Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Idealny blank do bocznego troka

blank okoń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 25 listopad 2011 - 16:38

Mam zagwozdkę. Może uda się wam pomóc.
Chcę dobrać blank do okoniówki do metody bocznego troka.

Przeznaczona ma być do ciężarków 3g-6g, ale na pory roku gdy okonie biorą chimerycznie i bardzo delikatnie z okolic dna na głębokości 4-5m a jeśli da radę to i głębiej.

Czyli potrzebuję szczytówki o czułości wklejanki i tu zachodzi pytanie czy jest alternatywa dla wklejanki w postaci gotowego blanku czy do tej techniki należy połączyć dobry blank z innym elementem szczytowym. W takim wypadku szczytówka powinna być z pełnego węgla, kompozytu, szkła?

Cel: maksymalna czułość na szczytówce i możliwość delikatnego wyrzutu 3-5g, a maksymalnie 6g.

Pozdrawiam
Ictus
 



#2 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 26 listopad 2011 - 16:54

Phenix z serii IF 1,2mm w szczycie ,ale to by było profanum sacrum :unsure:


#3 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 27 listopad 2011 - 19:53

Idąc tropem Phenixa czy Mirage albo Elixir będzie dużo gorszy do tej metody?

#4 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 27 listopad 2011 - 19:58

Myślę, że nie będzie :D Elixer do 11g będzie dobrym rozwiązaniem a lepszym może być pheniks iron feather-ten jest jak wklejka z bardzo czułą szczytówką

#5 OFFLINE   ark70

ark70

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański
  • Imię:Artur

Napisano 27 listopad 2011 - 22:48

Jozi, ja bym dopowiedział tylko że kupka siana na eliksira jest zdecydowanie mniejsza niż na irona.Co może być nie bez znaczenia.

#6 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 28 listopad 2011 - 08:04

To jasne i oczywiste że elikser tańszy od irona.Kwestia tylko który będzie lepiej spełniał zadanie.Jeżeli okoń jest chimeryczny to iron jak wklejkopodobny będzie zdecydowanie czulszy do tej metody, kolega wariant cenowy ma do przemyślenia :D.

#7 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 28 listopad 2011 - 10:46

Ok czyli z Phenixa Iron Feather, a w wersji tańszej Elixir.

Na razie skłaniam się do Iron Feather'a bo czułość szczytówki ma dla mnie zasadnicze znaczenie. Chodzi o wyczuwanie super lekkich brań. Zakładam nawet że brania będą prawie niewyczuwalne w dolniku ale widoczne na elemencie szczytowym.

A czy możecie Iron Feathera porównać jakoś z jeszcze trzema blankami:
G Loomis NRX 802S JWR
St Croix Legend Elite LES70ULM2
Lamiglas Certified Pro XPS 662

Z góry dzięki, bo kasa jest niemała i chciałbym stworzyć wędkę idealną do tej techniki :D

P.S. Co myślicie o dodaniu do blanku rezonansu np: Rogue RoGrip ?




#8 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 28 listopad 2011 - 11:10

Nawet nie próbuj porównywać tych blanków do irona bo to jest zupełnie inna bajka.Mam elixera i irona i nawet nie ma ich co porównywać-elixer to czuły spinn a iron ma cechy wklejanki bo to wyciągana szczytówka która sygnalizuje każde drgnięcie okonia:).Uważam że iron będzie idealny do tej metody.
Jeżeli ma to być do metody bocznego troka powinieneś rozważyć wykonanie wklejki przez doświadczonego w tej materii rodbuilera bo iron przy obecnym kursie waluty byłby sporym wydatkiem :mellow:.

#9 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 listopad 2011 - 11:42

Mam zagwozdkę. Może uda się wam pomóc.
Chcę dobrać blank do okoniówki do metody bocznego troka.

Przeznaczona ma być do ciężarków 3g-6g, ale na pory roku gdy okonie biorą chimerycznie i bardzo delikatnie z okolic dna na głębokości 4-5m a jeśli da radę to i głębiej.

Czyli potrzebuję szczytówki o czułości wklejanki i tu zachodzi pytanie czy jest alternatywa dla wklejanki w postaci gotowego blanku czy do tej techniki należy połączyć dobry blank z innym elementem szczytowym. W takim wypadku szczytówka powinna być z pełnego węgla, kompozytu, szkła?

Cel: maksymalna czułość na szczytówce i możliwość delikatnego wyrzutu 3-5g, a maksymalnie 6g.

Pozdrawiam
Ictus



No cóż, powiem szczerze że akurat w niszy wklejankowej wśród tzw. chrustu można trafić na wyroby które w klasie cena/ jakośc trudno będzie pobić. W końcu z czym się kojarzy polska szkoła spinningu jak nie z wklejką i z bocznym właśnie <_< Myślę że kultywujac narodową tradycję w tym względzie śmiało można sięgać po dorobek rozmaitych Kongerów, Dragonów, Mikadów, Jaxonów itp i wybrać coś co będzie idealnie wstrzelone w wymaganie metody.

Robienie wklejanki w pracowni jest swego rodzaju ekstrawagancją, chociaż wiem że np. w FC jeden model wklejanki jest wykonywany - jest zreszta chyba opisany w artykule o wędkach okoniowych w dziale rodbuilding. Podobnie zdaje się ma się rzecz w art-rodzie.

Jak juz kiedyś pisałem na forum, swego rodzaju odkryciem dla Polskich wędkarzy moga być wedki fabryczne, robione na japoński rynek wewnętrzny, z serii Rockfish lub Aji. Wędki te występują w ofercie większości producentów produkujących na JDM, w dwóch wersjach: lżejszej wklejankowej, o c.w. nie przekraczajacym z reguły 5gr, oraz nieco cięższej ze szczytówką tubularną, o c.w. nie przekraczajacycm z reguły 7-8 gram. Przy długościach całkowitych wędek mieszczących się z regułu w przedziale 7'3 - 7'9, całkowita masa kija nie przekracza zazwyczaj 100 gram, czyli są to naprawdę narzędzia bardzo lekkie.

Sam od momentu pojawienia się na rynku użytkuje (do lekkich główek, nie do troka) bardzo tanią wędkę MajorCrafta z serii Solpara, model 7'6 z tubularną szczytówką o cw. do 7gr i jestem bardzo zadowolony. Chociaż wędka produkowana jest na rynek japoński w Chinach, technicznego poziomu wykonania nie powstydziłyby się najlepsze pracowni rodbuildingowe !



#10 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 28 listopad 2011 - 12:20

Myślałem przez chwilę o kupnie gotowej wklejanki, bo najlżejszą wędką jaką mam to teraz pstrągowy ATC IS 703.

Markowy blank do bocznego troka pewnie byłby używany też do dropshota i może mini jigowania na Sanie w poszukiwaniu świnek. Jednak chcę aby był optymalny do bocznego bo jak coś jest do wszystkiego to zwykle jest do niczego.

Mam zagwozdkę, bo jak na razie to chyba będę rozważał wybór pomiędzy Phenix Iron Feather z RoGripem a gotową wklejanką w wersji ekonomicznej.

Nie wiem ile w tym prawdy ale podobno w Iron Feather czuć delikatne brania na blanku a nie tylko wizualnie na szczytówce. Jeśli to prawda to szanse na więcej zaciętych ryb się zwiększą.

Różnica w cenie między Major Craft Solpara 7' 3 (0.5-5g) Solid Tip za 100 funtów kontra Iron Feather za ok 1500 zł jest ogromna!







#11 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 listopad 2011 - 12:43

Czuć albo i nie czuć, zależy od tego kto pisze recenzję

http://www.tackletou...ronfeather.html

Moim skromnym zdaniem jest albo-albo. Albo miękki kiwok, jak w podlodówce, albo czucie na gryfie.


#12 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 28 listopad 2011 - 14:24

@Jozi możesz napisać więcej o Iron Featherze?
Czułość szczytówki jest faktycznie porównywalna do wklejanki?

Może ktoś jeszcze ma to cacko? Jak mam wydać tyle kasy chcę mieć pewność że to hit :D

#13 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 28 listopad 2011 - 16:07

No co Ci powiem - szczytówka jest jak igła i spokojnie jest jak dobra wklejka:).Ja nie cierpię zboka i tylko główka z plecionką 0,06 techrona lub żyłką o,12mm.Dla mnie rewelacja jak chcę połowić na lekko czy pod zawody.Jak mam plećkę to czuję puknięcia okonia.
Do takiego łowienia jak chcesz moim zdaniem kupujesz wklejkę kongera equsa lub eagle claw z Sulechowa - są czasem na allegro( poszukaj Perfekt Sulechów w google).W krótkiej opcji z łódki bardzo się sprawdzał mi equs mikros ale na główkę.
Osobiście nie kupiłbym kija za 15stówek ( u Kawalca dałem 1700)do bocznego troka za taką kasę, to moje zdanie.
Friko ma rację, że są tańsze substytuty które będą też spełniać swoją rolę.Musiałbyś pomacać, połowić wtedy wiedziałbyś czy to jest to.Friko nie wiem jak ten kijek co masz ale w ironie niby jest całość ale widać przesztywnienie w ugięciu, nie jest płynne jak w elixerze( w ugięciu zachowuje się jak muchówka).Jak już chcesz celuj w elixera bodajże FX-801-2- będzie i na główkę i na troka.

#14 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 listopad 2011 - 17:46

Friko nie wiem jak ten kijek co masz ale w ironie niby jest całość ale widać przesztywnienie w ugięciu


Ja mam wersję ze szczytówką tubularną (a raczej szczytóweńką, bo ma toto może 1 mm O.D.) więc siła rzeczy trudno o przesztywnienie, chociaż kijek ma ugięcie raczej przesunięte ku szczytowi. Jak na tak tani sprzęt, naprawdę nie ma się do czego przyczepić, poza może mimalnym błędem w spacingu.

nowa generacja produktów made in china może być w sumie niezłym eye-openerem dla rozmaitych niedowiarków, zresztą phenix też jest tego przykładem (tylko że cenowo zupełnie inna półka, ale rękojeść piękni wyfrezowana, drewniane wstawki - to musi kosztować).

#15 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 28 listopad 2011 - 17:56

To jest kwestia kto czego szuka, ile chce wydać, pytanie czy wydana kasa jest odzwierciedleniem różnicy w klasie sprzętu.
Do bocznego troka na chimeryczne okonie konger tango 2,4m 1-8g lub 2,7m 1-10g za 2stówki i jest dobra tania opcja :D .
Przesztywnienie jest widoczne w punkcie łączenia tj. pełnej szczytówki z cylindrem.U mnie szczytówka jest też igła.

#16 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 listopad 2011 - 18:28

Zgadza się, zwłaszcza że jak pisałem w czym jak w czym ale we wklejkach do bocznego jesteśmy zapewne światowym leaderem <_<

#17 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 28 listopad 2011 - 18:41

Tylko te seryjne kije to nie jest to jak dobry rodbuiler złoży w całość a jeszcze umiejętnie ustawi przelotki :D .

#18 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 28 listopad 2011 - 18:47

A może by ten spinningowy koloryt sprzętowy ssający gruntówkę wznieść na wyższy poziom i zastąpić włoskowy top maleńkim dzwoneczkiem ?
I miłe to dla ucha i oczy nie trzeszczałyby z wysiłku ..
:D

#19 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 28 listopad 2011 - 18:48

:lol: :lol: :lol: Sławku lepsza pozytywka z dobrą muzyczką jak dzwonek.

#20 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 29 listopad 2011 - 02:06

@Sławku Z dzwonka i lasera na razie rezygnuje :o

Czy Iron Feather sprawdzi się tez do dropshota? Kusi mnie jeszcze GLoomis NRX 822S DSR , ale czy on przy bocznym troku da rade?
Phenix IF : zbok i małe dżigi
NRX: dropshot,...???
Wklejanka np. Mikros: boczny trok, paprochy

Chyba jak mam wydać tyle kasy to coś oprócz zboka powinienem tą wędką obsłużyć, bo chyba macie racje ze do samego troka nie sensu wydawać tyle kasy. Mam fajna wodę z cwanymi okoniami i wzdręgami, chcę je połowić na spining na mikrogumy. Dropshotem połowiłbym też na Solinie w bezwietrzne dni, wiec może to jest rozwiązanie.
Na mikrojigi na główkach ryby słabo na tej wodzie reagują, stąd pomysł na boczny trok.





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, okoń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych