Skocz do zawartości

  • Zaloguj korzystając z Facebooka      Zaloguj się   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.


Szukaj w artykułach


Reklama


Ostatnie na blogu


995 aktywnych użytkowników (w ciągu ostatnich 15 minut)

791 gości, 5 anonimowych

bamm, Google, wojciiech, tymof, MarcinMal, Dawid.K, Krzysiu, Bing, Shelac, bayrt, golsyl1980, marek_elitka, roobek, princeof, struna, Paprykarz, irekmisiak, montenegro, pmiszk1, etherni, radziu25, Rodzynek, hotpoint, babel104, robertd, smokwelski, Sylwek1981, Patryk122, krecik, wojti80, Ferret, Facebook, Marek1969, mohave, Sławek77, TAJMIEN, HuchoTaimen, korol, Siksa, jaro81, sebson, mero, rolen, szpaczek23, Mysha, Maciejowaty, Og2, Grzegorz197503, daniel.gajkowski, bartuch5473, ubot, janusz, domino, Artek, Ciastek, bolc, Rlodz, ttoomm, krystian91, kolpi, grzegorzpo91, craaft, marb_2005, darek_tz, SzczupakRzeczny, sero1975, Pisarz.......ewski Piotr, MajKar, kaiser, zeralda, Abu1978, bezi, UchoRomana, M&M, lotalota, M@W9, kineret, pieczywko, tofik, Forecast, bullet81, Paweljar, Houdini, krakus, Piotrk82, pajhivo, e_skalar, manonegra13, Paweł Bugajski, maykel, Herwald, remek1, Guzu, lysy69, cobrax, TeDDyBoY, Luke, Mariusz Gulbiński, maciekd07, digger, PiotrL70, gregory-171, Zanderman, Kunagunda, wujek, TEAM DRAGON, Darrek7474, nowwwak, jasku10, siarq, ptr, daczsan, reszka, Tomasz eS, zandermafija*SpinnigistaWT, PawloGr, olek520, wildriver, cyprys19, giniu666, KrólRyb, perching, Michciu.96, Pickerel, Arturrr, kamyk9, kotwica88, Pitpno, Andru77, ASZCZEPAN, Silesian Dream, pele, carlus75, Niusio99, drag, Angelek88, Crazy_Pike, koyot, c00per, lenny, pyotreq, Mateo1989, Maciek_7, Wojtek14, MARIUSZ 69, Adminek, GrzesM, Tropiciel salmonidów, mikołajczanin, kemot11, mopar, Kostek Kleń, fonix, mr.8legs, haja1978, ktm777, Voldemort, bartsiedlce, karmel, qbencjusz, pawelWPR, GINPK, tadekb, Kamyk88, elpojo, ceglos83, Szczepek2, BazyL, luk_80, Kniaziu, roost, neronhell, Wedkarz 1987, maniek1000, Vuko, sumy i sandacze, DzikiBill, przemo133, slawmen5, Kowal_wns, Cru, arturek4101, robert0304, osiemnastak, kondzit@wp.pl, karcześ, pejper, rothen, Hecht_100, LASOTA1974, iroo, Boczek322, piotta25, gajosik, gerwazy, Trociowy, PerchMaster, Osin, Kuba1039, stoen, byk04, polny


- - - - -

Blanki Qualia - część II


Niektórzy z Was już o nich słyszeli a inni dopiero się dowiedzą: blanki Qualia - najnowsza nowość :) na polskim rynku rodbuildingowym. Jak są skonstruowane, do jakich technik wędkarskich i przynęt mogą być wykorzystywane, przy połowach których gatunków ryb znajdą swoje optymalne zastosowanie - o odpowiedź na te i inne pytania poprosiliśmy znane Forumowiczom jerkbait. pl pracownie rodbuildingowe: Art-Rod, Cage Rods, Pstrągman oraz Sparta Rods. Zapraszamy do lektury!

 

@friko, 2019

 

Dołączona grafika

 

Blanki Qualia

 

Do testów wybrałem 3 blanki z serii PT, czyli najdelikatniejszej z całej oferty Qualii. Wykonane są one ze standardowego grafitu o module 36 mln PSI. Mają przy tym małą zbieżność, są smukłe o małej średnicy dolnika jak i szczytówki. Mimo końcówek średnicy 1,1-1,25 mm, nie są to wklejki tylko blanki puste w środku na całej długości. Wszystkie modele z tej serii zaprojektowane są jako 2 składy łączone na spigot, o nieszlifowanej powierzchni. Przypominają trochę angielskie blanki produkowane kiedyś przez firmę Hardy.

 

Dołączona grafika

 

Każdy blank uzbroiłem w inny uchwyt i przelotki.

 

Dołączona grafika

 

Testy ze względu na porę roku przeprowadziłem na małych rzeczkach pstrągowych, w których oprócz pstrągów potokowych jest bardzo dużo okonia rożnych rozmiarów.

 

Dołączona grafika

 

Jako przynęty stosowałem głównie jigi i wszelkiej maści gumki oraz sporadycznie woblery.

 

1. PT572XUL 170cm 1-4 lb 0,5-5 g , waga blanku 15 g ,zbieżność 7,4-1,1 mm. Wędka uzbrojona w uchwyt Delfin, przelotki Seaguide zirconium w stalowej ramce rozmiary 10-4 ,13 szt. Waga wędki 41 g. Celowo użyłem tu trochę cięższych przelotek, żeby wędka dobrze ładowała się pod najmniejszymi przynętami. Mimo tego, pozostaje szybka i momentalnie gaśnie po wymachu. Ugina się progresywnie wraz ze wzrostem obciążenia. Przy mniejszymi rybach 20-30 cm ugina się szczytówka, potem w dolniku następuje wyraźny przyrost mocy. Uruchamia się on dopiero po zacięciu większej ryby.

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Blank jest opisany prawidłowo i taki dokładnie zakres przynęt obsługuje. Da się łowić przynętą poniżej 1 g, chociaż jak zwykle największy komfort łowienia jest ze środowego przedziału ciężaru wyrzutowego, czyli 1-3 g. Do wędki podpięty był kołowrotek Daiwa wielkości 1003 z żyłką o,16mm.

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

2. PT602UL 183cm 2-5lb 1-7g, waga blanku 18g, zbieżność 7,9-1,2 mm. Wędka uzbrojona w uchwyt Fuji DPS 16 z insertem korkowym i krótką rękojeść z korka naturalnego. Przelotki Seaguide titanium LS 16-4, 11 szt .Waga 47 g.

 

Dołączona grafika

 

To najszybszy i moim zdaniem najmocniejszy blank z całej serii. Opis jest prawidłowy, ale największy komfort miałem podczas łowienia przynętami o wadze 1,5-4 g. Ugięcie progresywne, od końca szczytówki do połowy blanku lekki przyrost mocy i od połowy wyraźnie odczuwalny ,,power''. W dolniku nie ma momentu stop gdzie wędka przestaje amortyzować. Ma moc wystarczająca do zatrzymania pstrąga ponad 50cm. Sprawdzi się przy łowieniu jigami, a także powinna być świetna do twichowania małymi i średnimi woblerami ok 4-6 cm. Wędka pracowała z kołowrotkiem wielkości 2506 i żyłkami 0,18 mm i 0,20 mm .

 

3. PT642L 195cm 2-6lb 2-9g, waga blanku 20 g, zbieżność 8,2-1,25 mm. Wędka uzbrojona w krótką rękojeść korkową (24 cm) z przesuwanymi zaciskowymi pierścieniami. Przelotki Seaguide titanium RS 16-4.5, 10 szt. Waga wędki 43g.

 

Dołączona grafika

 

Blank jest trochę inny niż 2 pozostałe. Mniej zbieżny, pracuje bardziej środkowo, a pod większą rybą (już ok 40cm) ugina się do samej rękojeści. To predysponuje go bardziej do przynęt twardych ,stawiających w wodzie wyraźny opór, takich ja błystka czy wobler.

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Moim zdaniem opis wędki jest tu zdecydowanie zawyżony. Tym kijkiem najlepiej łowiło mi się na przynęty 1-3 g, błystki obrotowe 0-1, woblerki 2-4 cm. Moc określił bym na jakieś max 5-6 lb, a cw na 1-5 g. PT642L z powodzeniem może być też zbrojony jako muchówka. Powinien dobrze działać z linką w klasie #4-5 AFTMA. Wędka testowana z żyłkami 0,16-0,20 mm.
Reasumując, Qualia PT to seria ultralekkich blanków do łowienia małych i średnich ryb, takich jak pstrąg, okoń, jaz, kleń. Są stworzone do łowienia na krótkim dystansie do 10, max 20 m. Nieduże i płytkie łowiska to ich żywioł. Wykonanie ze standardowego grafitu jest tutaj moim zdaniem na plus. Szczytówki mają dosyć spolegliwe i łatwiej jest naładować blank mniejszą przynętą, jednocześnie są szybkie w zacięciu i dobrze trzymają ryby. Oczywiście występowały jakieś spady, głównie ostro walczących pstrągów, ale sposobem na to był zdecydowany hol na maksymalnie wygiętej wędce. Mają sporą odporność na przeciążenia w czasie holu i przypadkowe urazy. Testy ugięcia były przeprowadzone z obciążeniem prawie 1 kg. Tłumienie drgań bardzo dobre, wędki nie bujają się po rzucie, gasną momentalnie, chociaż mają głębokie ugięcia. Przekaz brań do ręki na wszystkich 3 uchwytach bardzo dobrze wyczuwalny.

 

Dołączona grafika

 

Niewątpliwie, dużą zaletą tej serii, jest też bardzo atrakcyjna cena. Walorami użytkowymi dorównują niektórym blankom z wyższej półki cenowej i będą stanowiły dla nich poważną konkurencje. Porównać je można do ultra lekkich i szybkich konstrukcji japońskich. Powinny zainteresować wędkarzy łowiących zawodniczo i osoby lubujące się na co dzień w łowieniu ultra lekkim sprzętem.

 

@pstrągman
Pracownia Pstrągman

 

 

Nowe blanki Qualia.

 

Gdy do naszej pracowni zawitał Janusz Dudziak wraz ze swoimi blankami, od razu wpadł mi w rękę bardzo przyjemny okoniowy projekt: XPSJ642UL. Blank o unikatowym charakterze bardzo szybkiej wędki jigowej w realnym wymiarze Ultra Light. Jego parametry: dwuskład o długości 1,93m, przeznaczony do jigów 0,5-4g. Linki: 2-5lb Fast. Waga: 19g. Średnica szczytówki 1,2mm (tubular), dolnika 9,4mm. Blank jest nieszlifowany, nielakierowany, z charakterystycznym usztywniającym oplotem X. Czuła subtelna szczytówka po ok. 40cm wyraźnie się utwardza. Łączenie nasadkowe (dolnik przyszlifowany na długości złącza), ugięcie płynne.
Na początku marca wykonaliśmy wędkę w systemie Delfin, z przelotkami SeaGuide Titanium plus Torzite na szczycie. Wędka waży 48g. Czas na testy! Okres typowo pstrągowy, więc zacząłem od dwóch wypadów na znajomą, niewielką rzekę. Pierwsze wrażenia mam doskonałe, zestaw świetnie leży, rzuca na punkt i perfekcyjnie można prowadzić nim jiga. Do wędki dołożyłem kołowrotek Shimano CI4+ 1000 (160g), plecionkę Varivas Light Game PE 0,3 plus fluorocarbon 0,14mm. Czucie jest znakomite, co tu dużo mówić! Złowiłem po kilka pstrągów, nieźle brały na nimfy Berkleya na główkach 1g. Były to niewielkie ryby w granicach 25-33cm. Wędka dawała radę, lecz nie polecałbym jej typowo do tego celu, wg mnie jest zbyt sztywna i zbyt szybka, szczególnie na większe pstrągi amortyzacja wydaje mi się zdecydowanie zbyt mała.

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Co innego na jeziorze z okoniami. Czas co prawda nie najlepszy na testy, gdyż okonie przed tarłowa szkoda męczyć, więc ograniczyłem się do dwóch krótkich sesji z pobliskich pomostów. Łowiłem głównie na jigi i czeburaszki w wagach 0.5-5g plus gumy. Poniżej 1g nie łowiło mi się dobrze, najlepiej w zakresie 2-4g. 5g też spokojnie szło wykorzystać. Wędka ładnie daleko rzuca i zapewnia dobry kontakt z przynętą. Ponownie miałem świetne wrażenia wynikające z precyzji prowadzenia, czucia i ultralekkiego, bardzo manewrowego zestawu. Każde przytrzymanie, każde branie, wszystko super się kontroluje lekkimi ruchami nadgarstka. Próbowałem też łowić małymi woblerami, obrotówkami i cykadami, jak najbardziej wędka to ogarniała.

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Ogólnie Qualia spełniła oczekiwania, jest przy tym bardzo przyjemna, zapewnia dużo frajdy i skuteczności w łowieniu, a blank kosztuje poniżej 300zł, co przy tych właściwościach czyni go według mojej wiedzy bezkonkurencyjnym. Wędka w międzyczasie ciągle stała w naszym sklepowym stojaku do powszechnego wglądu, każdy kto ją brał do ręki miał to samo pozytywne wrażenie.

 

Tomasz Mańczak - Pracownia ART-ROD.
6 Komentarze

Janusz możesz napisać jaki jest szacunkowy koszt wykonania zaprezentowanych wędek na wymienionych komponentach? Mnie konkretnie interesuje PT572XUL ale myślę, że i pozostałe będą budzić zainteresowanie.

myślę że o ceny wędek najlepiej pytać bezpośrednio w pracowaniach - Janusz z tego co wiem nie zamierza wykonywać wędek na tych blankach a będzie się zajmował wyłącznie dystrybucją blanków Qualia, uchwytów Delfin, przelotek SeaGuide itp komponentów

    • Karpiu95 lubi to
Zdjęcie
guciolucky
13 maj 2019 21:41
Czy są w ofercie najbardziej popularne wśród wędkarzy rzecznych blanki 10-12lb 9' i uncjowki 9-9'6"?
Zdjęcie
Profil_Nieaktywny
14 maj 2019 12:32

Czy są w ofercie najbardziej popularne wśród wędkarzy rzecznych blanki 10-12lb 9' i uncjowki 9-9'6"?


Póki co są tylko 4 modele 9 stopowe , przy czym dwa xfasty to rasowe kije pod jiga dedykowane pod brzegowe szukanie sandacza z brakiem lęku o wąsate przylowy więc uniwersalność tu raczej odpada, z kolei 2 modele w wersji fast można już bardziej ukierunkować ku twardym przynętom chociażby cięższym zbrojeniem do ładowania większych nielotow, ugięcie pod obciążeniem jest w nich książkowe jak również balans ale przy tej dynamice ja osobiście bardziej widzę w nich potencjał na kije szczupakowo-lososiowe czy jak przy wersjach xfast jigowki o nieco cieplejszej akcji i szybszym wchodzeniu w głębsze ugięcie, jeśli blank miałby być adaptowany pod łowienie bolenia to raczej pod te większe sztuki lowione głębiej na cięższe przynęty, wersja 17lb fast napewno fajnie obskoczylaby gumy rh czy cięższe cykady.
Czy może są,będą dłuższe mocne blanki coś tak 2,4-2,6m do 100-140gram 30lb?
W tej chwili jest to seria w pewnym stopniu pokrywająca zapotrzebowanie na blanki najczęściej poszukiwane. Jak sam widzisz to jest ul, pstrąg, okoń, sandacz. Sprzedaż praktycznie się rozpocznie, trzeba poczekać na efekty i marketingowe i uwagi z eksploatacji blanków. Część blanków jest niekoniecznie kierowana do polskiego wędkarza, np mocne blanki z pełnego grafitu to wertikal na rafach czy kajak w wertikalu. O ile będzie zapotrzebowanie na dłuższe 4-8oz to mogą trafić do sprzedaży.