Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nowa budowla na WIŚLE


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
488 odpowiedzi w tym temacie

#381 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 22 styczeń 2018 - 14:00

Pierwszy powóz elektryczny powstał w latach trzydziestych XIX wieku zbudowany przez Roberta Andersona.

W roku 1835 w Holandii prof. Groningen zaprojektował elektryczny samochód a w podobnym czasie to samo stało się w USA (Davenport). W 1837 w Szkocji samochód elektryczny zaprezentował R. Davidson.
W 1838 Jacobi skonstruował pierwszą łódź elektryczną. To szło bardzo szybko.
Nie wiem czy elektryfikacja to nie jest najszybciej rozwijający się wynalazek.

Siemens już w 1881 roku sprzedawał generatory prądu zmiennego!!!


Electrical Exhibition in Paris in 1881
https://www.theiet.o...exhibition1.jpg


Już w 1899 pojazd elektryczny przekroczył barierę prędkości 100 km/h, dokłaniej Camille Jenatzy zrobił to 29 kwietnia 1899. Jego silnik był chyba wystarczający?

Użytkownik ictus edytował ten post 22 styczeń 2018 - 14:04


#382 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 22 styczeń 2018 - 14:29

:)

W podanym przez Ciebie źródle (https://en.m.wikiped...e_United_States) jest napisane, cytuję:

"Pierwsza elektrownia prądu stałego znajdowała się w Grand Rapids w stanie Michigan, gdzie turbina wodna w fabryce krzeseł Wolverine została przymocowana do dynamo za pomocą mechanicznego napędu pasowego, aby oświetlić szesnaście latarni ulicznych. [7] [8] To miało miejsce w 1880 roku"

 

 

Źródło dostępne dla każdego:
https://pl.m.wikiped...ektrownia_wodna

Cytuję:
"Pierwsze elektrownie wodne powstały w drugiej połowie XIX wieku. Do 1890 roku w USA powstało ich ponad 200."

(...)

W tym samym źródle, które powyżej cytowałem, napisane jest:

"by 1888 about 200 electric companies relied on hydropower for at least part of their generation". 

Moja znajomość języka angielskiego nie pozwala mi na śmiałość samodzielnego tłumaczenia powyższego zdania, ale "electric companies" nie oznacza elektrowni wodnych, a raczej zakłady produkcyjne, korzystające w produkcji z siły wody  ;) Ale mogę się mylić.

 

Co do Turbiny Francisa :)

Cóż, koło wodne stosowano już w starożytności, są dowody na zastosowanie tego wynalazku już w Egipcie za czasu Faraonów. Dziś można do koła wodnego podłączyć prądnicę - czy z tego faktu należy wysnuć wniosek, iż w Starożytnym Egipcie znano elektrownie wodne? No nie sądzę ;)

 

Natomiast informacja o prądzie trójfazowym z roku 1891 była dla mnie cennym przypomnieniem, gdyż dzięki swej słabej pamięci (złożę to na karb przebytych udarów B) ), pokręciłem we wspomnieniach daty i przeniosłem wydarzenie o lat dziesięć do roku 1901. Jak się okazuje, warto na jerka zaglądać, człowiek ma szansę przypomnieć sobie sporo, a i czasem czegoś nowego się dowiedzieć :) I tak palma pierwszeństwa dla elektrowni na Niagarze ogranicza się do elektrowni działających na generatorach prądowych systemu Tesli, jak widać wyraźnie, generatory trójfazowe systemu Mikhail Dolivo-Dobrovolsky'ego (polsko-rosyjski imigrant pracujący w Niemczech), były o kilka lat wcześniejsze. 

 

Co zaś dotyczy się innych informacji, tych o silnikach elektrycznych i poruszanych nimi łodziach i pojazdach lądowych, to pragnę zauważyć, że do ich zastosowania nie były konieczne systemy przesyłu elektryczności. Co więcej, pojazdy te posiadały wewnętrzne źródła zasilania, gdyż inaczej musiałyby być podpięte do prądu jak dzisiejsze trolejbusy, czy inne tramwaje, a z przekazów nic na ten temat nie wiadomo. 

 

Swoją drogą był to czas niezwykły. Pełen rozkwit potencjału ludzkiego umysły. Jeden epokowy wynalazek gonił drugi. Prąd elektryczny przesyłany na znaczne odległości, radio, żarówka i świetlówka, zdalne sterowanie, dynamo rowerowe, bateria słoneczna, żyroskop, aparat rentgenowski, nie w sposób wymienić ich wszystkich. Warte zastanowienia jest, dlaczego tempo to zostało tak gwałtownie przyhamowane. Moim zdaniem tamą, prawdziwą przeszkodą było udzielenie pierwszych patentów nie twórcom wynalazku, a przedsiębiorstwom. Od tej chwili świat nieodwracalnie się zmienił i do dziś wszyscy ponosimy koszty tej zmiany. Dlatego tak cennym wynalazkiem jest internet i portale tego typu jak nasz jerkbait, na którym możemy wymieniać się wiedzą i pomysłami. Mniej sekretów! Dzieląc się wiedzą, mnożymy naszą wiedzę wspólną. 

:)


  • ictus lubi to

#383 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4541 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 18 marzec 2021 - 14:05

https://wedkuje.pl/n...t-zapora/104847



#384 OFFLINE   papierzakilures

papierzakilures

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 199 postów
  • Imię:piotr

Napisano 18 marzec 2021 - 16:16

Chodzi o to że rządzącym potrzeba sukcesu, a to przekop,a to tunel w Świnoujściu to i zbiornik będzie. Przyjadą, przetna wstęgę,  pokażą w tv i tyle. Tu chodzi o PR i mrzonke inwestycji.


  • PrzemekL lubi to

#385 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4541 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 18 marzec 2021 - 16:44

Chodzi o to że rządzącym potrzeba sukcesu, a to przekop,a to tunel w Świnoujściu to i zbiornik będzie. Przyjadą, przetna wstęgę,  pokażą w tv i tyle. Tu chodzi o PR i mrzonke inwestycji.

 

Tak było jest i będzie za każdej kadencji niezależnie od obozu, a że obóz od lat 80 ten sam ...

 

Mnie bardziej interesuje co na to prawdziwi specjaliści, a nie "politycy" czy eko oszołomy.



#386 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15578 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 marzec 2021 - 16:56

Tak było jest i będzie za każdej kadencji niezależnie od obozu, a że obóz od lat 80 ten sam ...

 

Mnie bardziej interesuje co na to prawdziwi specjaliści, a nie "politycy" czy eko oszołomy.

Prawdziwi specjaliści już się wypowiedzieli. Zdecydowane "nie" dla Nieszawy. Tylko jak rozróżnisz tych prawdziwych od tych drugich???  



#387 Guest_Tomek O_*

Guest_Tomek O_*
  • Guests

Napisano 18 marzec 2021 - 19:10

https://www.msn.com/...C?ocid=msedgntp

 

pozamiatane....



#388 OFFLINE   drakmen

drakmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 350 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Bartek

Napisano 18 marzec 2021 - 19:37

Pomijając wszystko, bo to szkoda gadać, to jeszcze dołożą tysiące kormoranów 😂😂😂....😭😭😭😭...poważnie!

"...Wiceminister wymienił m.in. powstanie 15 wysp na nowym zalewie..."
  • rybarak lubi to

#389 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1974 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 18 marzec 2021 - 21:49

Chodzi o to że rządzącym potrzeba sukcesu, (...),a to tunel w Świnoujściu(...)


85% finansowania z środków UE, resztę wyłożyło miasto, budowę realizuje konsorcjum Niemiecko-Tureckie, a maszyna do wiercenia jest chińska. Jest sukces, wstajemy z kolan!

#390 OFFLINE   Elendil

Elendil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Piotr

Napisano 18 marzec 2021 - 22:02

Decydenci w tym kraju to porażka!!!
Najpierw zmontowali jedną bombę, a teraz żeby ją zabezpieczyć budują kolejną. Ciekawe kto odpowie jak obie wylecą w powietrze??

#391 OFFLINE   Lokityrem

Lokityrem

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 58 postów

Napisano 18 marzec 2021 - 22:20

Decydenci w tym kraju to porażka!!!
Najpierw zmontowali jedną bombę, a teraz żeby ją zabezpieczyć budują kolejną. Ciekawe kto odpowie jak obie wylecą w powietrze??

Zbudują ta 'tamę' w Siarzewie, zacznie się Erozja dna. Dojdą wtedy do wniosku, ze trzeba zrobić przekop z Włocławka do Bałtyku.

Siarzewo nie powstrzyma erozji dna pod tama we Włocławku, więc tama tak czy siak pier olnie i dojdzie do największego skażenia rzeki w UE. Szkoda tylko, ze mieszkam poniżej, a nie powyżej tamy.


  • Alexspin i papierzakilures lubią to

#392 OFFLINE   papierzakilures

papierzakilures

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 199 postów
  • Imię:piotr

Napisano 18 marzec 2021 - 22:32

Kiedyś czytałem że te osady we Włocławku to niezły bajzel...ciekawe czy to prawda 



#393 OFFLINE   dreadknight

dreadknight

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1019 postów

Napisano 19 marzec 2021 - 00:53

"Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przekazało w ubiegły piątek do publikacji ogłoszenie o przetargu na opracowanie dokumentacji dla budowy stopnia wodnego"

Z tego wynika że narazie to by chcieli... zanim umowa zostanie podpisana, dokumentacja przygotowana i odebrana a gdzie jeszcze przetarg na wykonanie itd. Tej kadencji zabraknie na pewno.

#394 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1830 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 19 marzec 2021 - 12:43

Ważne że potężna kasa zostanie przemielona i wzięta do kieszeni...



#395 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4887 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 19 marzec 2021 - 18:10

Nic nie budować, Via Baltikę i przekop też zablokować - nam to niepotrzebne - wszystko mamy w Niemczech.. U nas tylko k...a i złodziej  :D


  • minkof i Delbanka lubią to

#396 OFFLINE   J-O-K-E-R

J-O-K-E-R

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 346 postów
  • LokalizacjaNiepołomice
  • Imię:Tomek

Napisano 20 marzec 2021 - 22:57

Za przeproszeniem. Pieprzysz Pan Panie SOB. Wszystkiego do jednego worka wrzucić nie można, a Pan manipulujesz jak rasowy troll internetowy. Zapora jest kompletnie pozbawiona sensu. Prąd nie zrekompensuje kosztów budowy, a retencja w takim zbiorniku jest znikoma. Nawet pusty przeciętna fala wezbraniowa wypełnia w kilkanaście godzin.
Niemcy akurat zapory rozbierają... Więc bardzo proszę o dokładniejszą analizę, a nie podążanie za wytycznymi Partii.

.

Użytkownik J-O-K-E-R edytował ten post 20 marzec 2021 - 22:58


#397 OFFLINE   papierzakilures

papierzakilures

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 199 postów
  • Imię:piotr

Napisano 20 marzec 2021 - 23:19

Nie ma co karmić trolla, tamy nie rozbiora podobnie jak Pałacu Kultury. A szkoda...

#398 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4887 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 21 marzec 2021 - 00:23

Ale nawet konklawe można doprowadzić do ludożerstwa, byle tylko postępować cierpliwie i powoli. Mechanizm adaptacji psychicznej jest nieubłagany.. To cytat z Głosu Pana, Stanisława Lema. A jak jeszcze dodać siłę grantu - wszystko można zanegować.. 

 

Tak sądząc po ilości sztucznych jezior i hydroelektrowni w całym cywilizowanym świecie - non stop przybywających w miejsce starych - to tam dopiero kasy przemielili i przewalili, tam się nachapali, tam to jest ekologiczna katastrofa, A tamtejsza ludność - nic, tylko odstawia rejtana.. ze wstydu.. :D :D  



#399 OFFLINE   Byniek

Byniek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaWyszków
  • Imię:Zbigniew
  • Nazwisko:Kołczyk

Napisano 21 marzec 2021 - 08:06

Szanowny kolego a co ci pałac kultury przeszkadza, ja mieszkam 55km od pałacu i mnie nie przeszkadza.

A tak na poważnie, nie było by lepiej gdyby to mieszkańcy tego pięknego grodu sami decydowali jak sobie miasto "umeblować".

pozdrawiam byniek



#400 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 21 marzec 2021 - 08:28

Szanowny kolego a co ci pałac kultury przeszkadza, ja mieszkam 55km od pałacu i mnie nie przeszkadza.

A tak na poważnie, nie było by lepiej gdyby to mieszkańcy tego pięknego grodu sami decydowali jak sobie miasto "umeblować".

pozdrawiam byniek

Gdyby ten cudowny przybytek wybudowano w Wyszkowie rękoma mieszkańców, to pewnie można byłoby się z tym zgodzić z tą logiką. Niestety Pałac to ,"dar dla całego narodu", symbol epoki zniewolenia i relikt stalinowskich wizji. Po dziś dzień można odnaleźć na fasadzie budynku na czyją cześć i chwałę został zbudowany. Także ja bym bardzo chętnie odesłał go do kraju darczyńców. Mieliby już kolekcję w komplecie.


  • coma lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych