Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Budowa domu - pomoc, informacje itp.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
155 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   lukastrance

lukastrance

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Łukasz

Napisano 11 grudzień 2017 - 10:31

Na wiosnę planuje ruszyć z budową własnego domu na wsi. Z uwagi na to że praca pozwala mi na wygospodarowanie sporo wolnego czasu w tygodniu mam w planach jak najwięcej rzeczy robić metodą "gospodarczą" czyli sam (+ojciec, szwagier itp) Mam oczywiście świadomość że do niektórych rzeczy będę musiał wziąć fachowca ale nie o tym chciałem.
Jerkbait to jedno z najbardziej rzetelnych forum jakie czytam i stąd pomysł o zapytanie właśnie tutaj, z pewnością nie jeden z Was budował dom i ma jakieś doświadczenie.
W internecie jest masa informacji ale wyłuskać jakieś naprawdę rzetelne i wiarygodne jest ciężko.
Przykład pierwszy z brzegu: płyta fundamentowa czy tradycyjne fundamenty. Jedni piszą że płyta droższa, jedni że porównywalne a jeszcze inni że wychodzi nawet taniej niż zwykłe fundamenty

Znacie może jakieś naprawdę dobre fora, portale, poradniki itp. skąd mógłbym czerpać wiedzę?
Jako tako pojęcie mam, ojciec budował dom jakieś ćwierć wieku temu więc od tamtego czasu sporo się zmieniło więc im więcej informacji tym lepiej.

#2 OFFLINE   Małkociniak

Małkociniak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 167 postów
  • LokalizacjaStargard
  • Imię:Krzysiek

Napisano 11 grudzień 2017 - 10:50

Chyba http://forum.muratordom.pl ale jak stara prawda głosi czterech polaków pięć różnych opinii. Poproś kierownika budowy żeby zrobił Ci dwa warianty kosztorysu, jeśli będziesz się kredytował to takowy Ci potrzebny.



#3 OFFLINE   pietro

pietro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Witek

Napisano 11 grudzień 2017 - 10:52

Moja rada to jeśli działka na to pozwala to buduj dom parterowy ze względu na wygodę, może być on jednak droższy (?) 


  • Frogerset lubi to

#4 OFFLINE   lukastrance

lukastrance

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Łukasz

Napisano 11 grudzień 2017 - 11:05

Dom będzie właśnie parterowy, z małym strychem na jakieś graty.
Forum murator zdążyłem już poznać i czytam ale tak jak kolega Małkociniak napisał tam również na 4 Polaków wypada 5 opinii, rzadko popartych czymś sensownym ciężko się w tym wszystkim połapać a i masa nic nie wnoszących postów w tym nie pomaga. Lektura na zimowe wieczory jak znalazł

Użytkownik lukastrance edytował ten post 11 grudzień 2017 - 11:05


#5 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 11 grudzień 2017 - 11:18

Ktoś projektuje ten dom. Najlepiej by chyba było aby projektant się wypowiedział w kwestiach rodzaju fundamentu itp.... warto później przedyskutować sprawę z kierownikiem budowy... Jak sobie ścianki działowe przestawisz to nic się nie stanie, ale fundament to dość poważna sprawa. Nie bez znaczenia jest również to gdzie (na jakiej glebie) dom będzie stał...


  • bartsiedlce lubi to

#6 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1930 postów

Napisano 11 grudzień 2017 - 11:21

To Twój pierwszy budowany dom?

Według mądrości ludowych wychodzi to tak:

-pierwszy budujesz dla swojego wroga (tyle ma błedów ;) )

-drugi dla swoich dzieci

-trzeci dla siebie (dopiero wtedy wiesz o co w tym chodzi)

 

Co do parterowego, też tak sobie wymyśliłem i teraz żałuję. Że na starość już po schodach nie chce łazić  a teraz.... wstawił bym windę :D

Piwnica? A po co Ci? Tyle kasy!! A jak zająłem się piwowarstwem to mi piwnicy najbardziej brakuje :blink:

Ogrzewanie podłogowe w kuchni, łazience, korytarzach - uwielbiam a żona mówi o tym, że w kuchni to przekleństwo.

 

No wiec widzisz ;) a to mój trzeci...


Użytkownik FidoAngel edytował ten post 11 grudzień 2017 - 11:24


#7 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15578 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 grudzień 2017 - 11:53

To Twój pierwszy budowany dom?

Według mądrości ludowych wychodzi to tak:

-pierwszy budujesz dla swojego wroga (tyle ma błedów ;) )

-drugi dla swoich dzieci

-trzeci dla siebie (dopiero wtedy wiesz o co w tym chodzi)

 

Co do parterowego, też tak sobie wymyśliłem i teraz żałuję. Że na starość już po schodach nie chce łazić  a teraz.... wstawił bym windę :D

Piwnica? A po co Ci? Tyle kasy!! A jak zająłem się piwowarstwem to mi piwnicy najbardziej brakuje :blink:

Ogrzewanie podłogowe w kuchni, łazience, korytarzach - uwielbiam a żona mówi o tym, że w kuchni to przekleństwo.

 

No wiec widzisz ;) a to mój trzeci...

Co do piwnicy to musisz być na 100 pewien że nigdy tam woda nie zagości. Każde uszczelnienie kiedyś puści.


  • Andru77 lubi to

#8 OFFLINE   lukastrance

lukastrance

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Łukasz

Napisano 11 grudzień 2017 - 11:57

Dlaczego podłogówka w kuchni taka zła? Zdania są podzielone co do sypialni ale kuchnia?
Mój szwagier latem skończył swój dom więc jakieś doświadczenie ma, na pewno pomoże uniknąć części błędów. Narazie mam czas na zbieranie informacji ale jak to zwykle bywa im dalej w las tym więcej drzew.

#9 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1930 postów

Napisano 11 grudzień 2017 - 12:10

Podłoga, kafelki, cały czas brudne, każda kropelka zasycha natychmiast i trzeba na fest mokro zmywać aby puściło. W kuchni ciągle coś pryska, z gotowania, przy ładowaniu zmywarki, przy opróżnianiu i co tam jeszcze...


  • TomekSudety lubi to

#10 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 11 grudzień 2017 - 12:42

Podłogówka jest niezdrowa w miejscach częstego pobytu. Ciepło w nogi niekoniecznie pomaga na choroby krążenia, poza tym silniejsze jest pylenie, kurz łatwiej się unosi.

Co do piwnicy - przemyśl sprawę. Ja nie budowałem. Ma m budynek gospodarczy i stamtąd przy niewielkich stratach ciepła grzeję dom. 0 popiołu, sadzy, smrodów.  Letnia kuchnia w gospodarczym.

Co do fundamentu jest trzecia opcja - bloczki fundamentowe. Policz co się opłaca - lać, płytować, czy murować. Ławy i tak będziesz musiał wylewać, resztę możesz wymurować z bloczków. Nie znam się na płycie fundamentowej, bloczki pomurujecie sami.

Zaplanuj dom nadziałce, uwzględnij ekspozycję słoneczną, dojazd i ogród.

Zaoszczędź sobie kilometrów po schodach i zrób dom parterowy. Ja miałem wąską działke i nie dałoby rady, ale wiem, że taki będzie chyba tańszy. Możesz zrobić drewniany strop, brak schodów, mniejsze problemy z zasileniem w ciepłą wodę. Jeżeli masz możliwość, kup kawałek działki rolnej i jeżeli nie ma planów zagodpodarowania przestrzennego dla tego miejsca wystąp o decyzję o warunkach zabudowy dla siedliska, które w połączeniu z kawałkiem ziemi obniżą znacząco podatek od nieruchomości.


  • TomekSudety lubi to

#11 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1783 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 11 grudzień 2017 - 12:57

Podłogówka jest niezdrowa w miejscach częstego pobytu. Ciepło w nogi niekoniecznie pomaga na choroby krążenia, poza tym silniejsze jest pylenie, kurz łatwiej się unosi.
Co do piwnicy - przemyśl sprawę. Ja nie budowałem. Ma m budynek gospodarczy i stamtąd przy niewielkich stratach ciepła grzeję dom. 0 popiołu, sadzy, smrodów. Letnia kuchnia w gospodarczym.
Co do fundamentu jest trzecia opcja - bloczki fundamentowe. Policz co się opłaca - lać, płytować, czy murować. Ławy i tak będziesz musiał wylewać, resztę możesz wymurować z bloczków. Nie znam się na płycie fundamentowej, bloczki pomurujecie sami.
Zaplanuj dom nadziałce, uwzględnij ekspozycję słoneczną, dojazd i ogród.
Zaoszczędź sobie kilometrów po schodach i zrób dom parterowy. Ja miałem wąską działke i nie dałoby rady, ale wiem, że taki będzie chyba tańszy. Możesz zrobić drewniany strop, brak schodów, mniejsze problemy z zasileniem w ciepłą wodę. Jeżeli masz możliwość, kup kawałek działki rolnej i jeżeli nie ma planów zagodpodarowania przestrzennego dla tego miejsca wystąp o decyzję o warunkach zabudowy dla siedliska, które w połączeniu z kawałkiem ziemi obniżą znacząco podatek od nieruchomości.

Drewniany można zrobić cały dom, nie tylko strop. Budowałem dwa domy norweskie w Polsce i stoją:) W Norwegii i Szwecji mnóstwo drewnianych domów jest, praktycznie tylko drewniane. Tylko latem jest koszmarnie gorąco.

#12 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 11 grudzień 2017 - 13:13

Drewniany można zrobić cały dom, nie tylko strop. Budowałem dwa domy norweskie w Polsce i stoją :) W Norwegii i Szwecji mnóstwo drewnianych domów jest, praktycznie tylko drewniane. Tylko latem jest koszmarnie gorąco.

Podwójna ściana + wełna mineralna + ewentualnie dylatacja bardzo pomagają w tej sprawie.



#13 OFFLINE   lukastrance

lukastrance

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Łukasz

Napisano 11 grudzień 2017 - 13:15

Drewniany można zrobić cały dom, nie tylko strop. Budowałem dwa domy norweskie w Polsce i stoją:) W Norwegii i Szwecji mnóstwo drewnianych domów jest, praktycznie tylko drewniane. Tylko latem jest koszmarnie gorąco.

Przeszła mi przez głowę taka myśl. Tym bardziej że takie domy stawia się o wiele szybciej. Masz może porównanie cenowe takich domów? Drożej, taniej? Porównywalnie?

#14 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1930 postów

Napisano 11 grudzień 2017 - 13:33

Też myślałem o tym, że tańszy będzie strop drewniany, poddasze nieużytkowe czyli strych, i taki zrobiłem, żałuję...

 

Podwieszanie regipsów, cała ta kosztowna zabawa z rusztem a na koniec i tak się rysuje przy ścianach. Jak ktoś jest na strychu to każdy krok słychać do tego kosztowne deskowanie całości aby się dało chodzić i choćby rower trzymać.

Takie rozwiązanie to strata czasu, pieniędzy i komfortu.


  • krzychun lubi to

#15 OFFLINE   fonix

fonix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 484 postów
  • LokalizacjaŁomianki
  • Imię:Tomek

Napisano 11 grudzień 2017 - 13:44

Podłogówka to przede wszystkim ... pod prysznicem. Poranne stąpanie po ciepłej terakocie w styczniu bezcenne :)


  • strary lubi to

#16 OFFLINE   Gad1979

Gad1979

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 221 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 11 grudzień 2017 - 13:54

Płyta jest droższa i to nie mało. Zacznij od sprawdzenia gruntu, czyli badania geologiczne. Doczytałem że szwagier budował a więc jeżeli masz do niego zaufanie to go słuchaj , będzie Cię prowadził jak dziecioszka za rękę a to bardzo dużo. Moim zdaniem to najlepsze rozwiązanie. Sam widzisz że muchy się nie ganiają a tu już mowa o ogrzewaniu.

Użytkownik Trzeci79 edytował ten post 11 grudzień 2017 - 14:01


#17 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1783 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 11 grudzień 2017 - 13:58

Przeszła mi przez głowę taka myśl. Tym bardziej że takie domy stawia się o wiele szybciej. Masz może porównanie cenowe takich domów? Drożej, taniej? Porównywalnie?

Nie mam porównania dokładnego. Nie byłem inwestorem w żadnym wypadku. Taniej to na pewno. Samo postawienie domu śmiesznie tanie, a dom rośnie w oczach.
Znajomemu budowali dom z firmy zielone domy. Tanio szybko i bez problemów. Jakbym sam się miał budować to dałbym sobie spokój na rzecz zlecenia tego takiej firmie.

Co do poddasza na stropie drewnianym. Belki co najmniej 160x40. Kładzie się osb z 18-22 mm i nic się nie ma prawa uginać. Teściu mistrz oszczędzania na poddaszu garażu położył 8mm osb, a do tego robił to z jakiś drobnych odpadów. Chodzić sie da nawet, a na początku byłem przerażony.

#18 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 11 grudzień 2017 - 13:58

Jeśli będzie piwnica to bardzo dokładnie trzeba ją zabezpieczyć przed wilgocią. Warto zdrenować bo nigdy nie wiadomo co będzie za 10 czy 15 lat. Wentylacja- podstawa zdrowego domu, najlepiej mechaniczna z rekuperatorem. Dobrze się zastanów nad oknami dachowymi jeśli takowe rozważasz. Wszelkie tarasy nad pomieszczeniami ogrzewanymi są fajne, ale...zastanów się dwa razy czy chcesz.

Wszystko trzeba zrobić dokładnie, z należytą starannością.  Każdy drobny błąd wyjdzie na pewno, później dodatkowe koszty, niektóre bardzo duże.

Ja kupiłem projekt w necie, mają forum i dużo ludzi dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat poszczególnych projektów, fajna sprawa.  



#19 OFFLINE   lukastrance

lukastrance

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Łukasz

Napisano 11 grudzień 2017 - 14:00

Wiem że na tym terenie dość wysoko jest woda co dodatkowo przemawia za płytą. Tradycyjny fundament będę w stanie ogarnąć sam więc odpadają koszty robocizny. Wiem też że płyta jest cieplejsza. No właśnie, tylko o ile cieplejsza? Jakie oszczędności na ogrzewaniu można osiągnąć wylewając płytę?

#20 OFFLINE   Gad1979

Gad1979

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 221 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 11 grudzień 2017 - 14:03

Jeżeli chodzi o strop to pewnie chodzi o wiazary, wychodzi taniej niż lany strop




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych