Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Głowacica - poszukujemy źródeł do monografii


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
58 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 28 listopad 2017 - 15:37

Bo lepiej chuchać (a w tym przypadku "huchać") na zimne.

:D



#22 OFFLINE   Krupin

Krupin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 128 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk

Napisano 02 grudzień 2017 - 08:42

Z niecierpliwością będę czekał na ukazanie się materiału i o ile będzie ogólnodostępny to chętnie go nabędę. Także trzymam kciuki. Niestety merytorycznie nie pomogę bo trochę krótko poluje na tą wyjątkową rybę to i doświadczenia małe. Pozdrawiam!



#23 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 302 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 02 grudzień 2017 - 17:26

W przeciwieństwie do głowatki, której *edycja* jest limitowana w zasadzie do trzech rzek w Polsce, książka będzie dostępna dla wszystkich w kraju, a nie tylko tych nad Dunajcem, Popradem i Sanem..

#24 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 02 grudzień 2017 - 18:16

Ponieważ z analiz rejestrów połowów okręgu nadnoteckiego za zeszły rok i lata poprzednie wynika że na Gwdzie łowionych i wykazywanych jest kilka, kilkanaście głowacic rocznie o wielkościach nie mogących pochodzić ani z pierwszego zarybienia, (które nota bene osobiście przeprowadzałem w parze z śp. Andrzejem Pukackim)  ani  z kilka lat późniejszego zarybienia selektem (ryby wymiarowe lub bliskie wymiaru) można domniemywać, że jakieś tarło lub tarła jednak się odbyły i były udane. 


Użytkownik thymalus edytował ten post 02 grudzień 2017 - 18:17


#25 OFFLINE   mario70

mario70

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 58 postów
  • LokalizacjaZłotów
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Adamczyk

Napisano 06 grudzień 2017 - 09:14

Ponieważ z analiz rejestrów połowów okręgu nadnoteckiego za zeszły rok i lata poprzednie wynika że na Gwdzie łowionych i wykazywanych jest kilka, kilkanaście głowacic rocznie o wielkościach nie mogących pochodzić ani z pierwszego zarybienia, (które nota bene osobiście przeprowadzałem w parze z śp. Andrzejem Pukackim)  ani  z kilka lat późniejszego zarybienia selektem (ryby wymiarowe lub bliskie wymiaru) można domniemywać, że jakieś tarło lub tarła jednak się odbyły i były udane. 

Witam !!!

Z pewnego żródła wiem o rybie około 5 kg złapanej w okolicach Krępska przez znajomego kolegi.Ryba złapana na spina we wrześniu , niestety Kill.....w roku 2008.



#26 OFFLINE   Tom_S

Tom_S

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów

Napisano 06 grudzień 2017 - 09:47

W Pile, wśród "urban legend" krążą opowieści o "szpecjalistach" celowo na te ryby polujących, zarówno na muchę jak i spinning, właśnie na Gwdzie w okolicy Krępska. Podobno ryb było łowionych sporo, niestety głównie w celach konsumpcyjnych. Rzecz miała miejsce kilka- kilkanaście lat temu...

Sam widziałem co najmniej jedną na moście w Płytnicy (oczywiście stojącą w rzece), kilkanaście lat temu (bo metrowy pstrąg to raczej nie był)...



#27 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 302 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 06 grudzień 2017 - 11:19

Dziękuję. Sprawa masowych odłowów głowatki w dorzeczu Gwdy w pierwszych latach, w tym w okresie tarła, jest ogólnie znana. Mnie interesują konkretne opisy, konkretnych zdarzeń, w konkretnym okresie i miejscu.

Drugą kwestią jest ustalenie ostatnich dat połowu głowatki w Gwdzie. Wspomniany 2008 r. jest ważny. Liczę na dalsze informacje, zwłaszcza w ostatnich 5-10 latach. Wiele osób żyje w przeświadczeniu, że nie będzie zgłaszało ryb, żeby inni wędkarze tam nie przyszli. I w ten sposób sami wbijają sobie gwóźdź do swojej trumny, ponieważ brak informacji o połowach jest głównym czynnikiem przemawiającym za zaprzestaniem zarybień. Pojawia się tu błędne koło.

 

Od 1 września 1982 r. prowadzę własny dokładny rejestr połowów. Robię to na własny użytek, ale jednocześnie wykorzystuję do różnych publikacji. Na ogół pamięć jest zawodna i po wielu latach łatwo jest zrobić pomyłkę jeśli chodzi o datę, miejsce, liczbę lub wielkość ryb. Co innego, gdy ma się to na papierze.



#28 OFFLINE   Tom_S

Tom_S

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów

Napisano 06 grudzień 2017 - 11:47

Konkretnych dat nie pomne, ale na pewno to było kilka dobrych lat temu. Miejsce, które najczęściej w opowieściach się przewijało to okolice mostu w Krępsku (we wsi) i mostu na krajówce też przy Krepsku, a zwłaszcza odcinek miedzy tymi mostami.



#29 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 06 grudzień 2017 - 17:25

Mario 70 w Złotowie na wyjeździe na Jastrowie był kilkanaście lat temu sklep wędkarski. Właściciel tego sklepu złowił gowatkę około 10 kg i powinien mieć zdjęcia bo były publikowane. Głowacice na Gwdzie trzymały się wolnych, głębokich odcinków: prosta poniżej zapory na fabryce tektury w Ptuszy, wolne odcinki pomiędzy trzcinową wyspą, a wyspą przed mostem w Płytnicy (drogowy), odcinek wzdłuż ogrodzenia szkółki leśnej w Płytnicy, okolice zwalonego mostu kolejowego do wyspy poniżej. Niżej od tak zwanych "obór" do mostu w krępsku ale i poniżej mostu aż do cofki zbiornika w Dobrzycy. I dalej poniżej zbiornika do ujścia rzeki Głomnia. Widziałem osobiście głowatki kilkunastokilowe część niestety już w postaci dzwonek złowionych przez miejscowych. Największy pogrom głowacicy miał miejsce rok po wpuszczeniu selektów, gdy ryby weszły najprawdopodobniej na tarło do Płytnicy i zgrupowały się na płyciznach przed zaporą w Smolarach.


  • Paweł Bugajski lubi to

#30 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 302 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 06 grudzień 2017 - 23:02

Na razie zidentyfikowałem trzy ryby zgłoszone z Gwdy (szukam dalej):

 

Frydryczek Edward 1998. Głowacica z Gwdy. Wędkarz Polski, 1:29.

- ze Złotowa; 2 lutego, na małego rippera; 5,8 kg, 90 cm

 

W 1997 r.:

8,35 kg, 99 cm, 17 II, Gwda, wobler 10 cm, Andrzej Banach, WP 5/1997

7,9 kg, 101 cm, 24 II, Gwda, ripper 12 cm, Andrzej Banach, WP 5/1997

 

Czy to któryś z nich?

 



#31 OFFLINE   mario70

mario70

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 58 postów
  • LokalizacjaZłotów
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Adamczyk

Napisano 07 grudzień 2017 - 07:19

Mario 70 w Złotowie na wyjeździe na Jastrowie był kilkanaście lat temu sklep wędkarski. Właściciel tego sklepu złowił gowatkę około 10 kg i powinien mieć zdjęcia bo były publikowane. Głowacice na Gwdzie trzymały się wolnych, głębokich odcinków: prosta poniżej zapory na fabryce tektury w Ptuszy, wolne odcinki pomiędzy trzcinową wyspą, a wyspą przed mostem w Płytnicy (drogowy), odcinek wzdłuż ogrodzenia szkółki leśnej w Płytnicy, okolice zwalonego mostu kolejowego do wyspy poniżej. Niżej od tak zwanych "obór" do mostu w krępsku ale i poniżej mostu aż do cofki zbiornika w Dobrzycy. I dalej poniżej zbiornika do ujścia rzeki Głomnia. Widziałem osobiście głowatki kilkunastokilowe część niestety już w postaci dzwonek złowionych przez miejscowych. Największy pogrom głowacicy miał miejsce rok po wpuszczeniu selektów, gdy ryby weszły najprawdopodobniej na tarło do Płytnicy i zgrupowały się na płyciznach przed zaporą w Smolarach.

 

 

Na razie zidentyfikowałem trzy ryby zgłoszone z Gwdy (szukam dalej):

 

Frydryczek Edward 1998. Głowacica z Gwdy. Wędkarz Polski, 1:29.

- ze Złotowa; 2 lutego, na małego rippera; 5,8 kg, 90 cm

 

W 1997 r.:

8,35 kg, 99 cm, 17 II, Gwda, wobler 10 cm, Andrzej Banach, WP 5/1997

7,9 kg, 101 cm, 24 II, Gwda, ripper 12 cm, Andrzej Banach, WP 5/1997

 

Czy to któryś z nich?

 

 

Pan od sklepu to właśnie p. Edward , sklep właśnie zamknął.Ale znam kolegę ze Złotowa co też złapał głowatkę zachęcony przez p.Edwarda..... Jak go spotkam to popytam co i jak , bo raczej jej nie zgłaszał nigdzie oprócz lokalnej gazety... Mariusz



#32 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 302 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 18 luty 2018 - 11:21

Prace nad monografią postępują. Dziękuję wszystkim osobom, które w ostatnim okresie przekazały mi emailowo i ustnie różne interesujące spostrzeżenia.

Korzystając z mądrości Narodu, mam pytanie do Szanownych Kolegów - czy ktoś złowił wymiarowe głowatki na suchą muszkę? W literaturze jest tylko jedna taka relacja.



#33 OFFLINE   Maciek1

Maciek1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 365 postów
  • LokalizacjaDublin

Napisano 24 luty 2018 - 18:00

Mam pytanie do znawców tematu ,czy w sanie powyżej zapory na Solinie występują głowacice ,parę razy udało mi się zaobserwować duże ryby około metra i zastanawiałem się czy to głowacica.



#34 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 24 luty 2018 - 19:01

Glowacice w Solinie byly lowione, wiec teoretycznie mogy wchodzic w gore Sanu. Jednak bardziej prawdipodobne, ze widziales trotki jeziorowe.

#35 OFFLINE   Maciek1

Maciek1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 365 postów
  • LokalizacjaDublin

Napisano 25 luty 2018 - 02:04

Dorastały by do takich rozmiarów ? ostatnio zaobserwowane ryby to 2016 r przełomy sanu powyżej ostatniego mostu w rajskim.

Ciężko ocenić ryby jak je sie widzi w wodzie jeszcze z dość sporej odległości ale były naprawdę duże w stosunku do reszty zaobserwowanych ryb, być może wzrok trochę przekłamywał. :wacko:



#36 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 25 luty 2018 - 03:34

San powyżej Rajskiego to już niestety nie ta sama rzeka, co w latach '80 czy '90 XX w. Przyczyniły się do tego bardzo niskie letnie stany rzeki, a tym samym fatalna dla łososiowatych długotrwała, wysoka temperatura wody. Czytałeś opowiadanie Jacka Jóźwiaka Niedźwiedzi kleń? Możliwe, że jest gdzieś jeszcze w sieci. Jacek opisywał w nim letnie wędkowanie na górnym Sanie oraz łowione ryby, m.in. duże pstrągi, które wędrowały z jeziora w górę rzeki. Mnie również, chyba w czerwcu '92 udało się złowić powyżej Rajskiego piękną trotkę. Kilka razy miałem też na kiju ryby, które ze mną wygrały.

 

W jakiej porze roku obserwowałeś te ryby? W miejscu, w którym je widziałeś dobrać się do nich mogą tylko niedźwiedzie, San powyżej tego mostu to rezerwat przyrody.



#37 OFFLINE   Maciek1

Maciek1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 365 postów
  • LokalizacjaDublin

Napisano 25 luty 2018 - 11:13

Wiem że to rezerwat,ryby obserwowałem późną wiosną maj czerwiec w innych porach roku nie udało mi się. tak dużych ryb zaobserwować mimo ze jestem nad sanem dość często .

Co do stanu wody i jej temperatury w okresie letnim niestety masz racie czasami woda ma temperaturę zupy .Na odcinku sanu miedzy mostami łapałem kiedyś  piękne pstrągi ale to było lat temu dużo.

w tej chwili to już tylko klenie spotykam choć ich populacja z moich obserwacji wody też maleję z roku na rok. :(



#38 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 302 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 07 lipiec 2018 - 19:09

Maszynopis monografii jest już gotowy. Teraz jest szlifowanie tekstu, potem skład i druk. Książka (ok. 300 stron) ukaże się w październiku, na XXV Puchar Głowatki (26-28 X). Korzystam z okazji, żeby podziękować licznemu gronu osób, które udzieliły różnego wsparcia, w tym merytorycznego.

Dla zainteresowanych podaję spis treści:

Głowacica wędkarza doskonałego
Pod redakcją Stanisława Ciosa

Wstęp

Rozdział I. 25 lat działalności Krakowskiego Klubu Głowatka
Krótka historia Klubu - Wojciech Łopatka
Licytacje podczas Pucharu Głowatki - Zbigniew Słowiński

Rozdział II. Wspomnienia i relacje o połowie głowacicy
Krzysztof Goryczko
Władysław Jandura
Zbigniew Krzepowski
Gustaw Poliszuk
Franciszek Paluch
Janusz Jurkowlaniec
Tadeusz Ćwik
Andrzej Małeta
Zdzisław „Duszko” Adamczyk
Janusz Wideł
Arkadiusz Gwiżdż-Wałęga
Krzysztof Wójcik
Henryk Wysocki
Piotr Zieleniak
Mirosław Pieślak

Rozdział III. Rys historyczny głowacicy w Polsce - Stanisław Cios
Czeremosz i Prut
Raba
Czarna Orawa
Olza
Czadeczka (dorzecze Wagu)
Dunajec i Poprad
Nysa Kłodzka
San
Bóbr i Kwisa
Gwda
Odra
Wody stojące
Uwagi o niektórych technikach połowu

Rozdział IV. Rekordowe polskie głowacice – Stanisław Cios

Rozdział V. Zarybienia i połowy wędkarskie głowacicy w dorzeczu Dunajca - Leszek Augustyn, Stanisław Cios

Rozdział VI. Ochrona głowacicy w Polsce - Stanisław Cios
Kwestia presji głowacicy na inne gatunki ryb
Wymiar ochronny
Okres ochronny
Liczba zabieranych ryb
C&R i postępowanie ze złowionymi rybami
Kierunki dalszej ochrony głowacicy

Rozdział VII. Silva rerum głowacicowe – Stanisław Cios
Wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych dla badań nad głowacicą w 1929 r.
Z dziejów ośrodka hodowlanego w Łopusznej
Historia niedoszłego znaczka z głowacicą
Naszyjniki z kręgów głowacicy
Głowacice łowione podczas zawodów muchowych
Krótka historia pierwszej serii Pucharu Głowatki
Relacje wędkarzy na temat pokarmu i żerowania głowacicy
Niecodzienne huchotki 

Rozdział VIII. Polskie relacje o tajmieniach (Hucho taimen) i czewicy (Parahucho perryi) – Stanisław Cios
Relacje o tajmieniach do 1939 r.
Relacje o tajmieniach od 1940 do 1956 r.
Relacje o tajmieniach z lat 1960-1990
Relacje o tajmieniach po 1991 r.
Relacje o czewicy

Aneks
Korespondencja urzędowa w sprawie badań Kulmatyckiego i Gabańskiego w Rumunii
Dwa dokumenty związane z powstaniem ośrodka w Łopusznej
Norma Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar w Warszawie - „Materiał zarybieniowy głowacicy” z 1975 r.

#39 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5784 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 08 lipiec 2018 - 09:16

Z chęcią przeczytam. Jaka będzie przyszłość tego gatunku w Polsce? Czy będą kontynuowane zarybienia i czy ograniczą się one tylko do Dunajca i Sanu czy Gwda też jest brana pod uwagę?

Użytkownik wujek edytował ten post 08 lipiec 2018 - 09:18


#40 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 302 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 08 lipiec 2018 - 17:51

Zarybienia Sanu i Dunajca raczej nie są zagrożone. Na Gwdzie nie będzie zarybień, przynajmniej do czasu - jeśli okaże się, że zarybienia łososiem i pstrągiem morskim nic nie dają (moim zdanie całkiem realny scenariusz, bo nie zanikły powodu, dla których te ryby wyginęły).
  • wujek lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych