Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Klasyfikacja AFTMA - wydzielone z watkow EGO i pierwsza budzetowka


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
385 odpowiedzi w tym temacie

#261 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 04 marzec 2018 - 09:47

Profesjonalne firmy, projektanci, konstruktorzy, fascynaci i designerzy za nimi stojący, dostarczają poszukującym doskonałej jakości narzędzia. Wiedzę, doświadczenie, wieloletnia praktykę oraz niekłamane uznanie milionów użytkowników da się oczywiście  położyć na jednej szali z garścią drobniaków albo czymkolwiek innym. Wytłumaczaczez przerostem ambicji  tak lubią.. :)



#262 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 04 marzec 2018 - 10:08

Na szczęście władam językiem angielskim i dobrze wiem, co mówi ta rzesza milionów użytkowników owych narzędzi.

 

A mówią różne, bardzo ciekawe rzeczy, których owocem są nie tylko zdjęcia sprzętu na podłodze ale również takie dociekania, których owocem jest na przykład wsponiana tabela ERN. Prawdziwymi pasjonatami są właśnie Ci użytkownicy markowego sprzętu, którzy spotykają się razem i wspólnie rozważają wiele aspektów sprzętu, o których w Polsce wspomina się tylko półgębkiem. Dlatego my możemy zrobić sobie wyłącznie przedruk testu wędzisk muchowych z Yellowstone Angler, ponieważ nasza rodzima kultura muchowa takich perełek nie rodzi. Potencjalne zalążki takiej kultury skutecznie terroryzuje się swoimi wyobrażeniami, że każda swobodna wypowiedź ma w sobie zawarty element antykultury i profilaktynie należy ją uciszyć.

 

Swobodne rozmawianie o sprzęcie nie jest przejawem żadnego zrównywania. Użytkownicy amerykańskich forów internetowych którzy mają nie szafy, ale garaże pełne markowych wędek muchowych - równie często poruszają problem odejścia od rzeczywistej klasy linek muchowych i mocy wędek, a jeden z najlepszych amerykańskich rodbuilderów u którego wędki zaczynają się tam gdzie kończy się Sage... jest właściwie wściekły na producentów z których blanków musi korzystać na codzień.

 

To co w biały dzień robią uznane firmy to zwykły trik, polegający na wymuszaniu potrzeby kupowania specjalnych linek do przekłamanych wędek i odwrotnie. Im większy chaos tym więcej niecelnych zakupów. I myślę, że posądzanie czołowych firm o nieumiejętność drenowania gotówki od klientów, byłoby po prostu niegrzeczne. Tak, są profesjonalni również i na tym polu. Gdyby robili tylko dobre wędki, skończyliby jak Tesla B)


  • OloPe i darek1 lubią to

#263 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 04 marzec 2018 - 10:19

Na szczęście równie dobrze władam głową co i świetnymi, markowymi wędkami, tak więc populistyczne koszałki opałki pozostawiam osobnikom pełnym żółci, zazdrości i wszystkich innych niskich afektów.. :)  



#264 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 04 marzec 2018 - 10:44

Nie posidam takiej cechy jak zawiść i zazdrość i cieszę się prawdziwym szczęściem innych.

 

Natomiast wędkarstwo ma różne wymiary i odcienie. Niektórzy nie przyjmują do wiadomości, że istnieją różne kryteria oceny, których nie należy ze sobą mieszać. Ceteris paribus albo wariactwo na forach - musimy na coś się zdecydować B)


  • darek1 lubi to

#265 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 04 marzec 2018 - 11:57

Stale jestem przeciw wariactwu i oszołomom.. :) 



#266 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 04 marzec 2018 - 12:53

Stale jestem przeciw wariactwu i oszołomom.. :)

 

Właśnie Hansolo w wątku gdzie Michał wstawił zdjęcie szklanego Epica już rozważa czy lepiej mieć super kija czy być na rybach, tak jakby to było w ogóle potrzebne w wątku który nie jest na temat czy lepiej jechać na ryby czy kupić kija :)

 

Jeśli jeszcze nie zrozumiałeś, że jak mówimy o ERN, możemy mówić o każdym pręcie świata i nie jest to zrównywanie czegokolwiek - to właśnie karma mieszania wszystkiego ze wszystkim wraca do Ciebie ze zdwojoną siłą. I ja nawet nie muszę pisać niczego. Inni to zrobią... Ty sam to zrobisz. Taki los :rolleyes:


  • darek1 lubi to

#267 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 04 marzec 2018 - 13:22

CC jak każda metoda pomiaru, jest obarczona błedem przyjętym w załozeniu od którego się wychodzi, a w tym wypadku że kij jest w pełni naładowany jesli ugięty w 1/3. Dla jednego kija to będzie niemalże maxymalne ugięcie przy rzutach, dla innego o innej konstrukcji, zbiezności i sztywności ledwie początek. Dochodzi do tego rozmieszczenie przelotek, które ma wpływ na rozklad sił w blanku przy obiązeniach dynamicznych linką przy rzutach.

Podobne pomiary stosowano kiedyś w blankach spinningowych, ale tam przyjęto że obciązano do momentu w którym szczytówka była pod katem prostym do dolnika i na podstawie cięzaru określano optimum, a po kształcie i długości ugięcia akcję. To bardziej odpowiadało prawdzie niż ERN i AA


  • Radek79 lubi to

#268 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 04 marzec 2018 - 14:15

Marian,

Zawężając rozważania do wędek o podobnej charakterystyce ugięcia z artykułu z portalu na-muche.pl: Loomis GL2 i Sage SP+ to różnią się one jednym stopniem AA, a ich moc różni się aż o 1,9 ERN. Która z nich to prawdziwa szóstka?

 

Poza tym Mack na FFF dał link do strony na YT właściciela firmy Sunray. W filmie o "true 2 weight" facet mówi o tym, że sprawdzał wiele wędek, które miały błąd w opisie klasy o 2 oczka (chwaląc się przy okazji, że jego produkt to prawdziwe #2). Nie sądzę, aby ten człowiek testował wcześniej Jaxony.

 

Cała awantura jest tylko o jedno. Koledzy przez lata zapewniali mnie, że jak wydam 3-4k na kij i 300-400 na linkę, to nie muszę już niczego badać i wszystko lata w klasie. Tymczasem markowe linki też mają odchylenia o klasę (np. Rio Grand #5 jest linką #6 http://thetroutlife....ur-entire-life/ - a więc w sam raz, żeby kupić ją do kija #5 który też może być klasy #6, 6,5 a nawet 7).

 

Znamienne też jest to, że relatywizacja problemu odchyleń ERN od 4,55 do 7,25 w markowych kijach (rozrzut ERN 2,7!!!), wypełnia dziś posty ludzi, którzy przez wiele lat kierowali ludzi na kuracje flycastingowe z powodu +- 1 AFTMA. Sławek z kolei zalecał opuszczenie muchowego Tesco w trybie natychmiastowym. Każdy według swojej aktualnej mantry, bez pochylenia się nad zagadnieniem. Problem polega tylko na tym, że nawet jak temat całkiem się rozmyje i utonie - linki i wędki dalej będą miały takie odchylenia, a kolejne generacje muszkarzy dalej będą skołowane. Pytanie jaki jest cel środowiska muchowego - pomóc zrozumieć czy dawać gotowe recepty, odprawiając z kwitkiem "płać i o nic nie pytaj" ? :huh:


Użytkownik Krzysiek Dmyszewicz edytował ten post 04 marzec 2018 - 14:53

  • darek1 i Radek79 lubią to

#269 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 05 marzec 2018 - 19:07


  • darek1 lubi to

#270 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 05 marzec 2018 - 19:23

Arek podał Ci prosty przykład. Dwa kije na tym samym blanku i w Twojej tabelce róznica "magicznego" ERN. 

Czepiasz się rozstrzału AA i ERN w zalezności od blanku i tak będzie, bo gdyby było jednakowo, to wszystkie kije byłyby jednakowe. Nie byłoby szybszych, wolniejszych, z bardziej szczytowym, czy pełniejszym ugięciem. Każdy z tych kijów inaczej się ugnie przy wymachu, nawet i sam bez linki. CC bada statyczne ugięcie i to na ściśle okreslonym zalożeniu, co z góry jest skazane na porażkę i obarczone błedem. Wolnym kijem z pełnym ugięciem macha się duzo wolniej niż szybkim fastem, więc i dynamiczne obciążenie jest inne a więc i ładowanie kija wygląda inaczej. 

Gdyby opracowujący system przyjęli zalożenie takie jak w wyznaczniu mocy karpiówek, czyli obciążeniu do momentu w którym szczytówka tworzy kąt prosty, wyniki byłyby zupełnie inne, ale jednoczesnie pokazywały prawdziwe ugięcie wędki, obarczone znowu błedem, bo to obciążenie statyczne w jakis przybllizony sposób okreslające moc i akcję, ale dalej nie mówiące nic albo prawie nic o optymalnym ciężarze rzutowym 



#271 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 05 marzec 2018 - 19:35

@Marian, różne założenia można przyjąć, tylko trzeba je ładnie i jasno przedstawić innym. Ja nie dyskutuję na "jakosie". Blank to jeszcze nie gotowa wędka. Wędkarz w sklepie kupuje wędkę. Powinien dostać to, co jest napisane na blanku. U rodbuildera jest jakieś pole manewru, ale w sklepie to już jest po herbacie.



#272 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 05 marzec 2018 - 19:45

Marian, merytorycznie Dmych już się zapętlił na FFF i tonie we własnym gównie. Z braku argumentów w dalszej dyskusji zaczyna jechać personalnie i obrażać kolejne osoby. Nie przenośmy tej dyskusji tutaj. Niech smród zostanie tam gdzie się zaczął...


  • tomi78, Sławek Oppeln Bronikowski, Pavko i 3 innych osób lubią to

#273 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 05 marzec 2018 - 19:49

zanim ten rzeczony kij trafi do sklepu i jest "po herbacie" to ktoś kto zajmował sie projektowaniem tego blanku i jego uzbrojenia zrobił to tak by kij pracował z linką do jakiej jest przeznaczony. Uważasz że w takim Sage'u, Winstonie, czy u Loomisa albo Lamiglasa, ze wielu innych nie wspomnę pracują piekarze albo kwiaciarze czy inni z łapanki?? Że nie znają się na swojej robocie, a blank wychodzi im taki a nie inny przypadkiem??

Jak bedę chciał sobie połowić #8 a lubie wolne kije, to wezmę kij który był tak zaprojektowany od początku do końca, a nie szybką #5 by ją spowolnić 3 klasy cięższą linką.

Nie będę latał po sklepach z workiem dwugroszówek żeby dopasować cos do siebie, tylko zaufam renomowanemu producentowi.



#274 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 05 marzec 2018 - 20:02

Żadne cyfry napisane na blanku nie zagwarantują, że wędkarz dostanie to czego chce. Zwłaszcza, że w 90% przypadków nie ma pojęcia czego chce.
Nikt nie zmusi producentów do unifikacji systemu opisu mocy i akcji blankòw i dyscypliny w jego stosowaniu.
Jedyny sposób to wziąć do ręki wędkę u sprzedawcy lub od kolegi i spróbować co nam pasuje. Tak samo jest ze sprzętem narciarskim, snowboardowym, rowerami i samochodami i tysiącem innych rzeczy dostarczanych przez wolnorynkową gospodarkę. Nikt nie zunifikuje wrażeń jakich dostarcza ich używanie i nie zamknie ich w kilku symbolach pozwalających dokonać zakupu online bez pudła trafiającego w gusta i potrzeby.
Zwłaszcza, że dla jednych sejdż łan #6 ugina się cokolwiek dopiero pod linka 8, a dla mnie optymalnie jest z linką 6, tak jak oszust producent napisał na blanku... I co ja na to poradzę???
  • Krzysiek Dmyszewicz i tzienkiewicz lubią to

#275 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 05 marzec 2018 - 20:25

(...) Jak bedę chciał sobie połowić #8 a lubie wolne kije, to wezmę kij który był tak zaprojektowany od początku do końca, a nie szybką #5 by ją spowolnić 3 klasy cięższą linką.

Nie będę latał po sklepach z workiem dwugroszówek żeby dopasować cos do siebie, tylko zaufam renomowanemu producentowi.

 

Brawo!!!

 

Te odchylenia od normy linek i wędek wraz z różnie dobieraną masą "hardware" są właśnie po to zrobione, żeby wędkarz nie musiał zbyt wiele myśleć tylko miał gotowe rozwiązania. Jak wszystko ma to swoje wady i zalety.

 

Za brak kreatywności wędkarza, należy zapłacić sprzedawcy który mu tego gotowca finalnie dostarcza i odbiera za to słuszne wynagrodzenie. Z drugiej strony za kreatywność trzeba zapłacić swoim czasem. Płacisz zwykle tym zasobem, który masz w nadmiarze.

 

Dlaczego uważane za muchówki o "ciepłej akcji" Winstony (miałem w ręku 4 różne modele - naprawdę fajne dla fanów czegoś bardziej spolegliwego) trzymają się dolnych zakresów ERN, zaś uważane za szybkie nowsze Sage górnych zakresów? To jest właśnie ów gotowiec, jest za Ciebie i dla Ciebie zaprojektowany. To zmiękczyć, tamto usztywnić i już. Aby zaoferować takie gotowe rozwiązania dla klientów docelowych (bynajmniej nie dla Dmycha z lasu) trzeba trochę pomieszać w ERN. Jak mówiłem wcześniej, to są specjaliści nie tylko od wędek.

 

Rynek przejmuje się wyłącznie klientem zabieganym i zapracowanym, a nie jakimiś filozofami :D

 

Warto jednak pewne rzeczy wiedzieć, żeby łatwiej skomponować sobie taki zestaw, jaki chcemy. Dla mnie C-C działa, bo reperem jestem ja sam. Ale nie pokusiłbym sie na bazie C-C zmuszac Macka do zmiany linki. Inny człowiek, inne parametry. :)



#276 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 05 marzec 2018 - 20:26

Wiecie Panowie tak czytam tą dyskusję akademicką. Ja oczywiście rozumiem pasjonatów, których interesuje budowa blanku, rozumieją zależności pomiędzy rozmieszczeniem przelotek, a zmianą jego pracy. Tylko mnie jako wędkarzowi nie jest to do szczęścia potrzebne. Przez lata łowienia i przerzuceniu iluśtam wędek mniej więcej wiem czego szukam i czym łowi mi się komfortowo. I nie zmieni tego żadna metka ani tym bardziej tabelka. Bo żeby nie wiem co wychodziło z pomiarów jak kij mi zwyczajnie nie leży w ręce to dalej nie będzie mi leżał. 


  • Krzysiek Dmyszewicz lubi to

#277 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 05 marzec 2018 - 20:33

@Thymallus - no to jest kryterium ostateczne, jak sąd ostateczny. Z tym nie podejmuje się nawet polemizować :)

 
 


Użytkownik Krzysiek Dmyszewicz edytował ten post 05 marzec 2018 - 20:33


#278 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 05 marzec 2018 - 20:38

Z doświadczenia wiem jak kończą się takie dyskusje... Panowie, jak chcecie pisać na taki temat to proszę bardzo, tylko jak zacznie się obrzucanie błotem to będę "nagradzał" punktami bez wcześniejszego ostrzeżenia. Z góry uprzedzam... 



#279 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 05 marzec 2018 - 20:41

@Thymallus - no to jest kryterium ostateczne, jak sąd ostateczny. Z tym nie podejmuje się nawet polemizować :)

 
 

ależ własnie polemizujesz cały czas powołując się na tabelkę. Ktos łowi Sejdżem z zawyżonym wg. Ciebie ERN, a on po prostu lubi extrafasty. Komus kto woli wolniejsze kije, każesz sprawdzic workiem dwugroszówek i załozyc cięższą linkę by zwolnić blank i bardziej go ugiąć, a wystarczy że weźmie własnie Winstona.

To naprawdę jest proste i każdy wybiera to co lubi co mu pasuje, a nie kombinuje jak zaadaptować coś co mu nie lezy do tego by zaimitowało co innego

 

Edit:

Spoko Kacper, myslę że tutaj Krzysiek powstrzyma sie od osobistych wycieczek jak to ma w zwyczaju na FFF bez moderacji


Użytkownik venom_666 edytował ten post 05 marzec 2018 - 20:43


#280 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 05 marzec 2018 - 20:42

@Kacper, wyluzuj.

 

Chłopaki wiedzą, że mi się nie przelewa od tego chodzenia po lasach z fajkami i chyba chcieli mnie wbić na markową minę, mówiąc, że będzie mi z tym dobrze. Po lekturze wielu źródeł, jestem co najmniej zaniepokojony... Dobrej nocy B)

 

@Venom

Brak kreatywności powoduje, że większość Sage-owców w USA ma linki maczugowate. Jeśli lubisz fast i ABS na końcu, możesz dowalić TT+1 zamiast Granda. W drugą stronę jest to samo. Do szklaka maczugowatą na pomorskie krzaki. Już o tym przecież pisałem...


Użytkownik Krzysiek Dmyszewicz edytował ten post 05 marzec 2018 - 20:44

  • darek1 lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych