Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Silnik dziobowy do łodzi Semper 440XT - Minn Kota czy MotorGuide?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5476 postów
  • Imię:adam

Napisano 30 listopad 2017 - 16:37

Tylko trzeba jeszcze złączki.  Końcówki inne pierdoly



#22 OFFLINE   Marcin Ostróda

Marcin Ostróda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 491 postów
  • LokalizacjaOstróda
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:G

Napisano 30 listopad 2017 - 16:44

Marcin Ostróda a jaką masz długość kolumny silnika

 w dziobówce - długa


Użytkownik Marcin Ostróda edytował ten post 30 listopad 2017 - 16:45


#23 OFFLINE   Spinner

Spinner

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 57 postów

Napisano 30 listopad 2017 - 21:25

Witam,

Mam u siebie na łodzi Motorguide xi5 podłączoną w sieci z HDSem. Żeby podłączyć dziobówke do echo musisz dokupić bramkę pinpoint. Jest to kawałek kabla z podłużną kostką na nim, w zestawie jest też trójnik do wpięcia w sieć NMEA 2000. Przede wszystkim powinieneś zacząć od stworzenia sobie sieci NMEA 2000 na łodzi, gdzie możesz podłączyć wszystkie urządzenia, które mogą się komunikować ze sobą jak np echo, dziobówkę, silnik główny, antenę itd. Wpinając silnik w taką sieć uzyskujesz później sporo fajnych opcji i możliwości z pozycji echosondy i z każdą aktualizacją przybywa ich więcej. Na początek jednak proponuję Ci abyś pobawił się silnikiem z pozycji pilota bezprzewodowego i pedału nożnego. Z pozycji pilota masz również kilka opcji jak np nagrywanie i odtwarzanie własnych tras, waypointy itd. Naprawdę fajna i przydatna zabawka.


  • Miodzik lubi to

#24 OFFLINE   Maxer

Maxer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 129 postów
  • LokalizacjaRadziwiłłów
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:R

Napisano 30 listopad 2017 - 21:43

Ok dzięki decyzja już zapadła szukam dobrego dostawcy xi5😁 Może na rybomani w lutym będzie coś w dobrej cenie 😁

#25 OFFLINE   bociekgc8

bociekgc8

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 149 postów
  • Lokalizacjakraków

Napisano 01 grudzień 2017 - 10:59

Podepnę się do tematu, widziałem działanie motorguide z lowrance gdzie  z poziomu plotera można kotwiczyć łódź. Funkcja krótko mówiąc bajka.  Ale zastanawiam się nad założeniem zwykłego silnika dziobowego z GPS z pedałem. Koszty są pewnie o wiele mniejsze a funkcjonalność taka sama. Czy obsługa, trwałość i przede wszystkim działanie silników z pedałem jest komfortowe i przyjemne? 

Mam HDS-a i zastanawiam się w którą stronę uderzyć. Proszę o opinie. Widziałem też testy Caymana 55 ale tego już pod ploter nie podepnę a cena o wiele niższa niż MG czy Minnkota.



#26 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 01 grudzień 2017 - 18:37

Nie wiem jak chcesz kotwiczyć się pedałami, ta funkcja zarezerwowana jest dla silników z gps. Możesz ją obsłużyć z poziomu pilota do silnika - w przypadku minnkoty to ipilot, w motorguide to pinpiont gps.



#27 OFFLINE   Spinner

Spinner

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 57 postów

Napisano 02 grudzień 2017 - 03:11

Jeżeli kupisz silnik z pedałem i GPS, to funkcja kotwiczenia musi być. Przy sterowaniu pedalem w motorguide xi5 kotwiczenie jest. Odnośnie używania to co kto woli. Kilka razy sterowałem pedałem i pewnie gdybym nie miał możliwości robienia tego z pozycji echosondy lub pilota do czego sie przyzwyczaiłem, to bym sterował nogą. Kwestia nabrania wprawy.

#28 OFFLINE   bociekgc8

bociekgc8

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 149 postów
  • Lokalizacjakraków

Napisano 02 grudzień 2017 - 08:13

Właśnie zależy mi na kotwiczeniu więc siłą rzeczy musi mieć GPS. Mam dość linek i kotwic, przez to kilka przynęt poszło do wody.Czytałem o Caymanie i mam mieszane uczucia. Pierwsza wersja softu nie dawała rady, silnik się kręcił jak wściekły. Na forach w USA znalazłem informację że jest poprawiony soft. Nie mniej jednak póki co jestem bliski zakupu Xi5. 



#29 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 02 grudzień 2017 - 14:36

Skoro chodzi głównie o kotwicę, to nie taniej będzie kupić traca/minnkotę deckhand ? To ok. 1.5tys. zł i łapki zostają suche.


  • wilk325 lubi to

#30 OFFLINE   bociekgc8

bociekgc8

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 149 postów
  • Lokalizacjakraków

Napisano 02 grudzień 2017 - 23:19

Maciek nie tylko o kotwicę chodzi. Tam gdzie wedkuję jest strefa ciszy wiec do zmiany miejscówki też sie przyda.

#31 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 03 grudzień 2017 - 08:23

Nie wiem jaka jest sprawność takiego silnika jako napędu do łodzi, może koledzy posiadający dziobowce coś skrobną. Za 3 tysie wyrobisz się  z silnikiem elektrycznym (nazwijmy , klasycznym ) i wspomnianą wciągarką kotwicy.


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 03 grudzień 2017 - 08:25


#32 OFFLINE   MarMilo

MarMilo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaPiaseczno
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:M.

Napisano 06 grudzień 2017 - 23:55

Nie wiem jaka jest sprawność takiego silnika jako napędu do łodzi, może koledzy posiadający dziobowce coś skrobną. Za 3 tysie wyrobisz się  z silnikiem elektrycznym (nazwijmy , klasycznym ) i wspomnianą wciągarką kotwicy.

W moim semperze mam silnik dziobowy Caymana 55lbs (mocowany na pawęży na środku) oraz windę Trac. Użytkuję taki zestaw od sierpnia (10-15 wypłynięć w sumie) i chętnie zamieniłbym obie zabawki na Caymana GPS. Powód - Cayman bardzo ładnie pływa (mam pilota oraz pedał - niestety działa z tym silnikiem tylko przewodowy) - jest cichy, bez wibracji a w sytuacji awaryjnej potrafi żwawo popłynąć, wciągarka jest niestety powolna a dodatkowo głośna. Cenowo - Cayman 2k, Trac z kotwicą 1,6k - za te pieniądze jest Cayman GPS (3k) + najtańszy tablet 300-400PLNów i parę groszy na plecionki :)



#33 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 07 grudzień 2017 - 07:07

A czy masz pewność, że Cayman GPS sprawdzi się w funkcji kotwicy? Mało jest tego w użyciu, legendarny materiał z testów funkcji kotwicy gps straszy na YT. Niby aktualizacja softu..........  Kup, sprawdź , chętnie poczytamy o twoich doświadczeniach z tym sprzętem.



#34 OFFLINE   Tubylec1982

Tubylec1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 179 postów
  • LokalizacjaŻagań

Napisano 07 grudzień 2017 - 09:53

Panowie a takie pytanie z innej beczki . Takie silniki dziobowe przy takich łodziach typu semper 440 cz rf 420 dają radę napędzać w łowiskach gdzie nie można na spalinie śmigać ? 



#35 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 985 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 07 grudzień 2017 - 11:07

Dadzą radę ale z dziobówką raczej uciążliwe jest dobijanie do brzegu. Samo pływanie ok, mniej łódź ucieka na boki bo silnik ciągnie a nie pcha.



#36 OFFLINE   MarMilo

MarMilo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaPiaseczno
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:M.

Napisano 07 grudzień 2017 - 11:11

Panowie a takie pytanie z innej beczki . Takie silniki dziobowe przy takich łodziach typu semper 440 cz rf 420 dają radę napędzać w łowiskach gdzie nie można na spalinie śmigać ? 

To zależy jakie odległości chcesz pokonywać. Jeśli będą to do 2-3km to tak jest spoko, na dłuższe dystanse lepiej mieć mocniejszy motor (ja mam 2HP - który chcę sprzedać - giełda). 



#37 OFFLINE   MarMilo

MarMilo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaPiaseczno
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:M.

Napisano 07 grudzień 2017 - 11:19

Dadzą radę ale z dziobówką raczej uciążliwe jest dobijanie do brzegu. Samo pływanie ok, mniej łódź ucieka na boki bo silnik ciągnie a nie pcha.

Chyba, że dziobowy jest na rufie :) Ja tak mam ...



#38 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 07 grudzień 2017 - 12:18

 MK Powerdrive 55 mimo iż ma taki sam uciąg jak w przypadku silnika rufowego pływa się wolniej i zanotowałem znaczne różnice w poborze prądu. Przy pływaniu z prędkością trolingową do 3 km/h dziobówka pobiera do 3 razy więcej prądu niż rufowy, przy max prędkości, pomijając już fakt, że płynie wolniej zużywa mniej o jakieś 10 amp, to duża różnica. Zakładam, że obroty są takie same, maximizer mają obydwa ( traxis i powerdrive ) .

Nie zastosowałbym silnika dziobowego jako głównego źródła napędu, poszedł bym raczej w kierunku najmocniejszych silników rufowych 12V na rynku.

Można oczywiście doposażyć łódkę np w MK 55 z funkcją kotwicy i sonaru jako dodatkowy bajer. Takie łódki jak F420 czy semper 440 utrzyma jeszcze w pozycji pod warunkiem, że nie będzie wichury.


  • Pietruk lubi to

#39 OFFLINE   Tubylec1982

Tubylec1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 179 postów
  • LokalizacjaŻagań

Napisano 07 grudzień 2017 - 13:14

Czyli do samego pływania bo niewielkich jeziorkach nie ma sensu zmieniać rufowego na dziobowy bo nic nie da a jako kotwica to nie do końca mi jeszcze potrzebny :P



#40 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 985 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 07 grudzień 2017 - 20:21

Chyba, że dziobowy jest na rufie :) Ja tak mam ...

No chyba, że tak :) Bo są podobno jakieś przekładki też czy coś w tym stylu. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych