Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Głowacica - poszukujemy źródeł do monografii


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
58 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 17 listopad 2017 - 09:45

W związku z 25-leciem Pucharu Głowatki jesienią 2018 r., wspólnie z Klubem Głowatka w Krakowie planujemy przygotowanie monografii wędkarskiej nt. głowacicy.

Jeden z rozdziałów będzie zawierał zbiór przygód i obserwacji związanych z połowem głowacicy. Każda osoba, mająca jakieś interesujące informacje, nawet krótkie, będzie mogła zamieścić takowe w książce. Materiały przyjmuję do końca marca 2018 r. na adres:
stcios(at)hotmail.com,
Ew. proszę o kontakt tel. 728410164.

 

Jednocześnie informuję, że publikacja będzie zawierała m.in. następujące informacje:
- informacje nt. działalności Klubu Głowatka,
- przegląd wszystkich informacji w naszej literaturze dot. połowu głowacicy od 1877 r. do 2017 r. (Czeremosz, Czarna Orawa, Dunajec i Poprad, San, Gwda),
- opis techniki połowu (przez znawców głowatki),
- przegląd relacji dotyczących połowu tajmienia przez Polaków od początku XIX w. do 2017 r.

 

Jeśli ktoś ma w swoich zbiorach oryginalne dawne "klamki", to również proszę o kontakt.



#2 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 17 listopad 2017 - 10:01

Super. Pierwsza polska książka o głowacici, trzymam kciuki.

#3 OFFLINE   Michał.

Michał.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1596 postów
  • LokalizacjaSan Escobar

Napisano 17 listopad 2017 - 10:27

Ryba tajemnica 



#4 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 17 listopad 2017 - 10:44

Panie Stanisławie, już cieszę się na tę publikację.

A przy okazji pytanie, czy koledzy z Bayan Goł będą mieli udział w rozdziale na temat tajmienia?

 

Serdecznie pozdrawiam



#5 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 17 listopad 2017 - 11:13

Sprawdziłem stronę Bayan Goł. Niektóre pliki z relacjami się otwierają, inne nie (nie wiem dlaczego). Dopiero sprawdzę te relacje i zobaczę, czy jest tam cos więcej, niż informacja o licznych holach i przeżyciach (wędkarza, a nie ryby) z tym związanych (w dotychczas przejrzanych innych tekstach tego typu informacje stanowią ponad 95% materiału). Na pewno coś jednak wartościowego wyłuskam z tych relacji.



#6 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 17 listopad 2017 - 11:19

Pozwoliłem sobie wysłać wiadomość prywatną do Pana.



#7 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 17 listopad 2017 - 12:50

Super. Pierwsza polska książka o głowacici, trzymam kciuki.


śp. Tadek Ćwik byłby tutaj dobrym źródłem informacji: http://jerkbait.pl/p.../tropiciel-r154 Kiedyś nawet robiłem z Tadkiem wywiad w Radio. Mogę znaleźć to nagranie.

#8 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 18 listopad 2017 - 09:41

Panie Stanisławie, gratuluję pomysłu i życzę wytrwałości. Remku, odszukaj proszę to nagranie, chętnie znowu posłucham opowieści Tadka... 



#9 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 18 listopad 2017 - 19:57

Spróbuję znaleźć w swoim archiwum. Dzisiaj sprawdzałem na serwerze i niestety nie znalazłem. Natomiast przywołać głos Tadka to byłoby coś!


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • popper i bartsiedlce lubią to

#10 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 18 listopad 2017 - 22:02

Hej!

Pozdrawiam i z chęcią opowiem o połowie głowacicy w Gwdzie, ale także ...w Płytnicy jej dopływie, gdzie ta wspaniała ryba chciała chyba odbyć tarło.

Pomysł Staszka świetny, Chętnie tekstem wspomogę, bo widziałem jak głowaty w Gwdzie wyganiały jelce na brzeg, zieloną trawkę , że tak powiem....Zlowiłem i uwolniłem chyba około 5 sztuk.

Paweł z pozdrowieniem!



#11 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 18 listopad 2017 - 23:06

Znalazłem! Wywiad z Tadkiem Ćwikiem o głowacicy. Dobrze powspominać i jeszcze raz usłyszeć głos Tadka:   



#12 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 19 listopad 2017 - 15:06

Znalazłem! Wywiad z Tadkiem Ćwikiem o głowacicy. Dobrze powspominać i jeszcze raz usłyszeć głos Tadka:   

Świetne!

Luz, dystans, humor.

I trochę o sądownictwie... ;)

Masz tę drugą część wywiadu,a  może  kontakt z pozostałymi rozmówcami ?



#13 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 27 listopad 2017 - 18:13

Chciałbym podziękować kilku osobom, które zgłosiły chęć merytorycznego wsparcia publikacji, a także liczniejszemu gronu kibiców, którzy z niecierpliwością oczekują na ukazanie się publikacji. Paweł - na początku grudnia dostaniesz ode mnie emaila ws. Gwdy.

Mam już jedno zdjęcie klamki z 1992 r. Wkrótce mam dostać drugie. Dalsze są mile widziane, albo wręcz pożądane.

Pojawiły się nowe wątki, które wymagają wsparcia i weryfikacji ze strony innych wędkarzy. Prośba o informację, czy ktoś ma z własnego doświadczenia wiedzę nt. połowu głowacicy w następujących ciekach:

Bóbr
Kwisa
Odra
Nysa Kłodzka
Węgorapa
Łaźna Struga
Raduni
Soła
Raba
Wisłok
Skawa

#14 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 28 listopad 2017 - 08:09

Proponuję dodać kolejne, ważne punkty:

- korzyści płynące z obecności głowacicy w wodach PL,

- zagrożenia i prognozy dla gatunku w wodach PL,

- analiza skuteczności istniejących przepisów ochronnych w kontekście długoterminowgo utrzymania populacji i proponowane zmiany 



#15 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 28 listopad 2017 - 08:50

Proponuję dodać kolejne, ważne punkty:

- korzyści płynące z obecności głowacicy w wodach PL,

- zagrożenia i prognozy dla gatunku w wodach PL,

- analiza skuteczności istniejących przepisów ochronnych w kontekście długoterminowgo utrzymania populacji i proponowane zmiany 

 

Te kwestie będą się przewijały w niektórych miejscach (będzie m.in. odrębna część dotycząca ewolucji przepisów ochronnych i sugestie dalszych zmian). Pogłębiona analiza wymagałaby więcej czasu i szerszego warsztatu analitycznego, związanego m.in. z ekonomią wędkarstwa, w tym jako produktu turystycznego.



#16 Guest_Kwinto_*

Guest_Kwinto_*
  • Guests

Napisano 28 listopad 2017 - 12:24

Ja znam jeden przypadek zlapania  glowatki na Odrze- z tego roku. Z oczywistych powodow nie podam do publicznej wiadomosci miejsca gdzie ryba zostala zlowiona.

 

Mam rowniez pytanko do Stanislawa na ktore jak do tej pory nie bylem w stanie znalesc nigdzie odpowiedzi. Otoz, czy kolega moze wie cos o naturalnym rozmnazaniu sie tej pieknej ryby w Polsce? Konkretnie chodzi mi o to czy glowatka podchodzi do tarla w Polsce i jesli tak, czy ze zlozonej ikry powstaje narybek?

 

Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.



#17 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 28 listopad 2017 - 14:26

Przystępuje do tarła do Polsce. Nie jestem w stanie podać, jaka jest skuteczność tarła (chyba nigdzie nie opublikowano takich danych), ale wg prof. Witkowskiego pojawia się wylęg (chodzi o dorzecze Dunajca i Sanu). Nie jest jednak pewne, czy populacja byłaby samoutrzymująca się bez zarybień, podobnie jak w przypadku pstrągów i lipieni w niektórych naszych wodach. Przypuszczam, że niektóre zapory (w tym w Czorsztynie) skutecznie uniemożliwiają dotarcie do tarlisk. Również stan niektórych cieków, w których mogłaby się wycierać, pozostawia wiele do życzenia. :(

 

dzięki za info o tym przypadku w Odrze. :)



#18 Guest_Kwinto_*

Guest_Kwinto_*
  • Guests

Napisano 28 listopad 2017 - 14:30

Dziekuje bardzo za odpowiedz.

 

Tak na marginesie, przypadek zlowienia glowatki na Odrze jest potwierdzony (zdjecie). Jesli jest potrzeba moge podac wiecej konkretow prywatnie.


  • klim lubi to

#19 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 28 listopad 2017 - 15:07

Ja znam jeden przypadek zlapania  glowatki na Odrze- z tego roku. Z oczywistych powodow nie podam do publicznej wiadomosci miejsca gdzie ryba zostala zlowiona.

 

 

Z ciekawości zapytam, po co ta konspiracja? Głowatka w Odrze to zapewne przypadek jednostkowy, więc publiczne zdradzenie miejsca połowu nie zaszkodzi lokalnej populacji głowacicy, bo takiej nie ma. No chyba, że się mylę i w Odrze pływa całe stadko Hucho hucho- wtedy konspiracja jest jak najbardziej na miejscu.


  • Krzysiek P i Krzysiu lubią to

#20 OFFLINE   ptr

ptr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 175 postów
  • Imię:Piotr

Napisano 28 listopad 2017 - 15:11

Z ciekawości zapytam, po co ta konspiracja? Głowatka w Odrze to zapewne przypadek jednostkowy, więc publiczne zdradzenie miejsca połowu nie zaszkodzi lokalnej populacji głowacicy, bo takiej nie ma. No chyba, że się mylę i w Odrze pływa całe stadko Hucho hucho- wtedy konspiracja jest jak najbardziej na miejscu.

Bo lepiej chuchać (a w tym przypadku "huchać") na zimne. Przepraszam za OT ale nie mogłem się powstrzymać




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych