Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Klasyfikacja AFTMA - wydzielone z watkow EGO i pierwsza budzetowka


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
385 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 03 listopad 2017 - 19:56

Nie obawiaj się cyferek AFTMA, z tego się nie strzela. Masy współczesnych linek często odbiegają nieco w górę i w dół od mas normowych, więc... po prostu nie bój się tych 2 - 3 gramów w dowolną stronę. Jeśli masz ochotę wiedzieć na czym stoisz, sprawdź klasę swojego kija, zajrzyj w tabelę AFTMA, a następnie przeczytaj jaką masę ma głowica konkretnej linki WF, którą chcesz kupić. Mając swoje dochodzenie w głowie (Twój Orvis może mieć klasę 2.5, 3.2, 4.2... my tego nie wiemy) i znając masę głowicy, po kilku miesiącach łowienia, nawet jak wydasz kasę na zbyt lekką lub zbyt ciężką linkę do kija i Twojego stylu łowienia - będziesz miał własne spostrzeżenia na ten temat. Nie szukaj gotowych recept. Pobaw się trochę...



#2 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 03 listopad 2017 - 20:16

Nie jest łatwo korzystać z doświadczeń innych wędkarzy,dopiero własne dają pewien pogląd.
  • Tomek88 lubi to

#3 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 03 listopad 2017 - 20:23

Macie dużo racji i dlatego jutro jadę nad Łupawę sprawdzić jak to będzie z linką #3 WF którą do testów zabierze kolega. Ja pomacham, on pomacha , flaszka pęknie i zestaw będzie gotowy ;)


Użytkownik Hansolo edytował ten post 03 listopad 2017 - 20:27

  • Krzysiek Dmyszewicz i darek1 lubią to

#4 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 03 listopad 2017 - 20:31

Linki można konstruować z używanych często fajniejsze od firmówek.
Front z 2,środek 3,tył 4 z amnesią - rakieta.

#5 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1830 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 03 listopad 2017 - 20:35

(...)Jeśli masz ochotę wiedzieć na czym stoisz, sprawdź klasę swojego kija, zajrzyj w tabelę AFTMA, a następnie przeczytaj jaką masę ma głowica konkretnej linki WF, którą chcesz kupić. Mając swoje dochodzenie w głowie (Twój Orvis może mieć klasę 2.5, 3.2, 4.2... my tego nie wiemy) i znając masę głowicy, po kilku miesiącach łowienia, nawet jak wydasz kasę na zbyt lekką lub zbyt ciężką linkę do kija i Twojego stylu łowienia - będziesz miał własne spostrzeżenia na ten temat. Nie szukaj gotowych recept. Pobaw się trochę...

Klasa AFTM to pierwsze 9,14m, głowica ma najczęscie 12m (+/- pół metra) więc całkowita jej waga będzie o okolo 30% większa od "tabelkowej". Stąd się biora potem zdziwienia czemu waga dedykowanej głowicy rzutowej odbiega od tej podanej w tabelce dla klasy kija.



#6 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 03 listopad 2017 - 20:38

To do postu Grzegorza czy tam Darka . Zgoda. Pod warunkiem że ma się technikę rzutu na wysokim poziomie. Wtedy to można / zakładając dobrą technikę / już fajnie kombinować ze sznurami firmowymi, hand made. U mnie technika raczej kuleje według mnie i dopiero jak uznam że rzucać potrafię to przy tym samym kiju i kołowrotku zacznę kombinować. Na chwile obecną to przeszkadza mi rąbek u spódnicy . Dobra Pany to temat EGO i niech tak pozostanie. 


Użytkownik Hansolo edytował ten post 03 listopad 2017 - 20:41


#7 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 03 listopad 2017 - 20:44

Marian,

Głowice Ego Micro Skagit nie mają nawet normowej długości 9,14 m, ponieważ część tego odcinka obejmuje running line :P ... dziś tabela AFTMA jest tylko reperem dla masy głowic linek WF, a wędka powinna teoretycznie być dobrana do masy całej głowicy - bo po to one są różnej długości, żeby ludzie machali sobie "kutasikami" 5 m, 8 m, 12 m. I tak naprawdę dziś klasa linki powinna być skorelowana z masą całej głowicy, a nie historycznymi już 9,14 m.



#8 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 03 listopad 2017 - 20:44

To popraw technikę.
Weź szczytówkę n.p. Ego ;-) kilka pasm wiskozy i potrenuj w pokoju lub na korytarzu.

#9 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 03 listopad 2017 - 20:49

No tak źle to już nie jest żeby w pokoju ćwiczyć. Te 20 metrów linki to wyrzucę jak po drodze wiewiórki nie złapię. Jednak mam wrażenie że wymaga to zbyt dużego skupienia . Nie przychodzi mi to tak powiedziałbym swobodnie.


  • darek1 lubi to

#10 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 03 listopad 2017 - 20:57

Marian,
Głowice Ego Micro Skagit nie mają nawet normowej długości 9,14 m, ponieważ część tego odcinka obejmuje running line :P ... dziś tabela AFTMA jest tylko reperem dla masy głowic linek WF, a wędka powinna teoretycznie być dobrana do masy całej głowicy - bo po to one są różnej długości, żeby ludzie machali sobie "kutasikami" 5 m, 8 m, 12 m. I tak naprawdę dziś klasa linki powinna być skorelowana z masą całej głowicy, a nie historycznymi już 9,14 m.

Wraz ze wzrostem dł. Głowicy Rośnie masa linki w tej samej klasie.
Klasy dobre na wstępie potem nie mają żadnego znaczenia...chyba ze brak postępu zniewala.
Wolność...Dowolność wynika z umiejętności wykorzystania narzędzia.

Użytkownik darek1 edytował ten post 03 listopad 2017 - 21:04


#11 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 03 listopad 2017 - 21:00

Wraz ze wzrostem dł. Rośnie masa w tej samej klasie.
Klasy dobre na wstępie potem nie mają żadnego znaczenia...chyba ze brak postępu zniewala.
Wolność...Dowolność wynika z umiejętności wykorzystania narzędzia.

Nie zgadzam się !!!! Widziałem w filmie niskiego z wielkim .

Tak na poważnie to jak założyłem DT #4 do tego Orvisa to  jakieś 5-6 metrów linki ładowało pięknie niczym katapultę. Dalsze metry to już wyraźnie czułem że zbyt ciężkawo. Takie miałem odczucia jako niedoświadczony zbyt.


Użytkownik Hansolo edytował ten post 03 listopad 2017 - 21:05

  • darek1 lubi to

#12 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 03 listopad 2017 - 21:03

No tak źle to już nie jest żeby w pokoju ćwiczyć. Te 20 metrów linki to wyrzucę jak po drodze wiewiórki nie złapię. Jednak mam wrażenie że wymaga to zbyt dużego skupienia . Nie przychodzi mi to tak powiedziałbym swobodnie.

Zasięg to nie wszystko-płaszczyzna,optymalna aplikacja:siły,rotacji,dryf,wygaszanie drgań,dociągnięcie,podwójne dociągnięcie,podania kotwiczone potem druga ręka prowadząca i to samo...na końcu wolność...dowolność.
W dowolnym miejscu skuteczne podanie.

#13 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1830 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 03 listopad 2017 - 21:04

Marian,

Głowice Ego Micro Skagit nie mają nawet normowej długości 9,14 m, ponieważ część tego odcinka obejmuje running line :P ... dziś tabela AFTMA jest tylko reperem dla masy głowic linek WF, a wędka powinna teoretycznie być dobrana do masy całej głowicy - bo po to one są różnej długości, żeby ludzie machali sobie "kutasikami" 5 m, 8 m, 12 m. I tak naprawdę dziś klasa linki powinna być skorelowana z masą całej głowicy, a nie historycznymi już 9,14 m.

MicroSkagit od Ego jest głowicą zintegrowaną,a nie linką. dodatkowo lest dedykowana do rzutów kotwiczonych i krótkich kijów jednoręcznych w ciasnych miejscach. Da się nią rzucić z powodzeniem znad głowy podobnie jak dwuręcznym machnąc znad dyńki głoiwicą scandi czy skagitową, a nawet speyową.

 

PS. Masz rację Darek, ale jest dla każdego kija optimum przy którym rzuca się przyjemnie i bez kombinowania - to jest własnie zdefiniowane klasą AFTM.



#14 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 03 listopad 2017 - 21:12

Masz rację Marian, ale to o czym piszesz nie może być wiedzą tajemną. Niech ludzie wiedzą o produkcie jak najwięcej, a koniec końców też rzucą sobie tym znad głowy... nie jeden raz.

 

Swoją drogą Ego Micro Skagit jest nieco cięższy niż tabelkowa masa przypisana do AFTMA  :) Głowica #3 waży jak #4, a #4 jak #5... myślę, że to jak najbardziej celowe działanie Macieja, w końcu rzut znad głowy tą linką to opcja, a nie główne przeznaczenie. Ale... nie bójmy się tych 2 gramów, naprawdę. Jeśli wędka ma strzelić z powodu 2-3 gram, to taka wędka jest chyba nieporozumieniem.

 

 

Załączony plik  EGO_Micro_Skagit.jpg   43,36 KB   22 Ilość pobrań



#15 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 03 listopad 2017 - 21:15

W dwuręcznych do rzutu znad głowy stosuje się linki lżejsze o 6-10 g od linek do podań kotwiczonych.
Rzut znad głowy dwuręczną to wbrew pozorom klasyka,a także popularna konkurencja sportowa.
Przyjemność wynika ze skuteczności podania niezależnie od masy 9 czy 26 metrów utrzymywanych w rozwiniętej pętli.
Od umiejętności zależy co udżwigniesz.
Dawno temu rozpoznałem genezę projektowania linek z wątku.

Użytkownik darek1 edytował ten post 03 listopad 2017 - 21:18


#16 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 03 listopad 2017 - 21:19

Pytać zacząłem bo szukam właśnie komfortu podczas rzucania. Na Łupawie gdzie łowię, rzadko potrzebuję nawet całą głowicę wyrzucić, a nawet jak potrzeba to tak da się stanąć że nie potrzeba ;) Ostatnio będąc nad Sanem obserwowałem lepszych i nikt się nie silił na długie rzuty. Wystarczyły takie do 10 metrów plus koniczny. Ten skagit mnie zaciekawił bo na łupawskie warunki może być dla mnie sposobem na oszczędzenie nadbrzeżnych zarośli.



#17 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 03 listopad 2017 - 21:27

Na płani gdzie głębiej nie wejdZiesz,
a zobaczysz megawyjścia do suszu to zacznieszpotrzebowac zasięgu...
W DOWOLNYM miejscu skuteczne podanie to niezależność-WOLNOŚĆ .

#18 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 03 listopad 2017 - 21:30

W dwuręcznych do rzutu znad głowy stosuje się linki lżejsze o 6-10 g od linek do podań kotwiczonych. (...)

 

No to zobacz Darku, jak pięknie oddala się krzywa Ego Micro Skagit od krzywej klasy AFTMA w kierunku wyższych klas... widać wyraźnie, że Maciek z EGO wiedział co robi, skubaniec jeden  B) Te krzywe jakby tak kontynuować, to byłoby właśnie tak jak piszesz. Nieźle!



#19 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 03 listopad 2017 - 21:33

Na płani gdzie głębiej nie wejdZiesz,
a zobaczysz megawyjścia do suszu to zacznieszpotrzebowac zasięgu...
W DOWOLNYM miejscu skuteczne podanie to niezależność-WOLNOŚĆ .

Prawda , ale u mnie to płanie wielkości prześcieradła ;) , a nad Sanem no cóż - " nie umiesz rzucać - pedałuj " ;) Bez obrazy dla tych co skutecznie w ten sposób łowią.


  • darek1 lubi to

#20 OFFLINE   Wojtek Walkowski

Wojtek Walkowski

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaKrościenko n.Dunajcem

Napisano 04 listopad 2017 - 07:21

... dziś tabela AFTMA jest tylko reperem dla masy głowic linek WF, a wędka powinna teoretycznie być dobrana do masy całej głowicy - bo po to one są różnej długości, żeby ludzie machali sobie "kutasikami" 5 m, 8 m, 12 m. I tak naprawdę dziś klasa linki powinna być skorelowana z masą całej głowicy, a nie historycznymi już 9,14 m.

Absolutnie nie. AFTMA to dobry system i w mojej opinii klasa linki zawsze powinna odpowiadać odcinkowi tej samej długości.

Problem jest w innym miejscu. Producenci wędek w pogoni za "Hyper Fastami" i nie tylko, zaczęli błędnie opisywać wędki, więc producenci zaczęli błędnie opisywać linki. Oczywiście błędnie w stosunku do klasyfikacji AFTMA. I masz teraz takie chocki klocki że kij fast w klasie np #6 potrzebuje linki dedykowanej do niego np: SA Amplitude Anadro w klasie #6 ważącej 200grain!!! Numerki się zgadzają i zestaw "lata" tylko co to ma wspólnego z AFTMA i klasą #6 ??? Co w sytuacji gdy założysz taką linkę do dobrze opisanej wędki w klasie #5 ???






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych