Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
step-by-step

Jyhis Fly - EDYCJA II - STEP 2 (#12)



  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
149 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 09 grudzień 2017 - 09:59

Jyhis Fly step-by-step

Wykonanie muchy: Michał Laudański
Zdjęcia: Tomasz Pachlewski


Wsparcia z tym ciekawym stepem udzielił mi kolega – Michał Laudański, a zdjęcia wykonał Tomasz Pachlewski. Prezentowany wzór, to interesujący patent na tzw. Extended body – czyli tułów muchy wystający po za trzonek haczyka. To rozwiązanie pozwala nam wykonać sporo ciekawych, realistycznych imitacji. Co istotne zwłaszcza w suchych muchach – nie musimy stosować dużych haczyków do imitacji dużych owadów, dzięki temu muszki są bardziej subtelne, łatwiej na nie zaciąć ryby, zwłaszcza lipienie i zwykle lepiej pływają. Warto poeksperymentować z kolorami i zawiązać je w różnych wariantach kolorystycznych - szarym, brązowym, żółtym. Taki patent wiązania tułowia możemy zastosować także w innych wzorach – np pupach chruścika, nimfach itp.

Oddaję zatem głos Michałowi i zapraszam do imadeł.

Witam flytierów!
Chciałbym przedstawić Wam proste w wykonaniu i jednocześnie skuteczne w działaniu muchy składające się z dwóch, góra trzech materiałów. Najważniejszym elementem jest w nich tułów wykonany z micro lub, jak kto woli, poly chenille o najmniejszych grubościach, tzn.1-2 mm. Ważne aby było to sztuczne tworzywo, dające się szybko wysuszyć czy stopić płomieniem zapalniczki. W innym razie podczas rzutów ogolimy body z chenille i nie będzie spełniać swego zadania. Następnie dochodzą najbardziej magiczne materiały: CDC i zajęcze ucho. Dzięki tym materiałom możemy ukręcić większość naturalnie wyglądających i poruszających się imitacji owadów wodnych.

Potrzebne materiałyStep-by-step

Zanim zaczniemy wiązanie, przygotowujemy tułów z ogonkiem (lub kilka, do kolejnych much). Przy wiązaniu tego typu imitacji jętek, problem może sprawić wykonanie ogonka z tułowiem. W tym celu używam pęsety zegarmistrzowskiej, z bardzo cienką końcówką i kleju typu super glue. Operacja polega na naniesieniu mini kropli kleju na koniec tułowia i przyłożeniu pęsetą promieni wybranych na ogonek z fragmentów piór. Promienie mają przykleić się do chenille. Samą końcówkę chenille możemy wcześniej przytopić nad zapalniczką, nadając jej zwężający się kształt.




s-17.jpg



1. Nawijamy nić wiodącą na długość 1/3 haczyka.
 

s-11.jpg


2. Przywiązujemy przygotowany ogonek z chenille.
 

s-12.jpg


3. Obcinamy zbędny fragment chenilla.
 

s-13.jpg


4. Przywiązujemy skrzydełka z CDC.
 

s-14.jpg


5. Na nić wiodącą nanosimy odrobinę dubbingu z ucha zajęczego, który będzie stanowić jeżynkę.
 

s-15.jpg


6. Wyczesujemy zbędny materiał, fryzujemy, delikatnie lakierujemy główkę i mucha gotowa.
 

s-16.jpg


Na co warto zwrócić uwagę
  • Najtrudniejszym elementem jest wykonanie tułowia z ogonkiem, warto poświęcić na niego kilka/kilkanaście minut. Po pierwszych kilku muszkach, zwykle dochodzi się do wprawy.
  • Tułów powinien lekko zwężać się na końcu, co uzyskamy delikatnie opalając końcówkę chenille.
  • Do tego typu much nadaje się tylko microchenille, zwykła chenille absolutnie nie.
  • Do dubbingu wybieramy sztywne włosy z zajęczego ucha, nie dajemy podszerstka.
Ciekawostki
  • Zróbcie muchę w innych wariantach kolorystycznych.
  • Imitacja suchego chruścika lub pupy jest prostsza – nie dajemy wówczas promieni ogonka.

    s-19.jpg

  • Jeśli do imitacji pupy dołożymy mosiężny lub wolframowy koralik, uzyskamy skutczną nimfę.
FILM


  • Krzysiek Dmyszewicz, Pisarz.......ewski Piotr, rav_id i 4 innych osób lubią to

#2 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 09 grudzień 2017 - 10:00

Do dzieła! Film już posiadam :) ale opublikuję za tydzień w sobotę.

#3 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 09 grudzień 2017 - 10:23

Mocno ambitnie pochodzicie w tej edycji, zarówno pierwsza i powyższa mucha wcale nie są technicznie łatwe dla początkujących... Planujecie coś bardziej "basic"?



#4 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 09 grudzień 2017 - 13:02

Mocno ambitnie pochodzicie w tej edycji, zarówno pierwsza i powyższa mucha wcale nie są technicznie łatwe dla początkujących... Planujecie coś bardziej "basic"?


Niekoniecznie :)
Po pierwsze zakładamy, że wiele już pokazaliśmy w I wydaniu szkółki i można do tych tematów wrócić.
Po drugie zgodzę się, że pierwsza muszka była trudna (jak na szkółkę dla uczących się) ale ta jest łatwiejsza.
Po trzecie, co za chwilę dowiecie się, że przewidujemy dodatkowe wsparcie - tym razem na żywo.

Kolejne muchy będą łatwiejsze - coś dla spinningistów na zimowe pstrągi, muszka szczupakowa, później boleniowa ... klasyk. Będzie dobrze.
  • Pisarz.......ewski Piotr i partyzant lubią to

#5 OFFLINE   Grzegorz78

Grzegorz78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 436 postów
  • LokalizacjaLondonabad, North Pakistan

Napisano 09 grudzień 2017 - 15:15

Witam
„Pierwsze koty za płoty”
6423e1760a48438d73fc5b29c4bc63d4.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • remek, Janusz Wałaszewski, Krzysiek Dmyszewicz i 9 innych osób lubią to

#6 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 09 grudzień 2017 - 15:17

Pierwsze wrażenia, przyklejenie promieni piórka do chenille graniczy z cudem, mój super glue klei wszystko, palce do chenille, samo chenille wciąga klej, natomiast piórka - owszem kleją się do siebie ale do chenille ani chu chu  :(  :lol:

 

szacun Grzegorz, jak Tyś to przykleił  ;)


Użytkownik janusz.walaszewski edytował ten post 09 grudzień 2017 - 15:21


#7 OFFLINE   Grzegorz78

Grzegorz78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 436 postów
  • LokalizacjaLondonabad, North Pakistan

Napisano 09 grudzień 2017 - 15:22

Ja robiłem tak: kropelka super glue na kartonik, promienie w paluszki , delikatnie zamoczyłem końcówki w kleju i dotykając końcówki chenile (uprzednio przypalonej według rady) trzymałem tak kilka sekund. Gdy już jako tako się trzymało, to igłą naniosłem jeszcze kilka mikrokropel kleju. Trzyma jak cholera
Pozdrawiam


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Białek lubi to

#8 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 09 grudzień 2017 - 15:25

Super mucha!!!
  • Grzegorz78 lubi to

#9 OFFLINE   Grzegorz78

Grzegorz78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 436 postów
  • LokalizacjaLondonabad, North Pakistan

Napisano 09 grudzień 2017 - 15:27

Super mucha!!!

Dzięki Krzychu za miłe słowa


Sent from my iPhone using Tapatalk

#10 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 09 grudzień 2017 - 17:04

Witam.

Ale fajna mucha  :)

Nie mam na razie chenil'a ani maski zająca, na odwłok użyłem piankowego cylindra (foam cylinders) w rozmiarze 3/32, dubbing z mieszanki oposa, sierści sarny i spectry.

Cylinderek lekko przypaliłem na końcu zaplaniczką i ukształtowałem palcami.

Przy przyklejaniu ogonka z dwóch czy trzech promieni bardzo przydatny jest klej super glue ale szybkoschnący w buteleczce i z pędzelkiem - delikatnie posmarowałem cylinderek i przyłożyłem dosłownie na 2 s. promenie trzymając je w szczypczykach.

Wydaje mi się że użycie grubszych nici (0/6) albo cieniutkiego flosa czy nitki podwójnej było by korzystniejsze przy mocowaniu odwłoka i dubbingu z udziełm sierści. Zaraz popróbuję ...

Pozdrawiam.

Załączone pliki



#11 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 09 grudzień 2017 - 17:37

Witam.

Tak jak przypuszczałem - po użyciu cienkiego flosika, lepiej mi się mocuje piankę i wykonuje dubbing. Rozdzielając nitki i smarując waxem sierść dużo ładniej sterczy potem imitując nóżki jęteczki.

Główkę potraktowałem ciemnym szelakiem.

Pozdrawiam.

Załączone pliki


  • remek, Janusz Wałaszewski, Krzysiek Dmyszewicz i 4 innych osób lubią to

#12 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 09 grudzień 2017 - 22:12

To moje chenill'e chyba się nie nadaje, pije klej jak gąbka i za nic nie można dokleić promieni pióra. W zamian za to spróbowałem zrobić extended body z pianki, pierwsza próba na fotce, trochę chyba za długie w stosunku do haka, nie wspominając o innych mankamentach  ;)

Łatwo nie jest ale trzeba ćwiczyć ...

 

Załączony plik  extended body.jpg   19,67 KB   10 Ilość pobrań


  • Krzysiek Dmyszewicz, Pisarz.......ewski Piotr i Grzegorz78 lubią to

#13 OFFLINE   Grzegorz78

Grzegorz78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 436 postów
  • LokalizacjaLondonabad, North Pakistan

Napisano 09 grudzień 2017 - 22:16

Spróbuj może Janusz przypalić delikatnie końcówkę chenille i wtedy kleić promienie... może tu pies pogrzebany


Sent from my iPhone using Tapatalk

#14 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 09 grudzień 2017 - 22:24

Spróbuj może Janusz przypalić delikatnie końcówkę chenille i wtedy kleić promienie... może tu pies pogrzebany


Sent from my iPhone using Tapatalk

Przypalałem od samego początku, w sumie przez cały dzień zrobiłem 3 szt chenille z doklejonymi promieniami piór. Mimo przypalenia jak tylko dotkniesz piórko umoczone klejem to klej wsiąka w chenille i kicha, z wielkim trudem te 3 szt zrobiłem. Jutro się pobawię, może coś wymyślę ...



#15 OFFLINE   Grzegorz78

Grzegorz78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 436 postów
  • LokalizacjaLondonabad, North Pakistan

Napisano 09 grudzień 2017 - 22:44

Może faktycznie zły klej, lub chenill’e... po zamoczeniu promieni w kleju odczekaj kilka, kilkanaście sekund, aż klej nie będzie taki „świeży”, tylko zacznie „łapać”, (trzeba wyczuć), będzie gęstszy i wtedy przyłóż do chenill’e, które się nie „napije”, a klej zwiąże dwa materiały. Wtedy popraw mikrokropelkami kleju to łącze.
Innego pomysłu nie mam...


Sent from my iPhone using Tapatalk

#16 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 10 grudzień 2017 - 10:05

UHU power (przezroczysty) albo kleje UV są gęste.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#17 OFFLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2652 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 10 grudzień 2017 - 11:45

Wykorzystując wolny czas [Jeszcze raz Remek dziękuję :)  ] i światło słoneczne ,ukręciłem swoją pierwszą na haczyku #10.

Załączone pliki


Użytkownik pisarz edytował ten post 10 grudzień 2017 - 11:53


#18 OFFLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2652 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 10 grudzień 2017 - 19:56

Drugie podejście do zadanego zadania. Z przyczyn niezależnych , zwanych sklerozą :D  musiałem kręcić na haczyku #14 ,a to nie ułatwiło zadania.aaa.jpg

Załączone pliki



#19 OFFLINE   Mirosław Pieślak

Mirosław Pieślak

    Zaawansowany

  • Szkoła Wiązania Much
  • PipPipPip
  • 685 postów
  • LokalizacjaKraków, Polska
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Pieślak

Napisano 10 grudzień 2017 - 20:23

Nie spodziewałem się takiego wysypu much! Super.

Już przystępuję do oceny.



#20 OFFLINE   Mirosław Pieślak

Mirosław Pieślak

    Zaawansowany

  • Szkoła Wiązania Much
  • PipPipPip
  • 685 postów
  • LokalizacjaKraków, Polska
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Pieślak

Napisano 10 grudzień 2017 - 20:25

Grzegorz78 - pierwszy kot całkiem niezły.

Dałbym trochę gęstsze skrzydełko (więcej CDC).

Dubbing na jeżynkę powinien zawierać więcej sztywnych "ościstych" włosów. Wtedy muszka lepiej pływa i mniej nasiąka wodą.

Ale jak na debiut - rewelacja!


  • Grzegorz78 lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: step-by-step

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych