Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wzdręga na muchę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
254 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3637 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 10 listopad 2017 - 15:29

Przyleciała w końcu do mnie #2 ;) Trochę miałem obawy czy przy długości 7`6" nie będzie to "krowi ogon". A tu miłe zaskoczenie, bo blank bardzo szybki, sprężysty, znakomicie współgra z linką DT2. Wypróbowałem go dziś na wzdręgach. Rybki brały doskonale, może wielkością nie powalały bo największe ok 20-30cm ale za to złowiłem ich ok 40 szt :) Najwięcej brań miałem na bardzo prostą nimfę kręcona na bazie RedTaga, tylko bez jeżynki. Na zdjęciu już używane, ale będę kręcił koledze to wstawię nową. Ja robię je na hakach #18-20. Wędka spokojnie wytrzyma sporego pstrąga czy lipienia, a zabawa z tak leciutkim zestawem niesamowita. Polecam z całego serca :)

Załączone pliki


Użytkownik Tomek.M edytował ten post 10 listopad 2017 - 15:30


#2 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 10 listopad 2017 - 20:21

Przyleciała w końcu do mnie #2 ;) Trochę miałem obawy czy przy długości 7`6" nie będzie to "krowi ogon". A tu miłe zaskoczenie, bo blank bardzo szybki, sprężysty, znakomicie współgra z linką DT2. Wypróbowałem go dziś na wzdręgach. Rybki brały doskonale, może wielkością nie powalały bo największe ok 20-30cm ale za to złowiłem ich ok 40 szt :) Najwięcej brań miałem na bardzo prostą nimfę kręcona na bazie RedTaga, tylko bez jeżynki. Na zdjęciu już używane, ale będę kręcił koledze to wstawię nową. Ja robię je na hakach #18-20. Wędka spokojnie wytrzyma sporego pstrąga czy lipienia, a zabawa z tak leciutkim zestawem niesamowita. Polecam z całego serca :)

Wiem, że to nie ten dział, ale napisz parę słów o prowadzeniu, przypon, czy wolniutko, na jakiej głebokości biorą.Nie mam doświadczeń wzdręgowych. :(



#3 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3637 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 10 listopad 2017 - 20:49

Pawle, aby nie zaśmiecać wątku o muchach, zrobiłem nowy temat. Miejsce gdzie łowie to trójkątny wlot do jeziorka przegrodzony wąskim mostkiem. Od brzegu do środka dno schodzi z 15cm do 1,5m. Na bokach grążel i trzcina, bliżej środka pojedyncze rośliny. Przypon z żyłki 0,08mm  długości 3m. Zauważyłem że na krótszym są bardziej ostrożne. Brania były różne, czasem od razu prawie po wpadnięciu nimfy do wody, czasem dopiero po dłuższym prowadzeniu.  Prowadzę bardzo króciutkimi, dosyć szybkimi szarpnięciami, pociągając linkę dosłownie po 2,3cm robiąc przerwy co 0,5-1m linki. Przerwa trwa rożnie czasem 5 sek, czasem ciut dłużej. Brania widać na przyponie, przesuwa się w lewo lub prawo, czasem czuć to w ręku przy mocnym szarpnięciu. Wiosną łowiłem tam ryby do ~45cm (wzdręgi) i duże jazie. Wzdręgi są tam do pierwszych mrozów, w zasadzie dopóki nie zetnie wody, można je tam łowić :)



#4 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3637 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 10 listopad 2017 - 21:26

Takie rybki tam podchodzą ;) Niestety prawie wszystkie zdjęcia straciłem przez awarie dysku twardego, niedobitki jakie udało się odzyskać. Jaziki i czasem leszcz też się trafiają ;)

Załączone pliki


Użytkownik Tomek.M edytował ten post 10 listopad 2017 - 21:36


#5 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 10 listopad 2017 - 21:29

A czy zdarzyło się, że brały na suchą muszkę? Czy oczkują? Te ryby, no wiesz, te 45 centymetrowe to były wzdręgi?

Wiem, że Andrzej Stanek takze poławia wzdręgi, ciekaw jestem dalszych uwag..KFF(krasnopióren fly fishing :D )


  • Zielony lubi to

#6 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3637 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 10 listopad 2017 - 21:39

Oczywiście że na suchą biorą,późną wiosną, jak już zaczynają latać owady używam żuczków z czarnej sarny, wzdręgi je uwielbiają ;) Tak, trafiłem już kilka wzdręg w granicy 35-45cm

Załączone pliki



#7 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 10 listopad 2017 - 22:22

45cm to chyba rekord polski?

#8 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3637 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 10 listopad 2017 - 22:40

45cm to chyba rekord polski?

Nigdy nic nie zgłaszałem i zgłaszać nie będę, łowie dla siebie nie dla medali ;)

 

PS. Pawle tak dokładnie wygląda ta nimfka :)

Załączone pliki


  • Paweł Bugajski, Maciek Rożniata, STREMER i 6 innych osób lubią to

#9 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3637 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 10 listopad 2017 - 22:59

Udało mi się jeszcze trzy zdjęcia znaleźć ;)

Załączone pliki



#10 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 11 listopad 2017 - 09:29

Radek, na "naszym" jeziorze warto by popróbować, tu na skraju trzcin przy barze zawsze ładne sztuki wieczorem bagrują.

Tomek, w jakiej klasie wędki na ten białoryb używasz? Wzdręgi 45 cm to mi też się mało realne wydaje ....... Może źle rozpoznałeś ;)

Sam kiedyś łowiłem wzdręgi dosłownie 2-3 razy. Dużych sztuk nie miałem, za to świetnie brały,  była miła odskocznia od pstrągów w upalne dni. Pamiętam, że mi się sprawdzały właśnie czarne nieduże mokre muszki. Ryby brały kilka cm pod powierzchnią. 


  • Paweł Bugajski i #Nord lubią to

#11 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3637 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 11 listopad 2017 - 11:16

Nie miałem lzejszej to #4. Teraz ppstaralem sie o #2. Największa wzdrega jaka udalo mi sie złowić i wyjąć miała 43cm. Ale widzalem wieksze, przynajmniej tak mi sie wydaje że to byly wzdregi (oliwkowe grzbiety i czerwone pletwy)

#12 ONLINE   ryba7

ryba7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 11 listopad 2017 - 11:55

Kilkukrotnie jeździłem na podrzeszowski po żwirowy zbiornik spróbować sił z wzdręgami. W tamtym czasie obowiązywał tam zakaz brodzenia co nie ułatwiało sprawy. Małe sztuki stały w bardzo dużych grupach tuż przy brzegu między trzcinami, chowając się przed patrolującymi okolicę boleniami. Większe złociutkie sztuki pływały bandami 4-6 sztuk w odległości kilku metrów od linii trzcin.

Co do sprzętu używałem wędki w klasie #3 o długości 8 stóp i sznur DT3. W przyszłym roku będzie to szklaczek #4.

Co do przynęt próbowałem mikro nimf - działały ale brały głównie niewielkie ryby (trafił się nawet niewielki linek :) ).

Mokra mucha była bardzo skuteczna ale dopiero sucha mucha okazała się hitem! Warunkiem na udany połów była słoneczna (dobrze widać pływające pod powierzchnią ryby), bezwietrzna pogoda oraz wypatrzenie stada patrolujących wzdręg.

Najlepiej sprawdzały mi się "lipieniowe muszki" czarne chruściki z czerwonym akcentem. Na ich widok wzdręgi potrafiły przeczekać przepływającego pod muchą karpia i zebrać. W czystej wodzie widok i emocje ogromne choć ryby wielkie nie były.

W przyszłym sezonie przepraszam się z okręgiem w którym jest ten zbiornik i wzdręgami, zwłaszcza że nie ma już zakazu brodzenia a więc dotarcie do ryb będzie ułatwione. Pozdrawiam!

Załączone pliki


Użytkownik ryba7 edytował ten post 11 listopad 2017 - 11:58


#13 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3637 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 11 listopad 2017 - 12:01

Tak, potwierdzam, wiosna i lato to czas suchej, najlepiej w samo południe. Wzdregi kochają słońce. Inaczej wyglada to jesienią.

#14 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3637 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 18 listopad 2017 - 09:53

Wczoraj kilkanaście sztuk, mocno wymęczonych, brania bardzo delikatne, dużo nie zaciętych. Kilka pociętych przez szczupaki, które jak widać korzystają że ryba jeszcze na płytkiej wodzie ;)

Załączone pliki



#15 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 listopad 2017 - 10:37

Uwielbiam łowić wzdręgi z tym że w moim przypadku jest to spinning UL. Raz myślałem o muchówce kiedy Zbyszek Kawalec dał mi pomachać takim starym Batsonem RX6, chyba 7'6" klasa #3 - prawie sie wtedy złamałem ;) Fajny temat - będę Ci kibicował z tymi wzdręgami !



#16 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3637 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 18 listopad 2017 - 14:46

Uwielbiam łowić wzdręgi z tym że w moim przypadku jest to spinning UL. Raz myślałem o muchówce kiedy Zbyszek Kawalec dał mi pomachać takim starym Batsonem RX6, chyba 7'6" klasa #3 - prawie sie wtedy złamałem ;) Fajny temat - będę Ci kibicował z tymi wzdręgami !

Trzeba Cię jakoś przekabacić na muchowa strefę ;P Żebyś wiedział jak fajnie łowi się je na #2 ;)


  • Friko, Pisarz.......ewski Piotr i Bułka lubią to

#17 OFFLINE   Bułka

Bułka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 786 postów
  • LokalizacjaTOSiek
  • Imię:Wojtek

Napisano 18 listopad 2017 - 14:53

Uwielbiam łowić wzdręgi z tym że w moim przypadku jest to spinning UL. Raz myślałem o muchówce kiedy Zbyszek Kawalec dał mi pomachać takim starym Batsonem RX6, chyba 7'6" klasa #3 - prawie sie wtedy złamałem ;) Fajny temat - będę Ci kibicował z tymi wzdręgami !

Przejdź na ciemną stronę mocy, mamy paraboliczne ugięcia i suche muszki :lol:


  • Friko, ryba7 i Pisarz.......ewski Piotr lubią to

#18 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 listopad 2017 - 15:50

nie, apage !  Jakbym do ilości sprzętu który mam dorzucił jeszcze muche, to by było po mnie. Nie nie, muszę się przed tym obronić



#19 OFFLINE   Bułka

Bułka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 786 postów
  • LokalizacjaTOSiek
  • Imię:Wojtek

Napisano 18 listopad 2017 - 16:05

Przepraszam ale muszę to wrzucić :lol:

 



#20 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 18 listopad 2017 - 16:26

nie, apage !  Jakbym do ilości sprzętu który mam dorzucił jeszcze muche, to by było po mnie. Nie nie, muszę się przed tym obronić

 

Przed tym nie ma obrony ;)  ;)  ;) . To jedynie kwestia czasu, kiedy nastąpi .....






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych