Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dron - pozwolenia co z czym sie je


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 02 sierpień 2017 - 17:24

Cześć :)

Ostatnio chodzą mi po głowie drony, wiem ze trzeba miec pozwolenie na latanie, na filmowanie moze ktoś bardziej obeznany powie co z czym sie je ?

Niby w internecie sa jakies dane ale każde odpowiedzi różnią sie troche a juz z doświadczenia wiem ze info z niepotwierdzonych źródeł trzeb traktować z przymróżeniem oka :-)

Pozdraiwam Michał

#2 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 02 sierpień 2017 - 17:41

Na komercyjne wykorzystanie trzeba mieć uprawnienia. Możesz sobie latać bez (oczywiście zgodnie z regulacjami i terenem - zgłosić przelot itd.) natomiast legalnie już tego użyć do publikacji np. na youtube nie możesz.



#3 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2287 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 02 sierpień 2017 - 19:47

Na komercyjne wykorzystanie trzeba mieć uprawnienia. Możesz sobie latać bez (oczywiście zgodnie z regulacjami i terenem - zgłosić przelot itd.) natomiast legalnie już tego użyć do publikacji np. na youtube nie możesz.

zastanawiam sie kto to w kraju nad Wisłą wymyśla takie dziwne przepisy. tzn możesz lateac ale nie możesz użyć do publikacji. 

zupełnie bez sensu...



#4 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4540 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 02 sierpień 2017 - 19:51

zastanawiam sie kto to w kraju nad Wisłą wymyśla takie dziwne przepisy. tzn możesz lateac ale nie możesz użyć do publikacji. 

zupełnie bez sensu...

 

Ależ oczywiście, że ma sens. Prosty przykładzik. Grilujesz, impreza się wymknęła z pod kontroli i balujesz konkretnie z ... Resztę sam sobie dopowiedz ...



#5 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2287 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 02 sierpień 2017 - 19:53

nie bardzo rozumiem? 



#6 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 02 sierpień 2017 - 19:59

To może przykład z oprogramowaniem? Jest mnóstwo free software dla użytkowników niekomercyjnych (do użytku domowego). Chcąc to samo oprogramowanie wykorzystać w firmie, trzeba kupić licencję. :)



#7 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2287 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 02 sierpień 2017 - 20:08

ciągle nie bardzo rozumiem. mam drona, latam sobie  w ramach przepisów, nie filmuję sasiadki opalającej sie nago, czy też w zaden inny sposób nie naruszam przepisów. ot krece siebie ławiącego w rzece.

do obróbki wideo używam darmowego softu którego jest w sieci co nie miara. dlaczego nie mogę zawiesić takiego filmu na youtube? 

Przecież to jest zupełnie pogięte.


Użytkownik peresada edytował ten post 02 sierpień 2017 - 20:12

  • witek, KODZAK1234 i Krzysiu lubią to

#8 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 02 sierpień 2017 - 20:21

W domyśle prawodawcy sprzedajesz produkt, działasz komercyjnie :ph34r:

Może to i głupie, ale "taki mamy klimat" :wacko:



#9 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4540 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 02 sierpień 2017 - 20:28

ciągle nie bardzo rozumiem. mam drona, latam sobie  w ramach przepisów, nie filmuję sasiadki opalającej sie nago, czy też w zaden inny sposób nie naruszam przepisów. ot krece siebie ławiącego w rzece.

do obróbki wideo używam darmowego softu którego jest w sieci co nie miara. dlaczego nie mogę zawiesić takiego filmu na youtube? 

Przecież to jest zupełnie pogięte.

 

No to prościej. Latasz, filmujesz przyrodę w szeroko pojętym tego słowa znaczeniu, ale w kadrze przemknęła wspomniana sąsiadka z sąsiadem bo akurat była "na linii" wiewiórki, którą to filmowałeś ... Co innego jak filmujesz z set metrów i żadnych szczegółów nie widać poza tzw. zarysem czyli np. wstążką rzeczki albo czubek góry.

Dla mnie oczywistym jest, że absolutnie nie można latać nad "moim niebem" i to wszystko w temacie, bo to jest tak jakby sąsiad parkował swoim samochodem w moim czy Twoim garażu bez żadnego zapytania, pozwolenia itp., itd.


Użytkownik SlawekNikt edytował ten post 02 sierpień 2017 - 20:28

  • HaDe lubi to

#10 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2287 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 02 sierpień 2017 - 20:31

No to prościej. Latasz, filmujesz przyrodę w szeroko pojętym tego słowa znaczeniu, ale w kadrze przemknęła wspomniana sąsiadka z sąsiadem bo akurat była "na linii" wiewiórki, którą to filmowałeś ... Co innego jak filmujesz z set metrów i żadnych szczegółów nie widać poza tzw. zarysem czyli np. wstążką rzeczki albo czubek góry.

Dla mnie oczywistym jest, że absolutnie nie można latać nad "moim niebem" i to wszystko w temacie, bo to jest tak jakby sąsiad parkował swoim samochodem w moim czy Twoim garażu bez żadnego zapytania, pozwolenia 

to jest zrozumiałe, nie moge i nie zamierzam filmować zadnych innych osób/posiadłości ect. nie ma tego na filmie. jest na przykład kawałek rzeki i ja łowiacy ryby. moje pytanie - dlaczego nie mogę tegi opublikowac na youtube?


Użytkownik peresada edytował ten post 02 sierpień 2017 - 20:32


#11 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4540 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 02 sierpień 2017 - 20:39

to jest zrozumiałe, nie moge i nie zamierzam filmować zadnych innych osób/posiadłości ect. nie ma tego na filmie. jest na przykład kawałek rzeki i ja łowiacy ryby. moje pytanie - dlaczego nie mogę tegi opublikowac na youtube?

 

To spokojnie możesz tzn. kawałek rzeki i Ty sam. Nie możesz natomiast wrzucić innych wędkarzy. Ochrona danych osobowych etc. no chyba, że to Twoi kumple i nic przeciwko nie mają, ale tu troszkę należy uważać bo to, że nie mają dziś to nie znaczy, że nie będą mieli jutro jak zaczniesz kosić kasę na jutubie ;)



#12 OFFLINE   G_rzegorz

G_rzegorz

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1342 postów
  • LokalizacjaKujawsko pomorskie
  • Imię:Grzegorz

Napisano 02 sierpień 2017 - 21:22

A filmiki z rejestratorów jazdy w aucie publikować można? Przecież tam też dużo osób postronnych...

#13 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 02 sierpień 2017 - 21:33

Panowie zupełnie nie o to chodzi, nie o youtube czy ochronę wizerunku itd a o bezpieczeństwo tak ogólnie. Operowanie bezzałogowym statkiem powietrznym odbywa się lub może się odbyć w przestrzeni powietrznej kraju i podlega po prostu prawu lotniczemu a tu już kończy się zabawa.
  • Piotrek Milupa i HaDe lubią to

#14 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2287 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 02 sierpień 2017 - 22:05

no właśnie mi chodzi o to głownie co napisał Remek, a mnianowicie że posiadając jakąs licencje można coś tam zawiesiść na youtube, a bez już nie. o to mi głownie chodzi. 

nie wnikam czy to statki powietrzne czy też nie. BTW, w kanadzie całe przepisy dotyczące używania w sposób amatoski drona zawiera sie na niewielkiej badzo rzadko zadrukowanej ulotce formatu a4

pozdrowka



#15 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 03 sierpień 2017 - 08:04

Tzn jeśli lata się nazwijmy to amatorsko, hobbystycznie chociaż tam to jest określone jako sportowo rekreacyjnie i kręci się filmy to można to wieszać na yt jeśli tylko nie koliduje z innymi prawami, pod warunkiem że nie czerpie się korzyści majątkowych, z takiego filmu, np. Monetyzacja yt lub sposoring itd. Generalnie te przepisy dotyczące latania są bardzo zawiłe, bardzo. Na dobrą sprawę żeby latać należałoby znać dokładne rozmieszczenie infrastruktury w terenie, tego co nad ziemią i tego co pod ziemią bo np mocno restrykcyjne jest latanie nad urządzeniami hydro i wodociągami i liniami energetycznymi, urządzeniami telekomunikacyjnymi itd. Aż tak bardzo się nie zagłębiałem w ten temat ale jest masa ograniczeń, podział na strefy itd. Jedynym udogodnieniem od ubiegłego roku jest fakt że dronem do 0,6kg można latać bez licencji i bez zgłaszania lotu ale restrykcje stref nadal obowiązują. Jednym słowem chodzi o to żeby nie latać;)

#16 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 03 sierpień 2017 - 17:09

Czyli taki mavic pro chyba łapie sie poniżej 0.6 kg ?;L

#17 OFFLINE   Tu nie ma ryb.

Tu nie ma ryb.

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1200 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 03 sierpień 2017 - 19:52

mavic pro waży 670g czyli  już trzeba mieć papier  ;)


Użytkownik Tu nie ma ryb. edytował ten post 03 sierpień 2017 - 20:29


#18 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 04 sierpień 2017 - 04:57

To spokojnie możesz tzn. kawałek rzeki i Ty sam. Nie możesz natomiast wrzucić innych wędkarzy. Ochrona danych osobowych etc. no chyba, że to Twoi kumple i nic przeciwko nie mają, ale tu troszkę należy uważać bo to, że nie mają dziś to nie znaczy, że nie będą mieli jutro jak zaczniesz kosić kasę na jutubie ;)

 

Jaka ochrona danych osobowych? Hello? Czy jak ktoś mi przemknie na wideo to wydajemy widzom jego dane? Imie, nazwisko, pesel?

Filmować to ja sobie mogę kogo chce i kiedy chce jeżeli znajdują się w miejscu publicznym. I se nawet to mogę wrzucić na jutuba i zmonetyzować. Filmowanie kogoś na jego prywatnej posesji to co innego i na to już by się pewnie paragraf znalazł. 

 

Wczoraj czytałem prawo dronowe w Irandii bo ostatnio sobie zakupiłem nową zabawkę i jak mam drona powyżej 1kg to muszę go tylko zarejestrować, że mam i tyle. Zakaz latania w okolicach lotnisk, więzień, baz wojskowych czyli takie oczywiste rzeczy.

 

Co do dronów w PL tutaj kilka info od osoby, która zajmuje się tym profesjonalnie. Film przewijamy do 6:39.

 

Swoją drogą to chore, że filmy na YT to wykorzystanie komercyjne, hahaha. Jak juz nawet nam sie trafi ze bedziemy mieli 5tyś wyświetleń to zarobimy całe 4$. Normalnie przestępstwo  :lol: 

Pozdr
M



#19 OFFLINE   ObraFM

ObraFM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 517 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Mariusz

Napisano 04 sierpień 2017 - 16:02

........to mogę wrzucić na jutuba i zmonetyzować.......
......Normalnie przestępstwo  :lol:

W teorii to i mogą się czepić (w przypadku komercji) nawet kodeka którym film się koduje.

#20 OFFLINE   Michal Flyfishing

Michal Flyfishing

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 97 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Michał

Napisano 12 sierpień 2017 - 18:12

Publikować możesz co chcesz jeżeli jesteś sam jak są osoby tzw. 3 to pozwolenie pisemne od nich na publikację i dalej udostępniasz. Jeżeli jest impreza masowa czyli zawody wędkarskie to publikujesz a dana osobo musi do Ciebie podejść i poprosić o nie publikowanie twarzy to zakrywasz i tyle w temacie.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych