Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pierwsza budżetowa muchówka do połowu pstrągów.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
120 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 06 listopad 2017 - 19:37

Dragon Viper o wiele lepszy. Wędka praktycznie sama rzuca. Ma bardzo fajnie zrobioną, wygodną rękojeść. Jedyna wada - 2 części.

 

W niedzielę byłem na kilku stawach szczupakowych z dwuczęściową Cantarą - już mam trochę dosyć... wolałbym przerzucić tubę przez ramię z czteroskładem i zapylać na rowerku bez takiej anteny.

 

Zapytaj jeszcze Kolegi ze sklepu Trotka, co sądzi na temat Daiwa True Flight, jest model 255 cm w klasie #5 z tubą za niewiele ponad dwie stówy. Kiedyś miałem kupić, ale wybrałem Greysa GR10, który i tak przegrał z Cantarą jeśli chodzi o akcję.

 

Jeśli nie przeszkadza Ci to, że wędka ma 2 części - bierz Vipera i będziesz bardzo zadowolony.



#22 OFFLINE   v1to

v1to

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaZachodniopomorskie

Napisano 06 listopad 2017 - 19:50

Z tego co widze viper jest tylko w klasie #5/6 nie bedzie za sztywny?

#23 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 06 listopad 2017 - 20:05

Z tego co widze viper jest tylko w klasie #5/6 nie bedzie za sztywny?

 

Nie, wędka stopniowo wygnie Ci się w parabolę. Nie kupiłem, bo nie robię z chaty magazynu na sprzęt. Ale wędka zacna.



#24 OFFLINE   v1to

v1to

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaZachodniopomorskie

Napisano 06 listopad 2017 - 21:38

w zasadzie lowilem pstragi viperem sl jigem 4-21 i dawal rade, wyjechalo pare teczowych pod 50 cm, jest to x-fast ktory dopiero przy wiekszej rybie wygina sie w parabole


Użytkownik v1to edytował ten post 06 listopad 2017 - 21:43


#25 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 06 listopad 2017 - 22:31

Witam.

V1to ... Kongery WRC w dł. 3 m to lekkie i świetne kijki na takie małe rzeczki jak Twoja.

Świetnie się nimi prowadzi mokre muchy i nimfy na dłuższym kawałku sznura. Jak brzegi takiej rzeczki zarosną w czasie lata to zaczyna się doceniać na takich rzeczkach długie kijki.

Da się nimi też śmiało posuszyć oraz króką nimfą połowić.

Wg mnie to też najlepsze budżetowe kije na wodę stojącą jeżeli ktoś łowi z brzegu.

Używam obydwu modeli (#4-5 i #5-6) w czteroskładach.

Pozdrawiam.


  • Darek P lubi to

#26 OFFLINE   v1to

v1to

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaZachodniopomorskie

Napisano 06 listopad 2017 - 22:32

rozmysle nad tym, brac #4-5 czy #5-6?, moze gdzies dorwe krotsza wersje, nie ma co oszczedzac az tak, po prostu nie chce wydawac pieniedzy zeby potem w razie czego nie byc za bardzo stratnym jak mi nie podejdzie


Użytkownik v1to edytował ten post 06 listopad 2017 - 22:33


#27 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 06 listopad 2017 - 22:34

Weź 5-6 bo masz jętkę majową u siebie, spore potokowce i tak dalej.



#28 OFFLINE   v1to

v1to

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaZachodniopomorskie

Napisano 06 listopad 2017 - 22:47

faktycznie, przy 3m te 107g to wcale nie jest duzo, dla porownania viper 275 wazy 108g, ale malo jest opinii o tym wedzisku a z seria world champion mialem przyjemnosc sie spotkac jezeli chodzi o spinning, a no i chyba najwazniejsze, viper jest dwuskladem takze wybor pada na kongera world championa. Kolowrotek jaki do tego? myslalem nad ta okuma airframe, oraz najwazniejsze sznurek muchowy, bede raczej lowil glownie na sucha i mokra. Muchy juz se ogarne, z czasem naucze sie sam krecic.


  • Jarasszy lubi to

#29 OFFLINE   v1to

v1to

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaZachodniopomorskie

Napisano 07 listopad 2017 - 00:40

wezme ta okume airframe, dobre w miare opinie ma + do tego kongera world championa tylko mocno jeszcze rozmyslam kwestie tego czy klasa #4-5 czy #5-6, i w zasadzie oprocz przynet sznura itp co mi jeszcze bedzie potrzebne?



#30 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 07 listopad 2017 - 01:03

Witam.

Jeżeli mogę coś doradzić - zaczniesz łowić jeszcze teraz i masz przed sobą sezon jesienny i wczesnowiosenny.

Czyli brak roślinności na brzegach. Okoń i szczupaczek - mokra i streamer. Wiosna - pstrąg i też głównie streamer i duża mokra.

Zastanów się nad kijkiem 9'#5/6

Potem w miarę Twojego łowienia (wiosenny i letni białoryb i pstrąg na nimfy, suche i mokre) i upływu czasu w kalendarzu fenologicznym, sam dojdziesz do wniosków czy potrzebny Ci kij dłuższy 10' (brzegi porastające zielskiem) czy krótszy 6'6''-8' (brodzenie w rzece).

Czyba że zamierzasz też zimą próbować. Przy mroźnej zimie łowć się da bezproblemowo głównie na krótką nimfę i metodę żyłkową. Sprawa jest wtedy prosta - kijek dłuższy10'-11'. Z 10-cio stopowych Kongerów kup najpierw #4-5 - do krótkiej nimfy bardzo fajny.

Zanim kupisz kręcioł zorientuj się czy dokupisz do niego bez problemu dodatkowe szpule. W niektórych tańszych modelach to niemożliwe.

Potrzebne Ci będą dla ułatwnienia startu przypony koniczne 3-4 sztuki i mikroringi (baaardzo ułatwiają początkujacemu wiązanie i zmianę much), łącznik do linki (to samo), przyponówkę 0,16 na start i muchy.

To wszystko - można iść nad wodę  :)

Pozdrawiam.

PS. Haki w muchach - bezzadziory albo od razu zadziory zaginaj, piłuj, likwiduj. Pozbędzisz się ogromnego problemu i nerwów ... spadów żadnych z tego powodu wbrew pozorom nie zanotujesz ... gwarantuję.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 07 listopad 2017 - 01:43

  • Grzegorz78 lubi to

#31 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 07 listopad 2017 - 01:22

Airframe wszyscy chwalą - jakby nie okazja z lepszym kołowrotkiem, to bym też ją kupił.

Bedziesz potrzebował żyłek na przypony - nie oszczędzaj przesadnie, szkoda nerwów nad wodą. Mnie się sprawdza Dragon HM80, z poprawką na przegrubienie. Do suchej przypony koniczne, byle nie jaxon, bo są tragiczne.

Microringi albo miniaturowe krętliki - tu zdania są podzielone, mnie pomaga to w wiązaniu zestawu do nimfy.

Podbierak - taki żeby siatka nie łapała haków, i nie za płytki. Zakladam/podejrzewam, że będziesz chciał fotografować złowione ryby, głębszy podbierak pozwala spokojnie przygotować się do zdjęcia, a ryba ma w tym czasie wzglednie przyzwoite warunki w wodzie.

Łowisz na spina - potrzebujesz, jak ja, odejść od nawyków. Zacinanie kijem, próby ekstremalnie dalekich rzutów, i cała dynamika, energiczność spina, w muchowaniu - przeszkadza. Dawniej gnałem nad wodę wiążąc w biegu zestaw. Szybko rzucić, szybko zmienić miejsce. Rybie można wejść niemal na głowę. Tylko spokojnie, z założeniem że trzeba ją odczekać, że to nie wyścigi.

Po roku z muchą, przychodzę nad rzekę, siadam, nabijam fajkę, otwieram piwo, obserwuję, skladam zestaw. Czasem i 40 minut to trwa. Zero pośpiechu. Im bardziej leniwie zabieram się za łowienie, tym szybciej mam efekt. Oczko? Zobaczę czy powtórzy. Błysnał tęczak? To popatrzę, czy tu mieszka, czy na gościnne występy wpadł. I tak dalej. Coraz mniej przeszkadza mi bezradność jak stoję nad dużym pstrągiem a on nie chce zjeść muchy. Coraz częściej po prostu cieszę się z obserwacji.
Mucha powinna być refundowana z NFZ jako lek na nerwy. Co prawda uzależnia, i to mocno, ale długofalowe efekty lecznia nerwic cywilizacyjnych są lepsze niz na proszkach ;)

P.S. jeśli w okolicznych wodach masz lipienie - kompletuj sprzęt i leć nad wodę z wbrew zaleceniu spokoju. To jest ich czas, czas na najpiękniejszą rybę naszych wód.

Użytkownik etherni edytował ten post 07 listopad 2017 - 01:28


#32 OFFLINE   v1to

v1to

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaZachodniopomorskie

Napisano 07 listopad 2017 - 01:39

Jest sens probowac cos po pierwszym stycznia na sucha? Raczej dopiero od konca kwietnia jakos jak sie zacznie roic nad woda, wydaje mi sie ze tak jak na wiosne to pstrag bardziej zywi sie rybkami jakimis, wiec raczej woblerek, uzywam dragona hm80 swietna zylka w przystepnej cenie, jaka grubosc kupic? Sznur muchowy mysle ze lepszy bedzie na poczatek nauki plywajacy DT, polecacie cos od siebie w przedziale cenowym do 100zl? Ciezko mi sie polapac z tym wszystkim, wczesniej nie mialem z ta metoda zadnej stycznosci, wszystko przyjdzie z czasem tak jak w spinningu, jak na razie moim najwiekszym dylematem jest czy wziac wedzisko klasy #4-5 czy #5-6. Jezeli chodzi o spinning to tutaj jest chyba podobnie tylko inaczej jest to opisane, wole lowic delikatniejszym wedziskiem niz pała do 50g, lepsza frajda z holu ryby jest na miekkim wedzisku a tak ciagnie sie tylko rybe jak patyk  :D


Użytkownik v1to edytował ten post 07 listopad 2017 - 01:53


#33 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 07 listopad 2017 - 08:13

Zacni ludzie starej daty, tacy jak Jerzy Kowalski (jest byłym trenerem kadry narodowej muszkarzy jakbyś nie wiedział :ph34r: ) polecą Ci zapewne linkę DT. Ale wiedz, że "oni" mieli w latach swojej młodości.... na ogół ciężko zdobyte, markowe i metalowe kołowrotki o głębokiej i wąskiej szpuli - na które wchodziła prawie każda linka w klasie kołowrotka. Te współczesne "młynki" potrafią mieć problemy z pomieszczeniem linki DT.

 

Mam np. Okumę Airframe 7-9 i ledwo udało mi się nawinąć linkę Greysa WF-7-F ... nie daję Okumie żadnych szans na pomieszczenie linki WF-9-F, a więc tym bardziej uważaj na linki DT, które zajmują znacznie więcej miejsca niż linki WF  :unsure:



#34 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 07 listopad 2017 - 08:43

Kołowrotek powinien być dopasowany do reszty zestawu. Dobieranie linki pod kołowrotek to jakiś absurd! Nawet po Tobie Krzysztof bym się tego nie spodziewał... ale jak widać... :blink:


Użytkownik hi tower edytował ten post 07 listopad 2017 - 08:44


#35 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 07 listopad 2017 - 09:13

@v1to , znowu przykładasz miarkę spinningową do muchy. W większości przypadków bedziesz się martwił o przypon, nie o kij. Frajda z holu ryby 40+ na włosku 0,12 jest ogromna, samo zachowanie ryby zupełnie inne niż przy spinningu, ale - tez bez przesady z tym cienkim łowieniem, bo oczywiście można na muchówce wyjąć 50+ na przyponie 0,12, tylko ryba po takim holu jest koszmarnie zmęczona.

O suchej w styczniu niech napisze ktoś bardziej doświadczony. Wiem że w grudniu na Rabie, lipienie zbierają sieczkę, pomorskie rzeki są dużo cieplejsze nawet zimą.

Nawet nie wiesz jeszcze, w co się pakujesz - bo mucha wciąga jak nałóg, co stwierdzam po zaledwie roku z sznurkiem z piórkiem na końcu ;)

#36 OFFLINE   v1to

v1to

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaZachodniopomorskie

Napisano 07 listopad 2017 - 09:46

Przypuszczam ze jak kupie muchowke to 3 spinningi beda staly na honorowym miejscu nieuzywane :) To jak z tym sznurem i klasa wedziska? Wydaje mi sie ze sznurek do 100zl jakis sensowny na poczatek dostane, polecacie cos godnego uwagi w tej cenie?

#37 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 07 listopad 2017 - 09:58

Wędka WRC  4/5  sznur np Vision Attack WF 5F  / 119 zł / Snowbee CLASSIC FLY LINE - FLOATING WF5  /119 zł /

, kołowrotek - wspomniana Okuma jak najbardziej.  Wędka 4/5 ponieważ i tak prawdopodobnie klasa będzie zaniżona i realnie to będzie  5+. Sznur bo cena jest w Twoim budżecie i nie jest to dziadostwo. Inne recepty do tylko już chyba na  " hipochondria.pl ' ;) . Im więcej pytań zadasz, tym szybciej zgłupiejesz. Dziesięciu Ci poradzi i będziesz miał 11 sprzecznych porad.


Użytkownik Hansolo edytował ten post 07 listopad 2017 - 10:01


#38 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 07 listopad 2017 - 10:09

Vision Attack jak najbardziej Ok, ale są tańsze linki i zapewne równie dobre;

 

Hanak Wave dostępny zarówno DT jak i WF za 89,00 zł

 

https://bogdangawlik..._select=filtruj

 

oraz Taimen STX - zestaw dwóch linek, pływająca i tonąca za 99,99 zł 

 

http://www.taimen.co...ly-lines-set/47



#39 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 07 listopad 2017 - 10:13

Kołowrotek powinien być dopasowany do reszty zestawu. Dobieranie linki pod kołowrotek to jakiś absurd! Nawet po Tobie Krzysztof bym się tego nie spodziewał... ale jak widać... :blink:

 

Tomku,

Wiem, że spać po nocach nie możesz, żeby mi na forum pojechać po rajtuzach :ph34r: i wiem, że to kompletny absurd no ale... Kolega coś pisał o Okumie Airframe, którą mam i na którą ledwo weszła linka WF-7-F z dolnego przedziału podanych klas 7-9... a ostatnio staram się być wzorowym forumowiczem i odnosić do tego co wcześniej przeczytałem  :P

 

 

Pozdrawiam serdecznie

Krzysiek



#40 OFFLINE   grisha

grisha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:po ojcu

Napisano 07 listopad 2017 - 10:36

 

Do suchej przypony koniczne, byle nie jaxon, bo są tragiczne.

Możesz rozwinąć myśl z tragizmem tych przyponów ? 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych