Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Płetwy w swimmbaicie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Goliat

Goliat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 369 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Michał

Napisano 05 grudzień 2017 - 23:16

Witam,

 

rzeźbię sobie mastera do formy pod simmbaita z żywicy. Przy tworzeniu przynęty wzorowałem się na grafice lina z google. Jestem na etapie dłubania łuski, wykonałem nacięcia pod płetwy, które chciałem zrobić dokładnie jak na tej grafice. I tu pojawia się pytanie, czy aby tak obszernie odstające płetwy nie zaburzą pracy przynęty? Nigdy jeszcze nie robiłem przynęty z taką ilością płetw i mam tu trochę mało doświadczenia. Jaka jest wasza opinia i doświadczenia w tym temacie?

Załączone pliki


  • rybson lubi to

#2 OFFLINE   rybson

rybson

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1121 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 06 grudzień 2017 - 07:31

Raczej chodzi o wizualny aspekt więc zminimalizuj ja maksymalnie ;) . Piękną matkę robisz i widać zaawansowany projekt to może zamiast twardego materiału zrób ostatecznie z silikonu .
Załączony plik  964346e6cb146434.jpg   59,68 KB   11 Ilość pobrań
Takie pierwsze lepsze dla porównania

#3 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6204 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 06 grudzień 2017 - 07:57

Płetwy mają stabilizować przynętę w poziomie i pionie. Mają bardzo duży wpływ na tempo opadu i pracę. Twoja przynęta wygląda na szeroką także płetwy bardziej dla ozdoby bo tego nie zatopisz i nie uzyskasz właściwej akcji. Najlepiej jakbyś lał korpus oddzielnie i płetwy wklejał też oddzielnie, wtedy sobie wszystko spasujesz jak trzeba.


  • Bułka lubi to

#4 OFFLINE   Goliat

Goliat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 369 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Michał

Napisano 06 grudzień 2017 - 09:11

Płetwy mają stabilizować przynętę w poziomie i pionie. Mają bardzo duży wpływ na tempo opadu i pracę. Twoja przynęta wygląda na szeroką także płetwy bardziej dla ozdoby bo tego nie zatopisz i nie uzyskasz właściwej akcji. Najlepiej jakbyś lał korpus oddzielnie i płetwy wklejał też oddzielnie, wtedy sobie wszystko spasujesz jak trzeba.

Przynęta ma tylko 25mm szerokości w najszerszym punkcie. Czemu twierdzisz że nie zatopie jej bo nie rozumiem? Robiłem jerki tej szerokości i nie było problemu z pracą ani z zatopieniem przynęty. Możesz rozwinąć tą myśl bo mnie trochę teraz zdziwiłes?



#5 OFFLINE   Goliat

Goliat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 369 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Michał

Napisano 06 grudzień 2017 - 09:14

Raczej chodzi o wizualny aspekt więc zminimalizuj ja maksymalnie ;) . Piękną matkę robisz i widać zaawansowany projekt to może zamiast twardego materiału zrób ostatecznie z silikonu .
attachicon.gif 964346e6cb146434.jpg
Takie pierwsze lepsze dla porównania

pomyślę w przyszłości o softach, narazie chcę popróbować w materiale z którym mam doświadczenie, bo nigdy nie robiłem swimmbaita do tej pory i to trochę dla mnie nowość


Użytkownik goliatwielki edytował ten post 06 grudzień 2017 - 09:14


#6 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6204 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 06 grudzień 2017 - 09:51

Pokazałbym Ci jak się zachowuje przynęta z dużymi płetwami ale chyba już filmik skasowałem. Z czego chcesz te płetwy robić?



#7 OFFLINE   bigrafi

bigrafi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1553 postów

Napisano 06 grudzień 2017 - 12:00

Nie rozruszasz z takimi płetwami. W moich musiałem dodawać stery, aby zaczęły pracować. 

Łuska jak ma  być to lin to powinna być mniejsza - teraz to masz ładną wzdręgę.


  • *Hektor* lubi to

#8 OFFLINE   Goliat

Goliat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 369 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Michał

Napisano 06 grudzień 2017 - 13:02

Nie rozruszasz z takimi płetwami. W moich musiałem dodawać stery, aby zaczęły pracować. 

Łuska jak ma  być to lin to powinna być mniejsza - teraz to masz ładną wzdręgę.

Próbowałem mniejszą na kawałku deski i stwierdziłem że nie dam rady tego zrobić estetycznie. Malowanie będzie pewnie w kilku różnych kolorach, ale może masz rację że lepiej by było zrobić z płetwami wzdręgi, będzie bardziej uniwersalna, bo lin ma bardzo specyficzne płetwy. Pomyślę jeszcze o zmianie.

 

Tego się bałem właśnie, że będzie ciężko doprowadzić ją do pracy z tyloma "statecznikami" pionowymi w postaci płetw. Muszę to przemyśleć i zmniejszyć ich wielkość. Masz jakieś fotki twoich swimmbaitów żeby złapać proporcje płetw?

 

Pokazałbym Ci jak się zachowuje przynęta z dużymi płetwami ale chyba już filmik skasowałem. Z czego chcesz te płetwy robić?

 

Mam listewkę sosnową, bukową i z balsy, 4mm grubości. Po testach balsa odpada, za miękka do rzeźbienia płetw, sosna też kiepsko bo słoje przeszkadzają. Pewnie zrobię je z buku 4mm , może będzie je trzeba trochę przeszlifować do np 3mm. Taki mam plan.

 

Myślałem też żeby w przynęcie zrobić sloty tylko, a płetwy docinać z arkuszy silikonu i wstawiać już po odlaniu. Wtedy pewnie nie wpływałyby tak mocno na pracę przynęty.


Użytkownik goliatwielki edytował ten post 06 grudzień 2017 - 13:04


#9 OFFLINE   bigrafi

bigrafi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1553 postów

Napisano 06 grudzień 2017 - 13:09

15202651_1558294474197588_22681311814322

 

Wszystkim musiałem dodać stery - zostawiłem tylko dwa ale to tylko do jerkowania.



#10 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6204 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 06 grudzień 2017 - 13:28

 

Mam listewkę sosnową, bukową i z balsy, 4mm grubości. Po testach balsa odpada, za miękka do rzeźbienia płetw, sosna też kiepsko bo słoje przeszkadzają. Pewnie zrobię je z buku 4mm , może będzie je trzeba trochę przeszlifować do np 3mm. Taki mam plan.

 

Myślałem też żeby w przynęcie zrobić sloty tylko, a płetwy docinać z arkuszy silikonu i wstawiać już po odlaniu. Wtedy pewnie nie wpływałyby tak mocno na pracę przynęty.

Wpływałyby, możliwe, że nawet bardziej. Materiał, jego twardość i waga nie ma większego znaczenia, szczególnie w tak dużej przynęcie, chodzi o jego powierzchnię. Jak chcesz tą przynętę później odlewać to tylko doczepianie elastycznego materiału, odlewy z mikrobalonem będą się łamać.


  • Goliat lubi to

#11 OFFLINE   Goliat

Goliat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 369 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Michał

Napisano 06 grudzień 2017 - 13:51

Wpływałyby, możliwe, że nawet bardziej. Materiał, jego twardość i waga nie ma większego znaczenia, szczególnie w tak dużej przynęcie, chodzi o jego powierzchnię. Jak chcesz tą przynętę później odlewać to tylko doczepianie elastycznego materiału, odlewy z mikrobalonem będą się łamać.

Doczepianie będzie prostsze do wykonania, i przy uszkodzeniu zębami można taką płetwę wymienić. Co do łamania to nie mam pewności, bo widziałem takie konstrukcje mające płetwy z odlewu i było to bardzo solidne, przykład na zdjęciu.

 

 

 

 

Wszystkim musiałem dodać stery - zostawiłem tylko dwa ale to tylko do jerkowania.

 

Ładne przynęty, i chyba z odlewanymi płetwami, czy się mylę? Dodanie steru po pierwszym odlewie też nie będzie końcem świata jeśli będzie konieczne do uzyskania pożądanej pracy. Chociaż wolę bezsterowce osobiście.Te szczupaki to mają jeszcze większe płetwy niż zakładałem na początku w tym linie :) Dzięki za foto

Załączone pliki



#12 OFFLINE   bigrafi

bigrafi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1553 postów

Napisano 06 grudzień 2017 - 13:53

Tutaj nie ma odlewów :) ręczna robota. Płetwy to 2mm plexi.


  • Goliat lubi to

#13 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6204 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 06 grudzień 2017 - 14:02

Doczepianie będzie prostsze do wykonania, i przy uszkodzeniu zębami można taką płetwę wymienić. Co do łamania to nie mam pewności, bo widziałem takie konstrukcje mające płetwy z odlewu i było to bardzo solidne, przykład na zdjęciu.

 

 

Ja mam pewność ale jak uważasz :) Pamiętaj, że z mikrobalonem zmienią się drastycznie właściwości odlewu. Na niekorzyść dla wytrzymałości płetw bo szkło jest nierozciągliwe.



#14 OFFLINE   Goliat

Goliat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 369 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Michał

Napisano 06 grudzień 2017 - 14:34

Tutaj nie ma odlewów :) ręczna robota. Płetwy to 2mm plexi.

Wow, strasznie dużo pracy przy ręcznym wykonaniu. Szacun :)


  • Dawid632 lubi to

#15 OFFLINE   Goliat

Goliat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 369 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Michał

Napisano 06 grudzień 2017 - 14:42

Ja mam pewność ale jak uważasz :) Pamiętaj, że z mikrobalonem zmienią się drastycznie właściwości odlewu. Na niekorzyść dla wytrzymałości płetw bo szkło jest nierozciągliwe.

 

To prawda, mikrobalon utwardza odlew przez co jest on mało elastyczny. Musze przemyśleć temat. Na ten moment z informacji zebranych plan jest taki, żeby zrobić odlew pierwszy ze slotami na płetwy i na pierwszym modelu przy wyważaniu będę próbował różnych rozwiązań. Tylko ogon wstawię na stałe z odlewu.



#16 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6204 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 06 grudzień 2017 - 14:51

Klej w pierwszym modelu na klej termiczny, łatwiej oderwać niepasujące i przykleić kolejne. Do płetw kup po prostu odpowiednią chemię ;)


  • Goliat lubi to

#17 OFFLINE   Goliat

Goliat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 369 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Michał

Napisano 06 grudzień 2017 - 15:12

Klej w pierwszym modelu na klej termiczny, łatwiej oderwać niepasujące i przykleić kolejne. Do płetw kup po prostu odpowiednią chemię ;)

Klej termiczny to podstawa, przy prototypach się bez niego nie ruszam :) Pisząc odpowiednią chemię masz na myśli silikon do odlewania?


Użytkownik goliatwielki edytował ten post 06 grudzień 2017 - 15:13


#18 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6204 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 06 grudzień 2017 - 16:08

Żywice, musi trzymać formę przy prowadzeniu.

#19 OFFLINE   klim

klim

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 348 postów
  • Lokalizacjamultikonto: darek1,

Napisano 06 grudzień 2017 - 17:29

Wzdręgolina?!
Tak mi się skojarzyło...

#20 OFFLINE   Goliat

Goliat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 369 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Michał

Napisano 07 grudzień 2017 - 07:27

Wczoraj skończyłem łuskę. Będzie zdecydowanie wzdręga/płoć. Nie przypomina linka. Także teraz muszę przerobić płetwę ogonową na wzdręgową i wykonać gniazda do płetwy brzusznej i grzbietowej.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych