Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pierwsza budżetowa muchówka do połowu pstrągów.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
120 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 07 listopad 2017 - 10:51

Do suchej, to tylko przypony koniczne plecione koniecznie :D



#42 OFFLINE   v1to

v1to

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaZachodniopomorskie

Napisano 07 listopad 2017 - 11:25

Tez jakos nie mam zaufania do tej firmy, zylki z jaxona to dno, mialem z serii monolith czy jakos tak, z tej co pare osob polecalo muchowke. Mialem rowniez stycznosc z kolowrotkami jaxona, do 100zl dragon produkuje kolowrotki ktorymi da sie polowic, nie sa plastikowe i nie trzeszcza przy leszczu 0.5kg tak jak jaxony. Kretliki stopery i inne takie pierdoly posiadam i nie narzekam ale reszta mnie nie urzeka jakoscia.

#43 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 07 listopad 2017 - 12:05

Witam.

Mała podpowiedź ... Osobiście na samym początku wolał bym zakupić dwie linki po 50-60 zł (DT+WF w tej samej klasie) niż jedną za 100-120 zł.

Po to żeby zobaczyć i przekonać się pod względem użytkowym czy jest różnica i w czym ona tkwi  :)

Ale wybór ściezki, którą podążysz należy jużdo Ciebie samego.

Tanich linek spod znaku Jaxon'a, Robinsona i Trapera się nie bój. Przyponów konicznych też nie.

Janusz zapodał wczesniej całkiem rozsądny link do zestawów linek Taimen ...

O linki trzeba dbać - pływające co jakiś czas trzeba przetrzeć środkiem do linek. Jak będziesz to robił regularnie (2-3 razy w sezonie) to każda linka, nawet najtańsza pięknie Ci się odwdzięczy swą pracą.

Pozdrawiam.


  • Luka81 lubi to

#44 OFFLINE   MaverikZagan

MaverikZagan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Paweł

Napisano 07 listopad 2017 - 12:07

 

 

Tez jakos nie mam zaufania do tej firmy, zylki z jaxona to dno, mialem z serii monolith czy jakos tak, z tej co pare osob polecalo muchowke. Mialem rowniez stycznosc z kolowrotkami jaxona, do 100zl dragon produkuje kolowrotki ktorymi da sie polowic, nie sa plastikowe i nie trzeszcza przy leszczu 0.5kg tak jak jaxony. Kretliki stopery i inne takie pierdoly posiadam i nie narzekam ale reszta mnie nie urzeka jakoscia. 

 

Jesteśmy w dziale fly fishing  :lol:

 

 

 

Mała podpowiedź ... Osobiście na samym początku wolał bym zakupić dwie linki po 50-60 zł (DT+WF w tej samej klasie) niż jedną za 100-120 zł.

 

Kupiłem kiedyś linkę trapera za 50 zł nadaje się do wieszania prania na balkonie.  :ph34r:  :blink:


  • marek_moto i grey lubią to

#45 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 07 listopad 2017 - 12:18

Witam.

Eee tam ... odrobinę przesadzasz porównjąc ją pewnie do linek 4-5 razy droższych  :)

To są dokładnie te same najtańsze linki, które kupowane są przez cały świat pod inną, brytyjską marką ... i jakoś nigdzie nie narzekają oprócz Polski  :P

A płacą za nie ponad 20 funtów czyli dwa razy więcej.

Pozdrawiam.



#46 OFFLINE   siatkaz

siatkaz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 766 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Matyjasek

Napisano 07 listopad 2017 - 12:24

Tez jakos nie mam zaufania do tej firmy, zylki z jaxona to dno, mialem z serii monolith czy jakos tak, z tej co pare osob polecalo muchowke. Mialem rowniez stycznosc z kolowrotkami jaxona, do 100zl dragon produkuje kolowrotki ktorymi da sie polowic, nie sa plastikowe i nie trzeszcza przy leszczu 0.5kg tak jak jaxony. Kretliki stopery i inne takie pierdoly posiadam i nie narzekam ale reszta mnie nie urzeka jakoscia.

 

Również miałem duże uprzedzenia do firmy jaxon ale koledzy polecali to kupiłem. 

Uczyłem się łowić monolithami, zarówno ze sznurem jak i z żyłką. Do rzutów mam teraz coś lepszego a do nimfy przerobiłem sobie monolitch 3,35 m. 

Jaxon be ale nie jeśli chodzi o muchówki - tutaj w swoje klasie cenowej jest naprawdę dobrze. Zresztą to nie tylko moja opinia. 



#47 OFFLINE   v1to

v1to

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaZachodniopomorskie

Napisano 07 listopad 2017 - 13:07

Co jeszcze bedzie mi niezbedne? Nie mowie juz o rzeczach typu podbierak spodniobuty itp, przynety juz tez pomijam.

#48 OFFLINE   szaker

szaker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 158 postów

Napisano 07 listopad 2017 - 13:13

Obcinaczka do żyłek ze szpikulcem, dyspenser do żyłek, okulary z polaryzacją, pudełka na przynęty.

 

Pzdr



#49 OFFLINE   MaverikZagan

MaverikZagan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Paweł

Napisano 07 listopad 2017 - 13:22

 

Witam.

Eee tam ... odrobinę przesadzasz porównjąc ją pewnie do linek 4-5 razy droższych 

 

To nie jest Forest tak że przesadzam, i broń boże nie neguje kogoś kto chcę coś kupić takiego sam szukałem na początku łowienia jak najtaniej jak najwięcęj, ale po kilku latach łowienia i przeżuceniu sporej ilości sprzętu wiem że porównywać nie ma co bo czasami to jest przepaść i w kijach i linkach w jakości, płyności, przyjemności i komfortu łowienia.  B)



#50 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 07 listopad 2017 - 13:25

Co jeszcze bedzie mi niezbedne? Nie mowie juz o rzeczach typu podbierak spodniobuty itp, przynety juz tez pomijam.

 

  • wentka
  • korba
  • sznurek
  • podkład
  • żyła
  • mucha
  • kalosze
  • licencja
  • kapelusz
  • polary
  • szpraj do much
  • pudełko
  • kieszeń na pudełko
  • małe szczypce
  • torba na kanapki i herbatkę
  • dobry humor

  • marek_moto lubi to

#51 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 07 listopad 2017 - 13:27

  • woda w której są jakieś ryby

  • Krzysiek Dmyszewicz, Jarasszy i marek_moto lubią to

#52 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 07 listopad 2017 - 13:44

Jesteśmy w dziale fly fishing  :lol:

 

 

Kupiłem kiedyś linkę trapera za 50 zł nadaje się do wieszania prania na balkonie.  :ph34r:  :blink:

 

Być może Traper Blast jest kiepski, ale mam Traper Impulse WF-4-F i jest w miarę spoko. Ale - uwaga, uwaga na stożek przedni (wiem, mam obsesję)!!!  :D Ma tylko 1,5 m, a więc "poziom ekspert" - do większych muszek, podobne do Airflo Impact itp.  ;) (Na Pomorze bym brał, wszak imitacja Ephemera danica to w tamtych stronach podstawa). Wcześniej przyda się zaś do streamera i kwietniowego chrusta, a później od czerwca do dalekiej nimfy na lipienia...

 

Chyba, że się Kolega zamierza bawić z jelcami, wtedy małe muszki, a więc Traper Silence, Airflo Delta i inne linki do delikatnej prezentacji małych jelcowych wynalazków od #20 do #14 włącznie.



#53 OFFLINE   v1to

v1to

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaZachodniopomorskie

Napisano 07 listopad 2017 - 13:48

Jak wiazac przypon do sznura muchowego? Zawiazac na koncu petelke czy zrobic ja tulejka zaciskowa? Druga sprawa jaki przypon do czego? Jaki do nimfy, jaki do suchej jaki do mokrej? Przyponowka jakiej srednicy? 0.14/0.16?
  • HalfdanTheBlack lubi to

#54 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 07 listopad 2017 - 14:12

Witam.

Kup na początek łaczniki - ze 2 szt. Bardzo ułatwi Ci sprawę, bo na samym początku przypony lecą jeden za drugim. Będą się platać, będą robić się na nich węzełki, będą się zaginać, przecierać. W miarę upływu czasu będziesz ich zużywał coraz mniej i wtedy można pomyśleć o subtelniejszym połaczeniu ze sznurem.

Przypon koniczny o dł. standardowej 2,7 m i końcówce 0,13 lub 0,15 skróć sobie od razu na początek dostosowując go do głębokośi wody w jakiej będziesz zaczynał. Też ułatwi Ci życie. Jeżeli, jak piszesz głębokość ciurku wynosi do 1,5 m, to śmiało przypon skróć najpierw do 2 m. Dowiąż do niego mokroring i przyponówkę (około 0,5 - 0,7 m) 0,15-0,16 na początek. Do niej wiążesz muchę.

Kup kilka przyponów konicznych z końcem 0,13 / 0,15 / 0,18. Jak się będą zużywać - nie wyrzucaj. Przydadzą Ci się potem ich jeszce dobre odcinki do np. muchowego szczupaczenia.

Pozdrawiam. 



#55 OFFLINE   MaverikZagan

MaverikZagan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Paweł

Napisano 07 listopad 2017 - 14:35

 

 

Jak wiazac przypon do sznura muchowego? Zawiazac na koncu petelke czy zrobic ja tulejka zaciskowa? Druga sprawa jaki przypon do czego? Jaki do nimfy, jaki do suchej jaki do mokrej? Przyponowka jakiej srednicy? 0.14/0.16? 

 

Za dużo chłopie na raz chcesz....



#56 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 07 listopad 2017 - 15:58

Jak wiazac przypon do sznura muchowego? Zawiazac na koncu petelke czy zrobic ja tulejka zaciskowa? Druga sprawa jaki przypon do czego? Jaki do nimfy, jaki do suchej jaki do mokrej? Przyponowka jakiej srednicy? 0.14/0.16?

Wypadałoby wykazać trochę inwencji samemu, wszak w obecnych czasach wszystko jest w necie a nawet na YT, tylko jeden z przykładów poniżej

 

https://www.youtube.... to leader knot

 

https://www.youtube....dbGSxp-MXTun_Ga

 

jak samemu zrobić przypon koniczny

 

 

i jeszcze trochę o konstruowaniu przyponów

 

http://flytyer.pl/ze...-muchowy-cz-iii


Użytkownik janusz.walaszewski edytował ten post 07 listopad 2017 - 16:04

  • v1to lubi to

#57 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 07 listopad 2017 - 16:46

Jak wiazac przypon do sznura muchowego? Zawiazac na koncu petelke czy zrobic ja tulejka zaciskowa? Druga sprawa jaki przypon do czego? Jaki do nimfy, jaki do suchej jaki do mokrej? Przyponowka jakiej srednicy? 0.14/0.16?

 

Jeśli masz w fabryczną mikropetelkę w lince muchowej, to możesz grubszą cześć konicznego przyponu muchowego zakończyć pętelką, choć w niektórych żyłkowych przyponach konicznych też masz mikropętelkę od producenta. Jeśli nie masz mikropętelki na lince muchowej, możesz kupić i zamontować łacznik do sznura muchowego. Gdy już masz wykonane pętelki przyponu konicznego i linki muchowej (sposobów jest dużo więcej), wówczas wykonujesz łączenie pętelka do pętelki (loop - to - loop). Później w czasie łowienia, jak trochę zniszczy się Tobie cieńsza część przyponu możesz uzupełnić przypon stosując węzeł zderzakowy. Przydadzą się więc szpulki żyłek przyponowych w podstawowym zakresie średnic: 0,10; 0,12; 0,14; 0,16 i 0,18 mm. Wówczas warto zaopatrzyć się w uchwyt do przechowywania szpulek, tak aby były zawsze pod ręką. Tak więc zasadniczo do suchej muchy powinieneś stosować fabryczne przypony koniczne lub też konstruowane samodzielnie węzłami zderzakowymi (wówczas powinieneś zastosować jeszcze żyłki 0,20 - 0,22 - 0,25 - 0,28 mm aby uzyskać ładny, koniczny profil.

 

Do mokrej muchy, jeśli stosujesz linkę pływającą i łowisz pod powierzchnią wody, najlepiej stosować jednolity odcinek żyłki, ponieważ na konicznych przyponach mokra mucha czasami smuży wodę. Do mokrej muchy nie stosuj zbyt małych średnic żyłki, ponieważ ryba potrafi mocno uderzyć w mokrą muchę i żyłka Ci po prostu strzeli. Ja stosuję na lipienie 0,16 - 0,18 mm, a na pstrąga 0,18 - 0,22 mm do mokrej muchy.

 

Do nimfy również stosujesz jedną średnicę żyłki, ale wcześniej musisz sporządzić "zestaw satelitarny", czyli po prostu zamocować pętelkę powyżej węzła zderzakowego. Częstym błędem początkujących wędkarzy w sporządzaniu zestawu z dwiema nimfami jest zbyt bliskie umieszczenie much obok siebie. Ja robię zwykle tak, że od węzła zderzakowego do tzw. nimfy prowadzącej (zwykle cięższej, większej i płynącej przy dnie) mam odcinek minimum 40 cm, zaś tzw. skoczek, czyli nimfa przymocowana z boku jest umieszczona na niezbyt długim, ok 10 - 15 cm troczku bocznym. Wtedy jest szansa, że zestaw się tak szybko nie splącze. Do łowienia pstrągów na nimfę używam zwykle żyłki 0,18 - 0,16 mm, zaś do łowienia lipieni 0,16 - 0,14 mm. Rzadko późną jesienią schodzę do 0,12 mm.

 

Najlepiej jednak uczynisz, jak kupisz książkę Adama Sikory "Wędkarstwo muchowe" i 95% pytań, które zadałeś znajdziesz w tej książce. Polecam również książkę Józefa Jeleńskiego, którą możesz upolować w antykwariacie, na Allegro lub gdzieś w sieci.


Użytkownik Krzysiek Dmyszewicz edytował ten post 07 listopad 2017 - 16:52

  • Janusz Wałaszewski i v1to lubią to

#58 OFFLINE   v1to

v1to

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaZachodniopomorskie

Napisano 07 listopad 2017 - 16:49

lepiej chyba nie moglo to zostac wyjasnione, dzieki wielkie



#59 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 07 listopad 2017 - 16:57

lepiej chyba nie moglo to zostac wyjasnione, dzieki wielkie

 

Bardzo mi miło. Tylko proszę Cię uprzejmie - nie beretuj pstrągów i lipieni. Oszczędzaj zasoby naturalne i zapamiętaj cytat pewnego ważnego dla wędkarstwa muchowego człowieka:

 

quote-game-fish-are-too-valuable-to-be-c

 

Koniecznie dodaj do ulubionych też portal namuche.pl - kopalnia wiedzy i fajnych artykułów. I choć pewnie zauważysz, że są tam ciągle te same artykuły i nic nie przybywa - to co jest to i tak wspaniałe archiwum do przeczytania. Świetnym portalem jest też http://globalflyfisher.com.


Użytkownik Krzysiek Dmyszewicz edytował ten post 07 listopad 2017 - 16:59


#60 OFFLINE   v1to

v1to

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaZachodniopomorskie

Napisano 07 listopad 2017 - 17:03

generalnie robie sie czerwony jak slysze gadanie janusza ze jak moge wypuszczac przeciez lepiej to zjesc, pstrag jest dla mnie cenionym gatunkiem tak samo jak lin i sandacz, tutaj bez reguly wypuszczam kazda sztuke, pstraga jak mam ochote zjesc to u mnie co 1km na rzece jest hodowla teczaka/pali takze wole kupic. Zastanawiam sie jeszcze nad sensem zabijania teczaka jak zlowie, do tej pory zabijalem ale mam mieszane uczucia co do tego. Jak mam ochote to zjem se szczupaka 50-60 ale sporadycznie, jestem za tym ze jak sie wypusci takiego osobnika w sile wieku to za rok da nowe potomstwo ktore bedzie mozna lowic w pozniejszych latach, jestem lesnikiem takze tak jak w lesie, tak nad woda liczy sie patrzenie przyszlosciowe i nie mozna myslec tylko o tym co jest teraz   :)


Użytkownik v1to edytował ten post 07 listopad 2017 - 17:05

  • Janusz Wałaszewski i Krzysiek Dmyszewicz lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych