Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Budowa domu - pomoc, informacje itp.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
155 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 12 grudzień 2017 - 19:00

Wszystko trzeba przemyśleć przed rozpoczęciem budowy bo później może być już za późno.

#82 OFFLINE   zielan

zielan

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 141 postów
  • LokalizacjaBrodnica
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Zieliński

Napisano 12 grudzień 2017 - 19:18

Domek ma być prosty w budowie, bez żadnych fajerwerków czy złotych klamek, dwuspadowy dach, parterowy a na poddaszu chce zrobić strych na jakieś graty. Dodatkowo garaż w bryle budynku. Około 100m² nie licząc garażu. Ogólnie chce żeby był jak najbardziej energooszczędny.

Ja buduje Dom w leszczynowcach :D Na razie jest tylko stan zerowy plus dobudowana piwnica. Piwnica będzie służyć jako kotłownia i skład opału. Ta w projekcie nie jest zła jednak brudy wolę trzymać z dala od garażu i części mieszkalnej.


Użytkownik zielan edytował ten post 12 grudzień 2017 - 19:24


#83 OFFLINE   lukastrance

lukastrance

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Łukasz

Napisano 12 grudzień 2017 - 19:55

Ja buduje Dom w leszczynowcach :D Na razie jest tylko stan zerowy plus dobudowana piwnica. Piwnica będzie służyć jako kotłownia i skład opału. Ta w projekcie nie jest zła jednak brudy wolę trzymać z dala od garażu i części mieszkalnej.

Właśnie coś w tym stylu chce budować u mnie piwnica odpada ze względu na wysoki poziom wód. Tak z ciekawości to jaki koszt stanu zero wyszedł?

#84 OFFLINE   Robert.B

Robert.B

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 181 postów
  • LokalizacjaGórka
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:B

Napisano 12 grudzień 2017 - 21:28

Pod płytą Styrodur a pod nim kamień płukany i drenaż całej powierzchni jeśli są problemy z wodą. Kierownika budowy nie ominiesz z nim udtalaj szczegóły .To samo dotyczy fundamentów tylko ze tam robimy opaskę w około .

#85 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 12 grudzień 2017 - 23:39

Same dobre rady, ale proponuję zacząć od przeczytania ustawy "Prawo Budowlane" i rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wielu kolegów daje ci rady, które są niezgodne z prawem. Najlepsze są pomysły w stylu "kupiłem projekt typowy, zmieniłem wielkość i lokalizację okien i drzwi, zmieniłem ściany konstrukcyjne, zrobiłem drenaż i nie musiałem zmieniać projektu", bajka po prostu. Kierownik budowy, który po takich zmianach podpisał oświadczenie o zakończeniu budowy "bez zmian" zasługuje na odebranie uprawnień. I gdyby nadzór budowlany pofatygował się na odbiór, to zapewne tak by się skończyło, a genialny inwestor zostałby zmuszony do przywrócenia stanu faktycznego do projektowanego lub do zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, czyli zlecenia opracowania nowego projektu wraz z uzyskaniem wszystkich decyzji administracyjnych na nowo.

Odezwij się na priv, postaram się pomóc.


  • bigrafi, DAN666 i Delbanka lubią to

#86 OFFLINE   bigrafi

bigrafi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1553 postów

Napisano 13 grudzień 2017 - 00:25

Przeszła mi przez głowę taka myśl. Tym bardziej że takie domy stawia się o wiele szybciej. Masz może porównanie cenowe takich domów? Drożej, taniej? Porównywalnie?

Taniej nie będzie ale szybciej tak - w marcu miałem skończone fundamenty we wrześniu się wprowadzałem na gotowo. 

Swój domek projektowałem przez 1,5 roku :), ale mam wszystko co potrzebne za 1 razem. Przemyśl najpierw i się nie spiesz. Znajdź dobrego architekta, projektowanie zacznij od wnętrz - do nich dobierz resztę. Wyznacz sobie co i jakiej wielkości potrzebujesz ( kuchnia, spiżarnia, pralnia, wc osobne, łazienka, salon ile sypialni garaż).

Kotłownia - przy domu drewnianym ( szkielet -135m2) mam założony gaz + rekuperacja - zimą rachunki 250zł na miesiąc i mam gdzieś się męczyć z paleniem w piecu czy kominku. Jedynie czego żałuję, że nie przygotowałem sobie agregatu. Na wiosce poczujesz co to znaczy III poziom zasilania :)



#87 OFFLINE   DAN666

DAN666

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 67 postów
  • LokalizacjaGrodzisk Mazowiecki
  • Imię:Daniel
  • Nazwisko:Cieślak

Napisano 13 grudzień 2017 - 07:47


Ekogroszku właśnie chce uniknąć. Nastawiam się na pellet bo jednak pompy ciepła to spory wydatek. Dosypanie do podajnika raz na jakiś czas to zniosę a i żona sobie z tym poradzi. Rekuperacja z wymiennikiem ciepła będzie na 100%. Dzięki za stronkę, napewno skorzystam

Zamontuj sobie ogrzewanie gazowe , nie idź w pellety , groszki itp. sytuacje które wymagały by nadmiernej ingerencji czyli dosypywania , czyszczenia , przenoszenia i bawienia się z tym wszystkim. Jeśli nie masz możliwości podłączenia gazu ( ja nie miałem ) zainwestuj w swoją butlę gazową , byłem pełen obaw bo jednak to gaz , duże koszta roczne mogą z tego wyniknąć i ogólnie nasłuchałem się że zrujnowany będę finansowo , sprawdziłem kilkanaście ofert związanych z dzierżawą butli i zakupem gazu - nie podejmuj się tego , wychodzi bardzo drogo ale drugą opcją jest zakup butli na własność koszt 5500pln z podstawą , butla zakopywana w ziemi 6000pln , badanie techniczne co 2 lata za 200pln , koszt całkowitego zakupu gazu w tym roku to 2670pln , gazu starcza mi na ponad rok , w zeszłym roku tankowanie było w lipcu , w tym roku  w październiku , dom ma 143m z czego 35m to garaż , ogrzewam tylko i wyłącznie gazem , do niczego się nie dotykam , programujesz sobie wszystko jak chcesz nawet zdalnie , piec kondensacyjny działa na niskich temperaturach , w domu temperatura ustawiona na 22st w dzień i 18noc , - absolutnie nie namawiam ale szczerze polecam 


  • Artur1125 lubi to

#88 Guest_szkutnik_*

Guest_szkutnik_*
  • Guests

Napisano 13 grudzień 2017 - 08:17

A możesz napisać dlaczego kominek na nie ?

To może ja.

 

-drogi,

-potrzebny komin (nie dość że kosztuje to jeszcze wychładza dom),

-brudno,

-po pewnym czasie się znudzi,


  • Bander lubi to

#89 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 13 grudzień 2017 - 08:36

To może ja.

 

-drogi,

-potrzebny komin (nie dość że kosztuje to jeszcze wychładza dom),

-brudno,

-po pewnym czasie się znudzi,

 

Dzięki,

polemizując:

1. Drogi - czekam na koszty ogrzewania, muszę przekalkulować czy ta inwestycja będzie miała w ogóle jakikolwiek sens ekonomiczny

2. Komin już mam

3. Sypie się z kominka czy chodzi o coś innego?

4. Wszystko się nudzi... ja bym już następny dom postawil... choć ten co mam jest ok :)



#90 Guest_szkutnik_*

Guest_szkutnik_*
  • Guests

Napisano 13 grudzień 2017 - 08:49

3. zawsze się trochę nasypie a następnie gorące powietrze roznosi ten pył po domu.


  • Bander lubi to

#91 OFFLINE   ObraFM

ObraFM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Mariusz

Napisano 13 grudzień 2017 - 09:23

Kolega szkutnik wymienił mało istotne przyczyny  :P
Najważniejsza jest taka, że po krótkim okresie najprawdopodobniej nikomu nie będzie się chciało rozpalać i potem sprzątać, no chyba że ty to będziesz robił bo kochasz pracę  :lol:
A jak często bardzo ogranicza to ustawność w salonie?, niby wielki (bo to salon) a ustawność ni w du..pe ni w oko.

Za te pieniądze wstaw lepiej wysokie okna (takie od podłogi)- przynajmniej widok będziesz miał piękny z niego.


Użytkownik ObraFM edytował ten post 13 grudzień 2017 - 09:23

  • Bander lubi to

#92 OFFLINE   Małkociniak

Małkociniak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 167 postów
  • LokalizacjaStargard
  • Imię:Krzysiek

Napisano 13 grudzień 2017 - 09:46

Same dobre rady, ale proponuję zacząć od przeczytania ustawy "Prawo Budowlane" i rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wielu kolegów daje ci rady, które są niezgodne z prawem. Najlepsze są pomysły w stylu "kupiłem projekt typowy, zmieniłem wielkość i lokalizację okien i drzwi, zmieniłem ściany konstrukcyjne, zrobiłem drenaż i nie musiałem zmieniać projektu", bajka po prostu. Kierownik budowy, który po takich zmianach podpisał oświadczenie o zakończeniu budowy "bez zmian" zasługuje na odebranie uprawnień. I gdyby nadzór budowlany pofatygował się na odbiór, to zapewne tak by się skończyło, a genialny inwestor zostałby zmuszony do przywrócenia stanu faktycznego do projektowanego lub do zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, czyli zlecenia opracowania nowego projektu wraz z uzyskaniem wszystkich decyzji administracyjnych na nowo.

Odezwij się na priv, postaram się pomóc.

Na pewno gdybym w trakcie budowy miał kierownika z Twoją wiedzą w temacie przepisów budowlanych miał bym mnóstwo kłopotów.

Świadomie złamałem przepis zmieniając plan zagospodarowania działki, usytuowałem oczyszczalnie w innym miejscu niż było to w projekcie(inaczej się nie dało), za co zostałem ukarany mandatem w wysokości 50 pln-ów

CO TO JEST ISTOTNE ODSTĄPIENIE

Wszystko zależy od tego, czy dane roboty budowlane mają  charakter istotnych odstąpień czy nie. Art. 36a ust. 1 prawa budowlanego zawiera definicję tego pojęcia. Nie jest ona precyzyjna, dlatego w praktyce sporo jest z jej stosowaniem  kłopotów.



#93 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 13 grudzień 2017 - 10:47

Kolega szkutnik wymienił mało istotne przyczyny  :P
Najważniejsza jest taka, że po krótkim okresie najprawdopodobniej nikomu nie będzie się chciało rozpalać i potem sprzątać, no chyba że ty to będziesz robił bo kochasz pracę  :lol:
A jak często bardzo ogranicza to ustawność w salonie?, niby wielki (bo to salon) a ustawność ni w du..pe ni w oko.

Za te pieniądze wstaw lepiej wysokie okna (takie od podłogi)- przynajmniej widok będziesz miał piękny z niego.

 

Mam takie okna - nie mam kominka i nad nim dumam :)



#94 OFFLINE   ObraFM

ObraFM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Mariusz

Napisano 13 grudzień 2017 - 11:01

Nie no Panowie: wiadomo że są różne gusta i potrzeby,  ja nigdy nie napiszę w w formie odradzania czegoś a tylko zwrócenia uwagi na ewentualne minusy jakiegoś rozwiązania.

 


  • Bander lubi to

#95 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 13 grudzień 2017 - 11:26

Mam duże okna, ogrzewanie gazowe, kominek z płaszczem wodnym. Instalacje spięte wymiennikiem. :) Palę codziennie w nim, co nie jest absolutnie żadnym problem, jak i sprzątanie. Wychodzi w eksploatacji najtaniej.
  • Jeziorm 1 i Bander lubią to

#96 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 13 grudzień 2017 - 11:43

Mam duże okna, ogrzewanie gazowe, kominek z płaszczem wodnym. Instalacje spięte wymiennikiem. :) Palę codziennie w nim, co nie jest absolutnie żadnym problem, jak i sprzątanie. Wychodzi w eksploatacji najtaniej.

 

Porównując ogrzewania gazem i kominkiem - duże masz oszczędności ?



#97 OFFLINE   ObraFM

ObraFM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Mariusz

Napisano 13 grudzień 2017 - 11:46

....kominek z płaszczem wodnym....

Ooooooo- tak to ma sens  :D



#98 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 13 grudzień 2017 - 11:49

Ooooooo- tak to ma sens  :D

 

właśnie nie jestem pewien - to miłe rozwiązanie ale ma wady:

1. dużo kosztuje

2. w razie braku prądu - lipppa :(



#99 OFFLINE   ObraFM

ObraFM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Mariusz

Napisano 13 grudzień 2017 - 11:59

No tak- ale nie stoi tylko dla wątpliwej (często) ozdoby jak już się wszystkim znudzi obsługa.

#100 Guest_szkutnik_*

Guest_szkutnik_*
  • Guests

Napisano 13 grudzień 2017 - 11:59

Mam duże okna, ogrzewanie gazowe, kominek z płaszczem wodnym. Instalacje spięte wymiennikiem. :) Palę codziennie w nim, co nie jest absolutnie żadnym problem, jak i sprzątanie. Wychodzi w eksploatacji najtaniej.

A do opłacalności doliczyłeś koszt instalacji ? ;)

 

Tak jak pisałem wyżej nowy dom ok 300zł-400 mc na gaz x 6mc = 1500-2000zł rocznie. Teraz licząc koszt inwestycji w ten kominek) pewnie między 7-10 tys śmiem wątpić że to jest ekonomiczne rozwiązanie. Sama ta kwota to 5-7 lat grzania gazem gratis. A przecież trzeba kupić drewno, poza tym taki kominek będzie podatny na korozje (bo to kocioł a nie kominek:)) i wytrzyma 7-10 lat. I znowu kasa w plecy.

 

A teraz o ile tańsze jest grzanie drewnem:

1kg dębu ma wartość opałową ok 13 MJ

Sprawność energetyczna kominka max 40%

Cena za kg 0,25-0,3zł

 

Liczymy

13MJ to 3,6kw X 0,4= 1,4 tyle można uzyskać KW z 1kg dębu w naszym kominku

 

teraz 0,25 / 1,4  = 0,18    , a przy cenie 0,3 zł\kg= 0,22

 

A z gazu koszt 1kwh to 0,22zł


Użytkownik szkutnik edytował ten post 13 grudzień 2017 - 12:16





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych