i jak wygląda akcja/ugięcie (nie jest to sztywny kołek z wiotką szczytówką?)



#19 OFFLINE   lefrajt

lefrajt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 93 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Artur

Napisano 27 kwiecień 2021 - 22:34

Gadam tu już sam do siebie (to się chyba leczy  :huh:). Ograniczam wybór, próbuję podpytywać bardziej doświadczonych kolegów. Zostały dwie opcje:

- Xzoga BBX 6kg (możliwe, że lekko skrócona - tak do 190 cm),

MHX Elite Pro NEPS78MHXF - ten blank jest dla mnie zagadką (co podsyca moją ciekawość  ;)), w BRC brak odzewu, a nie widziałem nigdzie, żeby ktoś się w sprawie tego kija wypowiadał. Może jednak któryś z forumowych kolegów miał z tym, lub innymi z serii do czynienia i może napisać kilka słów? Na pewno blank wyraźnie lżejszy, łatwiej będzie zrobić krótki dolnik, ale nie wiem, czy ogarnia założony zakres ciężarów i czy nie jest zbyt szczytowy/pałowaty poniżej i "suchy". W końcu to xf, jednak wg opisu "blanki zaprojektowane w stylu japońskim" co mi sugeruje, że może fajnie pracować pod obciążeniem... 

 

Z góry dzięki za odzew :)



#20 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 kwiecień 2021 - 08:01

W sprawie tego NEPS'a odezwij sie do @skalek-77 ze Skalek Rods, wydaje mi się że kiedyś sam z nim rozmawiałem o tym blanku, ale nie pamietam juz konkluzji. Ja do takich zastosowań o których piszesz wziąłem po prostu  MagBassa - w moim przypadku używam Mag Bassa 844  z Hydra Blanks / Alex Rods - tego raczej w PL nie dostaniesz ale masa innych podobnych blanków różnych producentów. Coś między 6'6 a 7'0" , w okolicach 17/20 lb i powinno być dobrze. Nie wiem czy któraś Qualia by się nie nadała ale dawno nie miałem w rękach to nie pamiętam - musiałbyś porozmawiać z @woblerwz (Cage Rods). Ew rozejrzyj się w MHX czy Batsonie bo prawdę mówiąc, do twicha nie ma sensu wywalać kasy na blank za bardzo.


  • lefrajt lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, szczupak

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych